فتق، علائم و درمان آن

امروزه مردم به بیرون زدگی کشاله ران فتق یا باد فتق می گویند . نکته اینجاست که فتق ممکن است در هرجایی از بدن ایجاد شود . در واقع به جابجایی اعضای بدن از جایگاه طبیعی خود فتق گفته می شود.فتق ها جدار شکم ، فتق های روده ای یا فتق مغزی نیز وجود دارد اما بیشتر مردم فتقهای کشاله ران و ناف را بیشتر می شناسند.در این مقاله با پرشین خاتون همراه باشید.

فتق چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

فتق زمانی اتفاق می افتد که یک عضو با فشار به داخل دهانه‌ای در عضله یا بافتی که آن را در محل خود نگه می‌دارد، وارد می‌شود. به عنوان مثال، روده‌ها ممکن است از یک ناحیه ضعیف از دیواره شکم عبور کنند.
بیشترین شیوع فتق‌ها، در شکم است، اما آن‌ها می‌توانند در بالای ران، ناف و ناحیه کشاله ران نیز ظاهر شوند. اکثر فتق‌ها به سرعت موجب مرگ نمی شوند، اما به خودی خود از بین نمی‌روند. گاهی اوقات فتق‌ها می‌توانند برای پیشگیری از عوارض خطرناک بالقوه، به جراحی نیاز داشته باشند.

انواع فتق‌های شایع

فتق مغبنی یا کشاله ران

فتق‌های مغبنی یا اینگوینالشایع‌ترین نوع فتقهستند. به گفته مرکز فتق بریتانیا (BHC)، این نوع فتق‌ها حدود ۷۰ درصد از همه فتق‌ها را تشکیل می‌دهند.این فتق‌هاهنگامی رخ می‌دهند که روده‌ها از طریق نقطه‌ای ضعیف یا شکاف در پایین دیواره شکمی، اغلب درکانال اینگوینال، بیرون می زنند.
کانال اینگوینالدر کشاله ران قرار دارد. در مردان، این ناحیه جایی است که طناب بیضه از شکم به سمت اسکروتوم (کیسه بیضه) عبور می‌کند. این طناب بیضه‌ها را نگه می‌دارد. در زنان، کانال اینگوینالحاوی رباطیاست که رحم را در جای خود نگه می‌دارد.
این نوع فتقدر مردانبیشتر از زنان شایع است. این امر به این دلیل است که بیضه‌های مرد کمی پس از تولد، از طریقکانال اینگوینالپایین می‌آیند و کانال تقریباً به طور کامل در پشت آنها بسته می‌شود.گاهی کانالبه درستی بسته نمی‌شود و یک ناحیه ضعیف مستعد ابتلا به فتق به جا می‌گذارد.

فتق هیاتال

فتق هیاتالزمانی اتفاق می افتد که بخشی از معده شما از طریق دیافراگم به داخل قفسه سینه نفوذ می‌کند.دیافراگمسطحی از عضله است که به شما کمک می‌کند تا با منقبض کردن و کشیدن هوا به ریه‌ها نفس بکشید.دیافراگم اندام‌های شکمرا از اندام‌هایی که در قفسه سینه شما هستند، جدا می‌کند.
این نوع فتقدر افرادی که بیش از ۵۰ سال دارند شایع تر است. اگر کودکی چنین شرایطی داشته باشد، به طور معمول این امر توسط یک نقص تولد مادرزادی ایجاد می‌شود.فتق هیاتالتقریباً همیشه باعث اختلالات گوارشی می‌شود که این مشکل زمانی ایجاد می‌شود کهمحتویات معدهبه سمت مری بر می‌گردد که منجر به احساس سوزش می‌شود.
برای اطلاعات بیشتر در مورد فتقهیاتال، نمودار تعاملی ۳-D را دنبال کنید.

فتق ناف

فتق‌ های ناف ممکن است در کودکان و نوزادان زیر ۶ ماه رخ دهند. این اتفاق زمانی رخ میدهد که روده آن‌ها درون دیواره شکمی درنزدیکی نافبرآمده می‌شود. ممکن است در ناحیه شکم کودک خود یا در اطراف آن، بخصوص هنگام گریه، متوجه وجودیک برآمدگیشوید.
فتق ناف تنها نوعی است که اغلببه خودی خوداز بین می‌رود، به این دلیل که عضلات دیواره شکم، معمولاً تا زمانی که کودک ۱ ساله می‌شود، قوی‌تر می‌شوند. اگر فتق تا این زمان از بین نرفت، ممکن است برای اصلاح آن ازجراحیاستفاده شود.

فتق برشی

فتق برشی ممکن استپس از عمل جراحی شکم رخ دهد. روده شما ممکن است به داخل زخم برش یا بافت ضعیف اطراف آن وارد شود.

چه عواملی باعث بروز فتق می‌شوند؟

بروز فتق‌ها به دلیل ترکیبی ازضعف عضلات و فشاراست. بسته به علت آن، فتق ممکن است به سرعت یا در طول مدت زمان طولانی پیشرفت کند.

علل رایج ضعف عضلانیعبارتند از:

عدم بسته شدن مناسب دیواره شکمی در رحم، کهیک نقص مادرزادیاست.

سن

سرفه مزمن

آسیب ناشی از زخم یا جراحی

عواملی که بدن شما راتحت فشارقرار می‌دهند و ممکن است باعث فتق شوند، به خصوص اگر عضلات شما ضعیف باشند،عبارتند از:

حاملگی، که به شکم شما فشار می‌آورد.

داشتن یبوست عث ایجاد فشار در هنگام حرکت روده می‌شود.

بلند کردن وزن سنگین

تجمع مایع در شکم یا آسیت (آب آوردگی شکم)

افزایش ناگهانی وزن

جراحی در ناحیه فتق

سرفه مداوم یا عطسه

چه کسانی در معرض خطر فتق قرار دارند؟

فاکتورهایی که خطر ابتلا به فتق را افزایش می‌دهندعبارتند از:

سابقه خانوادگی یا شخصی ابتلابه فتق

اضافه وزن یاچاقی

سرفه مزمن

یبوست مزمن

سیگارکشیدن، که می‌تواند موجب سرفه مزمن شود.

شرایطی مانندفیبروز کیستیکنیز می‌توانند به طور غیر مستقیم خطر ابتلا به فتق را افزایش دهند. فیبروز کیستیک بهعملکرد ریه‌ها آسیب می زند و به این ترتیب باعث سرفه مزمن می‌شود.

فتق چه علائمی دارد؟

شایع‌ترین علامت فتق برآمدگی یا توده در ناحیه تحت تاثیر است. در موردیک فتق مغبنی یا اینگوینال، ممکن است متوجه یک توده در هر دو طرف استخوان شرمگاهی ‌شوید، قسمتی کهکشاله ران و رانبه هم می‌رسند.

هنگام لمس، ایستادن، خم شدن یا سرفه، بیشتر احتمال داردفتق خودرا احساس کنید.

اگرکودک شمافتق دارد، ممکن است فقط زمانی که گریه می‌کند، متوجه توده شوید. برآمدگی به طور معمول تنها علامتفتق نافاست.

سایر نشانه‌های رایج فتق اینگوینالعبارتند از:

درد یا ناراحتیدر ناحیۀ فتق (معمولاً در پایین شکم)، به ویژه هنگام خم شدن، سرفه یا بلند کردن اجسام

ضعف، فشار و یا احساس سنگینی در شکم

سوزش، ایجاد صدا یا احساس درد درمحل برآمدگی

سایر علائم فتق هیاتال عبارتند از:

برگشت اسید، به طوری که اسید معده به مری بازمیگردد و موجباحساس سوزشمی‌شود.

درد قفسه سینه

مشکل در بلع

در برخی موارد، فتقعلامتی ندارد. شما ممکن است متوجه وجود فتق نشوید مگر آنکه در طی معاینه جسمی معمولی یا پزشکی برای مشکلی غیر مرتبط،فتق شماخود را نشان دهد.

فتق چگونه تشخیص داده می‌شود؟

فتق مغبنی یا برشی معمولاً از طریقمعاینه فیزیکیتشخیص داده می‌شود. پزشک شما ممکن است متوجه برآمدگی در شکم یا کشاله ران شود که هنگام ایستادن، سرفه، یا فشار بزرگ‌تر می‌شود. اگرفتق هیاتالداشته باشید، پزشک شما می‌تواند این نوع فتق را با اشعه ایکس باریم یا آندوسکوپی تشخیص دهد.
اشعه ایکس باریم مجموعه‌ای از تصاویر اشعه ایکس ازدستگاه گوارش شمااست. پس از نوشیدن محلول مایعی حاوی باریم، که به خوبی در تصاویر اشعه ایکس مشخص می‌شود،تصاویرثبت می‌شوند.
آندوسکوپیشامل ورود دوربینی کوچک متصل به یک لوله به پایین گلو و به مری و معده شما می‌باشد.
هر دو این آزمایش‌ها اجازه می‌دهند تا پزشک شماداخل شکم شمارا ببیند.
اگر کودک شمافتق نافداشته باشد، ممکن است پزشک سونوگرافی انجام دهد. سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری ازساختارهای داخل بدناستفاده می‌کند.

گزینه‌های درمانی برای فتق

این که آیا نیاز به درمان دارید بستگی بهاندازه فتق و شدت علائمشما دارد. پزشک شما ممکن است به راحتی فتق را برای عوارض احتمالی بررسی کند. گزینه‌های درمانی برای فتق شاملتغییر سبک زندگی، دارو یا جراحیهستند.

تغییرات سبک زندگی

تغییرات غذایی اغلب ممکن استعلائم فتق هیاتالرا درمان کنند، اما فتق را از بین نمی‌برند. از وعده‌های غذایی زیاد یا سنگین اجتناب کنید، پس از غذا خوردن دراز نکشید یا خم نشوید و وزن بدن خود را درمحدوده سالمنگه دارید.

برخی تمرینات و ورزش‌ها ممکن است بهتقویت عضلات اطراف فتقکمک کنند که ممکن است بعضی علائم را کاهش دهند. با این حال، انجام تمرینات به طور نادرست می‌تواند فشار را درآن منطقه افزایش دهد و ممکن است در واقع باعثایجاد برآمدگیبیش‌تر در ناحیه فتق می‌شود. بهترین کار این است که درباره تمرینات و ورزش‌های مناسب باپزشک یا فیزیوتراپیستخود مشورت کنید.

اگر این تغییراتناراحتی شمارا از بین نبرد، ممکن است برای درمان به جراحی نیاز داشته باشید. همچنین می‌توانید علائم را از طریق اجتناب از مصرف غذاهایی که سبب بروز برگشتاسید یا سوزشمی‌شوند، مانند غذاهای تند و غذاهای حاوی گوجه فرنگی، بهبود بخشید. علاوه بر این، می‌توانید از طریق کاهش وزن وترک سیگاراز برگشت اسید جلوگیری کنید.

دارو

اگر فتق هیاتال دارید، داروهای بدون نسخه و یا تجویزی که باعثکاهش اسید معدهمی‌شوند، می‌توانند ناراحتی شما را از بین ببرند و علائم را بهبود ‌بخشند.این داروهاشامل آنتی اسیدها، مسدود کننده‌های گیرنده H2 و مهار کننده‌های پمپ پروتون هستند.

عمل جراحی

اگر فتق شما در حال بزرگ شدن است یا باعث درد می‌شود، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که بهترین کار، انجام عمل جراحی است. پزشک شما ممکن است فتق را با دوختن سوراخ دیواره شکمی و بستن آن در طول عمل جراحی، درمان کند. این امر اغلب توسطبستن سوراخ با مش(بافت) جراحی انجام می‌شود.
فتق‌هامی‌توانند با جراحی باز یا لاپاروسکوپی درمان شوند. در جراحی لاپاروسکوپی، برای ترمیم فتق، از یک دوربین کوچک و تجهیزات جراحی بسیار ریز، با انجامچند برش کوچکاستفاده می‌شود.جراحی لاپاروسکوپیکمتر باعث آسیب به بافت اطراف می‌شود.
جراحی باز نیاز به یک روند بهبودی طولانی‌تر دارد. ممکن است تاشش هفتهنتوانید به طور عادی حرکت کنید. جراحی لاپاروسکوپی مدت زمان بهبودی بسیار کوتاه‌تری را دارد، اما خطربرگشت فتقبیشتر است.
علاوه بر این، جراحی لاپاروسکوپی برای همه فتق‌ها مناسب نیست. این نوع جراحی شاملفتق‌هاییاست که بخشی از روده شما به داخل کیسه بیضه وارد شده باشد.

عوارض احتمالی فتق

اگر فتق درمان نشود، ممکن استرشد کند و دردناکترشود. بخشی از روده شما می‌تواند در دیواره شکم به دام افتاده باشد. این امر می‌تواندروده شمارا مسدود کند و باعث درد شدید، حالتتهوعیا یبوست شود. در صورت عدم درمان، فتق می‌تواند فشار زیادی بر روی بافت‌های اطراف نیز ایجاد کند. این موضوع می‌تواند باعثتورم و درد در ناحیهاطراف شود.
اگر قسمت گیر کرده روده شماجریان خونکافی دریافت نکند، خفگی اتفاق می افتد. این امر باعث می‌شود که بافت روده عفونت کند یا از بین برود. فتق خفه کننده، تهدید کننده حیات است و نیاز بهدرمان فوریدارد.

جلوگیری از فتق

شما همیشه نمی‌توانید ازضعف عضلانیکه باعث ایجاد فتق می‌شود، جلوگیری کنید. با این حال، می‌توانید میزان فشار بر روی بدن خود را کاهش دهید. این کار ممکن است در جلوگیری ازفتق یا بدتر شدن فتق موجود، به شما کمک کند. نکات پیشگیرانهعبارتند از:

سیگار نکشیدن

مراجعه به پزشک هنگام بیمار برای جلوگیری از ایجاد سرفه مداوم

حفظ وزن بدن سالم

اجتناب از فشار و زور زدن در طی اجابت مزاج یا ادرار کردن

بلند کردن اشیاء با زانوها و نه با کمر

اجتناب از بلند کردن اجسام با وزنی که برای شما بسیار سنگین هستند.

چشم انداز این بیماری

مهم است کهعلائم اولیه فتقرا تشخیص دهیم. فتق درمان نشده به خودی خود از بین نمی‌رود. با این حال، با تغییرات زودتر در مراقبت‌های پزشکی و یا شیوه زندگی، می‌توانید تاثیرات فتق را به حداقل برسانید و از عواقب تهدید کننده حیات مانندانقباض و خفگی جلوگیری کنید.

حتما بخوانید :

بیماری خود بزرگ بینی

 

   دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع : راستینه

ارسال شده در 8 مهر 1397 توسط شیرین خوش بین با موضوع سلامت , سلامت عمومی , سلامت کودک

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است