ترفندهایی برای آتش بس هنگام دعوای زن و شوهری

بگو مگوهای نه چندان جدی اتفاقی است که اغلب زوج ها در مقطعی از زندگی مشترک تجربه اش می کنند،در ادامه با ما همراه باشید تا یادبگیرید چگونه بعد از هر دعوایی رابطه تان را دوباره از سر بگیرید و از بروز مشاجره های بعدی جلو گیری کنید.

به قولی قدیمی ترها ،دعوای زن و شوهر ی نمک زندگی است،ولی وای به حال روزی که بگو مگوهای ساده به خشونت کلامی یا فیزیکی کشیده شوند.اگر رابطه تان به دلیل همین خشونت ها دچار تلاطم شده است.آگاه باشید که کوچک ترین رفتار نسنجیده ای می تواند اوضاع زندگی تان را وخیم تر کند

دعوا را کش ندهید

وقتی گردو خاکی به پا کرده بودید فرو کش کرد و سر و صدای دعوا خوابید یادتان باشد باز هم خطر حمله بیخ گوش تان است.چرا که هر دو طرف هنوز به لحاظ احساسی داغ هستید شاید طرف مقابل یا حتی خودتان ناگهان به سرتان بزند که یک بار دیگر نا غافل حمله کنید.ممکن است حمله ی آخر فقط در حد چند کلمه  ی نیش دار  باشد،اما همین تکه پرانی ها باعث می شوند دعوا کش پیدا کند و دلخوری ها ریشه دارتر شوند.پس بهتر است که در دعوای زن و شوهری ،خیلی حرف و حدیث ها را کش ندهید.شاید هم برای اینکه دعوا دیگر کش پیدا نکند،تصمیم بگیرید قضیه را شوخ طبعی خاتمه دهید.اما یادتان باشد که شوخی های نسنجیده به کار نبرید.مثلا از این قبیل شوخی ها خودداری کنید:
(عزیزم ،شنیدی که می گن تحقیقات نشون داده فقط ۲۰ درصد آقایون عقل دارن ؟
خُب آخه ۸۰ درصد  بقیه شون زن دارن )
در چنین موقعیت پرخطری ،حتی شوخی اینکه از روی بی عقلی زن گرفته اید، نا به جا و نسنجیده است .شاید واقعا منظوری نداشته است که احتمال دارد  منظورتان را طور دیگری برداشت کند  با  این گونه شوخی های نا به جا و نسنجیده ای ممکن است همسرتان فکر کند اینقدر از تشکیل خانواده و زندگی مشترک پشیمان هستید که ای کاش از همان اول ،به قول خودتان در عقل می داشتید و ازدواج نمی کردید.

نه اینکه اصلا شوخی نکنید،بلکه در انتخاب نوع شوخی تا حد امکان محتاط باشید.
شوخی وقتی به حل دعوای زن و شوهری کمک می کند که در جهت تخریب  طرف مقابل نباشد.پس اگر جوکی به ذهن تان رسید که احساس کردید شاید همسرتان از شنیدنش ناراحت شود، اصلا حرفش را هم نزنید، حتی از انجام رفتار شوخی آمیز ی که  می دانید خوشایند همسرتان نیست، حتما پرهیز کنید وقتی شوخی یک طرفه باشد، حس اعتماد و خوش نیتی از بین می رود و در نتیجه ، رابطه تان  وخیم تر خواهد شد.

تا زمانی که رابطه تان به حالت عادی برگرد ،باید بی نهایت محتاطانه رفتار کنید  تا  همسرتان  دوباره  عصبانی و دلگیر نشود شاید این همه احتیاط خسته کننده باشد، اما مطمئنا به جدال دائم می لرزد.

بگذارید همسرتان با خودش خلوت کند

بعد از یک دعوای زن و شوهری مفصل شاید احساس کنید که نیاز دارید مدتی با خودتان خلوت کنید ممکن است دلتان بخواهید تا وقتی دچار احساسات منفی هستید،خیلی با همسرتان برخورد نداشته باشید و این اصلا اشکالی ندارد اما اگر فقط یک نفر ،زن یا شوهر ،به تنهایی نیاز داشته باشد و طرف مقابل مانع خلوت کردنش شود.
ممکن است اوضاع به هم بریزد در چنین موقعیت هایی به توصیه های زیر توجه داشته باشید:

وقتی همسرتان عنوان میکند که نیاز دارد مدتی تنها باشد مانع نشوید ، چرا که در خلوت فکر کردن همسرتان می تواند موجب استحکام  طولانی مدت  رابطه تان   شود درست است که دل تان می خواهد همسرتان در کنارتان باشد،اما ممکن است با مانع شدن تان اوضاع را وخیم تر کنید.

وقت بگذارید و به افکار و احساسات تان سر و سامان دهید.

اگر همسرتان عنوان کرد که نیاز دارد اندکی با خودش خلوت کند، به تصمیمش احترام بگذارید و به فکر اقدامات تلافی جویانه نباشید.

به توصیه دکتر  هال شوری (or   Hala  Shorey) استادیار روانشناسی در دانشگاه ویدنر(Wiedener) باید صبوری کنید تا زمان  مناسب برای صحبت کردن فرا برسد.
وی معتقد است خلوت کردن موجب می شود دو طرف فرصت پیدا کند بر عصبانیت شان مسلط شوند: “تا زمانی که طرف مقابل تان هنوز داغ است،صحبت کردن فایده ای ندارد” دکتر  شوری  توضیح  می دهد که بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند باید همه ی حرفشان را در همان بحبو حه ی دعوا بزنید:” عزیزم من اشتباه کردم ،رفتارم احمقانه  بود ” وقتی اینگونه حرفی  را وسط دعوا عنوان می کنید،انتظارش  را هم داشته باشید که طرف مقابل  در جواب ،توی ذوق تان بزند: “آره تو یه احمقی ” و به این ترتیب ،دوباره دعوا بالا می گیرد.

یادتان باشد اگر تصمیم دارید مدتی دور بمانید، حتما اطمینان حاصل کنید که همسرتان در نبودتان آسیب روحی نبیند شاید واقعا به خلوت و تنهایی نیاز داشته باشید،
اما گاهی حمایت عاطفی ودر کنار هم بودن ،کمک بیشتری به بهبود رابطه تان خواهد کرد.

مسالمت آمیز گفت و گو کنید

شاید این راهکار خیلی کلیشه ای به نظر برسد، اما باور کنید گفت و گوی مسالمت آمیز رمز موفقیت هر رابطه ای است .
برای اینکه بتوانید رابطه تان را از سر بگیرید، باید در مورد احساسات تان با یکدیگر صحبت کنید .پس قبل از هر چیزی لازم است احساسی را که نسبت به اختلافات اخیر دارید،به خوبی درک کنید .
حتی اگر نتوانستیددرباره ی اینکه دقیقا چه احساسی دارید با خودتان به نتیجه ی مشخصی برسید،باز هم باید در مورد همین سر گشتگی با همسرتان صحبت کنید همچنین اگر نیاز دارید مدتی با خودتان تنها باشید تا افکارتان را جنع وجور کنید ،باید این تصمیم تان را قبل از اینکه به خلوت برویدبا همسرتان در میان بگذارید.

البته که گفت و گوی مسالمت آمیز بعد از دعوای مفصلی که داشته اید آسان نیست ،اما نهایت تلاش تان را به کار بگیرید تا  از این مرحله نیز عبور کنید برای اینکه سوء تفاهمی پیش نباید و جنجال تازه ای بروز نکند،باید با همسرتان درباره ی اینکه چه انتظاراتی از یکدیگر دارید،صحبت کنید اگر قصد دارید به طوری خاص روی قضیه ای که سرش دعوا کرده بودید تمرکز کنید ، توصیه های زیر را در نظر داشته باشید:

دکتر شوری توصیه می کند به جای اینکه فقط حرف خودتان را بزنید وروی موضوع تان پافشاری کنید، مسئولیت رفتاری را که احساسات همسرتان را جریحه دار کرده بپذیرید.
اگر رفتارتان طوری بوده که احساسات همسرتان را جریحه دار کرده است، از تبرئه کردن خودتان بپرهیزید .وقتی مدام در دفاع از خودتان حرف بزنید ، دعوا ادامه دار می شود.پس به احساسات طرف مقابل احترام بگذارید و قضیه را از تمامی جهات ببینید، نه فقط از موضوع خودتان ،اگر احساس میکنید باید درباره ی رفتاری که داشته اید توضیحی بدهید، بهتر است صبر کنید ود بحبوحه ی دعوا هیچ حرفی در این مورد نزنید.پس توضیحات تان را به زمانی که دعوا حسابی فروکش کرد و دو طرف بر خودتان مسلط شدید ،موکول کنید.

باید بپذیرید که بهبود رابطه تان رمان می برد.دکتر شوری توصیه می کند یک جدول زمانی تهیه کنید تا ببینید هر چه از روز دعوادورتر می شوید ، رابطه تان چه تغییری می کند.برای اینکه از دعواهای مشابه در آینده جلوگیری کنید ، بهتر است با یکدیگر روی مجموعه ای از قوانین به توافق برسید.سعی کنید بفهمید بار دیگر ی که کارتان به جر و بحث کشید ، چگونه باید رفتار کنید تا دعوا بالا نگیرد.

مرکز بهداشت روان دانشگاه تگزاس توصیه میکند از این سه قانون غافل نشوید.

در هر نشست فقط روی یک مشکل تکیه کنید .

تا زمانی که پرونده ی یک قضیه را کاملا نبسته اید ، نباید هیچ قضیه ی دیگری را وسط بکشید.اگر همه ی دلخوری هاتان را یکجا مطرح کنید ،اوضاع به هم می ریزد و هیچ کدام از مشکلات تان حل نخواهند شد.

به موضوعات شخصی و نامربوط اشاره نکنید.اگر به موضاعات شخصی و نامربوطی که نقطه ی حساسیت طرف مقابل تان است دست بگذارید،  رابطه تان به آفت بی اعتمادی ،خشم و آسیب پذیری دچار خواهد شد.

یکدیگر را متهم نکنید، اگر همسرتان را متهم کنید ،مطمئن باشید که گارد می گیرد و به جای اینکه به درک متقابل برسد،فقط سعی می کند از خودش دفاع  کند.

پس برای اینکه حالت تدافعی ایجاد نشود ، از متهم کردن طرف مقابل بپرهیزید و در عوض، به همسرتان توضیح دهید که چرا از دستش دلگیر شده اید.

در مجوع باید دنبال راهکاری باشید تا گفت و گوی بعد از دعوا به مشاجره تبدیل نشود ،بلکه سازنده و پربار باشد.
از این رو لازم است قوانینی تعیین کنید که با رعایت شان بتوانید مسالمت  آمیز گفت و گو کنید  اگر هم مایل نیستید قاعده و قانونی تعیین کنید،
باید هر کدامتان نهایت تلاش تان را به کار بگیرید تا مسیر گفت و گو به سمت مشاجره پیش نرود.

به یکدیگر عشق بورزید

به جای اینکه به یکدیگر خشم بگیرید ،مهربانی و خوش رویی پیشه کنید.
برای اینکه به همسرتان نشان دهید دوستش دارید و حضورش در زندگی تان بی اهمیت نیست ،
مهربانانه رفتار کنید و از جادوی کلمات دلنشین غافل نشوید. معمولا اگر زن یا شوهر احساس کند که دیگر در دل همسرش جایی ندارد، زندگی مشترک تلخ خواهد شد رفتارهای خیلی کوچکی که  حاکی از توجه و محبت هستند،معجزه می کنند.مثلا همین که به همسرتان پیامک های محبت آمیز بفرستید یا به آهستگی روی شانه اش دست بگذارید،به بهبود رابطه تان کمک می کند.
البته این رفتارها زمانی که هنوز طرف مقابل تان داغ باشد ،احتمالا جواب نمی دهند.
اما بعد از اینکه اوضاع کمی آرامتر شد ،می توانید با نرم خویی در جهت بهبود رابطه تان قدم بر دارید ، رفتارهای محبت آمیز نشان می دهند که به همسرتان اهمیت می دهید و به دنبال بهبود رابطه تان هستید.

امیدواریم  بتوانید با به کار بستن راهکارهایی که مرور کردیم ، در جهت بهبود زندگی مشترک تان قدم بردارید،
اما اگر اوضاع به حدی وخیم است که نمی توانید با یکدیگر روبه رو شوید بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید تا از راهنمایی های تخصصی تر بهرمند شوید.

حتما بخوانید:

فرزندتان را مجبور به عذرخواهی نکنید

چگونه به صورت صحیح عذرخواهی کنیم؟

دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:چطور

ارسال شده در 30 آبان 1397 توسط شیرین خوش بین با موضوع سبک زندگی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است