کنوفه یا کادایف (طرز تهیه مرحله به مرحله)

کادایف یا کنوفه یا کنافه یک دسر بسیار خوشمزه ترکی و عربی است که مزه بی نظیری دارد و یکی از دسرهای بسیار پرطرفدار در منطقه خاورد میانه است. در کشورهایی غیر از خاورمیانه خمیر کادایف در بخش یونانی اغلب سوپرمارکت های بزرگ و یا مغازه های مخصوص اقلام کشورهای خاورمیانه قابل دسترسی است. با پرشین خاتون همراه باشید.

مواد لازم :

برای شربت شکر طعم دار

شکر آسیاب شده            ۵/۲ فنجان یا ۵۰۰ گرم

آب                                ۱ و ۴/۱ فنجان یا ۳۰۰ میلی لیتر

آب لیمو ترش تازه           در حدود ۱ قاشق چای خوری

گلاب                           ۱ قاشق غذاخوری (بنا به ذائقه شما می تواند کمتر یا بیشتر شود)

عرق بهارنارنج               ۱ قاشق غذاخوری(بنا به ذائقه شما می تواند کمتر یا بیشتر شود)

برای پودینگ سمولینا

شیر               ۱و ۲/۱ فنجان  یا ۳۵۰ میلی لیتر

خامه زده شده       ۴/۳ فنجان  یا ۱۸۰ میلی لیتر

شکر نرم یا آسیاب شده      ۳ قاشق غذاخوری

سمولینا                          ۳ قاشق غذاخوری

نشاسته ذرت                  ۱ قاشق چای خوری

آب                               ۱ قاشق چای خوری

گلاب                           ۱ قاشق چای خوری

 برای محتویات کنوفه:

پنیر موتزارلا رنده ای یا تکه ای           ۳۰۰      گرم(ترجیحا تازه)

شکر نرم شده                 ۳  قاشق غذا خوری(اگر پنیر شما شور نیست می توانید حذف کنید)

گلاب                         ۲  قاشق غذا خوری

برای لایه کنوفه

کادایف             ۵۰۰ گرم تازه یا یخ زده(اگر از تازه آن استفاده می کنید برای شکستن راحت تر یک ساعت در فریزر قرار دهید و اگر از نوع یخ زده دارید اجازه دهید کمی گرم شود.)

کره                      ۱ فنجان یا ۲۲۷ گرم  (اجازه دهید ذوب شده و کمی سرد شود.)

پسته                 برای تزئین

طرز تهیه :

برای درست کردن شربت شکر مزه دار برای روی کنوفه

۱-این شربت را می توانید از یک هفته قبل آماده کنید.در یک ماهی تابه متوسط آبلیموی تازه،شکر و آب را ترکیب کنید و روی شعله زیاد گاز حرارت دهید.برای جلوگیری از کریستالیزه شدن از همزدن بپرهیزید فقط در صورتی که شکر حل نشده است کمی هم بزنید.به محض اینکه مایع به جوش آمد همزدن را متوقف کنید.

۲-وقتی حبابهای قبل از جوشیدن را مشاهده کردید،فورا حرارت را کم کنید و اجازه دهید کمتر از ده دقیقه بجوشد.تایمر را تنظیم کنید شربت به آرامی غلیظ خواهد شد و غلظتی مشابه شربت پن کیک خواهد داشت.در صورتی که بیشتر بجوشد غلظت آن مشابه آبنبات خواهد شد.

۳-از روی حرارت بردارید و با عرق بهار نارنج و گلاب هم بزنید.به یک کاسه متوسط مثلا یک فنجان مدرج شده یا  سس خوری انتقال دهید و اجازه دهید تا به دمای محیط برسد.

آماده کردن پودینگ سمولینا

۱-در یک ماهی تابه کوچک شیر،شکر،خامه زده شده و سمولینا را ترکیب کنید.نشاسته ذرت را با یک قاشق آب مخلوط کنید و به مواد بیفزایید.

۲-روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید و مرتب و با شتاب هم بزنید و بپزید.به مرحله جوش آمدن که رسید پختن را ادامه دهید تا به غلظتی مانند سس بشامل برسد،تقریبا سه دقیقه لازم است.از روی شعله بردارید و گلاب را در آن هم بزنید.اجازه دهید تا زمانی که شما کادایف را آماده می کنید خنک شود.

تهیه مواد پنیری:

۱-در یک کاسه متوسط پنیر موتزارلا،شکر و گلاب را هم بزنید.

تهیه کنوفه:

۱-سینی فر را در طبقه وسط رو به پایین قرار دهید و فر را از قبل روی ۲۰۰ درجه سانتی گراد گرم کنید.

۲-یک قالب کیک دایره ای شکل به قطر ۳۰ سانتی متر را با کره کاملا چرب کنید.قالب می تواند با ماهی تابه (قالب )پیتزا به قطر ۳۵ سانتی متر هم جایگزین شود اما توجه داشته باشید که کادایف نازک تر خواهد شد.حتی می توانید کادایف را به دو یا چهار قسمت تقسیم کنید و به ترتیب در قالبهای ۲۳ و ۱۵ سانتی متری آماده کنید.می توانید یک قسمت را استفاده کنید و بقیه را در فریزر نگهداری کنید.

نکته :اگر به صورت تازه استفاده می کنید،خیلی نازک به شکل مرسوم عربی آن،ترجیحا فقط از روغنی استفاده کنید که از ذوب کردن کره به دست آمده است،قسمتهای جامد جدا شده حاصل از ذوب شدن کره را کنار بگذارید تا مطمئن شوید که پوسته شما قهوه ای و ترد خواهد بود.اگر به شکل ضخیم تر استفاده می کنید،برای کادایف یخ زده یونانی،می توانید از کره به صورت کامل استفاده کنید.برخلاف کادایف نازک،کادایف ضخیم یخ زده می تواند رطوبت اضافه را کنترل کند در حالی که ترد باقی می ماند.

برای تهیه روغن از کره آن را از مواد جامد شیر جدا کنید،به روغن اجازه دهید دقایقی بعد از ذوب شدن باقی بماند.قسمتهای جامد شیر پایین می رود و چربی کره که مایع زرد رنگی است بالا می آید.به راحتی می توانید چربی کره را بریزید،دقت کنید که لایه سفید انتهایی باقی بماند.اگرچه مقدار کمی از آن مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

۱-روی یک کاسه بزرگ،خمیر کادایف را به قطعات ۵/۲ سانتی متری تکه کنید.اگر خمیر سرد و نیمه یخ زده باشد این کار راحت تر خواهد بود.پس چنانچه کادایف تازه را استفاده می کنید بهتر است آن را تقریبا یک ساعت در فریزر قرار دهید و بعد استفاده کنید.

۲-کره ذوب شده را به طور منظم بر روی کادایف بریزید.اگر از کره بجای روغن استفاده می کنید برای به دست آوردن کادایف تازه و خیلی نازک فقط مایع زرد رنگ کره ذوب شده را بریزید.اما اگر کادایف ضخیم تر و یخ زده دارید می توانید همه کره را در آن بریزید.کره را به طور منظم با دست همراه با تکه های کادایف هم بزنید.مطمئن شوید که همه قسمتها پوشش داده می شود و همه رشته ها می درخشند.

۳-۳/۲ کنوفه آماده را به ماهی تابه ای که مهیا کردید انتقال دهید و محکم در کف و دیواره ماهی تابه فشار دهید و یک دیواره در کف و اطراف ماهی تابه بسازید.این دیواره کمک می کند محتویات در حین پختن نسوزند.تا جایی که ممکن است کادایف را محکم قرار دهید.می توانید برای صاف کردن از ته فنجان کمک بگیرید.

۴-نیمی از پودینگ سمولینای سرد شده را بریزید و آن را مانند یک لایه پهن کنید.آن را با پودر کردن مخلوط پنیر بپوشانید و روی آن را با باقیمانده پودینگ سمولینا پوشش دهید.

 

۵-یک سوم باقیمانده کنوفه را روی لایه پر شده از کرم پنیر پخش کنید و به آرامی آن را بفشارید تا دو لایه به هم بپیوندند.

۶-سینی را به مدت ۴۰ تا ۴۵ دقیقه درون فر قرار دهید یا تا زمانی که کناره ها و رویه کادایف به رنگ طلایی در آید.می توانید برای چک کردن رنگ خمیر با استفاده از یک چاقو کناره خمیر را بالا دهید و ببینید.زمان پخت بیشتر سبب شکنندگی و تردی بیشتر می شود.بنابراین اگر رویه ملایم تری را ترجیح می دهید زمان پخت را کاهش دهید.

 

۷-کنوفه را از فر خارج کنید و فورا ۴/۳ مقدار شربت مزه دار شده را روی آن بریزید،به این ترتیب که با حرکت دایره ای از کناره ها شروع کنید و به طرف مرکز حرکت کنید و مطمئن شوید که تمام سطح با شربت پوشانده شده است.بقیه شربت را برای زمان سرو کردن نگه دارید.

 

۸-به کنوفه ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت دهید تا شربت کاملا در آن نفوذ کند.می توانید چند ضربه آرام به ظرف بزنید.دور آن را با خلال پسته تزئین کنید یا برای داشتن ظاهری کلاسیک تر می توانید تمام سطح را با پودر پسته بپوشانید.

 

۹- کنوفه را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید و آن را فورا تا زمانی که هنوز داغ است سرو کنید و شربت باقیمانده را هم کنار آن بگذارید.بهتر است کادایف گرم باشد و در این حال وسط آن چسبنده است اما در دمای اتاق هم خوشمزه است و وسط آن نرم خواهد بود اما دیگر چسبنده نیست.اگر باقیمانده آن را در یخچال نگهداری می کنید برای استفاده باید در فر یا مایکروفر گرم کنید.

نکات :

این دستور کنوفه هم چنین می تواند به صورت دو عدد کنوفه دایره شکل ۲۳ سانتی متری یا چهار عدد ۱۵ سانتی متری مورد استفاده قرار بگیرد.

کنوفه را می توان قبل از پختن به خوبی در فریزر نگهداری کرد.می توانید آن را در ماهی تابه آماده کنید و با دو لایه پلاستیک و یک لایه فویل بپوشانید.وقتی که خواستید آن را بپزید اجازه دهید گرم شود و به روال معمول آن را بپزید.

مقدار شکری که به موتزارلا اضافه می شود بستگی به میزان شوری پنیر دارد.اگر از نوع تازه آن استفاده می کنید ممکن است نیاز به شکر نداشته باشد.بنابراین پنیر را بچشید و خودتان برای میزان افزودن شکر تصمیم بگیرید.من از موتزارلای رنده شده بخاطر در دسترس بودن آن استفاده کردم. این پنیر تقریبا به سه قاشق شکر نیاز داشت.

 

تهیه و ترجمه از گروه تأمین محتوای پرشین خاتون

 

 

 

ارسال شده در 15 مهر 1397 توسط صمیمی با موضوع تغذیه و آشپزی , دسرهای سالم , کیک و شیرینی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است