اعتیاد به شیرینی جات چیست و آیا من اعتیاد به شیرینی جات دارم؟

شکر اصلی ترین ماده ای است که توسط صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد تا محتویات بد (آرد و مواد شیمیایی پردازش شده) را به طعمی خوب تبدیل کند. مصرف ما از ۱۰ پوند به ازای هر نفر در سال ۱۸۰۰ به ۱۴۰ پوند به ازای هر نفر در  سال اخیر افزایش یافته است. آیا جزء آن دسته از افراد هستید که فکر می کنید اعتیاد به شیرینی جات  دارید؟ پس با ما در این مقاله همراه باشید تا به چگونگی جلوگیری از میل شدید به شیرینی پی ببرید.

واقعیاتی درباره اعتیاد به شیرینی

هیچ کس دوست ندارد چاق باشد یا به دارو وابسته باشد. هیچ کس دوست ندارد عمرش را با ناتوانی و بیماری تلف کند. ما قوانینی داریم که افراد را در مصرف دارو و الکل و مواد مخدر محدود می کند و جرایمی را برای ان درنظر می گیرد. اما هیچ قانونی در مورد مصرف بی رویه شکر و شیرینی جات و کربوهیدرات که به راستی ضررهای مخرب مصرف بی رویه آن کمتر از مواد و مخدر و الکل نیست،‌وجود ندارد. در واقع برخی مطالعات روی حیوانات نشان داده اند که شیرینی جات ۱۰ برابر کوکایین اعتیاد آور است.

 

قبل از اینکه به راهکارهایی درباره ترک اعتیاد به شیرینی جات بپردازیم، بررسی می کنیم آیا ما فردی هستیم که به خوردن شیرینیجات اعتیاد دارد یا خیر؟

در اینجا پنج علامت که نشان می دهد فرد اعتیاد به شیرینی جات دارد را برای شما ذکر کرده ایم.

 • بدون اینکه گرسنه باشید فقط برای رفع هوس برخی از مواد غذایی را مصرف می کنید.
 • همیشه در مورد تمام شدن برخی مواد غذایی در خانه نگرانی دارید.
 • از زیاد خوردن احساس سنگینی و خستگی می کنید.
 • شما به دلیل عادات غذایی بد و پرخوری مشکلات و ناراحتی هایی را دارید که روی کار و مدرسه تاثیر می گذارد ولی همچنان نیم توانید عادات غذایی خود را تغییر دهید.
 • وقتی غذایی را که هوس کرده اید می خورید، احساس می کنید برای اینکه میلتان ارضا شود باید بیشتر و بیشتر بخورید.

ترک شیرینی جات: اغراق یا امید؟

یک رژیم غذایی بدون قند نوید بخش پایان میل شدید شما به شیرینی جات است و به کاهش وزن شما کمک میکند. اما آیا این روش تاثیر گذار است؟ در اینجا واقعیت در مورد میل شدید به شیرینی و چگونگی رام کردن این میل شدید را به شما خواهیم گفت.

 

آیا شما واقعا دچار اعتیاد به شیرینی جات هستید؟

برخی از افراد از مواد غذایی شیرین به روش ناسالم استفاده میکنند، به رغم اینکه ممکن است اعتیاد واقعی نداشته باشد. برخی از نشانه های اعتیاد به شیرینی عبارتند از: میل شدید به شیرینی، از دست دادن کنترل، و خوردن بیش از آنچه برنامه ریزی کرده بودید.

 

مغز و شیرینی جات

قند٬ سوخت تمام سلول ها در مغز است. مغز شما نیز قند را به عنوان یک پاداش تلقی میکند، و همین امر باعث می شود میل بیشتری به آن داشته باشید. اگر به صورت مکرر شیرینی جات میخورید، در حال تقویت همین پاداش هستید، که می تواند از بین بردن عادت به شیرینی را دشوار سازد.

 

قند به سرعت بالا میرود…

چرا زمانی که وسط روز آب نبات میخورید با عجله و اشتیاق کارها را می کنید؟ قند موجود در آب نبات – که کربوهیدرات نام دارد – در جریان خون شما به سرعت به گلوکز تبدیل میشود. سطح قند خون بالا میرود. کربوهیدراتهای ساده در میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی یافت می شوند. اما این ها فیبر و پروتئین دارند که فرآیند آهسته ای دارند. شربت، نوشابه، آب نبات، و شکر در این دسته جای ندارند.

 

… قند پایین میرود

بدن شما باید گلوکز را از جریان خون حرکت دهد و آن را برای انرژی وارد سلول ها کند. برای این کار، لوزالمعده هورمون انسولین را می سازد. در نتیجه، سطح قند خون شما ممکن است افت ناگهانی داشته باشد. این تغییر سریع در سطح قند خون احساس شما را کاملا از بین میبرد و شما را سست میکند و موجب درخواست شیرینی بیشتر برای به دست آوردن مجدد قند “بالا” میشود. بنابراین این عادت خوردن شیرین جات در وسط روز موجب تغذیه بدتر میشود.

 

نشاسته میتواند با قند برابری کند

فکر می کنید به شیرینی اعتیاد ندارید، اما میل شدید به نان، چیپس یا سیب زمینی سرخ کرده دارید؟ این غذاهای نشاسته دار کربوهیدرات های پیچیده هستند که بدن آن را به قندهای ساده تجزیه میکند. خوردن این دسته از مواد غذایی حاوی نشاسته بدون غذاهای بهتر، می تواند موجب نوسان سطح قند خون شود. برنج سفید و آرد سفید نیز همین طور هستند. نشاسته های بسیار تصفیه شده مانند نان سفید، چوب شور، بیسکویت و ماکارونی بدتر هستند.

 

آیا رژیم های ترک اعتیاد به شیرینی موثر هستند؟

آیا می توانید اعتیاد به شیرینی را ترک کنید؟ بعضی رژیم های غذایی شما را وادار به اجتناب از خوردن تمام شیرینی ها میکنند. این اجتناب به معنای ترک تمام میوه ها، لبنیات، و غلات تصفیه شده است. ایده ای برای پاکسازی سیستم بدن شما از قند است. ادامه چنین تغییراتی در رژیم غذایی بیش از حد دشوار است. تغییراتی که تنها می توانید در کوتاه مدت انجام دهید به معنی برگشت به عادات قدیمی شما هستند.

 

آموزش مجدد جوانه های چشایی

به اندازه ای که شما تصور می کنید، نیاز به قند ندارید. در واقع، شما می توانید جوانه های چشایی خود را به لذت بردن از چیزهایی که شیرین نیستند آموزش دهید. سعی کنید هر هفته یک ماده غذایی شیرین را از رژیم غذایی خود حذف کنید. برای مثال، از دسر بعد از شام صرف نظر کنید. شکر کمتر با چای یا قهوه خود میل کنید. با گذشت زمان، اعتیاد به شیرینی جات از دست میدهید.

 

شیرینی جات خوب را انتخاب کنید

لازم به رها کردن قند نیست. فقط آن را از منابع دیگر دریافت کنید. در بلغور جو دوسر از توت های تازه یا پوره ی میوه به جای شکر استفاده کنید. به دنبال میوه های خشک، یخ زده، و یا کنسرو شده (بدون شکر بیش از حد اضافه شده) باشید. یک لیوان شیر کم چرب یا ماست کم شیرین میتواند کمک کننده باشد.

 

ترک عادت با برداشتن قدم های کوچک

اگر تغییرات کوچک و ساده در رژیم غذایی خود داشته باشید، ادامه این رژیم آسان خواهد بود. با خوردن میوه ها و سبزیجات شروع کنید. آب بیشتر بنوشید. برچسب های مواد غذایی را بررسی کنید، و آن دسته از مواد غذایی که شکر زیادی ندارند را انتخاب کنید. در هر هفته اندکی شکر را حذف کنید. پس از چند هفته، شگفت زده خواهید شد که توانسته اید چه مقدار کمتر شیرینی مصرف کنید.

 

اجازه دهید پروتئین به شما کمک کند

خوردن پروتئین روشی آسان برای جلوگیری از میل شدید به شیرینی جات است. غذاهایی با پروتئین بالا هضم آهسته تر دارند، بنابراین مدت طولانی تری شما را سیر نگه میدارند. پروتئین باعث نمی شود قند خون شما بالا برود، کاری که کربوهیدرات و قندها انجام میدهند. پروتئین هایی مانند مرغ بدون چربی، ماست کم چرب، تخم مرغ، آجیل، یا حبوبات را انتخاب کنید.

 

سیر شدن با مواد غذایی فیبردار

فیبر به چندین روش به مبارزه با هوس برای شیرینی جات به شما کمک میکند. اول اینکه شما را سیر نگه میدارد. و دوم اینکه مواد غذایی با فیبر بالا به شما انرژی بیشتری می دهند. از آنجا که قند خون را بالا نمی برند، بعد از آن به هیچ وجه گرسنگی شدید حس نمی کنید. میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار را انتخاب نمایید. و یا مقداری کره بادام زمینی را روی یک سیب بمالید تا هم پروتئین و هم فیبر دریافت کنید.

 

ورزش کردن

ورزش می تواند به از بین بردن میل شدید به شیرینی جات کمک کند و به طور کلی روش خوردن شما را تغییر دهد. با ورزش احساس بهتری پیدا خواهید کرد و به دنبال غذاهای سالم میگردید. ورزش های مورد علاقه خود را انجام دهید، مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و یا شنا. از کم شروع کنید و حداقل تا ۳۰ دقیقه در هر بار، ۵ روز در هفته، ادامه دهید.

 

آیا شیرین کننده های مصنوعی میتوانند کمک کننده باشند ؟

برخی مطالعات نشان میدهند شیرین کننده های مصنوعی میتوانند به ترک وابستگی شما به شیرینی کمک کنند. چیزی که می تواند کنترل وزن شما را دشوارتر سازد. برخی کارشناسان میگویند، مشکل این است که شیرین کننده های مصنوعی به از بین بردن میل شما برای شیرینی کمک نمیکنند. به بدن خود توجه کنید. آیا شیرین کننده ها میل شما را به شیرینی جات بیشتر میکنند؟ اگر چنین است، به دنبال چیزهای شیرین باشید.

 

محدود کردن قندهای سالم

عسل، شکر قهوه ای، و آب نیشکر ممکن است سالم به نظر برسند. اما قند٬ قند است. خواه این قند از زنبور عسل باشد خواه از نیشکر، به هر حال می تواند موجب بالا رفتن قند خون شود. عسل و شکرهای تصفیه شده اندکی مواد مغذی بیشتری دارند، اما کالری آنها بازهم به حساب می آید.

 

چه مقدار قند زیاد است؟

اکثر مردم ، ۱۹ قاشق چای خوری یا بیشتر قند اضافی در روز مصرف میکنند. این مقدار تا ۲۸۵ کالری به کالری مصرفی شما اضافه میکند، که کارشناسان سلامت می گویند بسیار زیاد است. چه مقدار شیرینی جات باید مصرف کرد؟ به گزارش انجمن قلب آمریکا، زنان در روز نباید بیش از ۶ قاشق چایخوری قند مصرف کنند، که این مقدار حاوی ۱۰۰ کالری است. و مردان باید حداکثر ۹ قاشق چای خوری قند دریافت کنند. که معادل ۱۵۰ کالری است.

 

 

قند با هر نام دیگر

شما همیشه کلمه “قند” را روی برچسب های مواد غذایی نمی بینید. گاهی اوقات قند با نام های دیگری روی برچسب ها ظاهر میشوند، مانند این نام ها:

 • شهد آگاو
 • شهد برنج قهوه ای
 • شهد ذرت با فروکتوز بالا
 • دکستروز
 • شربت نیشکر غلیظ شده
 • گلوکز
 • لاکتوز
 • شربت مالت
 • ملاس
 • ساکارز

به مواردی که هر شکل از قند در مواد تشکیل دهنده اولیه را فهرست میکنند دقت کنید، بیش از ۴ گرم قند نداشته باشند.

 

مواد غذایی که قند پنهان دارند را پیدا کنید

قند می تواند در غذاهایی که قند آنها را دست کم میگیرید، پنهان باشند. اگر چه آنها شیرین به نظر نمیرسند، مثل سس کچاپ، سس باربیکیو و سس پاستا اما می توانند مقدار زیادی قند داشته باشند. همین طور سس سالاد کم چرب، نان، حبوبات پخته شده، و برخی قهوه های طعم دار نیز به همین شکل هستند. عادت کنید برچسب ها را بخوانید. قبل از خرید محصولات غذایی، موارد حاوی قند بالا را از سبد خرید خود حذف کنید.

 

آیا قند موجب دیابت میشود؟

قند به تنهایی دیابت ایجاد نمی کند. اما مصرف مقدار زیاد قند می تواند موجب شود درگیر دیابت شوید. مصرف بیش از حد از هر چیزی، از جمله قند، می تواند بر روی اضافه وزن تاثیر بگذارد. بدن های سنگین ممکن است در استفاده از انسولین مشکل داشته باشند، هورمونی که قند خون شما را کنترل میکند. هنگامی که بدن شما در برابر انسولین مقاومت میکند، قند خون و خطر ابتلا به دیابت بالا می رود.

 

منبع :سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

American Diabetes Association.

drhyman.com/

 

حتما بخوانید؛

ارسال شده در ۵ دی ۱۳۹۷ توسط صمیمی با موضوع سلامت عمومی , کیک و شیرینی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است