بارداری در دوران شیردهی؛ آیا در دوران شیردهی هم باردار می شوم؟

شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که ایا بارداری در دوران شیردهی هم اتفاق می افتد؟ شما ممکن است شنیده باشید مردم می گویند که تغذیه با شیر مادر یک ابزار مناسب برای جلوگیری از بارداری طبیعی است و شک دارید که این حرف درست است یا خیر. در حالی که بسیاری از زنان در دوران شیردهی قاعدگی ندارند، این بدان معنا نیست که در این زمان نمی توانند باردار شوند. در این دوران اگر تمایل به باردار شدن ندارید توصیه می شود حتما از وسایل پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

آیا بارداری در دوران شیردهی ممکن است؟

چگونه شیردهی در قدرت باروری تاثیر می گذارد؟

مکیده شدن نوک پستان و بالطبع تحریک آن در دوران شیردهی باعث افزایش تولید هورمون پرولاکتین می شود. سطح بالای پرولاکتین در بدن به معنای کاهش قدرت باروری شما است. این هورمون مانع از تخمک گذاری و مانع قاعدگی می شود. سطح پرولاکتین در طول شب و کمی پس از بیدار شدن بیشتر است. اما، لازم است این نکته را به یاد داشته باشید که بارداری در دوران شیردهی ممکن است حتی اگر شما قاعدگی نداشته باشید.

علائم رایج بارداری در دوران شیردهی

اگر بارداری در دوران شیردهی اتفاق بیفتد، علائمی وجود دارد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اضطراب بیش از حد

ممکن است شروع به احساس تشنگی بیش از حد کنید و این در دوران شیردهی شایع است، زیرا کودک شما سهم بزرگی از مایعات بدن را مصرف می کند. اما اگر هنگام شیردهی حامله باشید، ممکن است تشنگی شما بیش از حد شود چون جنین جدید نیز به مایعات نیاز دارد و این را از بدن شما می گیرد.

احساس خستگی

خستگی یکی از نشانه های رایج بارداری معمول در دوران شیردهی است. درست زمانی که فکر می کنید سطح انرژی خود را به حالت طبیعی رسانده اید، دوباره احساس خستگی پیدا خواهید کرد. کارهایی مثل فقط پهن کردن لباس یا ظرف شستن ممکن است برای شما بیش از حد خسته کننده باشد. در حالی که احساس خستگی در بارداری معمولا در انتهای سه ماهه اول بارداری بروز می کند، در مادران شیرده می توان شاهد خستگی زودرس بود.

سینه های حساس و دردناک

این یکی از نشانه هایی است که شما احتمالا در دوران شیردهی به نوزاد خود تجربه می کنید. با این حال، اگر به طور ناگهانی حساسیت نوک پستان افزایش یافت یا بعد از شیردهی نوک پستان شما بسیار دردناک بود، ممکن است لازم باشد یک تست بارداری انجام دهید. می توانید با محافظ سرسینه یا سایر لوازم کمکی کمی از این درد بکاهید.

کم شدن میزان شیر

اگر احساس می کنید که تولید شیر شما به میزان قابل توجهی کاهش یافته و کودک شما حتی بعد از یک وعده شیردهی نرمال باز هم گرسنه باقی می ماند، ممکن است به دلیل بارداری باشد. این اتفاق معمولا پس از حدود گذشت دو ماه از بارداری اتفاق می افتد، اما در مراحل اولیه بارداری نیز ممکن است دیده شود. همچنین اگر باردار باشید، طعم شیر شما نیز ممکن است تغییر می کند و ممکن است گاهی کودک از شیر خوردن سر باز زند. بعضی از نوزادان نیز ممکن است به دلیل این تغییرات سینه مادر را پس بزنند.

درد و انقباضات شبیه درد قاعدگی

دردهای شبیه درد قاعدگی دارید و احساس می کنید احتمالا در آستانه شروع پریود قرار دارید ولی هرگز این قاعدگی اتفاق نمی افتد فقط درد دارید. این یکی از نشانه های بسیار قوی و محتمل در بارداری شدن شما در دوران شیردهی است علی الخصوص اگر این دردها با لکه بینی هم همراه باشد.

تهوع شدید و یا بیماری صبحگاهی

در صورتی که در دوران شیردهی حاملهشوید تهوع شدیدتری خواهید داشت. از این رو مهم است که علیرغم تهوع تغذیه خوبی داشته باشید. شما باید به طور همزمان تغذیه دو بچه را انجام دهید و همینطور انرژی و سلامت خود را حفظ کنید.

حتما بخوانید:

احساس گرسنگی شدید: به عنوان مادرشیرده، احساس گرسنگی شما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. اما اگربه طور ناگهانی احساس گرسنگی تشدید شد و این علامت همراه با برخی از نشانه های دیگر حاملگی وجود داشته باشد، به احتمال زیاد باردار هستید.

توده های سینه: بارداری، و همچنین تغییرات هورمونی بسیاری که بعد از زایمان اتفاق می افتد، می تواند منجر به تشکیل توده های مختلف در سینه ها شود. این می تواند ناشی از پر شدن کیسه های شیر پر به نام گالاکتوسل یا به دلیل کیست های پر از مایع و بافت فیبری که به نام فیبروآدنوم باشد.

حتما بخوانید:

نوک سینه غیر طبیعی و ترشحات غیر طبیعی از آن

منابع: parenting.firstcry.com

ارسال شده در 15 دی 1397 توسط صمیمی با موضوع بارداری , سلامت , سلامت جنسی , سلامت کودک

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است