تأثیر رابطه جنسی بر تسریع زایمان و پیشگیری از بارداری طولانی

بسیاری از پزشکان بر این باور هستند که مقاربت جنسی در زنان باردار ترم (زمان بارداری کامل شده است) باعث تسریع روند زایمان و سروع انقباضات می شود. مطالعه ای در این زمینه انجام شده است که هدف آن بررسی تاثیر رابطه جنسی بر تسریع زایمان و پیشگیری از بارداری طول کشیده است. محققان :

۱٫ دکتر لیلی سخاوت

استادیار دانشگاه علوم پزشکی گروه زنان و زایمان، شهید صدوقی یزد
۲٫ دکتر صدیقه اخوان کرباسی
استادیار دانشگاه علوم پزشکی گروه زنان و زایمان، شهید صدوقی یزد

در میان ۲۱۵ زن باردار ترم ، ۱۰۵ زن در هفته با میانگین ۲٫۳ بار مقاربت جنسی داشتند و بقیه رابطه جنسی نداشتند. نتیجه این بود که مقاربت در زمان بارداری ترم با شروع زودتر زایمان رابطه مستقیم داشت. مقاربت در زمان بارداری ترم باعث تسریع زایمان و پیشگیری از بارداری طول کشیده و همچنین نیاز کمتر به القا زایمان (استفاده از آمپول فشار) می شود.

انجام زایمان طبیعی بدون دخالت پزشک و بدون القا زایمان برای مادر و جنین اهمیت ویژه ای دارد. موفقیت زایمان کاملا به وضعیت آمادگی دهانه رحم بستگی دارد. انجام مقاربت جنسی باعث تحریک دهانه رحم و افزایش ترشح پروستاگلاندین می شود. این امر در افراد باردار ترم می تواند باعث شروع انقباضات رحمی و تسریع فرآیند زایمان شود. همچنین مایع منی خود دارای پروستاگلاندین است که باعث نرم شدن دهانه رحم می شود.

غلظت پروستاگلاندین دهانه رحم را دو ساعت بعد از رابطه جنسی تا میزان ۱۰ برابر مقدار عادی تخمین زده اند. تحریک پرده های جنینی نیز بر اثر مقاربت باعث القاء‌زایمان می شود. همچنین مقاربت منجر به ارگاسم باعث انقباضات رحم و تسریع فرآیند زایمان می شود.

نتیجه گیری

مقاربت جنسی در هفته های آخر بارداری می تواند باعث تسریع شروع فرایند زایمان و کاهش موارد بارداری طول کشیده و رفع نیاز به القاء زایمان گردد.

این مقاله را می توانید به طور کامل در اینجا بخوانید:

تأثیر رابطه جنسی بر تسریع زایمان

حتما بخوانید:‌

ارسال شده در ۵ دی ۱۳۹۷ توسط صمیمی با موضوع بارداری , سلامت

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است