آنتی بیوتیک های گیاهی (تحقیقات علمی در مورد زنجبیل)

تحقیقات علمی در مورد زنجبیل گستره وسیعی داشته و باید و نبایدهای زیادی را هم در پی آورده است ، یکی از این موارد پیچیده در روند تحقیقات، تفاوت اثرات دارویی بین ریشه تازه و ریشه خشک زنجبیل می باشد. همچنین، تاثیر روش آماده سازی گیاه برای مصرف بر کیفیت اثر درمانی از دیگر موارد مهم تحقیقات دانشمندان بشمار می رود.

با تمام این اوصاف متاسفانه بر روی مصرف زنجبیل بشکل تازه  چنان که باید و شاید تحقیق و اطلاع رسانی صورت نگرفته است. عصاره، آب یا دمنوش ریشه خشک زنجبیل خواص ضد میکروبی ناچیزی دارد اما خاصیت ضد التهاب آن همچنان قدرتمند است. ما در اینجا سعی داریم خیلی ساده به بیان نکات مفید طب گیاهی با تمرکز بر روی گیاه زنجبیل بپردازیم. خواص درمانی گیاهان دارویی به خیلی چیزها بستگی دارد: اینکه چه وقت و چگونه درو می شوند؟ بهشکل تازه یا خشک درو می شوند ؟ نحوه آماده سازی برای مصرف، دفعات مصرف، مقادیر مصرفی در هر نوبت و اینکه به شکل جداگانه یا در ترکیب با سایر گیاهان دارویی مصرف می شوند. مواردی که ذکر شد همگی بر کیفیت اثر درمانی گیاهان دارویی من جمله زنجبیل تاثیر گذار است. معمولا دانشمندان کلی نگر که علاقه ای به نگریستن به جزئیات به ظاهر کم اهمیت ندارند از درک طب گیاهی و فواید گیاهان دارویی عاجزند. آنها نمی دانند که درک دنیای گیاهان دارویی همچون یک عمل جراحی مشکل، می تواند سخت و پیچیده و مهم باشد.

در ادامه شاهد نتایج ۳۰ آزمون  کلینیکی خواهید بود. این مطالعات بر روی ۲۳۰۰ نفر انجام شده که در آن تاثیرات مصرف زنجبیل بر روی این افراد بررسی شده است.

بررسی تاثیرات ضد التهابی زنجبیل

زنجبیل و سایر ترکیبات مرتبط با آن یک مهار کننده قدرتمند باکتری های التهاب زا هستند. این خاصیت مهار کنندگی بیشتر روی لیپوپلی ساکارید های القاگر پروستاگلاندین دیده شده است. زنجبیل می تواند مانع آزادسازی دو آنزیم کوکس ۱ و کوکس ۲  از طریق مهار ژن های درگیر در فرآیند التهاب بافت شود. از تعداد ۵۶ نفر ( ۲۸ مورد روماتیسم مفصلی، ۱۸ مورد آرتروز ، ۱۰ مورد ناراحتی های عضلانی) که زنجبیل خشک دریافت کرده بودند ، گزارش شد که ۷۵ درصد این افراد از درد و ورم رهایی یافتند. در یک آزمایش دوسو کور  به ۱۰۲ فرد مبتلا به آرتروز بدون اینکه بدانند ، دارونمای محتوی زنجبیل خورانده شد. اثرات ضد درد و ورم  زنجبیل به حدی بود که افراد شرکت کننده فکر می کردند داروی ایبوپروفن مصرف نموده‌اند. نتایج سایر مطالعات بر روی افراد دیگر شرکت کننده، حاکی از این بود که ریشه گیاه زنجبیل دو اثر قدرتمند درمانی دارد. آن دو اثر فوق، خاصیت ضد التهابی و ضد درد می باشد. همچنین در افرادی که ماساژ عصاره روغنی زنجبیل را بر روی موضع بیمار خود دریافت کردند ، علایم بهبودی رضایت‌بخشی دیده شد.

بررسی تاثیرات ضد تهوع گیاه زنجبیل

مطالعات بالینی و کلینیکی متعدد نشان می دهد که مصرف زنجبیل در درمان ناخوشی  صبحگاهی زنان باردار، اثرات بسیار مفیدی داشته است. البته که برای درمان احساس ناخوشی صبحگاهی زنجبیل خشک شده مناسب تر است و برای درمان تهوع و استفراغ زنجبیل تازه بهتر می باشد.

بررسی خاصیت ضد چسبندگی روده در زنجبیل

مطالعات نشان داده است که مصرف ریشه زنجبیل از چسبندگی باکتری های بیماری زای روده به دیواره روده جلوگیری گیری می کند. بطور خلاصه می توان گفت که زنجبیل با کاهش عفونت در دستگاه گوارش می تواند از بیماری انسداد روده جلوگیری کند. زنجبیل یک مهار کننده الاستاز نیز می باشد. اکثر باکتری ها با استفاده از الاستاز و آنزیم های مرتبط، می توانند بافت سلولی را تخریب نمایند. همچنین زنجبیل با شل کردن جداره روده ها باعث جلوگیری از اسپاسم و گرفتگی و درد در آنها می شود.

بررسی اثر درمانی زنجبیل در بیماری اسهال

زنجبیل مانع نفوذ و تجمع باکتری ها در بافت روده می شود. بنابراین باعث کاهش اسهال و عفونت باکتریایی در دستگاه گوارش می شود. زنجبیل با ایجاد تغییرات در محیط سلول میزبان ، مانع ورود باکتری ها به سلول ها می شود. این یکی از فواید منحصر به فرد زنجبیل است.

بررسی اثر زنجبیل در محافظت از مغز و حافظه

در آزمایشاتی که بر روی موش ها انجام شد، مشخص گردید که مصرف ریشه زنجبیل در محافظت از آسیب های مغزی و تحلیل حافظه و کمک به یادگیری(در انسان) تاثیر بسیار خوبی دارد.

بررسی اثر زنجبیل در تقویت سیستم ایمنی

نتایج آزمایشاتی که به این منظور انجام گرفته حاکی از آن است که مصرف زنجبیل باعث افزایش ساخت فاکتورهای دخیل در ایمنی بدن می باشد. این تاثیر همه جانبه بوده و پیش از ابتلا و پس از ابتلا به بیماری ، زنجبیل باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد.

بررسی خاصیت ضد مسمومیت زنجبیل

در آزمایش بر روی موش ها، دیده شد که زنجبیل باعث کاهش سطوح کادمیوم و مسمومیت در بدن موش ها شده است. تاثیر زنجبیل به مانند یک پادزهر و ضد سم قوی گزارش شده است. همچنین زنجبیل تاثیر سمی فسفات های آلی موجود در حشره کش ها را کاهش می‌دهد.

بررسی اثر زنجبیل در مبارزه و دفع کرم و انگل

در تحقیقاتی که در مورد ارتباط سلامت دام با سلامت جامعه در پاکستان انجام گرفت تاثیر مهم زنجبیل در درمان انگل های بدن موجودات زنده و ناراحتی های معده به وضوح مشاهده گردید. همچنین زنجبیل باعث کشتن همه کرم های معده قرمز (همونکس کورتونتوس) در حیوانات گشت. ناگفته نماند در آزمایشات دیگری نیز مشخص شد که زنجبیل خاصیت ضد انگلی بر ضد تعدادی دیگر از انگل های درون بدن جانوران دارد.

سایر خواص درمانی زنجبیل عبارت بودند از: ضد زخم ، ضد تومور، ضد تراوشات معده ، ضد گرفتگی عضلات ، تشنج و ضد حساسیت.

 

منبع: کتاب Herbal healing for women

From Note: https://goo.gl/ScG4Hc

حتما بخوانید:

چند خواص شگفت انگیز استفاده از زنجبیل

آنتی بیوتیک های گیاهی (مصرف موضعی زنجبیل)

آنتی بیوتیک های گیاهی (خواص درمانی زنجبیل ۱)

شفا بخشی با گیاهان

ارسال شده در 7 فروردین 1398 توسط صمیمی با موضوع خواص خوراکی‌ها , سلامت , شفابخشی با گیاهان

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است