چگونه عینک مناسب خود را پیدا کنم؟

آیا برای شما هم پیش آمده است که در هنگام انتخاب عینک دچار سردر گمی شوید؟ در هنگام انتخاب عینک هم مانند هر موضوع دیگری باید ملاحظاتی را در نظر داشته باشید که رابطه مستقیمی با نوع کاربری و سبک زندگی شما دارد. در این مقاله راهکاریهایی در خصوص انتخاب مناسب عینک به شما اراُه می دهیم که بسیار جالب است. با ما همراه باشید.

عینکی که انتخاب میکنید باید با زندگی شما مطابقت داشته باشد.

هنگام انتخاب عینک با ملاحظات عملی شروع کنید. اگر تمایل دارید به زور همه چیز را در کیف خود بگذارید، به یاد داشته باشید که قاب های فلزی خم می شوند (و می توانند تعمیر شوند)، اما فریم های پلاستیکی می شکنند. هرگز نباید عینک ها را در ماشین داغ رها کنید، اما آیا این وضعیت ممکن است برای شما رخ دهد؟ فریم ها پلاستیکی کج میشوند و تعمیر نمی شوند. فریم های فلزی فقط داغ می شوند. اگر عینک دوست نداشته باشید یا نیاز به دید محیطی برای ورزش داشته باشید، لنزهای چشمی جایگزینی عالی هستند.

انتخاب فریم: بهتر نشان دادن چهره

در هنگام انتخاب عینک، نسخه خود را در دست بگیرید و این دستورالعمل ها را مد نظر قرار دهید:

فریم های کوچکتر نسخه قوی را پنهان می کنند.

کنتراست شکل صورت را نشان می دهد. به عنوان مثال، فریم های مربعی شکل برای یک چهره گرد مناسب هستند. فریم های قوی و تیره توجه را از ویژگی هایی که دوست ندارید (مانند چانه گوشتی) دور میکنند. فریم های چشم گربه ای هستند که گوشه های آن واضح است می توانند اندکی چروک های صورت را پنهان کند. رنگ فریم عینک می تواند با موها و چشمان شما ترکیب شود یا برای جلب توجه بیشتر متفاوت باشد.

فریم: برای محل کار

اگر شما در یک محیط سنتی کار می کنید، به فریم های تیتانیوم، فولاد ضد زنگ و یا عینک های بدون قاب، برای حرفه ای به نظر رسیدن، فکر می کنید. برای مردان، فریم های قهوه ای، مشکی، نقره ای یا فلزی مناسب هستند. آنها رنگ هایی که به راحتی با لباس های محل کار آنها مطابقت دارند را انتخاب میکنند. برای زنان، به همین دلیل به نظر می رسد مشکی، قهوه ای، نقره ای، بورگوندی و زرد طلایی مناسب باشند. رنگ های لاک پشتی نیز کلاسیک هستند.

فریم: خلاقانه

حس خلاقیت خود را با فریم های فلزی یا پلاستیکی در رنگ های غیر معمول و طرح های منحصر به فرد نشان دهید. به دنبال اشکال هندسی، فریم های بزرگتر معاصر، ورقه های چند رنگ، چاپ ها (حیوانات و گل ها) یا جزئیات لیزری باشید. سبک های کلاسیک و رترو– از عینک های چشم گربه ای گرفته تا عینک های خلبانی خلاقانه هستند.

فریم: سنگهای قیمتی، چوب، شاخ، و غیره

اگر می خواهید شخصیت شما بدرخشد، به دنبال مواد فریم مرسوم مد روز باشید. شما می توانید فریم های چوبی، استخوانی و حتی ساخته شده با شاخ بوفالو پیدا کنید. لیاقت خود را با فریم های طلا (بله، طلای واقعی) که با کریستال یا سنگهای نیمه قیمتی یا گرانبها پوشانده شده اند، نشان دهید. بعضی از فریم ها چرم یا پیچیده در مخمل هستند. شما حتی می توانید برای نشان دادن سبک شخصی بی نظیر خود، فریم هایی را که با پَر تزئین شده اند پیدا کنید.

عینک آفتابی: استفاده در روزهای آفتابی و ابری

اشعه ماوراء بنفش (UV) از طریق ابرها میتواند عبور کند، بنابراین ضرورت استفاده از عینک آفتابی در روز های آفتابی و ابری یکسان است. ماسه، برف، آب و شیشه جلو اتومبیل شما همگی نور اضافی را منعکس میکنند و محافظت چشم ضروری است. به دنبال عینک آفتابی با انسداد UVA و UVB 99٪ یا ۱۰۰٪ باشید. به عنوان یک مزیت دیگر، عینک آفتابی به محافظت پوست نرم و حساس اطراف چشم کمک می کند و میتواند به جلوگیری از آب مروارید نیز کمک کند.

نکته: رانندگی، شما را در معرض مقدار زیادی اشعه ماوراء بنفش قرار میدهد، بنابراین گذاشتن لایه نازک UV روشن برای پنجره های جانبی خودرو خود را مدنظر قرار دهید (شیشه های جلو همه حفاظت خوبی دارند).

خداحافظ نور زننده: لنزهای پلاریزه

عینک های آفتابی با لنزهای پلاریزه برای افرادی که ساعاتی را در آب یا برف صرف میکنند محبوب هستند، چرا که این عینک ها نور زننده از سطوح بازتابی را از بین می برند. و توسط بسیاری از افراد دیگر که دوست دارند دید مستقیم بدون نور زننده داشته باشند، استفاده میشوند. پوشش های آنتی رفلکس نیز با نور زننده مبارزه میکنند. لنزهای پوشش داده شده با آینه هدف دیگری فراتر از زیبایی دارند: آنها آمدن نور را به چشم محدود میکنند، و برای شرایط بسیار روشن عالی هستند.

عینک های مسدود کننده های نور آبی: شفافیت و خواب

مسدودکننده های نور آبی معمولا دارای لنزهای رنگی با رنگ زرد کهربایی هستند. آنها نور آبی که با آسیب به چشم مرتبط است، را مسدود میکنند. از آنجا که آنها کنتراست را نیز افزایش می دهند، برای شکارچیان، خلبانان، قایق رانان و اسکی بازان محبوب هستند. نور آبی همچنین ملاتونین، که هورمون خواب است را سرکوب می کند. حداقل یک مطالعه نشان داد افرادی که عینک های بلوکر آبی در صبح میزنند در شب بهتر می خوابند.

لنزهای فتوکرومیک

هنگامی که شما نیاز به عینک دارید اما نمی خواهید عینک آفتابی هم خریداری کنید، لنزهای فتوکرومیک گزینه خوبی هستند. البته کمی قدیمی شده اند.  آنها در داخل خانه روشن و به طور خودکار در نور آفتاب تیره می شوند. آنها ۱۰۰٪ از اشعه های مضر UV از چشم محافظت می کنند و برای بچه ها بسیار مفید هستند.

نقطه ضعف: آنها در داخل خودرو تیره نمی شوند؛ چرا که شیشه های خودرو بخش زیادی از اشعه UV را که باعث تغییر رنگ عینک می شود، جذب میکند.

چگونه خورشید به چشم ها آسیب می زند؟

با افزایش سن، احتمال ابتلا به آب مروارید – ابری شدن عدسی چشم افزایش- می یابد. استفاده از عینک آفتابی ممکن است آب مروارید را به تعویق بیندازد. عینک آفتابی همچنین ممکن است شما را در مقابل دژنراسیون ماکولا (بیماری پیری که دچار دید مرکزی می شوید) و رشد سلولهای سرطانی چشم، هم خوش خیم و هم بدخیم، محافظت کند. پس از عمل جراحی آب مروارید، عینک های پلاریزه – حتی در داخل خانه – میتوانند ناراحتی ناشی از تابش خورشید را کاهش دهند.

حتما بخوانید:

تاثیرات مضر نور خورشید بر چشم

در حفاظت کودکان در برابر آسیب های نور خورشید کوتاهی نکنید.

کودکان درست مثل بزرگسالان، شاید هم بیشتر، نیاز به عینک آفتابی دارند- چرا که آنها بیشتر از بزرگسالان خارج از منزل هستند و چشمان آنان حساس تر است. اطمینان حاصل کنید که عینک آفتابی کودکان همان حفاظت UV را ارائه می دهند که شما به دنبال آن هستید. اگر چه ۲/۳ بزرگسالان عینک آفتابی برای کودکان خود خریداری می کنند، اما فقط ۱۳٪ از آنها اطمینان دارند که عینک ها چشم ها را از اشعه های UV محافظت می کنند. به عینک های آفتابی مانند عینک های طبی چشم های کودک خود بها دهید.

زمان نگاه کردن به صفحه نمایش و دید کودکان

آیا کودکان شما بینی خود را به کامپیوتر یا سیستم های ویدئویی می چسبانند؟ آنها را از این کار منع کنید. برخی از مطالعات نشان می دهند کودکانی که زمان زیادی را صرف کار با رایانه یا انجام کار دیگری که تماس نزدیک چشم دارد، حتی مطالعه کردن، میزان نزدیک بینی بیشتری از سایر کودکان دارند. و کودکانی که زمان زیادی را در خارج از منزل می گذرانند، میزان کمتری نزدیک بینی دارند. متخصصان اطفال توصیه می کنند کودکان بیش از دو ساعت در روز به صفحه نمایش رایانه یا تلویزیون نگاه نکنند.

حتما بخوانید:

زیاد نگاه کردن کودکان به صفحه تبلت یا گوشی مغز آنها را تغییر می دهد

محافظت از چشم در محل کار

تحقیقات نشان می دهند که سالانه ۲۰۰۰ نفر در محل کار خود دچار آسیب های مربوط به چشم می شوند. حدود ۹۰٪ از آنها میتوانند با پوشیدن محافظ چشم از این آسیب ها جلوگیری کنند.

آسیب های چشم به خاطر مواد شیمیایی، اشیای خارجی در چشم، سوختگی با بخار، قرار گرفتن در معرض تابش و بیماری های مسری ایجاد می شوند. عینک های ایمنی بدون نسخه، محافظت خوبی دارند. آنها باید دارای لنزهای غیر قابل برداشتن باشند و به طور دائمی مطابق با استاندارد Z87 باشند.

دید زیر آب: Goggles

هنگام شنا، زیر دریایی و یا غواصی در حوضچه ها آب و سازه های زیبای زیر آب، استفاده از عینک های تجویزی یا لنزهای تماسی می توانند ترفند خوبی باشند. یک گزینه: goggles یا ماسک های غواصی ساخته شده برای دید شما هستند. ممکن است به یک نسخه اندکی متفاوت تر برای استفاده زیر آب احتیاج داشته باشید، زیرا goggle ها می توانند نسبت به عدسی های معمولی کمی نزدیک به چشم های شما قرار بگیرند و ماسک در فاصله بیشتری قرار میگیرد.

حتما بخوانید:

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ارسال شده در ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ توسط صمیمی با موضوع سبک زندگی , سلامت , سلامت عمومی , سلامت کودک , مطالب خواندنی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است