راه های افزایش سوخت و ساز بدن و تاثیر آن بر لاغری

سوخت و ساز یا متابولیسم رابطه مستقیمی با کاهش وزن دارد. هر چقدر سوخت و ساز بدن بالاتر برود،‌ کاهش وزن بیشتر است و لاغرتر می شوید. در این نوشته تمامی نکاتی را که روی متابولیسم و افزایش سوخت و ساز بدن شما تأثیر می گذارد،‌گرد آوری کرده ایم تا بتوانید فرایند سوخت و ساز بدن را در جهت کاهش وزن و لاغری هرچه بیشتر تغییر دهید. اول به زبان ساده تعریفی از سوخت و ساز می کنیم.

بدن شما پر از سلولهای زنده است. این سلولها برای انجام فعالیت های خود در شبانه روز نیاز به انرژی دارند. یعنی مواد غذایی و اکسیژن را از خون می گیرند و آنها را می سوزانند(سوخت)  و از انرژی حاصله فعالیت های خود را انجام می دهند، بافت های بدن را می سازندو باعث زنده ماندن ما می شوند(ساز). حالا به این نکته می پردازیم که چه عواملی روی این سوخت و ساز تأثیر می گذارند؟

نقش ژنتیک در افزایش سوخت و ساز

اولین عاملی که البته از کنترل شما خارج است، ژنتیک است. برخی افراد به صورت ژنتیکی سوخت و ساز بالایی دارند. حتماً به افرادی برخورد کرده اید که علیرغم اینکه زیاد مواد غذایی مصرف می کنند، اصلاً چاق نمی شوند. اینها به صورت ژنتیکی سوخت و ساز بالایی دارند.

نقش سن در افزایش سوخت و ساز

دومین عامل سن است،‌هر چه سن شما بالاتر می رود، سوخت و ساز بدن شما کمتر می شود. به همین دلیل است که معمولاً همه افراد در سنین بالا نسبت به جوانی چاقتر هستند. البته کنترل این عامل را با تغییر سبک زندگی،‌روحیه خوب، ورزش، تغذیه درست و غیره می توانید به دست بگیرید. به عبارتی می توانید بدنتان را گول بزنید و سال های متابولیسم دوران جوانی را حفظ کنید.

نقش جنسیت در افزایش سوخت و ساز

عامل سوم جنسیت است. سوخت و ساز بدن مردها بسیار بیشتر از بدن زنها است. حتی وقتی دو فعالیت کاملاً یکسان را انجام می دهند،‌مردها بیشتر کالری می سوزانند. به همین دلیل همیشه خانم ها چاقتر از آقایان هستند.

حتما بخوانید:

اکنون راهکارهایی را بیان می کنیم که بکار بستن آنها باعث می شود متابولیسم بدن به حداکثر برسد:

تغذیه

وعده های غذایی درست و رعایت اصول وعده بندی غذا تأثیر مهمی در متابولیسم بدن شما دارند. گرسنگی کشیدن، حذف کردن یک وعده غذایی، فاصله طولانی بین وعده ها و نخوردن میان وعده همه و همه باعث می شود تا بدن در حالت قحطی قرار بگیرد و سوخت و ساز خود را به حداقل برساند. برای این کار بدن غعالیت سلول ها را کندتر می کند و سوخت و ساز به شدت پایین می آید.

با یویو بازی نکنید!

حتما تا به حال یویو دیده اید. یویو نام یک وسیله قدیمی است که با یک نخ حرکات رفت و برگشتی پایین و بالا انجام می داد. اما یویو چه ربطی به متابولیسم بدن دارد.

در علم تغذیه،‌متخصصین نام برخی رژیم ها را رژیم یویو گذاشته اند! یعنی وزن پایین می اید دوباره بالا می رود و حتی از وزن اولیه هم پیشی می گیرد. این رژیم ها به طور غیر اصولی وزن شما را سریع کاهش می دهد ولی باعث می شود سوخت و ساز بدن شما کم شود و بدن در حالت قحطی برود و آن  وقت هر چه می خورید به چربی تبدیل می شود.

رژیم های یویویی ر ا بهتر بشناسیم!

رژیم های ۱۵ روزه کانادایی، رژیم های ۷ روزه، ۳ روزه و الی آخر!

این رژیم ها فقط برای مدت کوتاهی شما را لاغرتر می کند (بدون سوزاندن چربی) و بعد وزن شما مثل یویو افزایش یافته و از وزن اولیه شما هم پیشی می گیرد. اگر برای یک مهمونی مجبور هستید رژیم بگیرید توصیه می کنیم به جای این رژیم غیراصولی از گن استفاده کنید.

نوشیدن آب

اگر به قدر کافی اب نخورید بدن سریعاً میزان سوخت و سازش را پایین می آورد..حتما حداقل ۸ لیوان در روز آب بنوشید.

ورزش کردن

هر نوع ورزشی را می توانید انجام دهید، طبیعتاً ورزش های سنگین کالری بیشتری می شوزانند و متابولیسم بدن را بالاتر می برند ولی اگر به دلایلی قادر به انجام ورزش سنگین نیستید، حداقل یک پیاده روی آرام در زور داشته باشید.

نشستن ممنوع

به مدت طولانی ننشینید، در محل کار، جلوی تلویزیون، کنار تلفن موقع حرف زدن با تلفن، هیچ وقت مدت طولانی ننشینید، حتی شده یک دقیقه از جای خود بلند شوید، کمی راه بروید و دوباره به سر کار خود برگردید. شاید بپرسید یک دقیقه راه رفتن که انرژی خاصی مصرف نمی کند پس چه تأثیری دارد؟

جواب:

وقتی به مدت طولانی می نشینید، بدن به نوعی احساس آرامش عضلانی می رسد مثل حالت خواب،‌عضلات را شل می کند و سوخت و ساز بدن کم می شود. ولی اگر هر چند دقیقه یکبار از جای خود بلند شویدبدن وارد حالت خواب نمی شود و سوخت و ساز بدن در حالت بالاتری می ماند. خوب متوجه شدید که چند بار راه رفتن ساده چقدر راحت می تواند سوخت و ساز بدن شما را بالا نگه دارد!

خواب کافی

نقش خواب

در افزایش سوخت و ساز بسیار حیاتی است. کمبود خواب و نامنظم بودن ساعات خواب باعث به هم خوردن ترشح هورمونها و در نتیجه کم شدن سوخت و ساز بدن می شود.

صبحانه بخورید

باز هم مهمترین وعده غذایی یعنی نخوردن صبحانه باعث می شود، نظم بدن بر هم بخورد و تا انتهای روز سوخت و ساز کمتری انجام شود.

پروتئین بخورید

پروتئین غذایی است که تا ساعت ها پس از خوردن آن باعث بالا رفتن سطح متابولیسم می شود.

عضله سازی کنید

عضله ها، ارگان های بسیار پر خرجی برای بدن هستند، یعنی بدن برای تغذیه آنها برعکس چربیها باید کالری زیادی صرف کند. هر چه بدن شما بیشتر عضله داشته باشد، باعث می شود سلول ها دائما در حال سوخت و ساز باشند. به همین دلیل است که یک بدنساز با خوردن روزی ۲۰ عدد تخم مرغ و مواد غذایی زیاد باز هم چاق نمی شود. عضله با ورزش و مصرف پروتئین ساخته می شود.

حتما بخوانید:

غذاهای چربی سوز و عضله ساز (سالاد پاستا ی جوجه بوفالو)

غذای تند بخورید

تا آنجا که می توانید و تحمل دارید غذای تند بخورید. وارد شدن تندی به خون باعث بالارفتن متابولیسم می شود.

چای سبز

چای سبز یک محرک عالی برای بالا بردن متابولیسم است. حتما چای سبز بخورید و لی در مصرف ان زیاده روی نکنید. ۳ فنجان در روز کافی است و حتما سعی کنید بدون قند و شکر چای را مصرف کنید.

گول تبلیغات را نخورید

گول خوردن هم باعث چاقی می شود. وقتی در تبلیغات، تبلیغ نوشابه انرژی زا را می بینید که باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود، گول نخورید،‌شاید نوشابه انرزی زا باعث بالابردن سوخت و ساز بدن شود‌، ولی میزان قندی که به بدن شما وارد می شود،‌آنقدر زیاد است که شما را چند برابر چاقتر می کند. عامل مهم افزایش سوخت و ساز بدن در نوشابه های انرژی زا، کافئین است که می توانید با مصرف قهوه آن را بدست آورید. مخصوصاً اگر هنگام صبح مصرف شود.

استرس نداشته باشید

زندگی بدون استرس بسیار سخت است و حتی غیرممکن. استرس باعث ترشح هورمون هایی می شود که متابولیسم بدن را کم می کند. سعی کنید هر چه بیشتر آرامش داشته باشید، آرامش اعصاب باعث بالارفتن متابولیسم می شود.

کمی سرما را تحمل کنید

هر چه قدر محیط اطراف سردتر باشد، ‌بدن برای گرم نگه داشتن خود مجبور است کالری بیشتری بسوزاند و درجه سوخت و ساز داخلی را بالا ببرد.

کلام آخر:

وقتی می توانی بدوی، راه نرو!

وقتی می توانی راه بروی، نایست!

وقتی می توانی بایستی، ننشین!

وقتی می توانی بنشینی، دراز نکش!

 

 

منبع: پیج بسیار خوب fitpal_ir در اینستاگرام

ارسال شده در 25 دی 1397 توسط صمیمی با موضوع سبک زندگی , لاغری و تناسب اندام , مقالات تناسب اندام

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است