پنج راه موثر برای تغییر در رفتار و بهبود زندگی

بیایید با خود صادق باشید تغییر سخت است: حتماً گاهی اوقات پیش آمده که در رسیدن به اهدافی که برای خودتان تعیین کرده‌اید ناکام بمانید ،ممکن است اتفاق خاصی روی دهد و مانع موفقیت تان شود اما باید بدانید که بیشتر این اتفاقات و شرایطی که کارتان را سخت می‌کند ،کاملا در کنترل شما هستند و با یک تغییر رفتار ساده می توانید به راحتی به تمام اهدافتان دست یابید.

توصیه می کنیم ابتدا ویدئوی انگیزشی زیر را که به کمک دوستان خوب تیم ترجمه و تامین محتوای پرشین خاتون ترجمه و زیرنویس شده است، تماشا کنید :
اگر تغییر برای شما سخت شده و می خواهید استراتژی خود را برای دستیابی بهتر به اهدافتان تغییر دهید، در اینجا پنج راهکار معرفی می کنیم که تغییر و تحول را برایتان به مراتب آسان تر و پربارتر خواهد نمود. بدیهی است که این امر نیازمند شجاعت و مسئولیت پذیری است ،چراکه شجاعت و مسئولیت پذیری لازمه هر تغییر و تحول در رفتار و زندگی است.

برای تغییر رفتار ابتدا محیط پیرامون خود را تغییر دهید‌.

این کار می تواند آسان ترین راه برای تغییر رفتار نامطلوبی باشد که پیش از این در انجام آن ناتوان بوده اید و برای خلاصی از آن به زحمت افتاده اید. ما بر این امر تاکید بسیار داریم، زیرا محیط پیرامون شما بیشتر از آنچه که فکر میکنید در کیفیت تصمیم گیری و رفتار شما تاثیر گذار است. به عنوان مثال: اگر می خواهید وزن کم کنید چرا بشقاب کوچک تری انتخاب نمی کنید تا از پرخوری جلوگیری کنید؟ یا اینکه به رستورانی که تا دیروز با ماشین می‌رفتید از امروز پیاده بروید. اگر محل کار شما در نزدیکی رستوران کافه تریا و آشپزخانه قرار گرفته است در صورت توان اتاق کار خود را به محلی دورتر منتقل کنید. هدف از این کار ها تمرین دادن مغز برای پذیرفتن تغییرات دیگر و عادت دادن مغز به آنها است.

دوستان خود را در محل کار و زندگی تغییر دهید.

آیا مجموعه‌ای از همکاران و دوستانی که شما آنها را برگزیده اید ، باعث افت عملکرد شما هستند؟ آیا از انتقادات بیجا و منفی گرایی آنها خسته شده اید ؟ آیا افرادی فضول ، خبرچین و خاله زنک شما را احاطه کرده اند؟! لازم است که افرادی که با آنها در محل کار درآمیخته اید را ارزیابی دوباره ای نمایید و با دقت سعی کنید افرادی را انتخاب کنید که به شما حس رشد و شکوفایی می‌دهند و از افراد منفی دوری کنید. در راه هدف مجموعه ای که در آن کار می کنید با آنها همکاری نمایید و بر اساس احترام متقابل با همه رفتار کنید و اشخاص را با محاسن و معایبی که دارند بپذیرید و محترم بشمارید.

به خودتان پاداش دهید.

وقتی شما وارد یک پروژه یا چالش جدید می شوید، همه چیز در ابتدا تازه و هیجان انگیز به نظر می رسد. اما بعد از مدتی هیجان و تازگی جای خود را به تکرار و دلزدگی می دهد و یکنواختی آزاردهنده خواهد بود.قبل از این که یکنواختی جایگزین لذت و هیجان شروع کار شود می توانید برای به پایان رساندن هر مرحله از کار به خود پاداش دهید. بدینوسیله انگیزه و اشتیاق را به برنامه کاری روزانه خود تزریق می کنید. همین حالا به این فکر کنید که چگونه می توانید بعد از به پایان رساندن یک روز کاری سخت به خود پاداش دهید؟ یا به وقتی فکر کنید که پروژه خود را به اتمام رسانده اید و به لذتی بیاندیشید که پس از اتمام موفق پروژه خواهید برد، البته که این لحظه بسیار لذت‌بخش است. به تناسب موفقیت هایی که کسب می کنید پاداش های کوتاه مدت و بلند مدت برای خود در نظر بگیرید. مثلا دعوت خود به صرف نوشیدنی یا بستنی برای پایان یک روز کاری سخت و یک سفر تفریحی برای اتمام یک پروژه ، پاداش مناسبی می باشد. پاداش به خود، سختی و کسالت را از روز کاری شما می زداید.

سعی کنید حتی‌الامکان یک عادت بد خود را ترک نمایید. فقط یک عادت نه بیشتر!

از فکر کردن به این که کلی چیز را باید تغییر دهید اجتناب کنید. در عوض به این فکر کنید که در هر بازه زمانی یک عادت بد را ترک نمایید. این کار کلید اصلی پایداری در تحول  شماست. « چارلز دوهیج» نویسنده کتاب « قدرت عادت » می گوید : سعی کنید یک بازه زمانی مشخص یا یک پروژه کاری یک ماهه را صرف تغییر در عادات غلط خود کنید، و در طی پروژه به طور پیوسته در حال کار کردن برای ترک عادت بد خود باشید. سپس سراغ پروژه یا بازه زمانی بعدی و شروع تغییر دیگری در خود بروید. به این ترتیب در سالهای آینده مزایای این روش را در کیفیت کار و زندگی خود به وضوح خواهید دید.

راه و روش رسیدن به اهداف خود را تغییر دهید

اگر شما همیشه کارها را به تعویق می اندازید و در انجام آنها تعلل دارید،  ادامه این مطلب را بخوانید. چنانچه شما آمادگی لازم برای رویارویی با بحران های مالی یا شغلی را ندارید ، می توانید کارهایی که برای مدیریت بحران باید انجام دهید را به قسمت های کوچکتر تقسیم و اولویت بندی کنید. اکنون مدیریت کارها در دست شماست و باید کوچکترین و ساده ترین کار را که موعد انجام آن زودتر است انجام دهید و به ترتیب موعد و سختی کارها آنها را انجام دهید. بعنوان مثال چنانچه پروژه ای سه ماهه در پیش دارید پس از تقسیم پروژه به تکه های کوچکتر ، کار مربوط به هفته اخیر را شروع نمایید این کار می تواند تأمین هزینه ای مشخص  یا کم کردن نیم کیلو وزن تا  آخر هفته باشد.

ارسال شده در 3 بهمن 1398 توسط Z Samimi با موضوع سبک زندگی , سلامت , سلامت روان , ویدئوهای آموزشی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است