نکاتی در خصوص لایه برداری پوست

خیلی خوشایند است که بقایای زندگی گذشته پوست خود را پاک کنید، مخصوصا وقتی که بعد از آن با پوستی نرم و لطیف مواجه می شوید. به همین دلیل است که لایه برداری ممکن است خیلی وسوسه انگیز باشد. اما مطمیناً اصولی برای چگونگی و میزان مناسب لایه برداری وجود دارد.با پرشین خاتون همراه باشید

فلسفه لایه برداری چیست؟

پوست ما پنج لایه دارد و جدیدترین سلول ها در لایه زیرین آن قرار دارند.

G. Zampella، M.D.، استادیار گروه پوست و رونالد O. Perelman در NYU Langone ، به SELF می گوید:
همانطور که سلول ها بالغ می شوند، از لایه پایه اپیدرم به لایه های خارجی تر حرکت می کنند. در این حین لایه سنگفرشی پوست ایجاد می شود که سخت ترین لایه پوست است و از آن در برابر یعوامل خارجی محافظت می کند. این لایههمچنین نقش حیاتی در حفظ رطوبت پوست دارد.

دکتر Newsom توضیح می دهد هنگامی که سلولها به آن لایه بیرونی می رسند، این سلول های پوست مرده اند – آنها هسته خود را از دست می دهند و مثل یک لایه حفاظتی از پوست محافظت می کنند.و در نهایت، آنها به محیط دفع می شوند و سلول های جدیدتر به سطح می رسند. لایه برداری به سادگی به این فرآیند طبیعی کمک می کند: لایه برداری کمک می کند تا لایه مرده بالا برداشته شود و سلول های جدید پوست سالم و جوانتر را در زیر نمایان می کند” به همین دلیل است که لایه برداری پوست شما را نرم و صاف و کمی روشن تر می کند.

 

دو نوع لایه برداری وجود دارد: فیزیکی و شیمیایی.

آنها یک عمل را به روش های مختلف انجام می دهند.
اکثر ما احتمالا با لایه برداری های فیزیکی آشنا هستیم. اینها همان اسکرابهای شما (انواع اسکراب زردآلو، شکر، نمک ) و برس (برس برقی یا غیره) هستند که از لحاظ فیزیکی سلول های مرده را از چهره شما پاک می کنند.
دکتر Newsom می گوید آنها موثر هستند اما ممکن است ساینده باشند. دکتر Zampella توضیح می دهد که ممکن است افراد از این روش ها به دفعات بیش از حد استفاده کنند یا مثلاً بیشتر و محکم تر پوست را بسایند.

مواردی که ممکن است کمتر با آن آشنا باشید،‌لایه بردارهای شیمیایی هستند. اینها موادی هستند که در محصولات مراقبت پوست افزوده شده اند که اغلب اسیدی هستند. این مواد پیوندهای میان سلولهای پوست را می شکنند و همبستگی انها را از بین می برند در نتیجه به راحتی از هم جدا شده و با شستن صورت ریزش می کنند.

هر چند وقت یکبار می توان پوست را لایه برداری کرد؟

پاسخ ؛ تا میزانی که پوست شما تحمل دارد.

به طور کلی، دکتر Newsom پیشنهاد یک یا دو بار در هفته را می دهد، ترجیحا با یک لایه بردار شیمیایی.دکتر زامپلا می گوید اگر احساس می کنید که پوست شما تحمل بیشتری داردمی توانید دفعات را بیشتر کنید. از آنجایی که لایه بردارهای شیمیایی ملایمتر هستند، بسیاری از مردم حتی هر روز پوست خود را لایه برداری می کنندو مشکلی برای آنها پیش نمی آید.

از طرف دیگر، اگر یک لایه برداری را امتحان کردید و متوجه شوید که پوست شما دردناک، قرمز و یا ملتهب است، وقت آن است که یک گام به عقب بردارید. اگر از لایه بردارهای فیزیکی استفاده می کنید، ممکن است این به معنای استفاده زیادیا شدید از اسکراب است می توانید به سادگی فشار را که هنگام استفاده از محصول یا ابزار به پوستتان، کاهش دهید یا فقط از آن یک بار یا دو بار در هفته استفاده کنید.

اگر از یک لایه بردارشیمیایی استفاده می کنید، می توانید از مقدار کمتر، یک محصول ملایمتر (مانند اسید لاکتیک یا گلیکولیک به جای یک رتینوئید) استفاده کنید یا فقط از آن کمتر استفاده کنید. دکتر Zampella توضیح می دهد به عنوان مثال، اگر شما پوست خشک داشته باشید، ممکن است به محصولات اسکراب حساس تر باشید، در حالی که افرادی که پوست چرب دارند این محصولات را بهتر تحمل می کنند.

 

شستن بیش از حد صورت ممنوع!

در حالت ایده آل صورت خود را باید دو بار در روز، یک بار در صبح و یک بار در شب بشویید، به استثنای پس از تمرینات ورزشی یا عرق کردن بیش از حد. متخصصین پوست توضیح می‌دهند که شستن صورت بیش از دو بار در روز به منظور از بین بردن میکروب ها برای اکثر افراد ضروری نیست، مگر اینکه آنها مستعد ابتلا به عفونت های پوستی باشند. نه تنها شستشوی بیش از حد منجر به خشک شدن و تحریک پوست می‌شود، بلکه می‌تواند منجر به ایجاد چربی پوستی به طرز عجیبی شود. اگر آرایش ن‌می‌کنید، زیاد عرق ن‌می‌کنید یا از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید، روال شستشوی دو بار در روز بسنده کنید

 

مقالات مرتبط:

نکاتی که هنگام شستن صورت باید به آن توجه کنید.

منبع: SELF

(Exfoliate Your Face)

ارسال شده در 9 تیر 1398 توسط صمیمی با موضوع زیبایی , سبک زندگی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است