چگونه در ذهن افراد ماندگار شویم؟

اگر دل‌تان می‌خواهد که در تعاملات‌ اجتماعی‌تان فردی فراموش‌نشدنی باشید، قطعا باید خودتان را در همان برخورد اول در ذهن طرف مقابل حک کنید و از لحظات نخست آشنایی‌تان تأثیری به‌یادماندنی بر جای بگذارید. بسیاری از کسانی که در ذهن‌ها خوب نقش می‌بندند، به‌نوعی به‌چشم طرف مقابل‌شان منحصربه‌فرد می‌آیند. حتما برای خودتان هم پیش آمده است که کسی را مثلا به‌خاطر رنگ خاص لباسش خوب به‌یاد دارید یا مثلا مشتری‌ای را که با تعریف‌ و تمجیدش روزتان را ساخت، هنوز بعد از سال‌ها فراموش نکرده‌اید.

اما جالب است بدانید کسانی که فراموش‌نشدنی‌اند، لزوما زیبا و خوش‌چهره نیستند. اتفاقا خیلی‌هایی که فراموش‌نشدنی‌اند، چهره‌ی چندان متفاوت و جذابی ندارند، بلکه بیشتر به‌خاطر شخصیت گرم و دلپذیرشان که باعث می‌شود حس خوبی نسبت به خودمان پیدا کنیم، به‌یادماندنی می‌شوند. این قضیه در پژوهشی در سال ۲۰۱۴ به‌اثبات رسید؛ از قضا مشاهده شد چهره‌های دارای جذابیت کمتر به‌نسبتِ چهره‌های جذاب‌تر به‌یادماندنی‌ترند. بنابراین جذابیت همیشه به‌معنی فراموش‌نشدنی بودن نیست.

برخورد اول

از طرفی، در پژوهش دیگری به این نتیجه رسیدند که جذاب‌ترها معمولا بهتر درک می‌شوند. علتش این است که دیده می‌شوند و ازآنجایی‌که با دقت بیشتری به آنها توجه می‌شود، شخصیت‌شان از سوی طرف مقابل بهتر درک می‌شود. شرکت‌کنندگان در پژوهش مذکور به‌شکل نوبت گردشی طی وعده‌های سه‌دقیقه‌ای باهم آشنا شدند. طبق نتایج به‌دست‌آمده، کسانی که از جذابیت فیزیکیِ بیشتری برخوردار بودند، به‌چشم طرف مقابل‌شان خوشایندتر دیده شدند. این افراد خودشان را دارای ویژگی‌هایی می‌دانستند که اتفاقا مطابق همان ویژگی‌های شخصیتی‌ای که خودشان گفته بودند، در نظر مخاطبان‌شان جلوه کردند. یعنی کلیشه‌ی «زیبایی بهتر است!» به‌نوعی در این پژوهش اثبات شد.

با این وجود، تحقیقات بیشتر در همین زمینه به تأیید جمله‌ی معروف «زیبایی در چشم بیننده است» انجامید. طبق نتایج این پژوهش، حتی کسانی که معمولا به‌چشم طرف مقابل‌شان جذاب نمی‌آیند، باز هم ممکن است درصورتی که از سوی بیننده‌ای جذاب تلقی شوند، از کلیشه‌ی جاذبه‌ی فیزیکی بهره ببرند. پس حتی کسانی که دارای جذابیت ظاهری نیستند نیز می‌توانند دیگران را به خودشان جذب کنند. خوشبختانه جاذبه‌ی بین‌فردی به اشکال مختلفی ازجمله از طریق ویژگی های شخصیتی و ترجیحات سلیقه‌ایِ فردی به‌وجود می‌آید.

خلاصه اینکه دیگران ما را فارغ از جذابیت‌های ظاهری‌مان، بیشتر به‌خاطر حسی که در آنها به‌وجود می‌آوریم، به‌یاد می‌سپارند. این حس‌وحالی که درنتیجه‌ی برخوردتان با دیگران در آنها ایجاد می‌کنید، خیلی خیلی مهم‌تر از سطح جذابیت عینی شماست. با این اوصاف به‌نظر می‌رسد بهترین ترفندی که می‌تواند شما را در ذهن دیگران فراموش‌نشدنی کند، این است که باعث شوید دیگران از تعامل با شما حس خوبی نسبت به خودشان داشته باشند.

منبع : چطور

حتما بخوانید:

فنون سخنرانی در جمع را یاد بگیریم!

چگونه یک مصاحبه شغلی موفق داشته باشیم؟

 

 

ارسال شده در 29 اردیبهشت 1398 توسط صمیمی با موضوع سبک زندگی , کار و زندگی , مطالب خواندنی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است