چگونه یک کتاب قطور با فصل های طولانی را در دو یا سه ساعت بخوانیم؟

navigate to this site خواندن کتاب یک سرگرمی لذت بخش است. اما گاهی اوقات نمی دانید که چقدر زمان برای خواندن کتاب نیاز دارید. اگر دوست دارید که کتابی را حتما بخوانید اما دو تا   سه ساعت بیشتر وقت ندارید، می توانید به کمک چند راهکار این مهم را انجام دهید. در اینجا هدف ، آماده سازی شما برای خواندن سریع میباشد ، این آماده سازی به اندازه خود خواندن کتاب مهم می باشد.

راهکارهای ما در سه بخش کلی ارائه شده و هر بخش شامل چند دستورالعمل است.

بخش اول

مرور متن کتاب پیش از شروع مطالعه

1_  قبل از شروع مطالعه، یک نگاه اجمالی به کتاب داشته باشید.

 ابتدا به فهرست مطالب و مندرجات کتاب نگاهی بیندازید. ببینید چند فصل دارد و هر فصل چند بخش و هر بخش و فصل چند صفحه است. فصل ها و بخش ها و تعداد صفحات هر کدام را یادداشت نمایید. کتاب را ورق بزنید و از عکس ها ، نمودارها ، عناوین و بخش های مختلف آن یادداشت برداری کنید .خلاصه اینکه سعی کنید پیش از شروع مطالعه یک نگاه کلی به محتوای کتاب داشته باشید. این کار بعداً در یادگیری و مطالعه فعال به شما کمک می‌کنند. اکنون قبل از خواندن کتاب یک پیش زمینه ای از محتوای کتاب در ذهنتان نقش بسته است.

2_ محاسبه کنید که برای خواندن هر بخش چقدر باید زمان صرف کنید.

به عنوان مثال اگر کتاب شما پانزده فصل و زمان شما سه ساعت است ، باید تعداد دقایق سه ساعت را بر تعداد فصول تقسیم کنید. یعنی 180 را بر 15 تقسیم کنید که برای هر فصل بطور میانگین 12 دقیقه وقت خواهد ماند. این زمان را که حساب کردید به این معنا نیست که شما را مجبور به کاری سریع و سخت کرده باشد، بلکه فقط یک ابزاری است که شما حساب زمان و پیشروی خودتان در مطالعه دستتان باشد .شما نیاز دارید که زمانی را هم برای تنفس و استراحت در نظر گرفته و این را هم باید لحاظ کنید که خواندن برخی فصول کتاب زمان بر بوده و برخی دیگر ممکن است زمان بسیار کمی را بگیرد.

3_اهداف خود را مورد بررسی قرار دهید.

این که هدف تان از مطالعه و این که دنبال چه چیزی هستید را بدانید خیلی مهم است
 و به شما کمک می کند که به مطالب مهم و موردنظرتان توجه بیشتری کنید و زمان خود را با مطالعه قسمت‌های بی اهمیت و غیر مرتبط به هدر ندهید. آیا قرار است در مورد مطلبی امتحان دهید؟ آیا درون کتاب دنبال یادگیری مهارتی خاص هستید؟ آیا موضوع یا مطلب خاصی از کتاب ، مورد نظر شماست ( شخصیت، سبک نگارش نویسنده و …. )؟ دانستن دقیق اینکه چه چیزی را مد نظر دارید به شما کمک می کند تا تمرکزتان بر روی مطالب مهم باشد و از اتلاف وقت ناشی از خواندن مطالب غیر ضروری جلوگیری می‌کند.

بخش دوم

سریعتر بخوانید.

1_ از یک نشانک یا راهنما برای خط بردن استفاده کنید.

چنانچه از یک راهنما ، نشانک ، قلم یا یک تکه کاغذ برای خواندن مطالب استفاده کنید، موجب می شود تا خط را گم نکنید و بدانید چه اندازه از مطلب را خوانده اید. سرعت حرکت این وسیله  بر روی کلمات نمایانگر سرعت خواندن شما می باشد و میتوانید سرعت خواندن خود را با استفاده از آن تنظیم کنید. هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، تاثیر این وسیله بیشتر می شود و می تواند در خواندن سریع تر به شما کمک شایانی نماید.

2_ یک کتابخوان خبره و فعال باشید.

منتظر نباشید که ببینید چه اتفاقاتی در داستان رخ خواهد داد و سعی کنید با ذهن خود در داستان کنکاش کنید و به نوعی ادامه آن را پیش بینی کنید . دنبال چیزهایی که لازم دارید در ذهن تان نگه دارید باشید این چیز ها می تواند موضوعات مهم ، حقایق و یا نقطه عطف داستان باشند. کنکاش ذهنی در کتاب و جستجوی مطالب مهم و مورد  نیاز و به خاطر سپردن آنها ،شما را از یک کتابخوان معمولی به یک خوره کتاب یا کتابخوان فعال تبدیل می کند.

3_ کلمات مهم را مورد بررسی قرار دهید.

به جای خواندن هر کدام از جملات بگذارید باید چشمانتان کلمات مهم و اساسی را  به اصطلاح بقاپد! پس از این کار خواهید دید که می توانید مفهوم اصلی یک پاراگراف را فقط با نگاه کردن تعداد کمتری از کلمات متوجه شوید. در صورتی که نیاز به حفظ کردن دارید، می توانید دوباره یک بررسی سریع انجام دهید تا اطلاعات بیشتری دستگیرتان شود.

4_ عضلات صورت خود را ریلکس کنید و اجازه ندهید به تک تک کلمات خیره شوید.

سعی کنید محدوده دید وسیعی داشته باشید و از دید محیطی بهره بگیرید این کار به شما بگویم کمک می کند تا تعداد کلمات بیشتری را ببینید و بخوانید ، حتی کلماتی که هنوز نشانگر به آن نرسیده است در حوزه دید شما قرار می‌گیرد. یک متن را به شکل گروهی از کلمات ببینید که سریعاً باید خوانده شوند و نه به شکل کلمه به کلمه!

5_ درون‌خوانی را متوقف کنید.

درون‌خوانی یعنی اینکه شما حین خواندن کتاب کلمات را نه با زبان که در ذهن خود تلفظ کرده و تکرار کنید. این عمل بسیار کند کننده است. بدون شک اگر این کار را متوقف کنید زمان زیادی را صرفه‌جویی کرده و مطالعه بسیار سریع تری خواهید داشت. برای این که آن قسمت از مغزتان که با درون‌خوانی کلمات درگیر است را متوقف کنید ،باید با چیز دیگری آن را پر کنید. جویدن آدامس و شمردن از یک تا ده و تکرار آن میتواند قسمتی از مغز که مربوط به درون‌خوانی است را درگیر کند. توجه کنید که انجام این کار ابتدا سخت بوده اما با تمرین مهارت لازم را به دست می آورید.

6_ تندخوانی را فرا بگیرید.

تند خوانی یک مهارت ویژه است که کسب آن نیازمند تمرین و از خود گذشتگی است. اپلیکیشن و کتابهای زیادی هستند که می توانند به شما در کسب این مهارت کمک کنند. اما ممکن است خواندن یک کتاب قطور در دو الی سه ساعت ارزش صرف وقت برای تندخوانی را نداشته باشد . این را هم در نظر داشته باشید که گاهی اوقات تندخوانی می‌تواند بر درک شما از مفهوم جملات تاثیر بگذارد. باید سبک سنگین کنید ببینید تندخوانی برای شما مفید هست یا خیر.

7_ باید بدانید چه موقع مرور سریع داشته باشید و چه وقت با دقت بخوانید.

گاهی اوقات ممکن است به قسمت های مهمی از کتاب برسید که شاید بخواهید آن را حفظ کنید .در این مواقع آنچه که اهمیت دارد این است که مرور سریع را متوقف کرده و اندکی عمیق‌تر به مطالب توجه کنید تا به ذهن سپرده شوند. خواندن یک قسمت مهم با دقت زیاد به اندازه خواندن چندین قسمت اما با دقت کم اهمیت دارد. اگر به قسمت مهمی رسیدید، می توانید مطالب مهم را هایلایت کرده ، زیر آن خط بکشید ،علامت گذاری کنید  سپس از آن رد شوید.

بخش سوم

فراهم سازی محیطی مطلوب برای مطالعه

1_برای مطالعه برنامه ریزی کرده و زمان بندی اختصاص دهید.

به جای آنکه یک روز کامل را به مطالعه اختصاص دهید، بهتر است در برنامه‌ریزی رویدادها و فعالیت‌هایتان یک زمان دو الی  سه ساعته را برای مطالعه در نظر بگیرید و خود را ملزم به انجام آن کنید. با اختصاص دادن یک زمان خاص به مطالعه می توانید از تداخل کارهای دیگر با مطالعه تان و در نتیجه حواس پرتی جلوگیری کنید.

2_ یک محیط آرام و ساکت را انتخاب کنید.

این طبیعی است که شما یک مکان آرام را برای مطالعه ترجیح دهید تا یک مکان عمومی که ممکن است سر و صداها حواس شما را پرت کند یا ناخواسته با کسی وارد گفتگو  شده و از مطالعه منحرف شوید. کتابخانه یا خانه به شرطی که سکوت و آرامش برقرار باشد اماکن مناسبی هستند. مکان‌هایی که سبب تشویش فکر و ذهن و متعاقب آن وقفه در مطالعه می شود مناسب نیستند. آشپزخانه و تختخواب را هم میتوان نامناسب شمرد ، چون ممکن است ناخواسته سرگرم خوردن شوید یا خوابتان ببرد.

3_ وضعیت راحتی داشته باشید.

چون زمان زیادی را قرار است در یک وضعیت باشید مهم است که راحتی و آسایش بدن خود را مد نظر قرار دهید‌. اطمینان از عدم وجود عوامل ایجاد درد و ناراحتی باعث تداوم و کیفیت مطالعه شما برای ساعات طولانی میشود.

— طرز نشستن خود را اصلاح کنید.

— از وجود نوع کافی اطمینان حاصل کنید تا چشمانتان تحت فشار قرار نگیرند.
–سعی کنید تکیه گاه مناسبی داشته باشید صندلی مناسب بالش یا حتی یک لباس تا شده تکیه گاه مناسبی برای قسمت پایین  پشت و کمرتان خواهد بود.

4_ عوامل حواس پرتی را برطرف کنید.

کنار گذاشتن کتاب و انجام کاری دیگر می تواند بسیار وسوسه کننده باشد. شما باید برنامه‌ای برای مقابله با این عوامل حواس پرتی و توان مقاومت در برابر آن را داشته باشید. تلفن همراه را خاموش کنید. از رایانه، تلویزیون و بازیهای رایانه ای دور بمانید، حتی غذا خوردن می‌تواند باعث حواس پرتی شود. طوری غذا بخورید که مطمئن شوید  وسط مطالعه برای غذا خوردن بلند نخواهید شد و یا یک میان وعده کوچک با خود داشته باشید که از برخاستن شما و به جای دیگری رفتن تان جلوگیری کند.

5_بیدار و هوشیار باشید.

اگر زمان شما برای مطالعه کوتاه است، می بایست که تمرکز لازم را داشته باشید. شما باید کتاب را در زمانی از روز که احساس هوشیاری و انرژی بیشتری دارید بخوانید. به عنوان مثال دقیقاً زمانی که می‌خواهید بخوابید را برای مطالعه انتخاب نکنید یا زمانی که احتمال می دهید خوابتان ببرد. همچنین می توانید برای افزایش هوشیاری آب سرد یا نوشیدنی کافئین دار را بنوشید.
مطالب بیشتر:

http://www.duncanbruce.com/29387-dte72692-reddit-how-to-escalate-on-dating-apps.html ارسال شده در 2 اردیبهشت 1399 توسط Z Samimi با موضوع کار و زندگی , مطالب خواندنی

mujeres solteras manos en villava مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است