آموزش قلاب بافی از پایه (چطور با قلاب یک دایره صاف و تخت ببافیم؟)

دایره صاف و تخت در هنر قلاب بافی کاربردهای زیادی دارد. از آن برای بافت کف سبد،‌عروسک بافی، انواع رومیزی و پادری استفاده می شود. در این مقاله از سری مقاله های اموزش قلاب بافی می خواهیم به شما بافت یک دایره صاف و تخت را آموزش دهیم . برای بافت این دایره از هر پایه ای می توانید استفاده کنید که ما در اینجا از پایه کوتاه استفاده می کنیم.

شاید به نظرتان ساده بیاید ولی گرچه در نظر اول ساده است،‌بافت یک دایره تخت که روی زمین نه چین می خورد و نه کاسه می شود،‌ کار ساده ای نیست و فرمول پایه ای خاصی برای این کار وجود دارد. بافت اصلی در این کار،پایه کوتاه است. البته می توان به جای پایه بلند از پایه کوتاه هم استفاده کرد.

بافت دایره را می توانید با حلقه جادویی یا حلقه با زنجیر شروع کنید.

آموزش بافت حلقه جادویی در قلاب بافی

ابتدا یک زنجیره سست (یا حلقه جادویی) برای شروع کار بافته و یک زنجیر برای شروع دور اول ببافید.

رج اول :‌۶ تا ۱۰ پایه کوتاه در حلقه ببافید. (در صورتی که از پایه بلند استفاده می کنید ۸ تا ۱۲ پایه بلند در حلقه ببافید)

رج دوم: یک زنجیره ببافید و در هر پایه که رج قبل بافته اید،‌دو پایه ببافید یعنی تعداد پایه ها در رج دوم دو برابر می شود.

 

رج سوم : یک زنجیره در شروع ببافید و سپس در پایه بعدی دو پایه کوتاه ببافید و در پایه بعدتر یک پایه کوتاه همین الگو را تکرار کنید. (یعنی یک در میان در پایه ها دو پایه کوتاه بزنید.)

اگر حلقه خود را با ۶ پایه کوتاه شروع کرده باشید هم اکنون در پایان رج سوم باید ۱۸ پایه کوتاه داشته باشید. توجه کنید در پایان رج سوم باید تعداد پایه ها ۳ برابر پایه های رج اول باشد.

رج چهارم : در این رج یک زنجیره در ابتدای کار ببافید و سپس در پایه بعدی یک پایه کوتاه و در پایه بعدتر دو پایه کوتاه ببافید. سپس در دو پایه بعدی یک پایه کوتاه و در بعدی دو پایه کوتاه (یعنی دو تا در میان باید دو پایه کوتاه ببافید)

رج های بعدی :‌ اگر می خواهید دایره خود را ادامه بدهید باید توجه کنید که از این رج به بعد در هر رجی هستید تعداد پایه هایی که اضافه می شود باید برابر با شماره رج شما باشد. برای مثال در رج چهارم ترتیب اضافه کردن به این شکل بود (۱ پایه کوتاه ، ۱ پایه کوتاه،‌ ۲ پایه کوتاه و همین طور الی آخر) پس اگر اکنون در رج پنجم هستید ترتیب باید به این شکل باشد ( ۱ پایه کوتاه، ۱ پایه کوتاه، ۱ پایه کوتاه، ۲ پایه کوتاه ) همانطور که می بینید ۱+۱+۱+۲ برابرا است با ۵ که شماره رج شما است. 

مثلا در رج هشتم ترتیب به این شکل است که در شش پایه هر کدام ۱ پایه کوتاه می زنید و در پایه هفتم ۲ پایه کوتاه به همین ترتیب ادامه می دهید. 

برخی از کاربردهای بافت دایره تخت و گردبافی با قلاب را در اینجا می بینید:

منبع :

 

تهیه و ترجمه از تیم تولید محتوای پرشین خاتون

حتما بخوانید:‌

آموزش بافت حلقه جادویی در قلاب بافی

آموزش بافت یک موتیف ساده و نوستالژی با قلاب

آموزش قلاب بافی از پایه (درس ۱)

 

 

ارسال شده در 21 اسفند 1397 توسط صمیمی با موضوع دسته‌بندی نشده

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است