در حالت ایده آل چند حساب بانکی باید داشته باشیم؟

این سوالی است که همه ما حداقل یک بار از خودمان پرسیده‌ایم. اگر شما مثل من باشید، احتمالا یک حساب برای تراکنش‌های روزانه ، یکی برای پس انداز و شاید هم حسابی دیگر برای جلوگیری از کارمزد برداشت از دستگاه‌های خودپرداز در کشورهای خارجی داشته باشید. به این ها حسابی دیگر برای خرید های پرخرج و بزرگ مثل خانه را اضافه کنید. در نتیجه امکان دارد که با وجود حساب‌های زیاد سردرگم شوید. وضعیت موقعی پیچیده تر می‌شود که شما شغل آزاد و یا کسب و کار مخصوص خود را داشته باشید.

در ادامه نظر چند کارشناس درباره تعداد حساب‌های بانکی و دلیل آن را می‌خوانیم، با پرشین خاتون همراه باشید.

اوضاع را پیچیده نکنید

جولی فورد،مدیر مالی و حسابدار Ford Financial Solutions می گوید:” نیاز بیشتر مردم معمولا با دو حساب بانکی رفع می‌شود : یکی برای خریدهای روزانه و دیگری برای پس انداز. ارزش سادگی نیازی به اغراق ندارد. خودم بانک های آنلاین مثل Capital One 360 را که کارمزد ندارند و دارای نرخ بهره بالایی هستند، به بقیه ترجیح می‌دهم.”

برانون لمبرت، مدیر مالی شرکت Canvasback Wealth Management، نیز با این مورد موافق است.

او می گوید:”صرف نظر از موقعیت، من طرفدار این هستم که همه چیز را تا حد ممکن ساده نگه دارم. با پیچیده‌تر کردن اوضاع، سودی عاید شما نخواهد شد. شما حسابی عادی برای هزینه‌های ماهانه و حسابی با نرخ بهره‌ی بالاتر برای پس‌انداز می‌خواهید. قطعا به دنبال این نیز نیستید که پول اضافه را در حساب اولی نگه دارید؛ چرا که در اینصورت این پول را نیز به آسانی خرج خواهید کرد. همچنین ممکن است بخواهید حساب سومی برای کنار گذاشتن پول برای هدفی مشخص مثل پرداخت قسطی هزینه خانه باز کنید.”

فورد اضافه می‌کند که اگر متاهل باشید، می‌توانید حساب های مشترک را نیز در نظر داشته باشید.

“اگر ازدواج کرده باشید، وجود یک حساب عادی و یک حساب پس انداز برای شما کافی است. حساب عادی شما باید به اندازه کافی موجودی داشته باشد که شب با خیال آسوده بخوابید و همچنین اجازه پرداخت صورت حساب ها را در هرماه به صورت کامل به شما بدهد. حساب پس انداز شما نیز باید به اندازه هزینه های ضروری و بدهکاری ها تا حداقل سه ماه دیگر، موجودی داشته باشد.”

لمبرت به این اشاره میکند که ممکن است شما با وجود تاهل حساب های جدا (نه مشترک) را انتخاب کنید که این باعث می‌شود که شما درگیر مدیریت حساب دیگری نیز بشوید.

او چنین توضیح می دهد: “شما و همسرتان می‌توانید حسابی جداگانه برای خرج‌های شخصی داشته باشید، ولی من همچنان یک حساب مشترک خانوادگی را برای پرداخت هزینه‌های خانوار و قبوض ترجیح می‌دهم.”

چه زمانی باید حسابهای جدید باز کنم؟

فورد ادامه می دهد که در بعضی موقعیت‌ها، ممکن است به حساب‌های جدید نیاز پیدا کنیم. اگر درآمد ثابتی نداشته باشید به خاطر اینکه شغلتان آزاد است، ممکن است حسابی نیاز داشته باشید تا به صورت ماهانه و منظم درآمد ثابتی را به آن واریز کنید.

“حسابی مخصوص پس‌انداز درآمد خود بسازید. سپس هر ماه به صورت منظم، مقداری ثابت را به حساب عادی خود واریز کنید.”

اگر امسال انتظار یک قبض مالیاتی سنگین را دارید، هر دفعه که حقوق خود را دریافت می‌کنید، مقداری از آن را به حسابی فقط مخصوص این کار انتقال دهید. باور کنید با این کار در ماه آوریل از خود تشکر خواهید کرد.

نیاز به پس انداز برای یک هزینه بزرگ سالانه مثل سفر یا حق بیمه دارید؟ این مساله هم شایستگی داشتن حسابی جدا را دارد. به سادگی مقداری از حقوقی را که هر ماه دریافت می‌کنید به این حساب منتقل کنید.

سایر دلایل برای ساختن حساب اضافه میتواند این ها باشد: میخواهید برای خیریه پول کنار بگذارید؛ میخواهید به خانواده یا پدر و مادرتان کمک مالی کنید و یا در صورتی که صاحب خانه هستید.

فورد اضافه می کند:” نگهداری پول اضافی در حساب عادی یا سایر حساب هایتان، اهداف پس اندازی شما را به هنگام رخدادهای غیر منتظره حفظ می کند.”

اگر کسب و کار خود را دارید

اینکه کسب و کار خود و هزینه های شخصی را جدا نگه دارید از اهمیت زیادی برخوردار است و لازمه‌ی این کار داشتن حساب های جدید و اضافه است.

فورد می گوید:”هزینه های شخصی و کارتان را ازهم جدا کنید، حتی اگر شریک ندارید. در ابتدا برای بیشتر مردم، وجود یک حساب برای کسب و کارشان کافیست. اما بالاخره ممکن است روزی بخواهید یک حساب پس انداز داشته باشید که در آن دخایر نقدیتان را از بودجه مورد نیاز برای کارتان جدا کنید.”

اگر زندگیتان به حقوق هر ماه وابسته است

اگر از آن دسته افراد باشید که هر ماه تمام موجودی حساب خود را به پایان می رسانند، باز کردن چندین حساب هم می تواند به نفعتان باشد.

فورد اشاره می کند:” اگر شما وابسته به حقوق هر ماه خود زندگی می کنید و هر ماه تمام آن را خرج می‌کنید، داشتن چند حساب پس انداز می تواند به کمک شما بیاید مخصوصا برای هزینه های بزرگ سالیانه. بیشترین هزینه سالانه خود را پیدا کنید و به صورت ماهانه مقداری از درآمدتان را به حسابی جدا واریز کنید و به این نوع خرج ها اختصاص دهید.”

اما لمبرت سادگی و پیچیده نبودن را در اولویت قرار میدهد.

او می گوید:”حداکثر دو حساب بانکی داشته باشید. بدیهی است که شما یک حساب عادی نیاز دارید، اما من حساب پس انداز را نیز به شما پیشنهاد میکنم اگر چه مقدار کمی پول وجود داشته باشد که بخواهید در آن حساب قرار دهید. اگر شما مقداری پول در هر زمان اضافه آوردید، آن مقدار را در اسرع وقت به حساب پس انداز خود برای کار های ضروری واریز کنید. در غیر این صورت حساب عادی شما، حساب اولیه و اصلیتان خواهد بود. اگر داشتن یک حساب پس انداز در بانک برای شما هزینه بر شد، با همان حساب اولیه خود کنار بیایید تا زمانی که بتوانید هزینه هر دو را بپردازید.”

سخن آخر

باید به این مورد اشاره کرد که یک پاسخ برای همه‌ی مسائل مالی وجود ندارد.

فورد اذعان می کند:”پاسخ به این مسائل به اولویت بندی شما، خرج و مخارج و پس‌انداز شما بستگی دارد. حساب های پس انداز اضافه با توجه به شرایط زندگی‌تان، به شما برای داشتن نظم بیشتر کمک خواهد کرد”.

حتماً بخوانید:

ترجمه از گروه تأمین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 25 اردیبهشت 1398 توسط کیوان با موضوع سبک زندگی , کار و زندگی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است