چطور به توقف شب ادراری کودکان کمک کنیم. (قسمت اول)

چگونه مادران می‌توانند با کودکان دارای شب ادراری کنار بیایند، راهکارهای ساده برای توقف شب ادراری و  شب هایی بدون اتفاق.با پرشین خاتون همراه باشید.

بتنی اسپنسر دوستان خود را برای بازی، یکی از کارهای مورد علاقه ی بتنی، به خانه ی خود دعوت کرد. اما هنگامی که در یکشنبه اخیر، دو دختر یکدیگر را دیدار کردند، بتنی، ۷ ساله، غیرقابل توصیف بود. این زمانی آغاز شد که او در داخل اتاقش یک روسری را پنهان کرد و از دوستانش خواست تا آن را پیدا کنند. وقتی دوستان او شروع به جستجوی اتاق بتنی کردند، مادر او دید که صدای او بلند شد. بتنی هیجان زده دستور می‌داد: “به این دو کشوی زیر تخت من نگاه نکن.” “در آنجا نیست. چیزی در آن نیست.”

در واقع، بتنی یک راز بزرگ را در زیر تخت خود پنهان کرده بود: پوشک شبانه اش. مادر بتنی می‌گوید: “بعدا دیدم که چقدر شب ادراری، او را ناراحت کرده بود. ” این باعث شد من احساس بدی داشته باشم که در سن کودکی، دخترم یک راز خجالت آور دارد. بچه ها نباید نگران نگهداری اسرار باشند.”

بی اختیاری ادرار شبانه، اصطلاح پزشکی برای شب ادراری است، در حالی که اکثر کودکان در سن ۵ سالگی قادر به کنترل ادرار خود در طول ساعات شبانه هستند اما شب اداری در میان کودکان مدرسه ای رایج تر از آنچه که فکر می‌کنید است. بیشتر از یک نفر در ۸ نفر از بچه های کلاس اول و کلاس دوم، هنوز در معرض این راز خجالت آور هستند، این درصد به طور پیوسته به همان اندازه که بچه ها بزرگتر می‌شوند، کاهش می‌یابد. اما ۱ نفر از ۲۰ نفر در ۱۰ ساله ها، هنوز هم شب ادراری دارند و ۱ تا ۲ درصد با این مشکل ترسناک تا ۱۵ سالگی مبارزه می‌کنند.

برای اکثر بچه ها، این مشکل ریشه ی عصبی دارد. مغز کودک سیگنال های خود را به مثانه، برای نگه داشتن ادرار در خواب، ارسال نمی کند. عکس العمل های واکنشی در حالیکه به خواب رفته است، متوقف می‌شود. مثل زمان کودکی. ژنتیک نیز ذر اسن مشکل نقش دارد. حدود سه نفر از چهار کودک که از این مشکل رنج می‌برند، یک خواهر و برادر، والدین، عمه، عمو یا پسر عمو دارند که در دوران کودکی شب ادراری داشته است. گاهی اوقات شب ادراری های ناگهانی ممکن است روانشناختی باشد، که ناشی از وقوع زلزله، تولد نوزاد جدید یا طلاق است.

اما علیرغم اینکه شب ادراری رایج است، والدین تمایل دارند که مشکل را تحت پوشش قرار دهند. هنگامی که این بچه های بزرگ، مرحله معمول پوشک (حدود ۴ سالگی) را گذرانده اند، مسائل مربوط به دستتشویی، دیگر جزء اولویت های گفتگو در میان دوستان مادری نیست. به علاوه، آیا کسی می‌خواهد نکوهش دیگران (“تو نمی توانی خودت را کنترل کنی، خجالت بکش!”) یا یک نصیحت ساده (” فقط قبل از خواب، کار خودت را انجام بده.) را بشنود؟ خبر واضح اینکه، هیچکدام از این موارد برای اکثر شب ادرارها، هیچ تاثیری ندارد.

والدین اغلب در دفتر متخصص اطفال اطلاعاتی در مورد شب ادراری نمی‌بینند. آنها نمی خواهند فرزند خود را خجالت زده کنند یا آن را یک “مشکل” فرض کنند. متاسفانه پزشکان به ندرت از شب ادراری سوال می‌کنند. اکثر پزشکان فقط مشکلاتی که به آنها می‌گویید را می‌شنوند. که واقعا هیچکدام آنها شگفت آور نیست.

کمک به کودکان و نوجوانان برای مقابله با شب ادراری

از آنجایی که شب ادراری در درجه اول یک مشکل عصبی محسوب می‌شود، مجازات یا تنبیه کودک کمکی نمی‌کند و در واقع می‌تواند روند درمان را طولانی تر کند. روانشناسان معتقد هستند که، در عوض، یک شروع خوب برای مقابله با این مشکل، این است که به سادگی برای کودک، آنچه که در بدن او اتفاق می‌افتد را توضیح دهید.

می توانید چیزی شبیه به این بگویید: “وقتی خوابید، مغز نمی تواند مثانه را کنترل کند. این کاری نیست که بتوانید آن را کنترل کنید یا به این دلیل که کودک هستید، انجام می‌دهید. در نهایت، هنگامی که کمی بزرگتر می‌شوید، رختخواب را خیس نخواهید کرد. “

البته، دانستن اینکه شب ادراری به طور گسترده ای شایع شده است یا به یک اتفاق استرس زا وابسته است، این واقعیت روزمره را آسان تر نمی کند. زیرا به عنوان مثال، “مشکل”، بتنی در خصوص سلامت او است. هنگامی که او در اتاق خود به خواب می‌رود، به طور مخفیانه در شلوارش خود شب ادراری دارد.صبح، اغلب برای مخفی کردن شلوار و شستشو، قبل از اینکه کسی متوجه شود، از خواب بیدار می‌شود. مادرش می‌گوید: “من احساس می‌کنم که عزت نفس او از اینکه می‌داند بدنش را نمی تواند کنترل کند ضعیف شده است.”

همانند بتنی، گانار استفانسون ۷ ساله، زمانی که پوشک خود را خیس می‌کرد به راحتی می‌گفت. تا زمانیکه به طور ناگهانی در یک سوپر مارکت متوجه شده که لباس های زیر یکبار مصرفی که او شبها استفاده می‌کند در قسمت کودکان فروخته می‌شود. مادرش می‌گوید: “او خواستار دانستن این بود که آیا لباس های زیر یکبار مصرف او برای پوشیدن بچه های بزرگتر بوده است. او بچه زرنگی است.” پس از آن، با وجود اینکه هنوز شب ادراری داشت حاضر به پوشیدن آنها نشد.

تقریبا در همان زمان، گونار برای خوابیدن به خانه های دوستانش دعوت شد. او به شدت خواستار پیوستن به جمع دوستانش بود و از طرفی نمی توانست در مقابل دوستانش در زمان خواب از لباس های زیر یکبار مصرف استفاده کند. پس از گذشت تقریبا دو سال از استدلال های شب ادراری و استفاده از پوشک، با پزشک متخصص اطفال صحبت کرد. دکتر پسر را (تا آن زمان، در سن ۹ سالگی قرار داشت) به یک برنامه بی اختباری ادرار در اطفال، در بیمارستان کودکان فرستاد.

مناطق عمده شهری معمولا دارای امکانات با برنامه های مرتبط با اورولوژی کودکان هستند. اکثر پزشکان متخصص اطفال زمان خاصی برای مقابله با بیماری زودرس شب ادراری ندارند. در حالیکه بهتر است: به طور کلی بچه ها فقط لازم است با یک مشاور درمان هر چند ماه یکیار ملاقات داشته باشند. خانواده هایی هستند که در نزدیکی بیمارستان کودکان زندگی نمی‌کنند اما گاهی اوقات سفر ویژه ای را به این منظور انجام می‌دهند.

 در قسمت بعدی این مقاله با ما باشید.

ارسال شده در 19 دی 1397 توسط صمیمی با موضوع سلامت , سلامت عمومی , سلامت کودک , فرزندپروری

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است