تخمک گذاری؛ نحوه تخمک گذاری و زمان تخمک گذاری

در این مقاله می‌توانید مطالبی در مورد نحوه تخمک گذاری زمان تخمک گذاری مطالعه کنید در اینجا بدون در نظر گرفتن اینکه شما برای باردار شدن مشکلی دارید یا خیر، برخی اقدامات ساده ای که‌ می‌تواند به تقویت قدرت باروری کمک کند آورده شده است. با پرشین خاتون همراه باشید.

تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری به آزاد شدن یک تخمک بالغ از تخمدانها اطلاق می شود. این اتفاق در کسی که دوره های وی ۲۸ روز طول می کشد معمولا در روز ۱۴ دوره قاعدگی (۱۴ روز پس از شروع پریود) به وقوع می پیوندد. این تخمک پس از آزادسازی حدود ۱۲ تا ۴۸ ساعت قابلیت باروری دارد و پس از آن این قابلیت را از دست داده و دفع می شود. در این محدوده زمانی بیشترین احتمال باروری وجود دارد.

چه زمانی تخمک گذاری انجام می شود؟

تخمک گذاری به طور معمول ۱۴ روز پس از شروع پریود انجام می شود. زمان تخمک گذاری به طول « دوره لوتئال » بستگی دارد. دوره لوتئال که به آن «روزهای بعد از تخمک گذاری» هم گفته می شود از زمان تخمک گذاری شروع شده و درست قبل از شروع دوره بعدی تمام می شود. هر فرد می تواند با کم کردن طول این دوره از مدت زمان کل دوره قاعدگی، زمان تخمک گذاری خود را پیدا کند. مثلا اگر در فردی دوره قاعدگی ۲۸ روز باشد و طول دوره لوتئال وی ۱۲ روز، ۱۶=۱۲-۲۸ به عبارت دیگر این فرد در روز ۱۶ قاعدگی تخمک گذاری خواهد داشت البته باید توجه داشت که عواملی مثل استرس، فعالیت فیزیکی یا داروها می توانند بر زمان تخمک گذاری تاثیر بگذارند. محاسبه دقیق دوره لوتئال تنها با آزمایشات هورمونی امکان پذیر است ولی به طور معمول و در اکثر افراد این دوره ۱۴ روز طول می کشد.

چگونه زمان تخمک گذاری، مدت زمان باروری فرد را نشان می دهد؟

یک فرد ۴ تا ۵ روز قبل از تخمک گذاری تا ۴۸-۱۲ ساعت پس از آن قابلیت باروری دارد و این زمان به این دلیل است که اسپرم حدود ۵-۴ روز در بدن زن زنده می ماند و تخمک نیز ۴۸-۱۲ ساعت قابلیت بارور شدن دارد. بیشترین احتمال باروری در روز قبل از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری وجود دارد. با دانستن این زمانها می توان برای بارداری و یا جلوگیری از آن برنامه ریزی نمود.

دانشنامه فرزند : بارداری زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک در مدت ۲۴ ساعت پس از آزاد شدن از تخمدان و در طی عبور از لوله فالوپ بارور شود و رویان جوان در دیواره رحم لانه‌گزینی کند. شما می‌توانید با وارد کردن تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی خود و طول دوره عادت ماهیانه‌تان به طور متوسط، بازه تخمک‌گذاری خود را محاسبه نمایید. برای باردار شدن بهتر است در بازه تخمک‌گذاری به صورت یک شب درمیان آمیزش داشته باشید.

تخمک گذاری چه علائمی دارد؟

کلید اصلی باردار شدن تخمک گذاری است. زنان بسیاری در زمان تخمک گذاری علائمی را تجربه می کنند.

نشانه هایی که بدن در حال تخمک گذاری است

افزایش ترشحات واژن 
زمانی که بدن تخمک گذاری می کند میزان ترشحات واژن افزایش می یابد. زنان بسیاری در میانه دوره ی قاعدگی خود حس می کنند که رطوبت واژن آن ها بیشتر شده است. برخی زنان حس می کنند نیاز است از پدهای بهداشتی کوچک استفاده کنند تا خشک بمانند. در این زمان رابطه ی جنسی اغلب برای شما ساده تر خواهد بود و نیازی ندارید از لوبرکانت ها استفاده کنید.

دهانه ی رحم به سمت جلو آمده است 
شما می توانید به سادگی محل دهانه ی رحم خود را چک کنید. دست هایتان را شسته و یک یا دو انگشت را داخل واژن کنید، دهانه ی رحم را حس خواهید کرد. زمانی که تخمک گذاری نداشته باشید متوجه می شوید دهانه ی رحم سخت تر بوده و باز نیست. سفتی دهانه ی رحم شما مانند انتهای بینی تان خواهد بود. در زمان تخمک گذاری دسترسی به دهانه ی رحم ساده تر است، همچنین کمی نرم تر و بازتر می باشد تا اسپرم بتواند از آن عبور کند.

درد یک طرفه در زمان تخمک گذاری 
این حس دردی است که قبل یا همزمان با تخمک گذاری در تخمدان ها ایجاد می شود. برخی زنان درد کمی دارند و برخی درد شدیدتری را تجربه می کنند. همه ی زنان متوجه این درد نخواهند شد. اما احساس این درد نشانه ی خوبی است تا نتیجه بگیرید که شما تخمک گذاری می کنید.

دمای پایه ی بدن تغییر می کند 
اگر دمای بدن خود را مرتب اندازه گیری کنید می بینید دمای بدنتان پایین آمده و باز ناگهان بالا می رود. این نشانه ای از تخمک گذاری است. برای نتیجه گیری از روی دمای بدن باید هر روز دمای بدن خود را اندازه گیری کنید.

اندازه گیری میزان LH 
برای این کار باید از تست های پیش بینی تخمک گذاری استفاده کنید. برای این کار باید هزینه ای را صرف خرید یک کیت اندازه گیری کنید تا میزان LH در ادرار شما مشخص شود. این کیت ها برای کسانی که دوره های نامنظم دارند و علائم دیگر را حس نمی کنند مفید هستند.

حتما بخوانید:

درمان های گیاهی برای تحریک تخمک گذاری و افزایش شانس باروری

۱۴ تغییر ساده در روش زندگی روزانه که قدرت باروری را افزایش‌ می‌دهد.

نکاتی راجع به مصرف صحیح قرص ضدبارداری

ارسال شده در 7 اسفند 1397 توسط صمیمی با موضوع بارداری , سلامت , سلامت جنسی , مطالب خواندنی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است