تاثیر متفاوت اضافه وزن و چربی بدن بر سلامت مردان و زنان

چربی بدن به طور متفاوتی در بدن مردان و زنان انباشته می شود. مطالعه جدیدی به بررسی پیامدهای سلامتی ناشی از این تفاوت ها می پردازد که در این بخش از پرشین خاتون ارائه شده است.


فعالیت مرد و زن

مردان و زنان چربی را در قسمت های مختلف بدن خود جمع می کنند.
روز به روز به تعداد افراد بزرگسال چاق اضافه می شود و رژیم های غذایی پرچرب ممکن است در این امر مقصر باشند.
با این حال، مردان و زنان به یک رژیم غذایی پر چرب واکنش متفاوتی نشان می دهند.
این تفاوت ها مورد توجه دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید (UCR) بودند که شروع به بررسی پیامدهای سلامتی چاقی در موش های نر و ماده کردند.
دجوردیکا کاس، استادیار علوم زیست پزشکی در دانشکده پزشکی UCR، این مطالعه را هدایت کرد که در حال حاضر در مجله Frontiers in Immunology منتشر شده است.


کاس و همکاران نقش هورمون زنانه استروژن در تجمع چربی و همچنین پیامدهای سلامتی اضافه وزن در موش های نر در مقابل موش های ماده را مورد بررسی قرار دادند.

آیا تخمدانها از زنان در برابر افزایش وزن محافظت می کنند؟

همانطور که نویسندگان مطالعه توضیح می دهند، مطالعات قبلی نشان می دهند که زنان در هنگام جوانی لاغر هستند، اما بعد از یائسگی ، افزایش وزن پیدا می کنند، زیرا استروژن به آنها کمک می کند از وزن بیش از حد جلوگیری کنند.

تخمدانها منبع اصلی استرایدول، که نوعی استروژن است، در زنان پیش از یائسگی هستند. بنابراین، کاس و تیمش خواستند نقش محافظتی استروژن تولید شده توسط تخمدان را با حذف تخمدان ها در جوندگان(موش های) ماده آزمایش کنند.

داشتن دور کمر و ران بیشتر ممکن است خطر حمله قلبی در زنان را افزایش دهد

هنگام پیشبینی خطرات قلبی عروقی مرتبط با چاقی، توزیع چربی بدن مهمتر از شاخص توده بدنی (BMI) است.
محققان موش های ماده ای را که تخمدان آن ها را برداشته بودند با رژیم غذایی پر چرب تغذیه کردند و اثرات آن را با موش های نر که رژیم غذایی مشابه داشتند، مقایسه کردند.
دانشمندان سپس تعداد اسپرم های موش های نر ، تناوب استروژن در موش های ماده و نشانگرهای سندرم متابولیک و التهاب در هر دو جنس نر و ماده را مورد بررسی قرار دادند.

چربی بدن چگونه بر مردان و زنان تاثیر می گذارد؟

کاس یافته های خود را به طور خلاصه این چنین بیان می کند: “ما متوجه شدیم که موش ها هنگام تغذیه با رژیم غذایی حاوی چربی زیاد وزن می گیرند، که نشان می دهد هورمون های تخمدان قطعا در برابر افزایش وزن اثر محافظتی دارند.”

“اما ما همچنین دریافتیم که این موش های ماده نه التهاب عصبی و نه تغییراتی در هورمون های تولید مثل از خود بروز ندادند که نشان می دهد آنها توسط عوامل دیگری غیر از استروژن تخمدان محافظت می شوند. این امر یافته ای جدید است.”
دجوردیکا کاس

او در مورد تفسیر این نتایج برای انسان می گوید: “موش هایی که رژیم غذایی با چربی بالا دارند، همانند افراد چاق، در معرض سندرم متابولیک (مجموعه ای از بیماری ها شامل دیابت نوع ۲ و حساسیت به انسولین )هستند”.
با این حال، پیامدهای سلامتی اضافه وزن در اینجا متوقف نمی شود. کاس توضیح می دهد”مردان چاق دارای سطوح پایین تر تستوسترون ، در کنار میل جنسی کم ، سطح انرژی پایین و قدرت عضلانی کاهش یافته هستند. ما این موضوع را در موش ها نیز دیده ایم؛ موش های نر چاق تقریبا ۵۰ درصد کاهش در تستوسترون و تعداد اسپرم را از خود نشان دادند.”
از سوی دیگر، او اضافه می کند”زنان چاق در چرخه قاعدگی خود مشکل دارند. آنها تخمک گذاری نمی کنند. موش های ماده چاق همان نتایج را در کنار کاهش سطح باروری نشان می دهند.”

بدنهای گلابی شکل و التهاب مغزی


با این حال، این تحقیق همچنین نشان می دهد که زنان نسبت به اثرات مضر اضافه وزن بیشتر محافظت می شوند، پدیده ای که می تواند بر روی شکل بدن زنان و توزیع چربی بدن آنها بسیار تاثیر بگذارد.
محققان می گویند: “نتایج ما توافق دارند که مردان دارای ذخیره های چربی احشایی بزرگتر هستند.” همچنین به نظر می رسد نتایج نشان می دهند که زنان پیش از یائسگی تمایل به ذخیره چربی زیر جلدی یا زیر پوست دارند.
تجمع چربی در اطراف شکم به بدن “سیبی شکل” منجر می شود، در حالیکه وقتی چربی در اطراف ناحیه مفصل ران جمع می شود ، منجر به شکل گیری بدن “گلابی” شکل می شود. زنان بیش تر به نوع دوم و مردان به نوع اول دچار می شوند.
چربی احشایی یا شکمی، می تواند به اندام های داخلی برسد و آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، این نوع چربی، به گفته کاس”وقتی به میزان بیش از حد می رسد، بیش تر ملتهب می شود . این چربی سپس سلول های ایمنی که فعال می شوند را از گردش خون جذب می کند.”

مطالعات قبلی نشان داده اند که التهاب عصبی یکی از عوارض جانبی چاقی است، اما این مطالعه به طور خاص نشان داد که در موش های نر، ماکروفاژها – که یک نوع سلول ایمنی بزرگ هستند – به سد خونی _ مغزی نفوذ می کنند و به مغز می رسند.
طبق گفته کاس، “مغز به عنوان یک سایت حفاظت شده ایمنی محسوب می شود، اما ما نشان می دهیم که التهاب محیطی” به مغز گسترش پیدا می کند “که به نوبه ی خود باعث ایجاد مشکلات عصبی می شود.”

با این حال، نویسندگان هنوز نمی توانند مکانیسم هایی را که پشت سر این عفونت عصبی ناشی از چاقی هستند، درک کنند و نمی دانند چرا زنان در برابر آن محافظت می شوند. بنابراین، مطالعات آینده مورد نیاز خواهند بود.
کاس می گوید: “در مواقع بروز اضافه وزن، وقتی صحبت از نگرانی در مورد التهاب عصبی پیش می آید، زنان بیشتر از مردان در برایر این عارضه محافظت می شوند.” او توضیح می دهد و می گوید: “این امر می تواند یک حمایت تکاملی برای زنان باشد که بر اثر بارداری، تغیرات بیشتری در وزن خود تجربه می کنند.”

حتما بخوانید

غذاهای چربی سوز

غذاهای چربی سوز و عضله ساز

منبع: www.medicalnewstoday.com

گروه ترجمه و تامین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 8 دی 1397 توسط پریسا معینی با موضوع سلامت , سلامت عمومی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است