منظور از Rh منفی در بارداری چیست؟

اولین حاملگی در مادران دارای Rh منفی معمولا بدون عوارض است، با این حال این افراد باید برای سلامت حاملگی آینده خود تحت درمان قرار گرفته شوند. با ما همراه شوید.

مادری می گوید: پس از اینکه متوجه شدم اولین فرزندم را باردار هستم، هیجان زده برای اولین ملاقات با پزشک قبل از زایمان اقدام کردم و آزمایش خون ابتدایی را انجام دادم. در کمال تعجب ، به من گفته شد که “دارای RH منفی هستم”. در ابتدا، نمی دانستم که منظور از ارهاش منفی چیست و یا این امر چرا اهمیت داشت – اما وقتی که به من گفته شد برای تولد جنین و هر جنین دیگری در آینده، باید تزریقات خاصی را به عنوان بهترین شانس برای زنده ماندن فرزندم انجام دهم، متوجه موضوع شدم. اگرچه در ابتدا ترسیده بودم، بعد از اینکه بیشتر درباره این شرایط و اثرات آن بر بارداری اطلاعات به دست آوردم، نگرانی هایم از بین رفت.
عامل ارهاش(Rh)، که عامل رزوس( Rhesus factor)نیز نامیده می شود، پروتئینی است که بر روی سطح گلبول های قرمز یافت می شود. افرادی که خون Rh مثبت دارند، حدود ۸۵ درصد از مردم، دارای این پروتئین هستند؛ کسانی که خون Rh منفی دارند این پروتئین را ندارند.
اگر شما و همسرتان هر دو خون Rh منفی داشته باشید، جای نگرانی نیست زیرا شما یک نوزاد Rh منفی خواهید داشت. اما اگر شما Rh منفی دارید و شریک زندگی شما Rh مثبت است، کودک شما می تواند ارهاش مثبت یا منفی باشد. وضعیتی بالقوه خطرناک که بیماری ارهاش خوانده می شود، زمانی اتفاق می افتد که مادر Rh منفی و نوزاد Rh مثبت باشد.
بیماری Rh ، همانند یک بیماری خود ایمنی، زمانی اتفاق می افتد که بدن مادر Rh منفی ،فاکتور Rh را در خون کودک تشخیص می دهد و آنتی بادی ها را برای محافظت از خود تولید می کند (بدن عامل Rh را به عنوان عفونت می بیند). آنتی بادی ها از جفت عبور می کنند تا با سلول های Rh مثبت در بدن نوزاد مبارزه کنند. همانطور که آنتی بادی ها سلول های قرمز خون را از بین می برند، کودک دچار کم خوی می شود که می تواند منجر به عوارضی مانند زردی، نارسایی قلبی، بزرگ شدن نامتناسب اندام و مرگ حتمالی شود.


خطر ابتلا به بیماری Rh در طول بارداری اول کم است، اما در بارداری های آینده در مورد سایر نوزادان Rh مثبت، این امر مشکل ساز می شود. به همین دلیل هر زمانی که خون مادر با خون کودک مخلوط می شود، خطر ابتلا به هر نوع حمله افزایش می یابد. این امر می تواند در طول آزمایش آمنیوسنتز یا سزارین ، همچنین در حین زایمان هنگام خروج نوزاد از بدن و بیرون آمدن جفت اتفاق بیفتد. تحقیق جدیدی که توسط پرستار پاوولا گرنتهام بازبینی شده و توسط مرکز پزشکی دانشگاه روچستر منتشر شده است، نشان می دهد که یک زن Rh منفی ممکن است در طول اولین بارداری خود مشکلی نداشته باشد، اما می تواند برای بارداری بعدی در بدن حساسیت ایجاد کند. این امر بدان معنا است که در حالی که ممکن است به طور کامل دوره بارداری و زایمان را بدون حمله بدن به جنین پشت سر بگذارید، سیستم بدن ممکن است تحریک شده و حساس شود بنابراین بارداری های آینده احتمالا به درمان نیاز دارند تا از حمله بدن شما به نوزاد جلوگیری شود.
با این حال، درمان زنی با ایمونوگلوبولین Rh یا روگام( RhoGAM )در طول اولین بارداری ،می تواند بدن او را از ایجاد آنتی بادی هایی که می تواند بر حاملگی های آینده تاثیر بگذارد، باز دارد. از آنجایی که پزشکان معمولا نوع خون نوزاد را قبل از تولد آزمایش نمی کنند، مادران Rh منفی بدون در نظر گرفتن این امر که کودک ارهاش مثبت یا منفی است، نیاز به درمان دارند. درمان شامل تزریق روگام در حدود هفته ۲۷ اولین بارداری است که از ایجاد آنتی بادی توسط خون شما جلوگیری می کند و تزریق بعدی پس از تولد نوزاد انجام می شود. بعضی از پزشکان تزریق روگام پس از تولد را فقط در صورتی انجام می دهند که نوزاد Rh مثبت باشد و سایر پزشکان تزریق را حتی اگر نوزاد ارهاش منفی باشد انجام می دهند.

گروه ترجمه و تامین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 25 شهریور 1397 توسط پریسا معینی با موضوع بارداری , سلامت

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است