طراحی لبخند یا اصلاح طرح لبخند چیست؟ روش ها و اصول آن را بهتر بشناسیم!

این روزها در تب و تاب اعمال جراحی زیبائی و تکنیک های زیبائی که هر روز بر طرفدارات آن افزوده می شود، دندانپزشکی زیبائی نیز جای خود را تا حد زیادی باز کرده است و هر روز بر طرفدارانش افزوده می شود. لبخند همیشه بر زیبایی چهره هر انسانی می افزاید و او را جذابتر می کند اما در صورتیکه دندان های زیبا، لبخندی زیبا را روی صورت شما بنشاند. طراحی لبخند یا اصلاح طرح لبخند به فرایند بهبود و زیبا سازی لبخند از طریق روش های ترمیمی دندانپزشکی گفته می شود. اصلاح طرح لبخند بسته به شرایط دندان ها و شرایط صورت بیمار از چندین روش ممکن است؛

 • روکش دندان
 • پیوند کامپوزیتی
 • ایمپلنت دندان
 • سفید کردن دندان

برخی مؤلفه های انتخاب روش مناسب برای طراحی لبخند، عبارتند از شکل ظاهری صورت، رنگ پوست، رنگ مو،دندان ها(رنگ، عرض، طول، شکل و دندانه های دندان)، بافت لثه و لب ها. با توجه به این فاکتورهای اصلاح طرح لبخند از طریق مناسب ترین روش برای فرد انجام می گیرد.

 

سعی کنید قبل از اینکه تقدامی در این باره انجام دهید چندین بار جلوی آینه لبخند خود را بررسی کنید. چه چیزی د رلبخندتان وجود دارد که شما آن را دوست ندارید.

برخی از جنبه های لبخندتان که دندانپزشک زیبائی هم بعداً آنها را با شما بررسی خواهد کرد، عبارتند از :

رنگ دندان: اگر دندان پر کرده ای دارید که با جیوه پر شده است و موقع لبخندتان پیداست،‌می توانید به راحتی این پر کردگی ها را با کامپوزیت جایگزین کنید. یا اگر پر کردگی کامپوزیتی دارید و رنگ مطلوبی ندارد، می توانید دندان ها را سفید کنید و رنگ کامپوزیت را بهبود بخشید.

تراز کردن و بستن فاصله دندانها: یکی از کارهایی که در اقدامات طراحی لبخند برای شما صورت می گیرد، تراز کردن دندان های کج و بستن فاصله میان آنهاست. می تواند از طریق ارتودنسی یا روش های دیگر دندان ها را تراز کرد و این عیب را برطرف ساخت.

دندانهای کشیده شده: جای خالی یک یا دو دندان به شدت در لبخند شما و زیبائی آن تأثیر می گذارد. همچنین باعث جا ماندن غذا در لا به لای دندان ها شده و خطر پوسیدگی را افزایش می دهد.

آیا می دانید استفاده از اصلاح طرح لبخند می بایست بر طبق یک روال دقیق صورت پذیرد و در غیر این صورت قطعاً با عوارضی مشخص همراه خواهد بود؟ متن زیر عوارض هر یک از اقدامات در اصلاح طرح لبخند را به تفکیک بررسی می نماید.

با وجود توضیحاتی که در این خصوص مشخص می شود، اصلاح طرح لبخند امکان پدید آوردن عوارض و یا تهدیداتی برای دندان شما را به دنبال خواهد داشت. در خصوص عوارض اصلاح طرح لبخند می توان به مسایلی از جمله ارتودنسی، سفید نمودن و ایمپلنت اشاره نمود. دندانپزشک زیبایی بر طبق شرایط دهان و دندان شما بهترین مشاوره را اعمال خواهد نمود.

اصلاح طرح لبخند

عوارض درمان ارتودنسی در اصلاح طرح لبخند

همانطور که می دانید ارتودنسی به مرتب سازی دندان مشهور است. یکی از مشکلات بسیار مشخص در خصوص ارتودنسی فضای کوچک فک و کشیدن دندان سالم می باشد. اگر فضای کافی برای حرکت دندان ها فراهم نباشد دندانپزشک مجبور به کشیدن یک یا چند دندان خواهد شد و این موضوع به نوعی از دید منطقی عجیب و یا ناخوشایند به نظر می رسد.

یکی دیگر از مشکلاتی که ارتودنسی دندان به وجود می آورد دشواری در خصوص مسواک زدن صحیح و در نهایت تغییر رنگ دندان شما می باشد. با توجه به وجود براکت احتمال جمع شدن جرم بر روی دندان ها بسیار است و این موضوع در نهایت روند پوسیدگی دندان را سریعتر می نماید. با رعایت نکات بهداشت جای نگرانی در این خصوص نخواهد بود.

عوارض روش سفید کردن در اصلاح طرح لبخند

دندان هایی که دارای رنگ نامناسب هستند و یا تغییر رنگ داده اند نیاز به سفید نمودن دارند، در روش بیلیچینگ برای اصلاح طرح لبخند عموماً از ماده شیمیایی استفاده می شود که داخل عاج دندان نفوذ می نماید و این موضوع احتمال کم شدن استحکام دندان را به دنبال خواهد داشت. در اصلاح طرح لبخند به روش بلیچینگ می بایست از بهترین دندانپزشک استفاده نمایید، به طور کلی استفاده از این روش به صورت طولانی مدت توصیه نمی شود. با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان عوارض این روش را کمتر نمود. به طور کلی پس از سفید نمودن دندان از خوردن غذاهای رنگدانه دار پرهیز نمایید.

اصلاح طرح لبخند

عوارض روش ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخند

همانطور که می دانید یکی از جدیدترین روش های اصلاح طرح لبخند ایمپلنت دندان و در واقع پر نمودن فضای بدون دندان است. موضوعی که در این خصوص اغلب دیده می شود عدم تحمل بیمار برای پایه هایی است که در فضای خالی اعمال می شود. این موضوع به صورت کوتاه مدت بوده و پس از یکپارچه سازی دیگر مشکلی نخواهید داشت. دقت نمایید که درد ناشی از ایمپلنت دندان اغلب به صورت دوره ای بوده و می تواند با مصرف مسکن برطرف شود.

مورد بعدی که از جمله عوارض اصلاح طرح لبخند مطرح شده است موادی است که در هنگام پرنمودن دندان استفاده می شود که به نام کامپوزیت و یا آمالگام مشهور است. این ماده حاوی جیوه می باشد و بر طبق بررسی های انجام شده جیوه برای بدن انسان ضرر دارد. دقت نمایید که در این خصوص هنوز منبع رسمی دیده نشده و از این مواد به عنوان ماده ای بسیار مقاوم برای پر نمودن دندان استفاده می شود.

چه کسانی می‌توانند از اصلاح طرح لبخند استفاده کنند؟

درصورتی‌که از یکی از اشکالات زیر رنج می‌برید طرح لبخند می‌تواند به کمک شما بیاید:
لب پر شدن دندان‌ها

 1. فاصله‌ی بین دندان‌ها
 2. نداشتن دندان
 3. بدرنگ شدن دندان‌ها
 4. داشتن دندان‌های کج
 5. پوسیدگی دندان‌ها
 6. داشتن لبخند لثه‌ای
 7. دندان‌های کوتاه

حتما بخوانید:

زردی دندان ها نشانه چیست؟

چه رنگ رژ لبی برای چه لبی مناسب است؟

ارسال شده در 24 فروردین 1398 توسط صمیمی با موضوع زیبایی , سبک زندگی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است