مهارت نه گفتن رابیاموزیم!

در زندگی بسیاری از موقعیت ها پیش می آید که لازم است به اطرافیان پاسخ منفی بدهیم. ولی نه گفتن واقعا کار آسانی نیست،‌مخصوصاً برای ما ایرانی ها و در فرهنگ ما که این قضیه هنوز به عنوان رویکردی منفی دیده می شود. ولی ایا در واقع نه گفتن به درخواست دیگران کاری ناپسند است. البته که جواب منفی است. بسیار دیده سده است که عدم توانایی فرد در نه گفتن به ویژه در میان نوجوانان باعث انحطاط، اعتیاد به سیگار و انحرافات اخلاقی دیگر می شود. آموزش مهارت نه گفتن، از جمله مواردی است که باید در برنامه آموزشی مدارس قرار گیرد. کلمه نه در عین حال که دشوار و مخرب است، قدرتمندترین،‌لازم ترینو ساده ترین  کلمه است. افرادی که مهارت نه گفتن دارند دارای قاطعیت، قدرتمند، با اعتماد به نفس و دارای علم رفتاری هستند‎.

آموزش مهارت نه گفتن

چگونه به راحتی نه بگوییم؟

انسان بر اساس آگاهی،‌برنامه زمانی علایق،‌اولویت ها  و اختیاراتی که دارد تصمیم های مهم زندگی خود را می گیرد. نه گفتن شاید در ابتدای کار کمی دشوار به نظر بیاید،‌ولی به مرور زمان راحت تر و ساده تر می شود.

چرا از گفتن کلمه نه امتناع می ورزیم؟

۱ ) نگرانیم که نه گفتن باعث تخریب روابطمان شود.

۲ ) نگران هستیم که در مقابل اقدامی تلافی جویانه قرار گیریم.

۳ ) از نه گفتن احساس عذاب وجدان می کنیم و نمی خواهیم دیگران را ناراحت کنیم.

۴ ) گاهی حوصله انجام کار یا بحث و جدل را نداریم.

۵ ) از زدن ساز مخالف هراس داریم.

۶ ) نگران از دست دادن شغل خود هستیم.

چگونه مهارت نه گفتن را بیاموزیم؟

مواردی که هنگام نه گفتن باید به آن توجه کنید عبارتند از :

۱ ) اگر درباره موضوعی جدی قصد نه گفتن دارید،‌باید توجه کنید به هیچ وجه لبخند نزنید،‌ لبخند زدن جدیت شما را تضعیف می کند و اثر نه گفتن را کمرنگ می کند.

۲ ) اگر می خواهید در نظر فرد مقابل،‌به عنوان شخصی پر انرژی ظاهر شوید، حتما بایستید. ایستادن در حالت چشم ها تاثیر روانی بهتر و موثرتر ایجاد میکند.

۳ ) اگر شخص مقابل در حال مطرح کردن درخواست خود است و قصد دارید به او نه بگویید، سعی کنید از تکان دادن سر بپرهیزید.

۴ ) سعی کنید کمتر سؤال بپرسید، چون سؤال پرسیدن علاقه شما را به موضوع نشان می دهد.

۵ ) در صورتی که بی ادبی محسوب نمی شود۷ می توانید صحبت طرف مقابل را قطع کنید. با یک عذرخواهی ساده می توانید این کار را انجام دهید. مثل اینکه بگویید: ” من معذرت می خواهم که حرف شما را قطع میکنم،” سپسمی توانید با جملات مؤدبانه دلایل رد درخواست او و نه گفتن خود را کمی توضیح دهید. این را بدانید توضیح بیش از حد باعث می شود نوعی احساس عذاب وجدان از نه گفتن خود را به طرف مقابل القاء کنید پس سعی کنید در این زمینه زیاده روی نکنید.

۶ ) اگر احساس کردید شخص می خواهد با زیرکی شما را به سمتی ببرید که جواب مثبت از شما بگیرد، او را متوجه کنید که از انگیزه او مطلع شده اید.: « میدانم که تومیخواهی پرذوژه ات را انجام دهی،‌واقعاً دلم می خواست میتوانستم کمکت کنم ولی متاسفانه نمیتوانم.»

آموزش مهارت نه گفتن

اگر دیگران احساس می کنند به راحتی می توانند روی کمک شما حساب کنند، در خودتان تجدیدنظر کنید و ببینید چه جنبه ای از شخصیت شما باعث شده تا این ذهنیت از شما در دیگران شکل بگیرد، آن را تغییر دهید.

اگر کارهای خودتان در برنامه زمانی شما در اولویت هستند،‌این موضوع را خیلی روشن و شفاف به دوستتان توضیح دهید و بگویید :«دوست دارم کمکت کنم اما برنامه هایی دارم که در اولویت هستند.»

گاهی مهربانی زیاد و زیاد در دسترس بودن باعث می شود افراد برای هر کاری سریعاً به شما مراجعه کنند. اگر چه مهربانی و کمک به دیگران از کارهای پسندیده است ولی شما هم باید برای خود حریم شخصی و خط قرمز داشته باشید و دیگران هم باید آنها را بشناسند.

به این نکته هم فکر کنید که گاهی کمک بیش از اندازه شما به دیگران باعث تخریب شخصیت آنها می شود و ممکن است خصوصیاتی چون بی مسئولیتی و تنبلی را در آنان پرورش دهد. همیشه اعتدال بهترین راه است.

کلام آخر:

در این مقاله راجع به مهارت نه گفتن با شما صحبت کردیم ولی در نه گفتن نیز باید اصل بزرگ زندگی یعنی اعتدال را رعایت کرد. این را بدانید انسان موجودی اجتماعی است و همه ما به کمک یکدیگر نیاز داریم. افراط در نه گفتن نیز باعث انزوای تدریجی و طرد شدن ما از جامعه و خانواده می شود.

پس به خاطر داشته باشید:‌

اعتدال! اعتدال! اعتدال! چه در نه گفتن چه در پاسخ مثبت

تهیه شده در گروه ترجمه و تأمین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 4 بهمن 1397 توسط صمیمی با موضوع سبک زندگی , سلامت روان , فرزندپروری , کار و زندگی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است