عفونت های مقاربتی قابل انتقال (STI)

هر کس که دارای رابطه جنسی باشد ممکن است به  STI  مبتلا شود.  ابتلا به عفونت های جنسی در مردان و زنان در تمام سنین، مناطق، قومیت ها و سطوح اقتصادی مختلف ممکن است. با توجه به آمار مرکز کنترل بیماری، حدود ۲۰ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا، جدیدا مبتلا به STI شده اند و افراد بین ۱۵ تا ۲۴ ساله نیمی از آنها را شامل می‌شوند. هر فرد در هر سنی می‌تواند عفونت های جنسی را دریافت کند. با ما همراه باشید.

بیماری های عفونی قابل انتقال از طریق جنسی عبارتند از:

 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • هپاتیت B
 • تبخال تناسلی
 • ایدز HIV
 • پاپیلومای انسانی HPV
 • قارچ
 • شپش عانه
 • گال
 • سیفیلیس
 • بیماری های التهابی لگن PID

علائم شایع ابتلا به STI چیست؟

ممکن است بسیاری از STI ها علائمی نداشته باشند. علائم مربوط به هر STI  متفاوت است، اما آنها شامل زخمها یا تاول ها در اطراف ناحیه تناسلی، درد یا سوزش در هنگام ادرار، ترشح غیر عادی از واژن یا آلت تناسلی، خارش، تورم، درد در داخل و یا در اطراف واژن یا آلت تناسلی، درد در ناحیه لگن یا شکم (گاهی اوقات با تب و لرز) یا خونریزی به غیر از دوره قاعدگی می‌شود. اگر هر کدام از این علائم را داشته باشید، ممکن است به  STI  مبتلا شده باشید اما ممکن است عارضه ی جدی نباشد. فوراً به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید و از سلامت خود اطمینان حاصل نمایید.

چگونه بیماری های عفونی  STI  شیوع پیدا می‌کنند؟

بسیاری از بیماری های عفونی STI از طریق تماس با مایعات فرد آلوده مانند خون، مایعات واژینال یا منی شیوع پیدا می‌کنند. همچنین می‌توانند از طریق تماس با پوست عفونی یا غشاهای مخاطی مانند زخم ها منتشر شوند. ممکن است از طریق واژن، مقعد یا قسمت هایی که در معرض مایعات بدن و پوست است سرایت کند. رابطه جنسی مقعدی بسیار خطرناک است زیرا معمولا باعث خونریزی می‌شود. استفاده از سوزن یا سرنگ برای مصرف دارو، خال کوبی کردن و غیره همچنین می‌تواند انتقال دهنده ی مایعات آلوده باشد. اکثر اوقات بیماری های عفونی STI  فقط از طریق تماس جنسی مستقیم با فرد آلوده گسترش می‌یابند. با این حال، ممکن است شپش و گال از طریق تماس نزدیک با فرد آلوده و یا لباس های آلوده، یا حوله ها شیوع یابد.

چگونه از ابتلا به عفونت های STI جلوگیری کنیم؟

اگر تصمیم به انجام رابطه ی جنسی دارید، باید:

 • استفاده از کاندوم ۱۰۰٪ مواقع. باید هر بار که رابطه جنسی دارید، از یک کاندوم جدید لاتکس استفاده کنید. اگر به لاتکس حساسیت دارید، از کاندوم های پلی اورتان مردانه یا زنانه استفاده کنید.
 • استفاده از یک روان کننده با پایه آب به همراه کاندوم. روان کننده، کاندوم را از پاره شدن حفظ خواهد کرد. هرگز از روان کننده های حاوی روغن یا چربی استفاده نکنید. این محصولات “لاتکس” را تضعیف می‌کنند و می‌توانند باعث پاره شدن کاندوم شوند.
 • قبل از داشتن رابطه جنسی، همسر خود را از نظر STI بررسی کنید. به یاد داشته باشید که آزمایشات مربوط به عفونت های منتقله از راه جنسی، تمام موارد STI را در بر نمی گیرد.

راه های دیگر برای جلوگیری از ابتلا به STI عبارتند از:

 • دارو تزریق نکنید.
 • از مصرف الکل و داروها اجتناب کنید.
 • دوش واژن انجام ندهید، زیرا این می‌تواند باعث ایجاد میکروب های مختلف در مهبل (واژن) شود و خطر بیماری التهابی لگن را افزایش دهد.
 • واکسیناسیون هپاتیت B و HPV را انجام دهید.

چه کارهایی باید انجام دهم وقتی فکر می‌کنم مبتلا به STI  شده ام؟

اگر هر کدام از علائم STI  را دارید، هر گونه مشکل غیر قابل توضیح، و یا فکر می‌کنید ممکن است در معرض STI قرار گرفته باشید (حتی اگر نشانه ای ندارید)، به مرکز مراقبت های بهداشتی مراجعه کرده و حتما آزمایش دهید. خودتان نمی توانید نتایج آزمایش را بررسی کنید و یا STI را تشخیص دهید. تنها ارائه دهنده خدمات بهداشتی می‌تواند این کار را انجام دهد. اغلب بیماری های عفونی STI  را می‌توان درمان کرد. هرچه زودتر درمان کنید، بهتر است. اگر صبر کنید، ممکن است مشکلات جدی تری ایجاد شوند. در بعضی اوقات ممکن است درمان در یک دوز انجام شود، اما گاهی اوقات نیاز دارید که دارو را در طول زمان مصرف کنید.

مرکز کنترل بیماری (CDC) توصیه می‌کند اگر یک زن جوانتر از ۲۵ سال هستید، باید سالانه آزمایش کلامیدیا و سوزاک را انجام دهید. اگر خیلی جوان و باردار هستید، از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بخواهید که در اسرع وقت آزمایش مربوط به سیفیلیس، HIV، کلامیدیا، سوزاک و هپاتیت B را انجام دهد.

آیا آزمایشات STI همیشه دقیق هستند؟

هیچ تستی برای STI ، ۱۰۰% دقیق نیست. برخی از بیماری های عفونی STI  علائم خود را به سرعت نشان نمی دهند. و برخی از بیماری های  STI تست ندارند، بنابراین ممکن است فراموش شوند. این آزمایشات می‌تواند عفونت ناشی از چند روز تا چند سال گذشته را نشان دهد. اگر فکر می‌کنید STI دارید، آزمایش دهید. اگر آزمایش منفی شد، ممکن است لازم باشد مجددا آزمایش را در آینده تکرار کنید. اگر آزمایش منفی بود، رابطه جنسی سالم را ادامه دهید. در صورت داشتن نگرانی، با ارائه دهنده مراقبت های پزشکی خود و با یک مشاور صحبت کنید. آنچه که به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در رابطه با رفتار جنسی و قرار گرفتن در معرض STI می‌گویید، محرمانه است. در مورد STI، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی نمی تواند درباره چیزی که به او می‌گویید صحبت کند، مگر اینکه به طور جدی اعتقاد داشته باشد که به خود یا به دیگران آسیب می‌رسانید یا اینکه نمی توانید تصمیم بگیرید.

اگر به STI مبتلا باشم چه کارهایی باید انجام دهم؟

 • باید به همسر خود بگویید. سعی کنید او را تشویق کنید تا آزمایش دهد. اگر احساس می‌کنید که نمی توانید با همسرتان صحبت کنید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. او کمک خواهد کرد که به همسر خود بگویید و یا کمک خواهد کرد راه دیگری پیدا کنید تا بتوانید شریک زندگی خود را آگاه کنید.
 • شما و همسرتان در زمان تشخیص نیاز به درمان دارید تا از انتقال عفونت به عقب و جلو جلوگیری شود.
 • تمام داروهای خود را مصرف کنید، حتی اگر احساس می‌کنید بهبود یافتید.
 • پس از اتمام درمان، برنامه ی پیگیری آزمایشات را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تنظیم کنید.
 • تا زمانی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اتمام درمان را اعلام نکرده است، مجددا رابطه جنسی نداشته باشید.

اگر در مورد داشتن STI نگران یا ناراحت هستید، با یک مشاور مشورت کنید. ارائه دهنده خدمات بهداشتی می‌تواند در پیدا کردن یک مشاور کمک کند.

اگر بهSTI   مبتلا بودم، ممکن است دوباره به آن مبتلا شوم؟

بله. ممکن است دوباره به همان بیماری عفونی STI مبتلا شوید به خصوص اگر هنکام رابطه ی جنسی از کاندوم استفاده نکنید. همچنین ممکن است در یک زمان، به بیشتر از یک بیماری از نوع عفونت های STI مبتلا شوید. همچنین بعضی از عفونت های STI درمان ندارند. بنابراین، هنوز ممکن است STI را دریافت کنید اگرچه که درمان پایان پذیرفته است.

STI باعث چه مشکلات جدی می‌تواند باشد؟

اگر STI درمان نشود، می‌توانند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. مانند:

 • درد
 • بدتر شدن عفونت
 • ناباروری (ناتوانی در داشتن فرزند)
 • افزایش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان
 • بیماری مغزی
 • بیماری قلبی
 • نقائص هنگام تولد
 • مرگ

چه ارتباطی بین بارداری و STI وجود دارد؟

زنان باردار مبتلا به STI ممکن است بیماری و عفونت  STI  خود را به نوزاد منتقل کنند. عفونت های STI  همچنین می‌توانند باعث کاهش وزن هنگام تولد و تولد نوزادان نارس شوند. نوزادان مادران آلوده می‌توانند مشکلاتی مانند پنومونی، عفونت چشم و آسیب مغزی داشته باشند.

چه زمانی باید آزمایش پاپ انجام دهم؟

آزمایش پاپ معمولا از ۲۱ سالگی انجام می‌شود. اگر مشکلی در سیستم ایمنی وجود داشته باشد آزمایش های پاپ غیر معمول انجام می‌شود. آزمایش پاپ به طور مستقیم عفونت های  STI  را بررسی نمی کند، اما وجود مشکل در آزمایش پاپ ممکن است به این معنی باشد که (معمولا ویروسی پاپیلومای انسانی – HPV) را دریافت کرده اید. آزمایش پاپ تنها راه برای بررسی سلول های دهانه رحم است. برای تغییراتی که می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. اگر فکر می‌کنید ممکن است STI داشته باشید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی  STI را بررسی می‌کند و زمانی که باید آزمایش پاپ انجام دهید را توضیح می‌دهد.

تنها راه جلوگیری از ابتلا به STI، عدم رابطه جنسی است. بهترین راه برای جلوگیری از STI  استفاده از یک کاندوم لاتکس هر بار که رابطه جنسی دارید، است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی جلوگیری از STI ها و چک کردن اینکه آیا به STI مبتلا شده اید یا خیر، مرتب ملاقات کنید. اگر فکر می‌کنید که ممکن است عفونت  STI داشته باشید، قطعا یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی را ببینید.

ارسال شده در 3 مرداد 1398 توسط صمیمی با موضوع سلامت , سلامت جنسی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است