چه عواملی باعث پرش لب ها میشود؟

کسانی که دچار پرش یا لرزش در لب ها هستند، بدون انجام هیچ کاری، اغلب حرکات سریع و احساس لرزش را در لب ها تجربه میکنند. پرش لب ها می تواند آزار دهنده باشد و مشکل می توان آن را نادیده گرفت.


پرش لب ها ناشی از اختلال در ارتباط بین عصب لب و عضلات کنترل کننده آن است. این مسئله می تواند ناشی از چیزهای روزمره مانند مصرف بیش از حد کافئین باشد. با این حال، می تواند نشانه ای از مسائل جدی تر نیز باشد.
درمان پرش لب عمدتا بر اساس علت حرکات پراکنده لب ها تعیین میشود. در این مقاله از پرشین خاتون، ما در مورد علل، درمان، و اینکه چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود، بحث خواهیم کرد.

خلاصه ای از حقایق پرش لب:

• پرش لب، حرکت ناخواسته عضلات در لب است.
• عضلات صورت و لب ها توسط عصب صورت کنترل می شوند.
• اگر پرش ها شدید و قابل توجه باشند، ممکن است موجب احساس شرمندگی فرد شوند.

چرا پرش لب رخ میدهد؟

علل متعددی برای پرش لب وجود دارند که بعضی از آنها به عادات روزمره ساده بر می گردند.
پرش لب معمولا در لب بالا یا پایین به طور جداگانه رخ می دهد، چرا که لب ها مستقل از یکدیگر هستند.
علل احتمالی برای پرش لب عبارتند از مصرف بیش از حد کافئین، کمبود پتاسیم، واکنش به برخی داروها و یا شرایط مختلف پزشکی. این وضعیت حتی می تواند ناشی از استرس یا خستگی نیز باشد.
در این مقاله از پرشین خاتون دوازده دلیل احتمالی برای پرش لب شرح داده شده است.

مسمومیت کافئین

کافئین یک ماده مخدر رایج در قهوه و چای، نوشیدنی های غیرالکلی و برخی از تنقلات است. مصرف بیش از حد کافئین ممکن است موجب عصبانیت، انرژی بیش از حد و پرش های عضلانی شود.
مسمومیت کافئین ممکن است سبب بروز علائم زیر نیز شود:
• ضربان قلب غیر طبیعی
• تحریک پذیری
• افزایش میزان ادرار
• هیجان زدگی
• بی قراری دست و پا
• عصبی بودن
• ناراحتی معده یا حالت تهوع
• بیخوابی
درمان مسمومیت کافئین ساده است و تنها نیازمند کاهش یا حذف مقدار مصرف روزانه کافئین توسط فرد می باشد.

کمبود پتاسیم

پتاسیم برای انتقال صحیح سیگنال های عصبی در بدن ضروری است.
کمبود آن می تواند بر روی عضلات تاثیر بگذارد و سبب اسپاسم و گرفتگی عضلات تقریبا در هر جایی از بدن، از جمله لب ها شود.
درمان کمبود پتاسیم شامل اجتناب از هر گونه غذا یا دارویی است که می توانند سطح پتاسیم را کاهش دهند. همچنین افراد باید یک رژیم غذایی غنی از پتاسیم مصرف کنند یا مکمل های پتاسیم مصرف کنند.

برخی داروها

بعضی از داروها ممکن است موجب پرش لب شوند.
داروهایی مانند استروئید ها و استروژن ها ممکن است موجب پرش لب شوند، اما هر داروی تجویزی یا بدون نسخه ای که فشار یا انقباض عضلانی جزو عوارض جانبی آن باشد، می تواند این احساس را در لب ها ایجاد کند.
ساده ترین درمان برای تحریک ناشی از دارو، تغییر دارو است. این امر باید تحت نظارت پزشک انجام شود تا از عوارض جانبی یا مشکلات دیگر جلوگیری شود.

استرس و خستگی

استرس، اضطراب و خستگی شدید ممکن است سبب لرزش یا پرش لب شود.
بدنی که تحت استرس مداوم است ممکن است در نوعی حالت مبارزه یا واکنش گریز قفل شود، که این حالت می تواند باعث شود عضلات صورت سفت شوند.
تکنیک های تسکین استرس، از جمله یوگا، مدیتیشن و برخورداری از خواب کافی شبانه می توانند سطح استرس یا خستگی را به میزان کافی کاهش داده و موجب تسکین فرد شوند.

چگونه استرس خود را مدیریت کنیم؟

رعشه های ناشی از مواد مخدر

مواد مخدر شامل الکل و نارکوتیک ها نیز ممکن است موجب بروز پرش عضلات صورت شوند.
پرش ها می توانند نشانه ای از تحریک عصبی ناشی از این مواد مخدر باشند. با این حال این وضعیت ممکن است به عنوان علائم احتمالی ترک این مواد نیز بروز یابد.
درمان این لرزش ها ممکن است شامل قطع مصرف مواد مخدر و مصرف مکمل های ویتامین یا داروهای تجویزی برای علائم باشد.

فلج بل

فلج بل موجب ضعف یا فلج عضلات صورت می شود.
این وضعیت در هر مورد خاص می تواند علائم مختلفی داشته باشد. برخی از افراد مبتلا به فلج بل ممکن است پرش لب را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مشکل کنترل کل عضلات صورت را داشته باشند.
علت دقیق فلج بل است ناشناخته است، اما پزشکان بر این باورند که این بیماری با ویروس هرپسی دهانی مرتبط است.
درمان فلج بل بر اساس علائمی است که فرد تجربه می کند و ممکن است شامل فیزیوتراپی یا داروهایی نظیر استروئیدها باشد.

حتما بخوانید:

فلج بل چیست؟

A patient with Bell's palsy on the left side

اسپاسم همی فاسیال

اسپاسم همی فاسیال اسپاسم های عضلانی هستند که در یک طرف صورت رخ می دهند. این وضعیت می تواند ناشی از تحریک عصبی باشد که عضلات صورت را کنترل می کند.
همچنین ممکن است بر اثر تحت فشار بودن عصب مزبور به واسطه رگ خونی یا تومور ایجاد شود. این وضعیت نادر است و می تواند با استفاده از آزمایشات تصویربرداری و معاینات عصبی تشخیص داده شود.
درمان اسپاسم همی فاسیال ممکن است با برخی موارد جراحی همراه باشد. تزریق منظم بوتاکس نیز می تواند برای متوقف کردن پرش عضلات مورد نظر استفاده شود.

تروما

پرش لب همچنین ممکن است ناشی از آسیب های گذشته باشد. آسیب به ساقه مغز ممکن است به عصب صورت صدمه وارد کند که می تواند سبب پرش عضلات صورت شود.
آسیب به عضلات صورت ممکن است به اعصاب آسیب برساند، که این مسئله به نوبه خود می تواند منجر به اختلاط سیگنال های مغز و ناحیه اطراف آن شود.

کمبود هورمون

عدم تعادل هورمونی، که می تواند با بالا رفتن سن یا به علت شرایطی نظیر هیپوپاراتیروئیدیسم رخ دهد، ممکن است خود را به صورت پرش لب نشان دهد.
افرادی که مبتلا به هیپوپاراتیروئیدیسم هستند تولید کم هورمون پاراتیروئید دارند. این مسئله می تواند به علائمی همچون پرش لب، ریزش مو و ضعف عضلانی است. درمان معمولا برپایه مدیریت علائم است که شامل تجویز هورمون پاراتیرویید در بدن و مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D می باشد.

 

سندرم تورت

سندرم تورت (Tourette syndrome) نوعی بیماری است که باعث ایجاد اختلال تیک، هم در عضلات حرکتی و هم تکلم میشود. اختلالات تیک ممکن است باعث ایجاد شرمندگی در فرد شوند و زندگی روزانه فرد را با مشکل رو به رو کنند.
علت دقیق این اختلال نامشخص است، هرچند که گمان می رود، ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در این اختلال دخیل باشند.
هیچ معالجه قطعی شناخته شده ای برای سندرم تورت وجود ندارد و درمان معمولا شامل درمان علائم به بهترین شکل ممکن است.
درمان ممکن است شامل تزریق بوتاکس برای کمک به جلوگیری از تیک های حرکتی مانند پرش لب، و همچنین سایر داروهای شیمیایی، مشاوره و یا رفتار درمانی باشد.

بیماری پارکینسون

پرش لب پایین همراه با لرز در دست یا پاها، ممکن است نشانه اولیه بیماری پارکینسون باشد. این بیماری در طول زمان بدتر می شود و معالجه قطعی شناخته شده ای برای آن وجود ندارد.
درمان پارکینسون معمولا شامل متوقف کردن پیشرفت بیماری به اعصاب و جایگزینی دوپامین و ویتامین های تقویت کننده عصب در مغز است.
تشخیص در مراحل اولیه این بیماری، به فرد این شانس را میدهد که تا حد امکان توانایی های عملکردی خود را حفظ کند.

اسکلروزیس جانبی امیوتروفیک (ALS)

ALS، یا بیماری لو گهریک، نوعی بیماری است که عمدتا عصب های کنترل کننده عضلات ارادی را تحت تاثیر قرار میدهد.
پیام های مغز از طریق این اعصاب به عضلات فرستاده می شوند. در افرادی که مبتلا به ALS هستند، اعصاب شروع به مردن می کنند. این مسئله می تواند باعث ضعف و پرش عضلات، و همچنین اختلال در تکلم شود. این بیماری در طول زمان بدتر می شود و به عنوان یک بیماری لاعلاج تلقی می شود.
هیچ درمان قطعی برای ALS وجود ندارد، گرچه داروهای جدید مانند اداراون (رادیکاوا) اخیرا از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده است. امید است که این دارو بتواند به درمان افرادی که مبتلا به ALS هستند کمک کند و روند انحطاط توانایی عملکردی روزانه را در آنها کاهش دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

پرش لب در بهترین حالت مشکلی آزار دهنده است و می‎تواند افراد مبتلا را در زندگی روزمره دچار مشکل کند.
اگر پرش لب در کنار سایر علائم بروز یابد یا به مرور زمان و با قطع مصرف کافئین و کاهش استرس از بین نرود فرد باید به پزشک مراجعه کند.

پیام همراه

پرش لب معمولاً عارضه‎ای بی‌ضرر محسوب می‎شود اما در عین حال می‎تواند نشانه‎ای از وجود یک مشکل اساسی باشد. پرش لب چند علت مختلف می‏‌تواند داشته باشد و بنابراین درمان‎های متفاوتی در مورد آن مطرح میشود.
افراد مبتلا به پرش لب ممکن است بر اثر خوردن غذاهای غنی از پتاسیم یا کاهش مصرف نوشیدنی های الکلی یا کافئین در برنامۀ غذایی خود شاهد بهبود باشند اگرچه تشخیص و درمان این مورد توصیه می‎شود.
تشخیص زودهنگام علت می‎تواند اهمیت داشته باشد و بهتر است که افراد دچار پرش لب برای یافتن بهترین گزینه‎های درمانی به پزشک مراجعه کنند. شناسایی زودهنگام علت شاید بهترین راه برای درمان مشکل باشد.

 

گروه ترجمه و تامین محتوای پرشین خاتون

استفاده از این مطلب فقط با استفاده از ذکر نام پرشین خاتون و لینک به این مطلب مجاز است.

حتما بخوانید:

مواد غذایی ضد افسردگی؛ چهار ماده‌ی غذایی که دشمن افسردگی هستند.

انواع افسردگی و آنچه باید در موردش بدانید (دلایل و روش های درمانی)

مشکلات روحی پس از زایمان و علائم آن را بیشتر بشناسیم!

ارسال شده در 21 مهر 1397 توسط پریسا معینی با موضوع زیبایی , سبک زندگی , سلامت

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است