نکاتی در مورد سقط عمدی جنین که باید بدانید!

به دلایل بسیار متعددی ممکن است دچار بارداری ناخواسته شوید. بسته به عوامل مختلفی از جمله عقاید، بیماری، در خطر بودن جان مادر  و غیره ممکن است خانمی تصمیم بگیرد که بارداری را ادامه دهد یا اینکه به بارداری اش خاتمه دهد (قبل از هفته ۲۰). قبل از تصمیم به سقط عمدی جنین به بسیاری از نکات باید فکر کنید. از آنجایی که دلایل هر فرد برای اقدام به سقط جنین بسیار شخصی است، در این مقاله ما به دلایل سقط جنین نمی پردازیم، بلکه نکاتی راجع به راههای سقط جنین و عوارض هر یک را مورد بررسی قرار می دهیم. خاتمه دادن به بارداری همیشه تصمیمی احساسی و سخت برای خانم ها است، فرقی نمی کند در چه سنی باشند.

دلایل مختلفی وجود دارد که بر مبنای آن شخص ممکن است تصمیم بگیرد به بارداری خاتمه دهد.

 • بارداری برای سلامت مادر خطرناک است.
 • جنین ممکن است دچار نقص مادرزادی باشد.

در این مورد چه گزینه هایی پیش روی یک خانم باردار قرار دارد؟

وقتی یک خانم به این نتیجه رسید که سقط جنین بهترین گزینه برای اوست، بعد از ان می تواند به گزینه هایی که پیش رو دارد فکر کند، اینکه آیا می خواهد:

 • با استفاده از دارو به بارداری خاتمه دهد (قرص یا آمپول سقط جنین)
 • یا از طریق جراحی این کار را انجام دهد.

سقط عمدی جنین با استفاده از دارو

سقط عمدی جنین با دارو معمولاً از طریق مصرف قرصی به نام «میفپریستون» که قرص سقط جنین نیز نامیده می شود، صورت می گیرد. این قرص برای پایان دادن به بارداری در مراحل اولیه استفاده می شود. این قرص با متوقف کردن ترشح پروژسترون باعث سقط جنین می شود، پروژسترون هورمونی است که در طول بارداری باعث ایجاد دیواره پوششی در رحم مادر (رحم) می شود. بدون پروژسترون دیواره رحم تشکیل نمی شود و رحم قادر به نگه داشتن جنین نیست. به محض ریزش دیواره رحم، خونریزی آغاز می شود. اگر بارداری کمتر از ۸ هفته باشد معمولاً در ۹۶-۹۸ درصد موارد این قرص باعث سقط جنین می شود. اگر بین هفته ۸ تا ۱۰ بارداری این قرص را مصرف کنید معمولاً تا ۹۳ درصد موفقیت آمیز است. در صورتی که سقط جنین با قرص انجام نشود، در مرحله بعدی جراحی پیشنهاد می شود.

واقعیاتی دیگر درباره مصرف قرص سقط جنین:

 • اولین قرص معمولاً در مطب دکتر یا کلینیک مصرف می شود– (این زمانی است که عمل خاتمه باداری شروع می شود)
 • دومین قرص باید درخانه مصرف شود– باید برنامه ریزی کنید که حتماً یک نفر در خانه کنار شما باشد. دارویی که در این قرص وجود دارد میزوپروستول نامیده می شود و باعث خونریزی (مثل دوره پریود ماهانه) و همچنین انقباضاتی می شود که معمولاً چندین ساعت طول می کشد.
 • خونریزی ممکن است کم یا زیاد باشد و ممکن است با لخته همراه باشد، تقریباً شبیه به دوره های قاعدگی و سقط جنین.
 • همچنین ممکن است احساس سرگیجه، تهوع و / یا اسهال داشته باشید.

آیا سقط عمدی جنین با دارو بی خطر است؟

با اینکه سقط عمدی جنین با دارو روش بی خطری محسوب می شود،‌اما ممکن است بدن واکنش هایی به دارو نشان دهد. درصد کمی وجود دارد که دارو جواب ندهد. اگر دارو جواب نداد، باید به وسیله عمل جراحی به بارداری خاتمه داد. در مواردی ممکن است حساسیت به دارو، خونریزی شدید یا عفونت دیده شود. همچنین ممکن است در مواردی سقط جنین به طور کامل صورت نگیرد و مقداری از بافت در رحم باقی بماند یا بارداری خارج از رحم تشخیص داده نشده وجود داشته باشد. در موارد نادر عوارض کشنده نیز گزارش شده است.

دلایل متعددی وجود دارد که دارو برای سقط عمدی جنین مؤثر نمی افتد.

در موارد زیر نباید قرص سقط جنین مصرف کنید:

 • مطمئن نیستید که می خواهید به بارداری خاتمه دهید یا خیر.
 • عمر بارداری بیش از ۸ هفته است.
 • نمی توانید به صورت مرتب به پزشک خود مراجعه کنید (مثلاً در آستانه تعطیلات هستید)
 • دسترسی به تلفن و وسیله نقلیه ندارید.
 • تنها هستید و کسی کنار شما نیست.
 • مشکل انعقاد خون دارید یا داروهای ضد انعقاد مصرف می کنید.
 • IUD دارید. باید قبل از اقدام به مصرف قرص، دستگاه IUD را از رحم خارج کنید.

استفاده از قرص سقط جنین فقط برای برخی از خانم هایی که می خواهند به دلایلی به بارداری خاتمه دهند، مفید می باشد و نه برای همه آنها. با پزشک خود یا مشاور بهداشت صحبت کنید تا ایمن ترین راه را برای سقط جنین را پیدا کنید.

سقط عمدی جنین با استفاده از عمل جراحی

سقط جنین با استفاده از جراحی معمولاً برای بارداری های بیش از ۱۴ تا ۱۶ هفته توصیه می شود. پزشک یا پرستار ارشد می تواند این عمل را در کلینیک ها و مطب های مجهر بدوننیاز به بستری انجام دهد.

چگونه عمل جراحی سقط جنین انجام می شود؟

ابتدا تکنیک های ریلکیسشن و داروهای مسکن به بیمار داده می شود. سپس دهانه رحم بی حس می شود. بعد از بی حسی یک لوله به داخل رحم فرستاده می شود که به دستگاه مکنده متصل است   وقتی ساکشن روشن می شود، بافت جنین و جفت از رحم تخلیه می شود. برخی اوقات بافت را با استفاده از ابزاری به نام کورت خارج می کنند. بعد از ان پزشک برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می کند و دستور استراحت م یدهد. سپس از بیمار خواسته می شود در صورت درد یا خونریزی شدید یا انقباض در شکم و تب بالا حتماً به پزشک مراجعه کند.

آیا سقط جنین با استفاده از جراحی بی خطر است؟

اگر سقط جنین توسط پزشک متخصص و یا پرستار ارشد بالینی انجام شود و در مرکز مجهز صورت گیرد، معمولاق خطری ندارد. هرگز در مراکز غیرقانونی و زیر نظر افرادی که صلاحیت کافی ندارند،‌اقدام به این کار نکنید چون در معرض خطر بالای عفونت قرار میگیرید. امروزه اقدامات سقط جنین قانونی در مراکز مجهز و زیر نظر پزشکان متخصص صورت می گیرد که معمولاً بعد از عمل مشاوره هایی هم به بیمار ارائه می دهند.

سقط جنین در بسیاری از موارد ممکن است عوارض و مشکلاتی داشته باشد که بهتر است نسبت به آنها آگاه باشید.

 • خونریزی بسیار شدید
 • عفونت رحمی و یا عفونت لوله های فالوپ
 • تخریب و آسیب به رحم یا دهانه رحم.

آیا در صورتی که سقط جنین انجام دهم، دوباره می توان باردار شوم؟

معمولاً سقط جنین روی بارداری های بعدی تأثیر ندارد ولی عواملی وجود دارند که باید مدنظر قرار گیرند. عواملی مثل سابقه عفونت های مقاربتی می تواند منجر به آسیب در لوله های فالوپ شده و باداری مجدد در آینده را با مشکل مواجه کند.

 

    ترجمه از گروه تأمین محتوای پرشین خاتون

 

منبع: Young Woman Health

استفاده از این محتوا فقط با ذکر نام و لینک پرشین خاتون مجاز است.

ارسال شده در 20 دی 1397 توسط صمیمی با موضوع بارداری , سلامت , سلامت جنسی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است