درمان‌های طبیعی (گیاهی) برای پریودی‌های شدید

آهن یک ماده مغذی ضروری است که بدن به آن نیازدارد. خونریزی شدید قاعدگی باعث ازدست‌رفتن آهن شده و همین به نوبه خود شما را کم‌خون می‌کند. برای جبران این کمبود، باید غذاهای سرشار از آهن مانند اسفناج، هویج، غذای دریایی، زردآلوی خشک، کشمش، بروکلی و غیره را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

۱. غذاهای سالم و سرشار از آهن

آهن یک ماده مغذی ضروری است که بدن به آن نیازدارد. خونریزی شدید قاعدگی باعث ازدست‌رفتن آهن شده و همین به نوبه خود شما را کم‌خون می‌کند. برای جبران این کمبود، باید غذاهای سرشار از آهن مانند اسفناج، هویج، غذای دریایی، زردآلوی خشک، کشمش، بروکلی و غیره را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

۲. منیزیم

غذاهای سرشار از منیزیم مانند آوکادو، میوه‌های خشک، موز، ماست، کدوتنبل و غیره بخورید تا تعادل هورمونی را حفظ‌کرده و از خونریزی شدید در دوران پریودی جلوگیری‌کنید. اگر قصد مصرف مکمل‌های منیزیم دارید با پزشک خود مشورت‌کنید.

نکته: مصرف مقادیر زیاد منیزیم باعث اسهال می‌شود.

 

۳. تمرهندی

تمرهندی سرشار از آنتی‌اکسیدان است؛ سطح کلسترول را پایین‌می‌آورد و یکی از بهترین درمان‌های طبیعی برای درمان خونریزی شدید است. شما می‌توانید هسته‌های آن را درآورده و به آن آب و عسل اضافه‌کنید و در مخلوط‌کن بریزید تا خمیری شود.

همچنین می‌توانید با جوشاندن تمرهندی (بدون هسته) در آب، سس درست‌کنید. بسته به ذائقه خود به آن شکر یا نمک اضافه‌کنید. اجازه‌دهید سردشود و با نان بخورید.

۴. دارچین

۲-۳ چوب دارچین را آسیاب‌کنید تا پودر نرمی به‌دست بیاید. یک قاشق چایخوری از این پودر را به یک فنجان آب اضافه‌کنید. مخلوط را بجوشانید و چند دقیقه کناربگذارید. برای قطع خونریزی شدید قاعدگی ، این محلول را دوبار در روز بنوشید.

۵. تخم گشنیز

تخم گشنیز به متعادل‌سازی هورمونی کمک‌کرده و پریودی شدید را درمان‌می‌کند. دو قاشق چایخوری تخم گشنیز را به آب اضافه‌کنید. آن را گرم‌کنید تا جایی که نیمی از آن بخارشود. اجازه‌دهید سردشود و سپس محلول را صاف‌کنید. دو یا سه‌بار در روز از آن بخورید.

۶. زنجبیل

زنجبیل رنده‌شده را چند دقیقه در یک فنجان آب بجوشانید. می‌توانید برای شیرین‌‌شدن به آن عسل یا شکر اضافه‌کنید. محلول را صاف‌کرده و آن را روزانه دو یا سه‌بار بعد از غذا بخورید.

 

۷. دانه خردل

در طول دوره قاعدگی، یک قاشق غذاخوری پودر دانه خردل را هرروز با آب یا شیر بخورید. این یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای کنترل خونریزی شدید قاعدگی است.

۸. سرکه سیب

در طول دوره پریودی، روزانه یک یا دوبار یک قاشق سرکه سیب با آب بخورید. این کار، سردرد و گرفتگی را نیز کاهش‌می‌دهد.

۹. تمشک قرمز

برگ‌های تمشک قرمز حاوی تانین هستند که به کاهش درد شکمی و آرام‌کردن عضله رحم کمک‌می‌کند. یک مشت برگ تمشک را کاملا خشک‌کنید و پودر نرمی درست‌کنید. یک قاشق چایخوری از این پودر را به آب داغ (یک فنجان) اضافه‌کنید. بگذارید این ترکیب ۱۰-۱۵ دقیقه بماند، سپس آن را صاف‌کرده و بنوشید.

۱۰. فلفل قرمز

قاشق چایخوری پودر فلفل قرمز را به یک لیوان آب گرم اضافه‌کنید. می‌توانید به آن عسل هم اضافه‌کنید. آن را در طول دوره قاعدگی هرروز میل‌کنید.

۱۱. محصولات امگا۳

محصولات سرشار از امگا۳ مانند ماهی، غذای دریایی و روغن ماهی باید برای درمان طبیعی خونریزی شدید در رژیم غذایی گنجانده‌شوند.

۱۲. کمپرس سرد

مقداری مکعب یخ را در یک حوله یا کیسه پارچه‌ای ببندید. آن را به‌مدت نیم‌ساعت در قسمت پایین شکم بگذارید. این کار، خونریزی و همچنین درد را کاهش‌می‌دهد.

 

۱۳. شیره چغندر قند

شیره چغندر قند به تشکیل سلول‌های قرمز خون کمک‌کرده و مقدار از دست‌دادن خون را در دوران قاعدگی تنظیم‌می‌کند. همچنین لخته شدن خون و درد را کاهش‌می‌دهد.

۱۴. تخم شنبلیله

۴ لیوان آب جوش را به ۳-۴ قاشق غذاخوری تخم شنبلیله اضافه‌کنید. چند دقیقه بجوشانید و خوب هم‌بزنید. مخلوط را صاف‌کرده و سه تا چهاربار در روز بخورید.

۱۵. انجیر مقدس

عصاره تازه انجیر مقدس نیز یکی از بهترین راه‌ها برای درمان خونریزی شدید است. می‌توانید این عصاره را دوبار در روز میل‌کنید- یک لیوان کامل در صبح و یک لیوان قبل از خواب.

۱۶. پاپایا

خوردن پاپایا به نرم‌کردن ماهیچه‌های شکمی کمک‌کرده و انقباض رحم را تنظیم‌می‌کند و همین درعوض جریان خون را در دوره قاعدگی کنترل‌می‌کند.

۱۷. دانه کنجد

با ریختن ۲۵۰-۳۰۰ گرم دانه کنجد در غذاساز، پودر نرمی درست‌کنید. آن را در یک محفظه خشک نگه‌دارید. یک قاشق غذاخوری از این پودر را با آب گرم (حدود ۲۹ میلی‌لیتر) مخلوط‌کنید. این مخلوط را در دوران پریودی، دوبار در روز مصرف‌کنید.

۱۸. دانه خردل

برای کاهش خونریزی، درطول دوره پریودی، دوبار در روز ۲-۳ گرم پودر دانه خردل را با شیر میل‌کنید.

۱۹. برگ‌های بامبو

عصاره برگ بامبو را بگیرید و دوبار درروز استفاده‌کنید. این کار، درمانی عالی برای خونریزی غیرطبیعی و دیگر مشکلات مربوط به قاعدگی است.

۲۰. پوست انبه

عصاره پوست یک انبه تازه را بگیرید و سپس آن را به یک فنجان آب اضافه‌کنید. برای قطع خونریزی شدید قاعدگی، آن را هرروز بچشید.

۲۱. برگ سیب چوبی

سیب چوبی را می‌توان خام مصرف‌کرد یا اینکه مخلوطی از برگ‌های تازه له‌شده سیب چوبی با آب گرم را خورد. این یک راه طبیعی برای خلاص‌شدن از خونریزی زیاد است.

۲۲. Rough Chaff

۲۰ گرم Rough Chaff را در ۳۰۰ میلی‌لیتر آب بخیسانید. آن را دوبار در روز بنوشید. این محلول در درمان خونریزی شدید، بسیار موثر است.

۲۳. چای جوجوبا

چای جوجوبا را می‌توان به‌راحتی با اضافه‌کردن ۱۵ گرم برگ جوجوبا و خرمای سرخ (یک قاشق پر) به ۲۰۰ میلی‌لیتر آب جوش درست‌کرد. چای را صاف‌کنید و ۸-۱۰ بار در ماه، مخصوصا در دوره قاعدگی بنوشید.

۲۴. گل موز

خوردن گل موز پخته با ماست، پروژسترون را افزایش‌می‌دهد و به کنترل خونریزی شدید در دوران پریودی کمک‌می‌کند.

۲۵. Tanner’s Cassia

غنچه‌ها و گل‌های Tanner’s Cassia در کنترل مقدار ازدست‌رفتن خون در دوران قاعدگی بسار مفیدند. تنها کاری که باید انجام‌دهید این است که چند گل تازه را به‌مدت ۱۰-۱۵ دقیقه در مجرای واژینال بگذارید.

۲۶. برگ آویشن

۱ قاشق غذاخوری برگ آویشن را به‌مدت ۱۰-۱۲ دقیقه در آب جوش بخیسانید. آن را صاف‌کرده و ۲-۳ بار در روز بنوشید. می‌توانید با فریزرکردن چای آویشن در قالب یخ، کمپرس سرد درست‌کنید. مکعب‌های یخ را در یک پارچه بپیچید و آن را بر شکم بگذارید تا خونریزی شدید درمان‌‌شود.

۲۷. کامفری (نوعی گیاه گاوزبان)

کامفری یکی از بهترین درمان‌های گیاهی برای مشکلات مربوط به قاعدگی است. چای کامفری به انقباص رگ‌های خونی کمک‌کرده و از این طریق خونریزی شدید را کاهش‌می‌دهد. برای درست‌کردن چای، برگ‌های کامفری (۲ قاشق غذاخوری) را حدود نیم‌ساعت در آب گرم بخیسانید. آن را در طول پریودی بنوشید.

۲۸. چای میوه‌ی گل رز

میوه‌ی گل رز منبعی سرشار از ویتامین C است که به جذب آهن غذا کمک‌می‌کند. نوشیدن چای میوه‌ی گل رز را از ۲-۳ روز قبل از پریودی شروع‌کنید و تا پایان پریودی ادامه‌دهید. این یک درمان گیاهی موثر برای خونریزی شدید است.

۲۹. انگو فرنگی هندی

انگورفرنگی هندی سرشار از ویتامین C است. این انگور در درمان جریان خون شدید مفید است. هرروز یک یا دو انگورفرنگی رسیده بخورید. همچنین می‌توانید برای جلوگیری از خونریزی شدید، پودر آن را با آب سرد بخورید.

۳۰. شیرین‌بیان

شیرین‌بیان عدم تعادل هورمونی را درست‌کرده و سطح استروژن و پروژسترون را کنترل‌می‌کند. نصف یک قاشق چایخوری پودر ریشه شیرین‌بیان را هرروز با آب بخورید.

۳۱. جعفری

یک لیوان آب جعفری تازه را بگیرید و در ۳ روز اول قاعدگی، بعد از هر وعده غذایی بخورید.

۳۲. گل همیشه‌بهار

با جوشاندن ۵-۷ گل همیشه‌بهار در یک لیتر آب، یک جوشانده درست‌کنید. اجازه‌دهید گل‌ها ۱۰ دقیقه در آب بجوشند. آن را صاف‌کرده و بگذارید سردشود. حداقل ۱۲۰ میلی‌لیتر جوشانده گل همیشه‌بهار را سه‌بار در روز بنوشید.

۳۳. چنته چوپان

چنته چوپان (capsella bursa-pastoris) زمانی که درطول خونریزی شدید مصرف‌شود باعث تسکین است. این یکی از درمان‌های طبیعی موثر برای خونریزی شدید قاعدگی است.

۳۴. گیاه پنج‌انگشت

گیاه پنج‌انگشت به تولید پروژسترون کمک‌می‌کند. در زمان خونریزی شدید، ۳۰ قطره خیسانده گیاه پنج‌انگشت را ۴ بار در روز میل‌کنید.

۳۵. گل زالزالک

۳۰ گرم زالزالک و ۱۵ گرم زعفران را با آب مخلوط‌کنید. این عصاره را مصرف‌کنید. این برای مشکلاتی مانند تخلیه لخته‌های خون و درد شکمی موثر است. همچنین این عصاره از خونریزی شدید در دوره قاعدگی جلوگیری‌می‌کند.

 

رفع خونریزی بیش از حد قاعدگی (منوراژی)

ارسال شده در 20 فروردین 1398 توسط صمیمی با موضوع سلامت , سلامت جنسی , سلامت عمومی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است