چرا باید به افراد دارای نظر مخالف گوش داد؟

ده توصیه مفید برای گفتگو با افرادی که با شما اختلاف نظر دارند.

توصیه می کنیم ویدیو زیر را ببینید:

معمولاً در ایام فراغت شما بیشتر فرصت دارید تا با افراد و بخصوص اقوام ،بحث و تبادل نظر کنید، طبیعی است که در مباحثی با موضوعاتی مانند سیاست با اختلاف نظر و عقاید تفرقه برانگیز مواجه شوید. در این شرایط احتمال مواجهه شما با آندسته از نزدیکان و اقوام که با نظرات و دیدگاهشان موافق نباشید وجود دارد. ممکن است شنیدن نظرات آنها باعث احساس ناخوشایند، سکوت از روی حجب و حیا یا یک نبرد کلامی تمام عیار برای شما شود. ممکن است شما در حضور یکی از اقوام تان نشسته باشید که از پیروزی کاندیدای مورد نظرش سرمست و مغرور است. در حالیکه مثلاً عموی شما هم در جمع شماست و به طور آشکار از شکست کاندیدای مورد علاقش ناراحت به نظر میرسد، چه موقعیتی است! شما وسط یک بحث و مجادله داغ به همراه آماج نظرات مخالف گیر افتاده اید. در این لحظه آرزو می کنید کاش همانجا ناپدید شوید! اما حقیقت این است که شما به وسط این مجادله کشیده شده اید. خوشبختانه اینجا روش هایی آمده است تا به شما کمک کند که از عهده تنش های بین خود و افراد برآیید. به لطف روش های جدید روانشناسی، می توان در مواجهه با تفاوت ها،  مخالفت ها و تنوع نظرات، مناسب ترین واکنش را به نمایش گذاشت.
در مطالعه اخیری که در دانشگاه‌های ایالت میشیگان و جورجیا توسط محققین ؛ « رابرت لاپتون» و «جود تورنتون » انجام گرفت ، روش های برخورد و عکس العمل افراد با نظرات مختلف و مخالف در شبکه های اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت. دامنه اختلاف نظرات در محدوده مباحثی است که شما و دیگران بر روی نظرات مخالف انجام می دهید. در این مطالعه، عامل تفاوت شما با دیگران، اختلاف نظر شما با آنها می باشد. میزان تنوع نظرات آنقدر زیاد است که به شبکه اجتماعی شما این اجازه را می دهد که بیان نظرات مختلف آزاد و احترام به آنها مورد توجه باشد. مثلاً هر شخصی می‌تواند در این شبکه اجتماعی موافق انتخاب شدن کاندیدای X باشد. در صورتی که شما با کاندیدای Y موافق هستید. در یک شبکه اجتماعی با تنوع و گوناگونی اعضا، بدیهی است که عده زیادی طرفدار کاندیدای X  یا Y و یا Z باشند.
یکی از نکات جالب در این مطالعه پیش بینی فرد پیروز در انتخابات،  توسط بررسی نظرات موافق و مخالف و تنوع افراد نظر دهنده بود. چنانچه مشخص شد، وقتی که نظرات و اختلاف نظرات به حد کافی می رسید، افراد حاضر در شبکه تمایل به اظهار نظر و رای گیری کمتری از خود نشان می دادند.چون اختلاف نظرات آنها را گیج می کرد و کم بودن تعداد نظرات موافق با آنها، ایشان را از شرکت در رأی گیری منصرف میکرد. اما این را بدانید که تنوع نظرات نباید تاثیری در روند انتخابات داشته باشد. بر اساس این مطالعه، هنگامی که در مقابل مخالفان خود تنها و جزو اقلیت هستید،  از رای دادن و ادامه مسیر سیاسی خود منصرف خواهید شد. شاید مردم معتقد باشند اگر عقاید شان در برابر عقاید مخالف در اقلیت باشد از صحنه رانده شده یا بهتر است خودشان عقب بکشند. باید بدانید که این شرایط دلیل نمی شود که از ایستادگی بر عقیده خود منصرف یا بکلی محو شوید.
بیایید نگاهی نتایج این تحقیقات بیندازیم. در اینجا چگونگی حضور و رفتار در بین افرادی که با ما اختلاف نظر و عقیده دارند را خواهیم آموخت.

1.اختلاف نظر و تفاوت ها را ارج نهید.

وقتی شما و افراد درون شبکه تان احساس می کنید که ناگزیر هستید به نقطه نظر مشترکی برسید و بین شما و سایر افراد شبکه تقسیم بندی و حد و مرز مشخص شده، ممکن است آزرده خاطر شده و از این عدم یکسانی خشنود نباشید. اما باید بدانید که هر مجموعه ای با به اشتراک گذاری عقاید رشد و ترقی می کند و پیشرفت و بالندگی حاصل از بیان عقاید مختلف، جامعه را به سوی هدفی که به نفع همگان است سوق می دهد.

2. به نظرات دیگران با ذهن باز گوش کنید.

تنوع نظرات یعنی همین. یعنی اینکه تشخیص دهید که می‌توانید به جای مخالفت و لجاجت، از یکدیگر چیزهای زیادی فرا گیرید. این نشان دهنده این است که شما می توانید با کسانی که طرف بحث شما هستند رابطه سالمی داشته باشید.

3. قبل از اینکه عقیده شخصی خود را بیان کنید به این فکر کنید که آیا می توانم آن را توجیه نمایم؟

شروع یک بحث و مجادله وقتی فکر نشده و نسنجیده باشد و به ضعف های آن فکر نکرده باشید شما را ناگزیر در مقام دفاع از آن قرار می دهد. خودتان را در معرض تیراندازی دیگران قرار ندهید و در جایی نایستید که پاسخی در دفاع از عقیده خود نداشته باشید. چنین شرایطی می تواند احساسات شما را خراب کند .

4.هنگامی که بحث داغ می شود آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید.

یکی از ارزش های باور به تنوع نظرات این است که وقتی نظر مخالفی را می شنوید کنترل خود را از دست ندهید و احساساتی نشوید. اگر شما اجازه دهید احساسات تان بر منطق شما پیروز شود ، نه تنها مباحثه را می بازید، بلکه فضای بحث را به یک میدان خصومت و دشمنی تبدیل خواهید کرد.

5. سعی کنید زمینه مشترکی بیابید که بتوانید موافقت خود را با آن نشان دهید.

ممکن است تصدیق درستی نظرات طرف مقابل در بحث امری غیر ممکن باشد. اما افراد عاقل و بالغ می توانند میان اظهارات سیاه و سفید شما قسمت های خاکستری رنگ را پیدا نموده و از آن استقبال کنند. شما هم باید همین گونه رفتار کنید. نقطه مشترکی در صحبت های طرف مقابل یافته و مورد ستایش قرار دهید. این یک برگ برنده است و یعنی: خوشحالم از اینکه در این مورد با من هم عقیده هستید!

6. دیگران را داخل بحث نکشانید.

تمام تمرکز تان بر روی نظرات خودتان و عقاید مخالف طرف مقابل تان باشد. چنانچه سعی کنید ائتلاف یا اتحاد با سایر افراد درگیر در بحث تشکیل دهید. کنترل بحث را از دست داده و در دست دیگری قرار می دهید و ممکن است به مسیر بحث شما از جانب شخص دیگری به سمتی رود که شما نمی خواهید و این بسیار آزاردهنده است.

7. از توهین و بی احترامی به اشخاص اجتناب کنید.

نباید ناگفته بماند که شما همواره باید مباحثه را در نهایت احترام انجام دهید. دلیلی وجود ندارد که به شخصیت کسی به صرف این که با شما اختلاف نظر دارد توهین نماید.

8. یک حسی از طنز و شوخی را در مباحثه داشته باشید.

حتی اگر اختلاف نظرات به شکل کاملا جدی در بحث شکل گرفته،  شما سعی کنید راه هایی برای تلطیف فضا با در نظر گرفتن بیان اهمیت نظرات خود پیدا کنید. اگر در اختلاف عقاید خود با طرف مقابل جنبه هایی از طنز یافتید با عنوان کردن آن اجازه دهید تا مسائل منفی از مباحثه دور شده و فضای بحث به نوعی بالانس شود.

9. سعی کنید نظر طرف مقابل را تغییر دهید اما اگر موفق نشدید اصرار نکنید.

اگر از یک نقطه مشخصی عبور کردید و طرف مقابل همچنان بر نظر خود پافشاری می کرد ، دیگر لزومی به تلاش برای تغییر عقیده او نیست. بهترین کار این است که بر روی نقطه نظرات و علایق مشترک خودتان صحبت کنید.

10. سعی کنید علی رغم اختلاف نظر، احساسات مثبتی که نسبت به همدیگر دارید را تقویت نمایید.

بر این باور باشید که این اختلاف نظرها پایان پذیر هستند و رابطه دوستانه شما است که باقی خواهد ماند. مسائل مورد اختلاف شما طوری تغییر خواهد کرد ‌ که سرانجام یا درستی نظر شما اثبات خواهد شد یا طرف مقابل یا هیچکدام. حفظ فضای باز برای بیان عقاید با رعایت احترام متقابل به شما این امکان را می دهد که از تغییرات و بزنگاه های سیاسی و اجتماعی که در مورد آن اختلاف نظر داشتید به سلامت عبور کرده و افراد در مباحثات بعدی با اشتیاق منتظر شنیدن نظرات شما باشند.
تداوم ارتباط موثر با افرادی که تبادل نظر با آنها برایتان مهم است بستگی به این دارد که   قادر باشید با وجود اختلاف عقاید بستر بحث و تبادل نظر را باز نگه دارید. نکاتی که بیان شد، به شما کمک می کند که همیشه فضای تبادل نظر و اطلاعات برایتان مهیا باشد حتی در شرایطی که اختلاف نظر و عقاید خیلی زیاد و سازش ناپذیر به نظر بیاید.

حتما بخوانید :

ارسال شده در 17 بهمن 1398 توسط Z Samimi با موضوع سبک زندگی , کار و زندگی , مطالب خواندنی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است