ماه سوم بارداری و اهمیت تغذیه در ماه سوم

ماه سوم بارداری (هفته ۹ تا ۱۲) بسیار مهم است چرا که اکثر موارد سقط جنین در این ماه گزارش شده است. بنابراین تغذیه نیز نقش کلیدی در این ماه خواهد داشت. در ادامه با پرشین خاتون همراه باشید.

ماه سوم بارداری (هفته ۹ تا ۱۲) می تواند برای مادر دوره ای دشوار باشد زیرا در این مدت بیماری صبحگاهی، خستگی و نوسانات خلقی می تواند به شدت افزایش یابد. همچنین سومین ماه بارداری زمانی است که بیشترین تعداد موارد سقط جنین گزارش شده است. بنابراین، بسیار مهم است که فرد باردار بدون استرس باشد. همچنین باید از مواد غذایی مغذی برای اطمینان از رشد و نمو سالم جنین بهره ببرد. رژیم غذایی در ماه سوم بارداری نقش مهمی در تعیین سلامت جنین ایفا میکند.


طی دو ماه گذشته، به دلیل تهوع، استفراغ و سایر ناراحتی های ناشی از بیماری صبحگاهی، ممکن است نتوانسته باشید تغذیه خوبی داشته باشید یا حتی ممکن است شب نیز نتوانسته باشید چیزی بخورید. با این حال هرچند وقتی وارد ماه سوم می شوید، هنوز هم ناراحتی های بیماری صبحگاهی به قوت خود باقی هستند، و علائم ثانویه مثل تحریک پذیری، حساسیت غذایی و حساسیت بو وجود دارند، اما این علائم می توانند در نهایت کاهش یابند.

چه مواردی باید در رژیم ماه سوم بارداری گنجانده شوند؟

در حال حاضر شما اهمیت این ماه را در بارداری خود می دانید. متأسفانه، بیشتر موارد سقط جنین در این ماه گزارش شده اند. تمام این جزئیات به یک واقعیت اشاره دارد. رژیم بارداری ماه سوم بسیار مهم است. درست مثل تهوع، گرسنگی شما نیز در طول این ماه قابل ملاحظه است. در این بخش از پرشین خاتون لیستی از رژیم توصیه شده برای بارداری در این ماه ارائه شده است.


مواد مغذی ضروری: مصرف ویتامین B6، کلسیم، آهن و فولات باید در این ماه ادامه یابد. ویتامین B6 می تواند به کاهش تهوع شما کمک کند. (رجوع کنید به تعذیه بارداری – ماه اول و ماه دوم)
• کربوهیدرات: مصرف کربوهیدرات برای کودکانی که سریع رشد می کنند بسیار مهم است. در اینجا لیستی از خوراکی هایی با کربوهیدرات بالا وجود دارد:
 نان های سبوس دار
 خوراکی های تهیه شده با آرد سبوس دار
 سیب زمینی
 برنج
 مغزها و دانه ها
 پاستا (گندم)
 حبوباتی همچون لوبیا و عدس
DHA (دوکوزاهگزائنوئیک اسید): DHA (جزو اسیدهای چرب خانواده امگا ۳) برای رشد چشم و مغز ضروری است. از این رو، مصرف آن (۴۵۰ میلی گرم در روز) توصیه میشود.
 ماهی قزل آلا دارای مقدار خوبی DHA است
 گوشت اندام ها، مثل جگر شامل DHA است
 روغن ماهی منبع قابل اعتماد DHA است
• ویتامین D: ویتامین D باعث رشد دندان ها و استخوان ها در جنین می شود.
 ماهی های چرب مثل ماهی قزل آلا، ماهی خاویار، ماهی تن و غیره منابع عالی ویتامین D هستند
 شیر و غلات غنی شده با ویتامین D، و غیره می توانند مقدار قابل توجهی ویتامین D داشته باشند
 زرده تخم مرغ دارای مقدار قابل اعتمادی ویتامین D است
 روغن جگر ماهی منبع قابل اعتماد ویتامین D است
• میوه ها: انواع مختلفی از میوه ها را بگنجانید چرا که مواد مغذی حیاتی و فیبر (که برای مبارزه با یبوست حائز اهمیت است) را در اختیار جنین قرار میدهند و به هیدراته ماند بدن کمک می کنند.


• محصولات لبنی: شیر و مشتقات آن باید بخش خوبی از رژیم روزانه شما را تشکیل دهند. حداقل ۲-۳ لیوان شیر در روز مصرف کنید یا معادل آن را به شکل پنیر، ماست و کره در رژیم خود بگنجانید. شیر و فراورده های لبنی کلسیم و پروتئین مورد نیاز شما را تامین می کنند، بنابراین از آن به راحتی نگذرید.


• آب: حداقل ۸ لیوان مایعات در رژیم غذایی خود را بگنجانید، هرچند ما پیشنهاد می کنیم که مصرف آب میوه ها محدود شوند چون با کالری زیادی همراه هستند. آب لیمو، چای های گیاهی و بیشتر از همه آب ساده توصیه میشود.
• خوراکی های غنی از امگا ۳
اسیدهای چرب امگا ۳ مواد مغذی ضروری هستند که برای رشد سالم چشم و مغز در کودک ضروری هستند. خوراکی های غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ عبارتند از سویا، روغن کلزا، گردو، تخم چیا، دانه های کتان، ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی، ساردین و برنج وحشی.

خوراکی هایی که در ماه سوم بارداری باید از آنها اجتناب کرد

در این بخش از مقاله به آن دسته از خوراکی ها که باید در این ماه از آنها پرهیز نمود، می پردازیم:


• غذاهای دریایی
ماهی های دریایی و اقیانوسی حاوی مقادیر بالایی از متیل جیوه هستند که موجب اختلال عملکرد مغز در جنین می شود. بنابراین، از غذاهای دریایی پرهیز کنید و در عوض ماهی های آب شیرین را مصرف کنید.

• تخم مرغ خام و محصولات لبنی غیر پاستوریزه
تخم مرغ خام حاوی باکتری سالمونلا می باشند که می تواند باعث مسمومیت غذایی شود. محصولات لبنی غیر پاستوریزه مانند پنیر های نرم ممکن است حاوی لیستریا باشند که باعث مسمومیت غذایی جدی می شوند. از این رو، از تخم مرغ های خام و محصولات لبنی غیر پاستوریزه اجتناب کنید.

• گوشت خام یا نیم پز
گوشت خام و نیم پز می تواند حاوی باکتری هایی باشد که سبب مسمومیت غذایی میشوند و آسیب جدی به جنین می رسانند.

• ویتامین A

مقدار بیش از حد ویتامین A با نقص های مادرزادی مرتبط است. ویتامین A موجود در غذاهای طبیعی مانند میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ و شیر مضر نیست. با این حال، جگر گاو، مرغ یا گوسفند حاوی مقادیر بالایی از ویتامین A است. بهتر است از این موارد اجتناب کنید تا اطمینان حاصل شود که ویتامین A بیش از حد مصرف نشده است. همچنین از مصرف مکمل های ویتامین A اجتناب کنید.

• کافئین

کافئین موجود در نوشیدنی هایی نظیر قهوه، چای و نوشیدنی های گازدار می تواند از جفت عبور کند و موجب افزایش ضربان قلب در کودک شود. بنابراین، بهتر است کافئین را محدود یا از مصرف اجتناب کنید.

• خوراکی های خیابانی

مصرف خوراکی های خیابانی شانس ابتلا به عفونت های باکتریایی مانند گاستروانتریت را افزایش می دهد. چنین عفونت هایی به جنین در حال رشد آسیب می رسانند. از این رو بهتر است از خوردن چنین خوراکی هایی اجتناب کنید.

• مواد غذایی کنسرو شده

مواد غذایی کنسرو شده حاوی مقدار زیادی مواد نگهدارنده است که می تواند به رشد جنین آسیب وارد کند. همچنین شامل یک ماده شیمیایی به نام بسفنول A (BPA) هستند که با افزایش خطر سقط جنین مرتبط است. از این رو، از مواد غذایی کنسرو شده خودداری نمایید و غذای خانگی تهیه شده با محصولات تازه را جایگزین کنید.

نکات تغذیه ای رژیم بارداری در ماه سوم

• هیدراته بمانید – مقدار زیادی آب بنوشید، همچنین می توانید آبمیوه و غذاهای آبدار مثل سوپ مصرف کنید، اما آب برای هیدراتاسیون مناسب تر است.
• در رژیم غذایی روزانه خود، حداقل ۵ واحد میوه و سبزیجات بگنجانید.
• حداقل ۵ تا ۶ وعده غذایی سالم و کوچکتر را در روز جایگزین ۳ وعده غذایی بزرگ کنید.
• به طور کامل از الکل، تنباکو و مواد مخدر اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث ایجاد نقص های جدی و مشکلات رشدی در کودک شما شوند.
• مکمل های تغذیه ای تجویز شده توسط پزشک را مرتب مصرف کنید.
• بدون مشورت با پزشک رژیم خود را تغییر ندهید.

ماه سوم بارداری ممکن است دشوار باشد زیرا تهوع و استفراغ ممکن است در این زمان به اوج خود برسد. با این حال، بیماری صبحگاهی در هفته ۱۲ شروع به کاهش می کند و معمولا با شروع سه ماهه دوم به طور کامل از بین میرود. نکات رژیم غذایی ذکر شده در این مقاله را دنبال کنید تا مواد مغذی لازم را برای رشد و نمو سالم در اختیار کودک خود قرار دهید.

منابع::parenting.firstcry.com
beingtheparent.com
momjunction.com
گروه ترجمه و تامین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 3 دی 1397 توسط پریسا معینی با موضوع بارداری

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است