عزت نفس را با خودشیفتگی اشتباه نگیرید!

چگونگی احساس عزت نفس ما، نحوه برخورد با افرادی که در اطراف مان هستند و بالعکس، را تعیین می کند. اما هرگز نباید عزت نفس و خودشیفتگی را با هم اشتباه کرد.

این مقاله از وبسایت Psychology today برای شما انتخاب و ترجمه شده است.

 

به عنوان یک فرهنگ، ما به شدت نگران مسئله عزت نفس هستیم. عزت نفس چیز خوبی است. چگونگی احساس ما در مورد خودمان، نحوه برخورد با افرادی که در اطراف مان هستند و بالعکس، را تعیین میکند. ویلیام جیمز در سال ۱۸۹۰، اعتماد به نفس را به عنوان یک نیاز اساسی بشر برای بقا تعریف کرد که اهمیت آن کمتر از احساساتی مانند خشم و ترس نیست. و در عین حال، ما اغلب نمیتوانیم تمایز زیادی بین عزت نفس و غرور پیدا کنیم یا نمی توانیم درک کنیم که چگونه اعمال و واکنش های ما میتوانند بر تقویت یکی از آنها یا بالعکس، تاثیر گذار باشند.

دکتر شلدون سالومون، نظریه پرداز مدیریت ترس، به این نکته اشاره دارد که عزت نفس “بحث برانگیز است”، زیرا برخی ادعا می کنند که عزت نفس برای سلامت روانی و روابط بین فردی بسیار حائز اهمیت است، در حالی که دیگران اصرار دارند که عزت نفس بی اهمیت است یا با افزایش خشونت و بی توجهی اجتماعی مرتبط است. وی ادامه می دهد، “کسانی که ادعا می کنند که عزت نفس بالا مشکل ساز است و با افزایش خشونت همراه است، عزت نفس را با خودشیفتگی اشتباه گرفته اند.”

تمایز بین عزت نفس و خودشیفتگی در سطح شخصی و اجتماعی بسیار حائز اهمیت است. عزت نفس با خودشیفتگی متفاوت است؛ زیرا عزت نفس نشان دهنده نگرشی است که بر پایه فضیلت هایی که در اختیار داریم، ارزشهایی که به آن ها معتقدیم، و توجهی که نسبت به دیگران نشان میدهیم، استوار است. در مقابل، خودشیفتگی اغلب مبتنی بر ترس از شکست یا ضعف، تمرکز بر روی خود، گرایش ناسالم به خود برتر بینی و ناامنی عمیق و احساس بی کفایتی درونی است. پس این نگرش ها از کجا منشاء میگیرند؟ و چرا ما آنها را شکل می دهیم؟

من و پدرم، روانشناس و نویسنده، روبرت فایرستون، در کتاب جدید خود، Self Under Siege  ، اینگونه می نویسیم: “غرور یک تصویر فانتزی از خود است که زمانی شکل میگیرد که والدین تعریف و ستایش تو خالی و ساختگی را جایگزین عشق واقعی میکنند و به اینکه نتوانسته اند عشق به فرزندشان بدهند، اذعان میکنند. ” چنین والدینی احساس فرزندان خود را نمی بینند و با زور آنها را وادار میکنند که کسی باشند که نیستند. از سوی دیگر، والدینی که با فرزندانشان صمیمی هستند و صادقانه در مقابل آنها پاسخگو هستند، احساس فرزندشان را می بینند و تأیید می کنند. این کودکان با حس دقیق اینکه چه کسی هستند و با عزت نفس سالم رشد می کنند.

مطالعات نشان داده اند کودکانی که به خاطر مهارت هایی که در آنها تسلط نیافته اند یا استعدادهایی که در اختیار ندارند، تحسین میشوند، احساس می کنند گویی اصلا هیچ تحسینی دریافت نکرده اند، اغلب حتی احساس تهی بودن دارند و کمتر استوار هستند. تنها کودکانی که برای موفقیت های واقعی تحسین می شوند میتوانند عزت نفس خود را ارتقا دهند. بقیه مجبور میشوند به چیزی که مطلوب نیست روی بیاورند یعنی خودشیفتگی. این فشار غیرطبیعی یا تعریف های بی مورد منجر به افزایش ناامنی ها و اضطراب هایی می شود که باعث تسلط خودشیفتگی بر عزت نفس می شود.

خودشیفتگی حسادت و رقابت های خصمانه را برمی انگیزد، در حالی که عزت نفس از شفقت و همدلی حمایت می کند. خودشیفتگی طرفدار تسلط است، در حالی که عزت نفس برابری را می پذیرد. خودشیفتگی مستلزم غرور است، در حالی که عزت نفس نشان دهنده فروتنی است. خودشیفتگی با انتقاد مواجهه میکند، در حالی که عزت نفس با بازخورد و انتقاد ارتقا می یابد. خودشیفتگی موجب میشود که افراد خراب کردن دیگران را برای ارتقاء خود ضروری بدانند. عزت نفس به درک هر انسان به عنوان یک فرد ارزشمند در جهان معنا منتهی می شود.

جامعه نقش مهمی در ارتقاء عزت نفس یا خودشیفتگی ایفا می کند. دکتر سالومون توضیح می دهد: “عزت نفس در نهایت یک ساختار فرهنگی است، زیرا معیارهای ارزشی که افراد خودشان را با آنها قضاوت می کنند از پایبندی به معیارهای اجتماعی حاصل می شود.” این معیارها یا می توانند راه هایی را در اختیار افراد قرار دهند که در مورد خودشان احساس خوبی داشته باشند یا میتوانند انتظارات غیر واقعی را که تنها عزت نفس را از بین می برند ترویج دهند.

سالومون می گوید در آمریکا، یک مرد باید ثروتمند و موفق باشد، و یک زن باید “جوان و باریک و قلمی باشد و این غیر ممکن است”. وی می گوید: “کودکان ما در سنین بسیار پایین می آموزند تا به مجموعه ای از ارزش ها دست یابند که برای فرد معمولی قابل دستیابی نیستند و بنابراین ما نباید تعجب کنیم که یک سوم از جمعیت آمریکا افسرده و یک سوم دیگر به مواد مخدر و الکل وابسته هستند و یک سوم دیگر در حال تماشای تلویزیون و یا خرید در فروشگاه ها برای خرید کالاهای معمول می باشند.”

هنگامی که دکتر سالومون و همکارانش، جف گرینبرگ و تام پیزچینسکی، تئوری مدیریت ترس را بیان کردند، یکی از سؤالاتی که پرسیدند این بود: اهمیت عزت نفس چیست؟ تحقیقات آنها پاسخ های مهمی را برای این پرسش هایشان آشکار کرد و به این ترتیب همان طور که جیمز اشاره کرد، دلیل اینکه چرا عزت نفس یک نیاز اساسی بشر است که برای بقا ضروری است، مورد تاکید قرار گرفت.” یافته های آنها نشان داد محافظ سازندگی بالقوه و قدرتمند در برابر اضطراب های ذاتی موجود در لازمه وجودی انسانی ما این احساس است که ما هر یک عضو ارزشمندی از یک جهان معنی دار هستیم.

ارتقای سطح عزت نفس می تواند پاسخی سالم به اضطراب ناشی از آگاهی ما از فناپذیری مان باشد. سالومون و همکارانش مطرح کرده اند که آگاهی و تلاش های موجود به منظور  اجتناب از اضطراب مرگ، به طور قابل توجهی به بسیاری از جنگ های جهانی و درگیری های سیاسی کمک کرده است. در مقابل، هم دکتر سالومون و هم رابرت فیراستون استدلال می کنند که وقتی آگاهی از مرگ انکار نمی شود، اما شناخته شده است، می توان آن را برای ترویج صلح و محبت استفاده کرد. این ایده که ما همه در یک قایق هستیم، گرچه این قایق در حال غرق شدن است (همانطور که سالومون می گوید)، یک حس برابری و همبستگی را ترویج می دهد. اذعان به این که جسم ما سرنوشت یکسان دارد و همه ما ترس های یکسان داریم، می تواند به ما کمک کند تا درک بیشتری از محدودیت های یکدیگر داشته باشیم.

داشتن احساس خوب نسبت به خودمان به عنوان یک فرد و پذیرش شخصیت خود، به ما این امکان را میدهد که در طول زندگی با حس هدف، معنا و ارزش حرکت کنیم. ارنست بکر می نویسد: “به نظر می رسد که کلمه کلیشه ای” عزت نفس “در هسته انطباقی انسان است.” به منظور به دست آوردن احساس اعتماد به نفس، باید خودمان را به عنوان اعضای ارزشمند جامعه بشناسیم که این یعنی همه چیز. بازخورد و شفقت، کمک و همدلی برای تحقق ارزش ما کلیدی هستند. هنگامی که ما اذعان می کنیم که فرصت ما بر روی زمین کوتاه است، واقعیت دردناکی را می پذیریم که به هر عمل ارزش بیشتر و هر لحظه تألم بیشتری می بخشد. همچنین فرصتی عالی برای استفاده درست از زمانی که در اختیار داریم، به ما می دهد. بنابراین، ایجاد عزت نفس به معنی پدید آمدن ساختاری فراتر از خود، احساس همدلی، همدردی و برابری در میان دیگر هم نوعانمان است.

ترجمه از گروه تأمین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 10 دی 1397 توسط صمیمی با موضوع سبک زندگی , سلامت , سلامت روان

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است