دستگاه های داخل رحمی ( IUD ها)

دستگاه داخل رحمی نوعی روش کنترل بارداری است که از طریق دهانه رحم برای پیشگیری از بارداری به داخل رحم وارد می شود. بیش از یک نوع IUD برای این منظور وجود دارد.


نکات کلیدی

دستگاه داخل رحمی نوعی روش کنترل بارداری است که از طریق دهانه رحم برای پیشگیری از بارداری به داخل رحم وارد می شود. بیش از یک نوع IUD برای این منظور وجود دارد. در این مقاله به برخی از سؤوالات رایج که در مورد دستگاه های داخل رحمی وجود دارد پاسخ می دهیم.

این مقاله از وبسایت مرکز سلامت بانوان(Center for Young Women’s Health) برای شما انتخاب و ترجمه شده است.

برخی از انواع IUD ها حاوی هورمون لوونورژسترل هستند که نوعی هورمون پروژسترون است. وقتی یکی از این IUD ها در رحم قرار گیرد، لوونورژسترل به صورت مداوم به داخل رحم ترشح می شود. یک نوع دیگر IUD وجود دارد که بدون هورمون است. ParaGard® (همچنین به نام IUD مسی نیز معروف است) دارای سیم مسی است که در اطراف ساقه و دستک های IUD قرار دارد. همه IUD ها نخ هایی دارند که به انتهای آنها چسبیده است، و می توانید آن را چک کنید تا متوجه شوید که IUDدر جای خودش قرار دارد. همچنین این نخ خارج کردن IUD را برای مراقب راحت تر می کند.

از هر ۱۰۰ خانم که از IUDاستفاده می کنند،
یکی یا کمتر باردار می شود

 می توانید به مرکز بهداشت و درمان یا پزشک مراجعه کنید و درخواست کنید تا برای شما IUD گذاشته شود. به محض قرار دادن IUD در رحم، دستگاه در رحم قرار گرفته و تا زمانی که خارج نشده است در مقابل بارداری مصون هستید، گرچه پیشنهاد می شود ماه اول بعد از قرار دادن IUD احتیاط شود. IUD ها به مدت ۳ تا ۱۰ سال بسته به نوع IUD ها کار می کنند.

نکاتی درباره قرار دادن IUD در رحم

قرار دادن IUdدر رحم فقط ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد. پزشک یا پرستار ابتدا یک معاینه داخلی انجام میدهد تا اندازه، سایز و پوزیشن دهانه رحم و سایر اندام های تولید مثل را بررسی کند. سپس، از یک محلول ضد عفونی کننده برای تمیز کردن واژن و رحم استفاده می شود. IUD سپس از قسمت دهانه رحم، با استفاده از یک اپلیکاتور خاص که IUD را تا قرار گرفتن در جای مناسب بسته و صاف نگه می دارد، داخل رحم قرار می گیرد. ممکن است بعد از قرار دادن IUD انقباضاتی را حس کنید. پرستار یا پزشک سپس نخ IUDرا به اندازه لازم کوتاه می کند تا شما را اذیت نکند؛ اما باید به اندازه ای بلند باشد که بتوانید آن را چک کنید.
آیا لازم است بعد از قرار دادن IUDکاری انجام دهم؟
بله. لازم است در زمان های مقرر،‌مثلا پس از پایان هر قاعدگی یا هر زمان که برای شما راحت تر است،‌یا هر موقع احساس کردید انقباضات عجیب یا درد در زمان قاعدگی دارید،‌باید نخ IUD را بررسی کنید و از قرار داشتن آن در جای خود اطمینان حاصل کنید. نخ IUD شبیه به نخ نایلونی یا نخ ماهیگیری است.
حتماً یک ماه پس از قرار دادن IUD به پزشک یا مرکز بهداشت مراجعه کنید و آن را بررسی کنید. پس از معاینه اول،‌لازم است حداقل سالی یکبار IUDخود را چک کنید.

اگر احساس کردم آیودی در جای خود قرار ندارد،‌چه کاری باید انجام دهم؟

اگر نتوانید نخ را احساس کنید،‌احتمالاً IUD در جای خود قرار ندارد. لازم است از یک روش پشتیبان برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید و به پزشک یا مرکز بهداشت مراجعه کنید.

چگونه دستگاه داخل رحمی مانع بارداری می شود؟

IUD مثل یک اسپرم کش عمل می کند با غلیظ کردن مخاط در رحم و تغییر چرخه قاعدگی مانع بارداری می شود.

دستگاه داخل رحمی چه زمانی شروع به ممانعت از بارداری می کند؟

اگر در زمان قاعدگی، IUD در رحم قرار گیرد، دقیقاً بعد از قرار دادن IUD پیشگیری از بارداری شروع می شود. اگر در زمانی غیر از زمان قاعدگی دستگاه در رحم قرار گیرد،‌در مورد دستگاه های مسی پیشگیری از بارداری بلافاصله بعد از قرار دادن دستگاه شروع می شود، ولی در مورد دستگاه های هورمونی ۷ روز بعد از قرارگیری دستگاه، فرایند پیشگیری از بارداری شروع می شود.

آیودی در پیشگیری از بارداری چقدر مؤثر است؟

IUD ها بیش از ۹۹ درصد مؤثر هستند. این بدین معناست که از هر ۱۰۰ خانمی که از IUD استفاده می کند، کمتر از ۱ نفر باردار می شود.

آیا آیودی در مقابل عفونت های مقاربتی قابل انتقال، مقاومت ایجاد می کند؟

خیر IUD هیچ مقاومتی در برابر عفونت های مقاربتی قابل انتقالایجاد نمی کند. برای کاهش خطرات عفونت های مقاربتی قابل انتقال باید از کاندوم استفاده شود.

آیا می توان IUD را حس کنم؟

خیر، نه شما و نه همسر شما هیچ کدام نمی توانیدIUD را حس کنید. در صورتی که غیر از این است بهتر است به مراقب خود مراجعه کنید چون احتمالاً IUD از جای خود خارج شده است. اما با اینحال می توانید نخ متصل به IUDرا احساس کنید. در هنگام رابطه جنسی ممکن است همس شما نیز نخ را احساس کند.

آیا می توانم بعد از قرار دادن آیودی کارهای عادی را انجام دهم؟

بله. پس از قرار دادن IUD در رحم،‌می توانید به همه فعالیت های عادی مثل شنا کردن، استفاده از تامپون، ورزش و رابطه جنسی (بعد از ۲۴ ساعت) ادامه دهید.

آیا آیودی عوارض جانبی دارد؟

IUD ها عوارضی دارند ولی زیاد نیستند. ممکن است انقباضات یا دردهایی شبیه دردهای قاعدگی داشته باشید. قاعدگی/خونریزی شما ممکن است تغییر کند. اگر از IUD های هورمونی استفاده می کنید، قاعدگی های سبک تر و کوتاهتر، قاعدگی های نامنظم خواهید داشت یا اصلاً قاعدگی نخواهید داشت. اگر از IUD مسی استفاده می کنید، ممکن است خونریزی و درد شما در زمان قاعدگی بیشتر باشد، این علائم معمولاً بعد از چند ماه اول و بعد از اینکه رحم شما به IUD عادت کرد، برطرف می شود. برخی از خانم ها از لکه بینی یا خونریزی خفیف بین دو چرخه قاعدگی شکایت دارند.
در ۲۰ روز اول پس از قرار دادن IUD احتمال عفونت واژن کمی بالاتر می رود. بعد از این مدت، احتمال خطر بسیار پایین می اید. در موارد بسیار نادر ممکن است هنگام قرار دادن IUDدر رحم، رحم زخمی شود.

در موارد زیر نباید از IUD استفاده کنید:

• باردار هستید
• به مس حساسیت دارید (فقط در مورد دستگاه های مسی)
• رحم شما غیر طبیعی است
• در معرض خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی قابل انتقال هستید
• اخیراً سابقه عفونت واژن و رحم داشته اید.
• به سرطان دهانه رحم، اندومتر یا سرطان تخمدان مبتلا هستید که نیاز به درمان دارد
• بیماری کبدی دارید
در صورتی که اخیراق زایمان داشته اید یا در حال شیردهی هستید، فشار خون بالا دارید، دیابت و/یا میگرن شدید دارید یا دچار ناراحتی قلبی مادرزادی هستید یا مشکل دریچه قلب دارید حتماً پزشک یا مراقب را در جریان بگذارید

چه موقع باید دستگاه داخل رحمی را خارج کنم؟

این زمان به نوع IUD شما بستگی دارد. از پزشک خود در این باره سؤال کنید. IUD های مسی می توانند تا ۱۰ سال در رحم باقی بمانند. می توانید از پزشک یا مراقب بهداشت بخواهید تا IUD را از رحم شما خارج کند. می توانید پس از خارج کردن IUD،‌یک دستگاه جدید را جایگزین کنید. به محض اینکه IUD خارج شود، می توانید باردار شوید. اگر نمی خواهید باردار شوید، باید فوراً از روشی جایگزین برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

در صورتی که با آیودی مشکل داشتم، چه کاری باید انجام دهم؟

اگر هر گونه مشکلی با IUDداشتید با پزشک خود مشورت کنید. در موارد زیر حتماً باید با پزشک خود تماس بگیرید:
• شما نمی توانید نخ IUD را احساس کنید.
• IUD را در داخل مهبل احساس می کنید.
• انقباضات شدید یا درد شدید در ناحیه شکم دارید.
• در هنگام رابطه جنسی درد یا خونریزی دارید.
• بدون هیچ دلیلی احساس تب یا لرز می کنید.
• ترشحات یا بوی غیر طبیعی از واژن خود احساس می کنید.

آیا ممکن است وقتی آیودی دارم، باردار شوم؟

احتمال بارداری با دستگاه بسیار کم است. با اینحال همیشه شانس کمی وجود دارد که باردار شوید. در صورتیکه با دستگاه باردار شدید باید فوراق به پزشک مراجعه کنید. اگر بارداری داخل رحم نباشد (بارداری خارج از رحم)،‌این یک فوریت پزشکی محسوب می شود و باید فوراً تحت عمل جراحی قرار گیرید. در صورتی که بارداری طبیعی باشد، پزشک یا مراقب شما درباره مزایا و خطرهای خارج کردن دستگاه داخل رحمی با شما صحبت خواهد کرد.

چطور بفهمم آیودی برای من مناسب است یا خیر؟

در موارد زیر دستگاه داخل رحمی انتخاب بسیار خوبی برای پیشگیری از بارداری است:
• ممکن است مصرف قرص های بارداری را فراموش کنید.
• به دنبال نوعی روش پیشگیری از بارداری هستید که در هربار رابطه جنسی نگرانی از این بابت نداشته باشید.

• به دنبال روشی بسیار مطمئن برای پیشگیری از بارداری هستید.
• دوست ندارید از روش های هورمونی استفاده کنید.
دستگاه داخل رحمی یکی از ایمن ترین و مطمئن ترین روش های پیشگیری از بارداری است
همیشه در مورد مناسب بودن این روش برای خودتان، از پزشک خود نیز مشورت بگیرید.

 

منبع: Center for Young Women’s Health

حتما بخوانید:

ارسال شده در 19 دی 1397 توسط صمیمی با موضوع سلامت , سلامت جنسی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است