پوکی استخوان در خانم ها شایعتر است؟ به موقع دست به کار شوید!

پوکی استخوان در زنان بسیار شایعتر از مردان است. ممکن است عادلانه به نظر نیاید ولی حقیقت دارد. اگر خانم هستید بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار دارید. بنیاد پوکی استخوان ایالات متحده تخمین می زند که بیش از ۲۰۰ میلیون زن در جهان به پوکی استخوان مبتلا هستند. دختران نسبت به پسران تراکم استخوان کمتری دارند و زنان با افزایش سن سریعتر تراکم استخوان خود را از دست می دهند. زنان سفیدپوست در سنین ۲۰ تا ۸۰ سالگی به طور میانگین یک سوم تراکم استخوان خود را از دست می دهند، این در حالی است که این رقم در مردان یک چهارم است. باپرشین خاتون همراه باشید . 

 

استخوانهای قویتری بسازیم!

پوکی استخوان در خانم ها ممکن است در کودکی و نوجوانی ریشه داشته باشد. تراکم استخوان دختران در ۱۸ سالگی به اوج خود می رسد. پسران در ۲۰ سالگی بیشترین تراکم استخوان را دارند. پس از این سنین نیز تراکم استخوان با سرعت کمی افزایش می یابد و تا ۳۰ سالگی ادامه می یابد. گرچه بعد از ۳۰ سالگی نیز بدن شما استخوان سازی می کند ولی این سلولهای جدید فقط جایگزین سلولهای قدیمی می شوند و به تراکم استخوان شما افزوده نمی شود. حداکثر توده استخوانی در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل ارثی، تغذیه، فعالیت بدنی و شیوه زندگی در طول دوره رشد بستگی دارد.

ساختار استخوان را بهتر بشناسیم

استخوان بافت زنده‌ای است که از دو لایه داخلی و خارجی تشکیل شده است. لایه داخلی ضخیم بوده و از شبکه‌های محکمی تشکیل شده که توده استخوانی را ایجاد می‌کند. اگر میزان تخریب استخوان بیش از ساخته شدن آن باشد، فضا‌های بین شبکه‌های داخلی استخوان بزرگ می‌شوند و اصطلاحا پوکی استخوان اتفاق می‌افتد. در این وضعیت، استخوان ضعیف شده و با کوچک‌ترین ضربه دچار شکستگی می‌شود. این پدیده در سنین سالمندی شایع بوده، اما با اقدامات ساده‌ای می‌توان آن را به تاخیر انداخت یا شدت آن را کاهش داد.

علائم پوکی استخوان چیست؟

اهمیت پوکی استخوان در این است که اغلب تا زمان شکستگی استخوان علامتی ندارد. ستون فقرات، استخوان ران، لگن، مچ دست و انتهای ساعد به ترتیب شایع‌ترین محل‌هایی هستند که در اثر پوکی استخوان دچار شکستگی می‌شوند. بسیاری از شکستگی‌های ستون فقرات فقط با درد شدید پشت همراه هستند و علامت دیگری ندارند. انحراف ستون مهره‌ها در اثر جوش خوردن خودبخودی آن‌ها می‌تواند از علایم این بیماری باشد.

پوکی استخوان، بیماری خاموشی است

این بیماری بزرگ‌ترین دغدغه خانم‌ها برای روز‌های میانسالی است. مشکلی که دیر یا زود سراغ همه ما را خواهد گرفت؛ بنابراین خود را آماده مقابله کنید. پوکی استخوان «بیماری خاموش» نامیده می‌شود، زیرا علائم بالینی نداشته و در صورت پیشگیری و درمان نکردن پیشرفت می‌کند و اولین بار خود را با عوارض جانبی که همان شکستگی استخوان و حتی گاهی مرگ است نشان می‌دهد. در حالی که این بیماری ناتوان‌کننده، در مراحل اولیه قابل تشخیص، پیشگیری و درمان است. پوکی استخوان بیماری‌ای است که با کاهش توده استخوانی و تغییر ساختمان میکروسکوپی استخوان، منجر به افزایش شکستگی استخوان و افزایش ریسک شکستگی (نه لزوما بروز شکستگی) می‌شود.

خانم‌ها بیشتر در خطر هستند

در سنین بالای ۵۰ سال ریسک شکستگی‌های شایع از پوکی استخوان در استخوان بالای پا، مهره‌های کمر و انتهای استخوان ساعد افزایش پیدا می‌کند که در خانم‌ها ۴۰ درصد و در آقایان ۲۱ درصد است.

مطالعات اولیه واحد استئوپروز مرکز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه تهران نشان می‌دهد که متأسفانه دانسیته استخوان (تراکم استخوان) در ایرانیان نسبت به استاندارد‌های بین‌المللی کمتر است. به‌طوری که در خانم‌ها این دانسیته در ستون فقرات ۵/۶ درصد و استخوان بالای پا ۴/۵ درصد پایین‌تر است و در آقایان این کاهش در ستون مهره‌ها به طور متوسط ۸/۱ درصد و در استخوان بالای پا ۶/۴ درصد است.

پوکی استخوان چگونه منجر به شکستگی می‌شود؟

حدود ۵ درصد زمین خوردگی‌ها منجر به شکستگی می‌شوند. مسلما استخوان‌هایی که استحکام کافی برای حفظ تعادل بدن را نداشته باشند، براحتی متعاقب نیرو‌های جزیی مثل زمین خوردن و یا سقوط از پله دچار شکستگی می‌شوند. به همین دلیل شایع‌ترین علت شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان، سقوط و زمین خوردن است. عواملی مانند موانع محیطی، نور کم، اختلال بینایی، فراموشی، استفاده از دارو‌های خواب‌آور در افزایش احتمال سقوط و شکستگی نقش دارند.

پوکی استخوان و استروژن چه ارتباطی دارند؟

استروزن هورمونی است که به چرخه تولید مثل کمک می کند. در عین حال در حفظ سلامت استخوانها در زنان و مردان نیز نقش دارد. در حالیکه زنان قبل از یائسگی میزان استروژن بیشتری نسبت به مردان تولید می کنند،‌پس از یائسگی میزان ترشح هورمون استروژن در آنها به شدت پایین می آید و در این زمان بیشتر در معرض کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان قرار می گیرند.

راهکارهای پیشگیری از پوکی استخوان

سیکل‌های قاعدگی را کنترل کنید

در میان هورمون‌های زنانه استروژن عاملی است که باعث تحریک و جذب کلسیم از روده‌ها می‌شود و پروژسترون مانع از اثر ترکیبات کورتون‌دار بر بدن می‌شود و ترکیب استخوان‌سازی را بیشتر می‌کند.

توده استخوانی در خانم‌ها به وضعیت سیکل‌های قاعدگی بستگی دارد. شروع زودرس قاعدگی باعث افزایش توده استخوانی و تاخیر آن موجب کاهش توده استخوانی می‌شود. قاعدگی نامنظم کاهش توده استخوانی را به دنبال دارد پس کنترل سیکل‌های قاعدگی مرتب از ضروریات است.

 

  • قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب به دریافت ویتامین «د» کمک می‌کند.
  • – از منابع کلسیم و ویتامین «د» به اندازه کافی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.
  • – از مصرف دخانیات به هر شکل (سیگار و قلیان) خودداری کنید.
  • – ورزش مستمر و مناسب را در برنامه زندگی خود بگنجانید.
  • – غلات، لبنیات، حبوبات، سبزی، ماهی و میوه را در رژیم غذایی خود بگنجانید. مصرف روزانه ۳ لیوان شیر یا ماست کم چرب (یا دو قطعه پنیر بجای هر لیوان شیر) می‌تواند کلسیم مورد نیاز روزانه بدن را تامین کرده به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند.
  • – از مصرف نوشابه یا قهوه خودداری کرده و دوغ کم نمک را جایگزین آن کنید. روزانه ۸-۶ لیوان آب بنوشید.
  • – ماهی‌ها، جگر و تخم مرغ منابع غذایی حاوی ویتامین «د» هستند. از آن‌ها در برنامه هفتگی غذایی خود استفاده کنید.

اگر قادر به انجام انواع ورزش‌ها نیستید حداقل سه بار در هفته به مدت ۳۰-۲۰ دقیقه پیاده روی کنید. پیاده روی بهترین جایگزین برای انواع ورزش‌ها جهت جلوگیری از پوکی استخوان است.

منبع: Everyday Health

حتما بخوانید:

نیاز روزانه به کلسیم چقدر است؛ میزان کلسیم موجود در مواد غذایی

قد فرزند من چقدر رشد خواهد داشت؟ تخمین قد فرزند

آمنوره یا قاعدگی نامنظم چیست؟

ارسال شده در 2 اسفند 1397 توسط صمیمی با موضوع سلامت , سلامت جنسی , سلامت عمومی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است