چطور از انتشار آلودگی در آشپزخانه جلوگیری کنید؟

check over here شاید فکر کنید سرویس بهداشتی آلوده ترین مکان در منزل است، ولی تحقیقات نشان داده است که آشپزخانه حتی از سرویس بهداشتی نیز آلوده تر است.

citas con chicas la jonquera باکتری ها و ویروس ها می توانند در هر نقطه از آشپزخانه پخش شوند. بنابراین مهم است که دست و سطوح آشپزخانه خود را قبل و بعد از تهیه غذا بشویید. باکتریها بدون اینکه بدانید می توانند از یک سطح به سطح دیگر منتقل یا پخش شوند. اگر باکتری ها به مواد غذایی وارد شوند ، می توانند باعث بیماری شوند. 

http://www.abracatrena.com/942-dte91787-lesbian-dating-websites-usa.html  

منابع آلودگی

 تماس دست به دست یا دست به غذا. بیشتر ویروس ها و باکتری هایی که باعث سرماخوردگی ، آنفولانزا و بیماری های ناشی از مواد غذایی آلوده می شوند از این طریق پخش می شوند. افراد مبتلا به هپاتیت A ، نورو ویروس ها یا باکتری های استافیلوکوک و استرپتوکوک می توانند با استفاده از مواد غذایی این بیماری ها را به دیگران منتقل کنند.

 

 گوشت خام ، مرغ و ماهی.اینها باکتریهای مضر زیادی دارند. یکی از جدی ترین آنها E.coli است. این ارگانیسم است که بیشتر در همبرگر دیده می شود. براساس CDC ، این بیماری یکی از شایع ترین دلایل بیماری ناشی از غذا است. این نوع باکتری ها باعث سندرم همولیتیک اورمیک می شوند. این یک بیماری اغلب کشنده است که بیشتر کودکان را مورد حمله قرار می دهد. بزرگسالان مسن نیز در معرض خطر بالایی هستند.

 

 مرغ و بوقلمون. اینها به شیگلا ، سالمونلا و کمپیلوباکتر مرتبط هستند. اینها باکتری هایی هستند که باعث اسهال و تب می شوند. بیشتر گوشت ها می توانند به توکسوپلاسموز آلوده شوند. این بیماری انگلی برای زنان باردار و جنین خطرناک است.

 

 غذاهای دریایی و مخصوصاً صدف. اینها می توانند با گونه های ارتعاشی باکتریایی که باعث اسهال می شوند آلوده شوند. یا می توانند به ویروس هپاتیت A آلوده شوند.

 

 پنیر پاستوریزه نشده و گوشت. اینها می توانند با یک باکتری (Listeria monocytogenes) آلوده شده و باعث ایجاد بیماری در افراد شوند. همچنین می تواند باعث سقط جنین یا آسیب دیدن کودک در حال رشد در دوران بارداری شود. لیستریا اغلب در پنیرهای نرم مانند بری وجود دارد. لیستریا یکی از معدود باکتری هایی است که در دمای 40 درجه فارنهایت (4 درجه سانتیگراد) یخچال به خوبی رشد می کند.

 

 میوه و سبزیجات آلوده. اینها بسته به محلی که در آن رشد یافته و نحوه فرآوری آنها وجود دارد ، می توانند بسیاری از ارگانیسم ها و انگل ها را حمل کنند.

 

 

وسایل آشپزخانه آلوده

 

 موارد موجود در آشپزخانه را می توان با تماس با افراد آلوده ، مواد غذایی ، حیوانات خانگی  یا سایر منابع محیطی آلوده کرد.

 

 اصلی ترین شیوه آلودگی در آشپزخانه توسط دستان ما است. اغلب اوقات ، مردم دست های خود را قبل از تهیه غذا نمی شویند. و مردم اغلب دست خود را بین دست زدن به غذاهای آلوده مانند گوشت و سایر غذاهایی که احتمال آلودگی آنها بیشتر است ، مانند سبزیجات ، نمی شویند. این آلودگی متقاطع عامل اصلی بیماری است.

 

 وسایل آشپزخانه که اغلب آلوده می شوند عبارتند از:

 •  در بازکن
 • تخته 
 • بیشتر افراد از میزهای خانگی خود برای تهیه مواد غذایی و همچنین برای موارد آلوده مانند کیسه های مواد غذایی ، نامه یا اشیاء خانگی نیز استفاده می کنند.
 • ظروف ، حوله ، اسفنج 
 •  زباله
 • تخلیه و تمیز کردن سینک و لوله J شکل زیر سینک. این مقدار  آب برای جلوگیری از برگشت گاز فاضلاب از طریق سینک کافی می باشد.
 • یخچال و فریزر
 • وسایل پیچیده ای مانند مخلوط کن ها و همزن ها

 

تمیز کردن یا ضد عفونی کردن

 

 بسیاری از مردم فکر می کنند اگر چیزی تمیز به نظر برسد ، بی خطر است. یک آشپزخانه می تواند کاملاً تمیز به نظر برسد. اما می تواند به بسیاری از ارگانیسم ها که باعث بیماری می شوند ، آلوده شود. تمیز کردن و ضد عفونی کردن 2 چیز متفاوت است. با تمیز کردن ، چربی ها ، مواد باقیمانده مواد غذایی و خاک و همچنین تعداد زیادی از باکتری ها را از بین می برد. اما تمیز کردن ممکن است باکتریهای دیگری را نیز در اطراف خود گسترش دهد. ضد عفونی کننده ارگانیسم ها (باکتری ها ، ویروس ها و انگل ها) را از بین می برد.

 

 ضد عفونی کننده ها به عنوان مایعات ، اسپری ها یا دستمال مرطوب به طور گسترده ای در دسترس هستند. هر یک از این موارد به خوبی کار می کند ، تقریبا باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد. شما همچنین می توانید ضد عفونی کننده ارزان قیمت خود را تهیه کنید. فقط کافی است 1 قاشق غذاخوری کلر مایع  را به 1 گالن آب اضافه کنید. محلول را در یک بطری اسپری ذخیره کنید و هر 2 تا 3 روز یک محلول جدید تهیه کنید.

 

 قبل از ضدعفونی کردن باید کاملاً تمیزکاری کنید. ساخت مواد غذایی یا گریس به شما اجازه نمی دهد مواد ضد عفونی کننده باکتریها را از بین بروند.

 

 نحوه خشک کردن ظروف نیز نقش مهمی در بهداشت آشپزخانه ایفا می کند. از حداقل موثرترین تا حداکثر موثرترین فرایندهای خشک کردن را اینطور می توان گفت:

 

 • خشک کردن با حوله  (کمترین کارآمد)
 • خشک کردن با دستمال کاغذی
 • خشک کردن با استفاده از هوا
 • خشک کردن در ماشین ظرفشویی
 • چرخه استریل کننده در ماشین ظرفشویی در صورت موجود بودن (موثرترین)

 

تمیز کردن دستها و ضد عفونی کردن وسایل

 

 همیشه قبل از غذا ، قبل از درست کردن غذا و بعد از تمیز کردن محل آماده سازی مواد غذایی ، دستان خود را بشویید.

 

 در خارج از آشپزخانه ، باید دستان خود را بشویید:

 

 • بعد از استفاده از حمام
 • بعد از دست زدن به حیوانات خانگی یا تمیز کردن آنها
 • بعد از مراقبت از بیماری دیگر
 • دستان شما می تواند آلوده باشد هر وقت که به آن فکر کنید 

 

 برای شستن دستان خود از صابون و آب استفاده کنید. همیشه کف دستها ، سطوح بالا ، بین انگشتان و مچ دست را تمیز کنید. ناخن های کوتاه به حفظ پاکیزگی کمک می کند.

 

 طبق CDC ، صابون ساده بهترین کار را می کند. مطالعات نشان داده اند که صابون ها و تمیز کننده های ضد باکتریایی احتمالاً با عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک مرتبط هستند. آنها میکروب ها را خیلی بهتر از صابون معمولی نمی کشند. ضد عفونی کننده های ضد باکتری مبتنی بر الکل می توانند در مواقعی که آب برای شستن وجود ندارد ، مفید واقع شوند. برای شستشوی خوب دست این روش ها را دنبال کنید:

 

 • از صابون و آب گرم استفاده کنید.
 • دستان خود را خوب بشویید.
 • تمام سطوح ، از جمله بین انگشتان ، کف دست و پشت دست ، مچ دست و زیر ناخن های خود را بشویید.
 • به مدت 20 ثانیه کاملاً بشویید. (از فرزندان خود بخواهید که الفبا را هنگام شستشو بگویند – به این ترتیب وقت کافی را برای شستن می گذارند.)
 • به این مسئله عادت کنید ، به خصوص قبل از غذا و بعد از استفاده از حمام ، بیمار باشید یا نه.

 

 اگر صابون و آب در دسترس نباشد ، می توان از یک ضدعفونی کننده دستی مبتنی بر الکل که حاوی حداقل 60 درصد الکل است برای تمیز کردن دستان خود استفاده کرد. هنگام استفاده از این محصولات:

 

 • ژل را روی کف دست خود بمالید.
 • دستان خود را با هم مالش دهید.
 • محصول را روی تمام سطوح دست و انگشتان خود مالش دهید تا خشک شود.

 

 در اینجا چند نکته برای جلوگیری از آلودگی وسایل آشپزخانه آورده شده است:

 

 • در بازکن ها ، دستی و برقی است. بعد از هر بار استفاده تمیز کنید. پس از تمیز کردن ، محلول سفید کننده (یا ضد عفونی کننده تجاری) خود را پاک کنید. بگذارید هوا خشک شود.
 • تخته های برش ، دو تخته برش را نگه دارید. از یکی برای گوشت و یکی برای میوه و سبزیجات استفاده کنید. بعد از هر بار استفاده تمیز کنید. تخته برش گوشت باید با محلول سفید کننده خود اسپری شده یا پاک شود و اجازه دهید در هوا خشک شود. قبل از استفاده بعدی تخته را در آب تمیز بشویید. این کمک می کند تا طعم سفید کننده باقی مانده از صفحه حذف شود.
 • کابینت ها را خوب تمیز کنید. سپس با محلول سفید کننده اسپری یا پاک کنید. اجازه دهید در هوا خشک شود. اگر سفیدک باقی مانده از سفید کننده وجود داشته باشد ، ممکن است با یک پارچه تمیز پاک شود.
 • ظروف ، حوله و اسفنج. اینها اغلب به شدت آلوده هستند. در آشپزخانه نباید از اسفنج استفاده کنید. روزانه از یک دستمال تمیز استفاده کنید. بعد از استفاده کاملاً بشویید و بگذارید در هوا خشک شود. اگر برای تمیز کردن کف و یا پاک کردن وسایل بعد از وجود حیوانات خانگی، از دستمال استفاده کنید ، آن را داخل رختشویی قرار داده و تمیز کنید. سیم یا بورس ظرفشویی هر بار که آن را استفاده کردید باید در ماشین ظرفشویی شسته شود. اگر ماشین ظرفشویی ندارید ، آنها را به خوبی بشویید تا باقیمانده مواد غذایی پاک شود. سپس آنها را به مدت 10 دقیقه در محلول سفید کننده خود خیس کنید.
 •  دفع زباله.کیسه ای که در قسمت داخلی زباله ایجاد می شود پر از باکتری است. از یک برس زاویه دار بلند و یک پودر تمیز کننده کلر استفاده کنید تا دیوارهای داخلی زباله و قسمت زیرین محافظ پلاستیکی را تمیز کنید. بگذارید پاک کننده در محل خود بماند (شستشو نکنید) تا دفعه بعدی استفاده می شود. این به مرور زمان ضد عفونی شده و باعث از بین رفتن باکتری ها می شود. این کار باید حداقل یکبار در ماه انجام شود.
 • سینک تخلیه و لوله زیر سینک. قبل از رفتن به رختخواب ، 1 فنجان آب گرم را درون چاه بریزید. یک دقیقه صبر کنید تا حرارت چاه بالا برود. سپس در 1 فنجان کلر سفید (ذوب نشده) بریزید. بگذارید این یک شب بایستد. این کار باید هر 1 تا 2 هفته انجام شود. این کمک می کند تا فاضلاب تخلیه شده و بوی بد کم شود. اما همچنین به آزاد نگه داشتن چاه کمک خواهد کرد.
 • یخچال و فریزر باید هر از گاهی کاملاً تمیز شود. پس از تمیز کردن ، باید آن را با محلول سفید کننده پاک کرد. سپس مواد غذایی مجدداً قرار داده شود. لکه ها را سریعاً تمیز کنید. اجازه ندهید که مواد غذایی در یخچال کپک زده یا پوسیده شوند.
 • وسایل پیچیده مانند مخلوط کن ها. ماشین ظرفشویی بهترین راه برای تمیز کردن این وسایل است. ابتدا وسایل را به خوبی بررسی کرده و هرگونه مواد غذایی را جدا کنید. سپس قسمتهای قابل شستشوی این وسایل را در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

 

مطالب بیشتر:

اصول طبخ غذا در ظروف مسی

 

منابع:

Medical Reviewers:

 • Barry Zingman MD
 • L Renee Watson MSN RN
 • Paula Goode RN BSN MSN

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=1&contentid=1220

 

ارسال شده در 31 فروردین 1399 توسط Z Samimi با موضوع مطالب خواندنی , نکات خانه‌داری

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است