نکاتی در خصوص مدیریت زمان

هیچ کس دوست ندارد احساس تنش، اضطراب و یا تأسف داشته باشد، اما زمانی که کار زیادی برای انجام دادن دارید، گاهی اوقات این احساسات رخ می‌دهند. اگر یاد بگیرید که زمان خود را مدیریت کنید، این احساسات را کاهش می‌دهید و از وقت آزاد خود بیشترین بهره را می‌برید.

مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان استفاده عاقلانه از زمان است، بنابراین می‌توانید کارهایی، مانند انجام امور منزل و پروژه ها و ورزش کردن را به موقع به اتمام برسانید، با این همه زمانی برای انجام کارهای سرگرم کننده نیز برای شما باقی خواهد ماند. یادگیری نحوه مدیریت زمان، مدتی طول می‌کشد. اکثر افراد بر این عقیده هستند که باید به منظور مدیریت خوب زمان، مجموعه ای از مهارت هایی که شامل برنامه ریزی، اولویت بندی و تنظیم اهداف می‌شود را یاد بگیرند و از آن مهارت ها استفاده کنند.

چرا مدیریت زمان اهمیت دارد؟

یادگیری نحوه مدیریت زمان بسیار مهم است زیرا به شما کمک خواهد کرد که زندگی تحصیلی و اجتماعی خود را متعادل کنید. متوجه خواهید شد زمانی که سازماندهی شده کار می‌کنید، می‌توانید حجم زیادی کار را در زمان کمتری انجام دهید و با این همه می‌توانید از وقت آزاد خود لذت ببرید.

مزایای مدیریت زمان چیست؟

وقتی یاد بگیرید که چگونه زمان خود را مدیریت کنید، از مزایای زیر بهره مند خواهید شد:

 • کاهش احساسات استرس و اضطراب: هنگامی‌که یاد می‌گیرید که زمان خود را مدیریت کنید، در آخرین لحظه کاری انجام نخواهید داد و هیچ فشار ناگهانی ای احساس نخواهید کرد.
 • آمادگی به موقع برای امتحانات: می‌توانید تکالیف خود را بهتر انجام دهید زیرا زودتر انجام تکالیف را آغاز کرده اید و زمان بیشتری برای انجام تحقیقات قبل از شروع دارید و پس از بررسی کار خود، آنها را ویرایش می‌کنید.
 • به دست آوردن زمان بیشتر: پس از اتمام تکالیف خود، دیگر نیازی به نگرانی در مورد آنها نخواهید داشت، بنابراین زمان بیشتری برای انجام هر کاری که می‌خواهید خارج از فهرست کارهای روزانه انجام دهید، خواهید داشت.

چگونه می‌توانم زمان خود را مدیریت کنم؟

در اینجا چند نکته برای کمک به سازماندهی ارائه می‌شود:

 1. ۱٫ از برنامه ریز هفتگی یا روزانه برای پیگیری تمام تکالیف، پروژه ها و موعد کارهای خود استفاده کنید.
 2. ۲٫ لیستی از کارهایی که باید انجام دهید و زمان اتمام آنها تهیه کنید. شما می‌توانید لیستی از کارها یا تکالیفی که باید در عرض یک ماه، در عرض یک هفته، یا در روز انجام دهید، تهیه کنید. چارچوب زمانی به ترجیح شخصی شما بستگی دارد.
 3. ۳٫ فهرست کارهای خود را اولویت بندی کنید. کارهایی که بیشترین اهمیت را دارند و کارهایی که می‌توانید برای انجام آنها منتظر بمانید را مشخص کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا کارهای مهم تر را اول انجام دهید.
 4. ۴٫ با مهمترین کار در لیست کارهای خود شروع کنید. هر کاری را که تمام کردید خط بزنید.
 5. ۵٫ وقت آزاد خود را عاقلانه استفاده کنید. دانش آموزان دبیرستان و دانشجویان (مخصوصا دانشجویان) متوجه می‌شوند که وقت آزاد زیادی را صرف کرده اند و تمایل دارند ساعت های زیادی را با دوستان خود صرف تماشای تلویزیون و یا صرف وقت در اینترنت کنند. این استراتژی را امتحان کنید: وقتی را برای تماشای یکی از نمایش های مورد علاقه خود تعیین کنید و سپس تلویزیون را خاموش کرده و روی فهرست کارهایی که باید انجام دهید متمرکز شوید تا بتوانید یکی دیگر از کارهای خود را تمام کنید.
 6. ۶٫ این روند را تا زمانی که لیست خود را تکمیل نکردید، ادامه دهید.

نمونه ای از فهرست کارها:

 • نوشتن اولین پیش نویس مقاله تاریخ هنر (برای دوشنبه آینده)
 • مطالعه برای امتحان ریاضی (برای روز پنج شنبه)
 • مطالعه فصل ۱-۳ کتاب علوم (بحث کلاس در روز سه شنبه)
 • رفتن به موزه هنر (طراحی مجسمه در ۲ هفته)

اکنون، اجازه دهید این فهرست نمونه را انتخاب کنیم و اولویت بندی کنیم.

فهرست اولویت بندی شده:

 1. ۱٫ مطالعه فصل ۱-۳ کتاب علوم (بحث کلاس در روز سه شنبه)
 2. ۲٫ مطالعه برای امتحان ریاضی (در روز پنج شنبه)
 3. ۳٫ نوشتن اولین پیش نویس مقاله تاریخ هنر (دوشنبه آینده)
 4. ۴٫ رفتن به موزه هنر (طراحی مجسمه طی ۲ هفته دیگر)

توضیح:

اجازه دهید فرض کنیم که امروز روز دوشنبه است. ابتدا مطالعه کتاب علوم باید انجام شود، زیرا بحث کلاس فردا (سه شنبه) است. مطالعه برای امتحان ریاضی دومین کاری است که باید انجام دهید، زیرا امتحان در روز پنج شنبه، پس از بحث کلاسی کتاب علوم، است. نوشتن پیش نویس مقاله سومین کاری است که باید انجام دهید، زیرا برای این کار تا یک هفته دیگر زمان دارید. برای رفتن به موزه هنر می‌توانید تا تعطیلات آخر هفته صبر کنید، زیرا دو هفته زمان دارید.

اگر نتوانم فهرست کارهای خود را تمام کنم چه کنم؟

بسته به نوع فهرستی که تهیه کرده اید (فهرست ماهانه، هفتگی یا روزانه) ممکن است همه کارها را تمام نکنید. نکته اولویت بندی این است که ابتدا مهمترین کارها را انجام دهید. لزوما نباید تمام فهرست خود را در یک روز تمام کنید و نباید احساس فشار روحی کنید که قادر به انجام تمام وظایف موجود در فهرست خود نیستید. در عوض، یک فهرست جدید تهیه کنید و کارهایی که باید انجام دهید را دوباره اولویت بندی کنید.

کار نیکو کردن از پر کردن است. شما باید مهارت های مدیریت زمان را تمرین کنید تا بتوانید آن را به خوبی انجام دهید. در عرض چند هفته تفاوت های مثبتی را که مدیریت زمان می‌تواند ایجاد کند، خواهید دید.

منبع: Young Women Health

ترجمه از گروه تأمین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 21 بهمن 1397 توسط صمیمی با موضوع سبک زندگی , کار و زندگی , مطالب خواندنی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است