چگونه به صورت صحیح عذرخواهی کنیم؟

هر انسانی کم و بیش اشتباهاتی دارد ولی در این میان آنهایی برنده هستند که میدانند چگونه آنرا جبران کنند و بار دیگر سعی کنند آن اشتباه تکرار نشود. چون رفتارهای انسانها در تعامل با یکدیگر است، پس خطای یکی به آزرده شدن دیگری می انجامد. حالا که همه انسانها احتمال دارد خطا کنند و در روابط شان باعث دلخوری کسی شوند، پس باید عذرخواهی کردن را بیاموزند.در این نوشته با پرشین خاتون همراه باشید.

چگونه به درستی عذر خواهی کنیم؟

شما چطور بابت یک پیشامد ناراحت‌کننده معذرت خواهی می‌کنید؟

معذرت‌خواهی به نحوی که باعث شود شخصی که آزرده خاطر کرده‌اید احساس بهتری پیدا کند دستاورد کوچکی نیست. طبق تحقیقی که در مجله مطالعات مدیریت تعارضات و مذاکره منتشر شده،

برای اینکه عذرخواهی شما به اندازه کافی تاثیرگذار باشد، باید شش ویژگی زیر را در بربگیرد:

ابراز پشیمانی

توضیح اینکه کجای کار اشتباه بوده است

پذیرفتن مسئولیت

اظهار ندامت

پیشنهاد جبران آسیب‌ها

درخواست بخشش

دکتر جنیفر توماس، نویسنده کتاب “وقتی که معذرت‌خواهی به تنهایی کافی نیست”، سخنران TED و روانشناس با همکاری دکتر گری چپمن، نویسنده “۵ زبان عشق؛ راز عشق ماندگار” تحقیقی را به انجام رسانده‌اند که ۵ زبان معذرت‌خواهی را مورد بررسی قرار می‌دهد: ابراز پشیمانی، پذیرفتن مسئولیت، جبران کردن، اظهار ندامت و درخواست بخشش.

توماس توضیح می‌دهد:”نحوه معذرت‌خواهی افراد، با توجه به زبان معذرت خواهی آن‌ها، با یکدیگر متفاوت است. برای مثال گفتن اینکه من اشتباه کرده‌ام و معذرت می‌خواهم برای ۷۷ درصد افراد کافیست. ولی ۲۳ درصد باقیمانده منتظر شنیدن سه مورد دیگر هستند و به خاطر همین است که ما ۵ زبان معذرت‌خواهی داریم.”

با این وجود، نحوه عذرخواهی شما باید متناسب و درخور شخصیت فرد مقابل شما باشد. در اینجا به بررسی نکاتی که براساس تحقیقات و توسط کارشناسان مرتب شده‌است، می‌پردازیم تا بتوانید به بهترین نحو از شخص مقابل معذرت‌خواهی کنید.

معذرت‌خواهی از همسر

امی مورین، روانپزشک و نویسنده “۱۳ کاری که افراد قوی انجام نمی‌دهند”، می‌گوید:”ارتباط عاطفی خوب با طرف مقابل، شاه کلید حفظ یک رابطه سالم است. بنابراین مهم است که معذرت خود را ابراز کنید و از او بخواهید که شما را ببخشد. به این معنی که هیچ‌وقت او را سرزنش نکنید یا چیزهایی مثل:” متاسفم که اینطوری احساس می‌کنی” نگویید و در عوض از جمله‌هایی مثل:” ببخشید که صدایم را بالا بردم” استفاده کنید تا نشان دهید که شما به طور کامل مسئولیت عمل خود را پذیرفته‌اید.”

توماس همچنین اذعان می‌کند که شما باید تعلق خاطر خود را به طور آشکار به همسرتان ثابت کنید.”اگر با شخص مقابل ارتباط عاطفی دارید، تعهد همان چیزی است که بین شما از اهمیت زیادی برخوردار است.” توماس توصیه می‌کند که از زبان چهارم معذرت خواهی- که همان اظهار ندامت است – استفاده کنید و توضیح دهید که با گذشت زمان وضعیت تغییر می‌کند. او اضافه می‌کند که این کار باعث می‌شود که شخص مقابل شما بداند شما درباره آینده‌تان درکنار یکدیگر فکر می‌کنید.

معذرت‌خواهی از همکار

وقتی حرف از شخصی می‌شود که قرار است با او کار کنید، آینده اهمیت دارد اما روش معذرت‌خواهی نیز باید به طور موازی تغییر کند.

توماس می‌گوید: “فکر می‌کنم که یک واژه مهم در بین همکاران، اعتماد است.” و تاکید می‌کند که آن‌ها باید بدانند شما اعتبار آن‌ها را خدشه‌دار نخواهید کرد. در راستای لحاظ کردن این مورد در فرایند معذرت‌خواهی، توماس توصیه می‌کند که از ترکیب دو زبان محبوب معذرت‌خواهی استفاده کنید. ۴۰ درصد افراد بیشتر می‌خواهند که لفظ “من اشتباه کردم” را از ما بشنوند، در حالی که ۴۰ درصد نیز دوست دارند جمله “من معذرت می‌خواهم.” را بشنوند. با ترکیب این دو مورد می‌توانید اطمینان پیدا کنید که از روشی استفاده کرده‌اید که بر روی حداقل ۸۰ درصد افراد جواب می‌دهد.”

مورین اضافه می‌کند که سایرین را در معذرت‌خواهی خود دخالت ندهید.

“در برابر اینکه شخص ثالثی را وارد این موقعیت کنید، مقاومت به خرج دهید. رئیس، شرکت و یا سایر اعضای تیم را به خاطر رفتار خود سرزنش نکنید. از  پیام‌هایی که شامل “من” می‌شوند، مثل:” من اجازه دادم که احساسات بر من چیره شوند” استفاده کنید که نشان دهید مسئولیت خطای خود را پذیرفته اید.”

معذرت‌خواهی از دوست

مورین می‌گوید:”وقتی صحبت از معذرت‌خواهی از دوستان می‌شود، پیشنهاد جبران خطاها ممکن است مناسب به نظر بیاید.” و همچنین پیشنهاد می‌دهد که همکار خود را بعد از به هم خوردن قرار قبلی به ضیافت ناهار ببرید.” وقتی توانایی جبران اشتباه قبلیتان را ندارید، می‌توانید پیشنهاد چیز دیگری را بدهید تا نشان دهید که برای این رابطه ارزش قائلید و حاضرید هرکار بکنید تا این دوستی ادامه داشته باشد.”

یک دوست می‌خواهد مطمئن شود که شما هم برای حفظ این رابطه مشتاق هستید.

توماس می‌گوید:”اشاره به اینکه شما نسبت به این دوستی متعهد هستید در ابتدا یا انتهای معذرت‌خواهی می‌تواند کارساز باشد.” توصیه او نیز عینا همانند سخن مورین است و می‌گوید که از زبان سوم (جبران) موجود در لیست استفاده کنید تا نشان دهید که هدفتان واقعا جبران خطا است.

معذرت‌خواهی از پدر یا مادر

طبق تحقیقات توماس، مردم به طور معمول در حین معذرت‌خواستن سه بهانه مشترک می‌آورند: سرزنش می‌کنند، بهانه می‌آورند و کاری را که انجام داده‌اند انکار می‌کنند.

او می‌گوید:” فکر می‌کنم که در هنگام معذرت‌خواهی از پدر و مادر، افراد اشتباه می‌کنند که بهانه‌های مختلف می‌آورند و به نظر من باید دست از این کار بکشند.” در این باره، توماس پیشنهاد می‌کند که تمام ۵ زبان معذرت‌خواهی با هم ترکیب شوند و از آوردن توضیحات و بهانه‌های واهی اجتناب شود.

افراد اصولا به دنبال این هستند که شما خطای خود را بپذیرید، نه اینکه چرا شما این خطا را انجام داده‌اید و آن‌ها را ناامید کرده‌اید. مورین اضافه می‌کند:” والدینتان می‌دانند که شما کامل نیستید و از خصوصیات نه چندان مطلوب شما نیز به خوبی آگاه هستند. ولی این بدان معنی نیست که کار اشتباه شما نادیده گرفته می‌شود. اگر باعث رنجش پدر یا مادرتان شدید، آن را بپذیرید.” مورین نیز توصیه می‌کند که هم پشیمانی خود را ابراز کنید و هم طلب بخشش کنید.

“مثلا بگویید: معذرت می‌خواهم که علیرغم قولی که داده بودم نتوانستم در دورهمی خانوادگی‌مان شرکت کنم. می‌دانم که این مهمانی برای شما مهم بود. لطفا مرا به خاطر سهل انگاری‌ام ببخشید. سپس سعی کنید که رفتارتان را طوری در آینده تغییر دهید که نشان دهید واقعا از کار خود پشیمان شده‌اید.”

 

معذرت‌خواهی از کودکان

بله، معذرت‌خواهی برای کودکان مهم است. آن‌ها می‌خواهند خیلی از همان چیزهایی را بشنوند که شما به بزرگسالان می‌گویید. امتیاز آن نیز این است که چنین موقعیت‌هایی برای کودک آموزنده است.

مورین می‌گوید:” ابراز پشیمانی، نقش مهمی را درمعذرت‌خواهی موثر از کودک بازی می‌کند. سعی کنید که از جملاتی همانند این‌ها استفاده کنید:” واقعا ناراحت هستم که باعث ناامیدی تو شدم” یا “من از خرابکاری خودم عصبانی هستم.”

سپس این موضوع را برای او روشن کنید که دفعات بعدی سعی می‌کنید که اوضاع بهتر شود. فرزند شما از نحوه عذرخواهی شما چیزهای زیادی درباره زندگی می‌آموزد؛ پس سعی کنید که الگوی خوبی باشید و مسئولیت‌ اعمالتان را بپذیرید.”

توماس اضافه می‌کند: “در وهله اول اگر از فرزند خود عذر خواهی می‌کنید امتیاز بالایی از من خواهید گرفت چون این کار برای ما مهم است. وظیفه ما این است که روش‌های عذرخواهی را برای آنان شبیه‌سازی کنیم.

از یک اشتباه رایج خودداری کنید: اینکه انتظار داشت باشید فرزتدتان به عذرخواهی شما پاسخ دهد. عذرخواهی شما نباید متکی بر چیزی باشد. پس شما این کار را انجام دهید و مطمئن باشید که حتی اگر فرزندتان پاسخی نداد، این عذرخواهی همچنان پابرجاست.”

عذرخواهی از خواهر یا برادر

توماس بر این باور است که وقتی شخص مقابل شما، برادر یا خواهرتان باشد، گفتن”من عذر می‌خواهم” بسیار کارساز خواهد بود.” این باعث می‌شود که آن‌ها بفهمند شما به دنبال سرزنش چیزی یا شخصی، بهانه و دلیل بی پایه آوردن و همچنین انکار نیستید-همان سه اشتباهی که به آن‌ها اشاره شد. این کار شرایط را برای استفاده از هر ۵ زبان معذرت فراهم و همچنین توجه آن‌ها را جلب می‌کند.”

طبق گفته‌های توماس معذرت‌خواهی از برادر یا خواهری که با آن‌ها بزرگ شده‌اید و با آن‌ها بحث و جدل‌هایی داشته‌اید، نشان می‌دهد که برایشان ارزش قائلید هر چند دعواهای قبلی خلاف آن را نشان دهد.

مورین هشدار می‌دهد که هیچ‌وقت دعواهای قدیمی را یادآوری نکنید.

” یادآوری تمام دفعاتی که خواهر یا برادرتان شما را اذیت کرده‌اند، فقط اوضاع را بدتر می‌کند. تنها از مواردی استفاده کنید که به موقعیت حاضر مربوط است و توضیح دهید که در حال حاضر چه اشتباهی کردید. سعی کنید جملاتی مثل این را بگویید: “اشتباه کردم. نباید آن ماجرا را برای همه بازگو می‌کردم. واقعا متاسفم.”

حتما بخوانید:

خود را از چاله به چاه ازدواج نیاندازید!

دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: گروه ترجمه و تامین محتوی پرشین خاتون

ارسال شده در 14 آبان 1397 توسط کیوان با موضوع سلامت روان , مطالب خواندنی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است