واژینیت یا عفونت واژن چیست؟

عفونت واژن (واژینیت)

عفونت واژن در زنان در هر سنی اتفاق می افتد، چه زنانی که فعالیت های مقاربتی دارند یا زنانی که ندارند. اکثر زنان در طول دوران زندگی خود حداقل یکبار دچار عفونت واژن شده اند. در واقع عفونت های واژن یکی از دلایلی است که زنان بزرگسال به ارائه دهندگان خدمات درمانی مراجعه می کنند. در این مقاله با ما همراه باشید.

ترشحات نرمال چگونه هستند؟

اغلب دختران پس از گذشت دوران بلوغ، ترشحات زرد رنگ یا سفید رنگ را در لباس زیر خود مشاهده می کنند. این ترشح طبیعی است و به تمیز کردن و مرطوب کردن واژن کمک می کند. اگر ترشحات شما سفید رنگ و بدون بو باشد و در طول چرخه ی قاعدگی در زمان تخمک گذاری مقدار آن افزایش یابد و غلظت آن مانند سفیده ی تخم مرغ باشد و رنگ آن سفید یا پس از خشک شدن در روی لباس زیر زرد کمرنگ باشد. شما کاملا سالم و نرمال هستید.

اگر ترشحات طبیعی آزار دهنده است، می توانید بر روی لباس زیرخود از پد های نازک بهداشتی استفاده کنید. همچنین، میزان ترشحات واژن خود را کنترل کنید، حتما از لباس های زیر پنبه ای استفاده کنید ( تا رطوبت را جذب کند و اجازه دهد هوا در گردش باشد). دوش یا حمام روزانه بگیرید و هر روز با یک صابون ملایم دهانه ی واژن را شستشو دهید (خارج از منطقه واژن )، و سپس با یک حوله پاک تمیز و خشک کنید. از پدهای معطر یا اسپری های دئودرانت در ناحیه واژن استفاده نکنید.

اگر ترشحات شما تغییر پیدا کرد، ممکن است نشانه ای از عفونت واژن باشد و نیاز به مراجعه به مراقب بهداشتی دارید.

عفونت واژینال چیست؟

عفونت واژینال در پزشکی با عنوان “واژینیت” شناخته می شود. شایعترین عفونت های واژن شامل واژینیت باکتریایی، تریکومونازیس وعفونت قارچی واژن می باشد. اگر دچار عفونت در رحم یا کلامیدیا یا گنوره باشید نیز ممکن است ترشحات واژن اتفاق بیفتد. دلایل دیگری از عفونت های واژن وجود دارد که کمتر شایع می باشد. هر نوع واژینیت ممکن است در اثر ریشه یا ارگانیسم خاصی ایجاد شود، بنابراین هر نوع واژینیت درمان متفاوتی دارد.

نشانه های عفونت واژن چیست؟

اگر دچار عفونت واژن شده باشید، ممکن است هر کدام از علائم زیر را داشته باشید.

ترشحات واژن که با فرم طبیعی آن متفاوت باشد.

 • بوی بد واژن
 • خارش واژن
 • احساس درد یا سوزش هنگام ادرار
 • احساس درد یا سوزش هنگام مقاربت جنسی

بیشتر زنان این علائم را دارند، اما برخی زنان دارای نشانه های خفیف هستند یا همه ی نشانه ها را ندارند. ممکن است یک متخصص مراقبت های بهداشتی علائم عفونت واژن (مانند ترشح یا بوی بد) را در یک تست معمول لگن مشاهده کند و سپس ترشح واژن را آزمایش می کند تا وجود عفونت را تشخیص دهد. این نکته مهم است که به طور منظم توسط ارائه دهنده گان مراقبت های پزشکی معاینه شوید، تا اگر علائمی از عفونت های واژینال در شما وجود داشته باشد در همان ابتدا به آن پی ببرید.

چه کاری باید انجام دهم اگر فکر می کنم که دچار عفونت واژینال شده ام؟

اگر علائمی از عفونت واژینال در شما وجود دارد، باید هر چه زودتر مراقب پزشکی خود را ملاقات کنید. هر نوع از عفونت های واژن نشانه های متفاوتی دارند. این موضوع سخت است که نوع عفونت واژینال را تنها با نشانه های شما تشخیص داده شود، زیراکه بسیاری از نشانه ها شبیه هم هستند. همچنین ممکن است بیشتر از یک نوع عفونت واژینال به طور همزمان اتفاق بیفتد. تنها متخصصان مراقبت های پزشکی یا متخصص زنان می توانند نوع عفونت واژینال شما را قطعا تشخیص دهند. شما باید با مراقب پزشکی خود در ارائه ی علائمی که دارید نظیر بوی بد، سوزش یا ترشحات غیر معمول واژن کاملا صادق باشید حتی اگر آن برای شما شرم آور باشد.  به این ترتیب، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند تشخیص صحیح دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

آیا در صورت وجود عفونت واژینال می توانم دوش بگیرم؟

خیر. شما هرگز نباید دوش بگیرید. دوش گرفتن می تواند از طریق تغییر اسیدیته ی نرمال واژن باعث بروز عفونت شود. هچنین اگر در حال حاضر دارای عفونت هستید، دوش گرفتن می تواند عفونت را بدتر کند، عفونت را به داخل رحم و لوله های فالوپ انتقال دهد یا علائم عفونت واژن را مخفی کند، بنابراین تشخیص عفونت مشکل تر می شود. سایر مواردی که می توانند عفونت واژن را ایجاد کنند عبارتند از تامپون های معطر، اسپری های دئودورانت و صابون های قوی هستند. واژن به طور طبیعی پاک می شود. لازم نیست محصول خاصی را تهیه کنید، فقط کافی است بیرون آن را با صابون های ملایم و آب بشویید و خشک کنید.

چگونه یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی عفونت واژن را تشخیص می دهد؟

ارائه کننده مراقبت های بهداشتی از ترشحات واژن نمونه برداری کرده و در زیر میکروسکوپ نگاه می کند و pH  آن را کنترل می کند و برای انجام آزمایش های تخصصی، نمونه را به آزمایشگاه ارسال می کند. این نمونه گیری فقط با یک معاینه خارجی با نمونه های Q-tip انجام می شود، یا ممکن است از طریق معاینه ی داخلی واژن با استفاده از اسپوکلوم (یک وسیله فلزی یا پلاستیکی که وارد واژن شده و سپس کمی باز می شود تا درون واژن و گردن رحم بهتر دیده شود و مورد بررسی قرار گیرد). تست های واژن بسیار ساده و سریع هستند.

آیا عفونت های واژن در هنگام انجام تست پاپ اسمیر توسط مراقبت کنندگان بهداشتی مورد بررسی قرار می گیرد؟

اگر علائم بیرونی، مانند ترشح یا بوی بد به اندازه کافی واضح باشد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی، برخی از آزمایشات را انجام خواهد داد تا ببینید عفونت واژن دارید یا خیر. با این حال، اگر علائم را دارید، اما هنوز باید اطمینان حاصل کنید بهتر است به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بگویید. آزمایش پاپ اسمیر برای بررسی تغییرات در سلول های دهانه رحم که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود انجام می گیرد(نه برای تشخیص واژینیت)، اما گاهی علائم واژینیت در نتایج آزمایش پاپ نشان داده می شود. اگر این اتفاق بیافتد، ممکن است یک تماس یا نامه ای مبنی بر وجود عفونت واژن و دستورالعمل های درمانی از مراقبت کننده ی بهداشتی خود دریافت کنید.

چگونه می توانم از بروز عفونت های واژن جلوگیری کنم؟

بهترین روش پیشگیری از عفونت های واژن رعایت خوب بهداشت زنانه می باشد. عفونت های واژن می تواند بیشتر از یکبار اتفاق بیفتد. شما باید همیشه این نکات را رعایت کنید:

 • محیط واژن خود را تمیز و خشک نگه دارید. شما باید روزانه ناحیه ی بیرونی واژن را با صابون های ملایم و آب گرم بشویید و سپس خوب آبکشی کنید. حتما با یک دستمال توالت آن ناحیه را خشک کنید.
 • دوش نگیرید. دوش گرفتن می تواند تعادل اورگانیسم های طبیعی واژن را تغییر دهد، که می تواند باعث ایجاد عفونت واژن شود یا عفونت واژن را بد تر کند یا عفونت واژن را به قسمتهای دیگر نظیر رحم و لوله های فالوپ گسترش دهد.
 • از صابون های معطر، تامپون های معطر، پودر واژن و یا اسپری های دئودورانت واژن استفاده نکنید. آنها می توانند واژن را تحریک کنند و باعث عفونت واژن شوند. اگر ناحیه واژن شما در حال حاضر تحریک شده باشد، نباید از کاغذ صابون، اسپرم ساز ها یا صابون های قوی استفاده کنید.
 • لباس های تنگ و یا نمناک نپوشید، زیرا رطوبت را حفظ کرده و واژن را تحریک می کند. اگر مجبور به پوشیدن لباس های تنگ هستید، آن را برای مدت طولانی نپوشید. لباس زیر پنبه ای سفید بپوشید. از پوشیدن لباس زیر نایلونی اجتناب کیند. پنبه کمک می کند تا رطوبت را جذب کند و هوا را از طریق آن عبور کند. اگر جوراب شلواری دارید، به یاد داشته باشید که لباس زیر پنبه ای بپوشید.
 • ارتباط جنسی سالم، با فردی که عفونت جنسی دارد رابطه ی جنسی نداشته باشید. مهم نیست که شما همیشه باید از کاندوم های لاتکس (یا پلی اورتان) استفاده کنید تا احتمال ابتلا به عفونت های منتقله از راه جنسی (STI) را کاهش دهید.
 • اگر از دیافراگم ها، کلاهک رحم یا هر اپلیکاتور دارویی استفاده می کنید، باید از بهداشت و نظافت آن مطمئن شوید. آنها را با آب گرم و صابون تمیز کنید و قبل از قرار دادن آنها، آنها را خشک کنید.

علل دیگر عفونت واژن: علاوه بر ۳ مورد شایع، عفونت های قارچی، واژینوز باکتریایی و تریکومونازیس، علل دیگری نیز وجود دارد. سایر علل احتمالی ممکن است شامل عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs)، یک تامپون باقیمانده به مدت طولانی، مشکل مادرزادی واژینال یا رحم (چیزی که از تولدتان داشته باشید بسیار نادر است) یا حساسیت یا تحریک با:

 • اسپرم کش ها
 • محصولات بهداشتی واژن
 • شوینده ها
 • نرم کننده های پارچه

این محصولات می توانند باعث تحریک واژن شوند، اما هنگامی که یک ارائه کننده مراقبت های بهداشتی تست های ترشحات واژن را انجام می دهد، می تواند دریابد که آیا عفونت شما یکی از ۳ مورد معمول است یا علت و درمان دیگری دارد. اگر علائم عفونت واژن یا ترشحات شما متفاوت باشد، همیشه باید مراقب سلامتی خود باشید.

 ترجمه از گروه تأمین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 30 اردیبهشت 1398 توسط صمیمی با موضوع سلامت , سلامت جنسی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است