ورزش و دوران قاعدگی: سندروم سه گانه زنان ورزشکار

بیشتر زنانی که ورزش می کنند، دوران قاعدگی منظمی را دارند، و در دخترانی که خیلی فعال هستند ممکن است چند دوره ی قاعدگی آنها از بین برود. اگرچه برخی از دخترانی که خیلی سخت فعالیت می کنند و مواد غذایی کافی استفاده نمی کنند ممکن است چندین دوره ی آنها حذف شود، یا ممکن است دوران قاعدگی آنها دیرتر شروع شود به ویژه اگر کم وزن باشند، یا تغذیه ی مناسب نداشته باشند یا اگر دچار اختلال تغذیه ای شده باشند.

  سندروم سه گانه زنان ورزشکار چیست و چه چیزی سبب آن می شود؟

 سندروم سه گانه زنان، یک سندروم ( مجموعه ای از دلایل و نشانه ها) که سه مشکل در سلامتی شامل: : تغذیه نامناسب، فقدان دوره های منظم قاعدگی و کاهش تراکم استخوان را به یکدیگر مرتبط می کند. در دخترانی که تغذیه ی کافی (انرژی مناسب) برای ورزشی که انجام می دهند نداشته باشند ممکن است باعث حذف برخی از دوره های قاعدگی شود. دوره ها ممکن است نامنظم شوند. استرس باعث کاهش سطوح استروژن می شود که ممکن است دوره های پرخاشگری ایجاد کند. سطوح پایین استروژن و کاهش دوره های قاعدگی می تواند منجر به کاهش تراکم استخوانی (کاهش تراکم معدنی استخوان) و شکستگی ها (ترک های کوچک) در استخوان ها ی آنها شود.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، ورزشکاران و مربیان از اصطلاح “سندروم سه گانه ورزشکار زن” برای دختران ورزشکاری که موارد ذیل را دارند استفاده می کنند:

  1. تغذیه نامناسب: تغذیه ی نامناسب به این معنی است که بدن شما انرژی کافی را از مواد غذایی که روزانه استفاده می کنید بدست نمی آورد. حتی ممکن است خوردن مقدار منظم غذا توسط یک فرد بسیار فعال برای حفظ وزن طبیعی کافی نباشد. برخی از دختران در طول روز کالری کافی مصرف نمی کنند و برخی از چربی های سالم به میزان کافی نمی خورند. تغذیه سالم برای دوره های منظم و طبیعی استروژن لازم است. اگر وزن خود را کاهش دهید، به احتمال زیاد دچار حذف برخی از دوره های قاعدگی می شوید. بعضی از دختران نیز دچار اختلالات خوردن مانند انقباض عضلانی یا بولیمیا هستند. هنگامی که یک زن جوان با بی حوصلگی یا بیش از حد تمرین می کند، بدنش را تحت فشار قرار می دهد.
  2. آمنوره: این تعریف به عنوان فقدان دوره قاعدگی برای بیش از ۶ ماه می باشد. این فقدان دوره های قاعدگی هنگامی اتفاق می افتد که: کاهش قابل توجه وزن، اختلال در خوردن یا انجام تمرین یا ورزش شدید وجود دارد. درصد زیادی از چربی بدن برای حفظ وزن سالم و استخوان های قوی لازم است. در صورتی که وزن دختران به سطح ناسالم کاهش یابد، یا تغذیه ی آنها متعادل نباشد دوره های قاعدگی متوقف خواهند شد. داشتن دوره زمانی ۲ تا ۳ ماهه یا دوره های بسیار کوتاه نشانه ی این است که مواد مغذی کافی مصرف نمی کنید. وزن سالم بدن برای تولید هورمون زنانه “استروژن” به اندازه ی کافی ، بسیار اهمیت دارد. همچنین سطوح نرمال استروژن برای جذب کلسیم (نیاز بدن برای ساخت استخوان های قوی) مهم است. سطوح پایین استروژن می تواند باعث کاهش تراکم استخوان شود.
  3. کاهش تراکم استخوان: این زمانی اتفاق می افتد که استخوان ها ضعیف تر از آنچه که باید باشند هستند. گرچه فعالیت بدنی به ساخت یک اسکلت سالم و استخوان قوی کمک می کند، ورزش بیش از حد می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود در صورتی که دوره های منظم و سطح طبیعی استروژن وجود نداشته باشد. هر کس (به ویژه دختران نوجوان) نیاز به تعادل مناسب ورزش، وزن بدن، مصرف کلسیم، ویتامین D و سطوح استروژن دارد تا استخوانهای سالم داشته باشند.

سندروم سه گانه در آینده در زنان ورزشکار چه مشکلاتی را می تواند ایجاد کند؟

هر سه مورد( تغذیه نامناسب، آمنوره و کاهش تراکم استخوان) شرایط جدی هستند که ممکن است سبب اختلال در سلامتی در آینده شوند و نیاز به درمان دارویی خاص داشته باشند. حتی اگر شما فقط یکی از دو شرایط را داشته باشید بهتر است با یک مراقب سلامت گفتگو کنید. به عنوان مثال، ورزشکارانی که رژیم غذایی سالم دارند اما دچار حذف دوره ی قاعدگی شده اند ممکن است در معرض خطر کاهش تراکم استخوان باشند.

تغذیه ی نامناسب می تواند سبب ایجاد مشکلات قلبی نظیر ضربان قلب نامنظم، ضعف عضلانی یا خستگی، غش کردن و از دست دادن تمرکز درکار مدرسه و ورزش.

آمنوره (بدون دوره) نشانه ای است که بدن شما به درستی کار نمی کند. بزرگترین نگرانی این است که سطوح پایین استروژن ممکن است باعث کاهش تراکم استخوان شود.

سالهای نوجوانی مهمترین زمان در زندگی دختران برای ساختن استخوانهای سالم و قوی برای آینده است. دختران باید نیمی از توده استخوانی خود را که در طول عمر خود به آن نیاز دارند را در طول دوران نوجوانی اضافه کنند زیرا بعد از ۲۰ سالگی توده استخوانی کمتری اضافه می شود.

در طول سالهای نوجوانان، توده استخوانی کم و ورزش شدید می تواند موجب شکستگی های شدید شود. ترک خوردگی یک شکاف بسیار کوچک است که می تواند در استخوان ها اتفاق بیفتد، زمانی که بیش از حد فعالیت انجام می دهید. به عنوان مثال، یک دونده ممکن است ترک خوردگی در پای او و یک ژیمناست ممکن است در ستون فقرات او ایجاد شود. اگر به رغم درد، فعالیت خود را ادامه دهید، ممکن است استخوان شکسته شود.

چگونه می توانم بدانم اگر توده کم استخوان داشته باشم؟

اگر دچار حذف دوره های فاعدگی شده اید و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد کاهش تراکم استخوان نگران است، ممکن است پیشنهاد کند که یک آزمایش انجام دهید که مشخص می کند که آیا استخوان های شما ضخامت یا قدرت خود را از دست داده اند یا خیر. یکی از این آزمایش ها DXA نامیده می شود. این یک آزمایش بدون درد است که از امواج رادیویی کم استفاده می کند تا تصویری از استخوان ها بگیرد. نتایج آزمایش اجازه می دهد ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشخص کند که شما در مقایسه با سایر دختران هم سن خود دارای تراکم استخوان بیشتر یا کمترهستید.

چه افرادی در خطر ابتلا به سندرم سه گانه زنان ورزشکار می باشند؟

ورزشکارانی که مقدار زیادی فعالیت فیزیکی انجام می دهند در خطر هر یک از سندروم سه گانه زنان ورزشکار می باشند. ورزشکارانی که در مسابقات زیادی شرکت می کنند یا در یک برهه از زندگی خود بر روی رشته ی ورزشی خود بسیار تمرکز کرده اند بیشتر در معرض خطر هستند.  فعالیت های خاصی که شامل استقامت بسیاری می شود (مانند راه رفتن طولانی مدت) ممکن است فرد را بیشتر در معرض خطر قرار دهد. همچنین در میان دخترانی که درگیر فعالیت هایی هستند که ظاهر فیزیکی لاغری داشته باشند نظیر ژیمناستیک و رقص، خطر بیشتری وجود دارد. آگاهی از این خواسته ها یا فشارها در بدن اولین گام برای حفظ سلامتی است. مهم است که به یاد داشته باشید فعالیت های ورزشی و تغذیه خود را متعادل کنید. تعادل شما را سالم نگه می دارد.

اگر ورزشکار هستم چه کارهایی را باید انجام دهم؟

  • انرژی بدن را به اندازه کافی تامین کنید تا عملکردتان را افزایش دهد. در طول مدت زمانی که ورزش می کنید، از یک رژیم سالم با کالری کافی برای پرداختن به تمام تمرینات خود، اطمینان حاصل کنید. از ارائه کننده مراقبت های بهداشتی خود بخواهید: وزن سالم شما چیست؟ سعی کنید اگر در حال حاضر دارای وزن سالم هستید، کاهش وزن نداشته باشید. در خوردن چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها تعادل داشته باشید. هر روز برای حفظ قدرت استخوان ها ۱۳۰۰ میلی گرم کلسیم و حداقل ۶۰۰ واحد ویتامین D دریافت می کنید (از طریق خوردن یک رژیم غذایی سالم و مصرف ویتامین ها). قرص مولتی ویتامین حاوی مقادیر مختلف ویتامین D است.
  • برنامه ی دوره های قاعدگی خود را داشته باشید. از برنامه تقویم یا تلفن برای پیگیری زمانی که دوره ها شروع می شود و چه مدت آنها گذشته است استفاده کنید. اگر دوره ها را گذراندید، به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید. ممکن است نشانه ای باشد که بدن تحت فشار بیش از حد قرار داشته باشد یا اینکه مواد غذایی کافی (کالری) مصرف نکرده اید.
  • جراحات را نادیده نگیرید. اگر یک درد در ساق پا یا پای شما هر زمان که می دوید وجود دارد یا زمانیکه تمرینات ژیمناستیک انجام می دهید یک درد در پشت خود یا هر بخش دیگر از بدن احساس می کنید آن را نادیده نگیرید ممکن است دچار ترک خوردگی شده باشید. مطمئن شوید و آن را چک کنید.
  • با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. اگر در حال تفریح، پاک سازی، به خودتان اجازه نمی دهید چیزی بخورید، از مصرف چربی ها در وعده های غذایی خود اجتناب می کنید و یا در مورد وزن خود در بسیاری از اوقات نگران هستید، از مربیان و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی کمک بگیرید. در حالی که برخی از مشکلات ممکن است دشوار باشد در مورد آنها صحبت کنید، هرچه زودتر درمان شوند، بهتر است.

شرکت در ورزش، راهی عالی برای فعال شدن و بهبود سلامت است. تا زمانی که مراقب سلامت خود باشید و یا با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید، ورزش شما را یک فرد قوی تر، مهربان و سالم تر می کند.

منبع:‌youngwomenshealth

حتما بخوانید:

ورزش در زمان پریود یا قاعدگی خوب است یا بد؟

ارسال شده در 1 اسفند 1397 توسط صمیمی با موضوع سلامت , سلامت جنسی , لاغری و تناسب اندام , مطالب خواندنی , مقالات تناسب اندام , ورزش

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است