گیاهان دارویی برای کودکان (۲)

در مقاله قبل مقدمه ای بر داروهای گیاهی و استفاده از گیاهان دارویی برای کودکان و درمان آنها ارائه دادیم. در این مقاله به نحوه استفاده و آزمایش آلرژی زایی گیاهان (نحوه انجام تست آلرژی) برای کودک می پردازیم با ما همراه باشید.

اگر مقاله قبلی پرشین خاتون را در این مورد مطالعه نکرده اید، توصیه می کنیم حتما بخوانید:‌

مقاله شماره ۱ داروهای گیاهی مناسب کودکان

واکنشهای غیر سیستماتیک

گیاهان یکی از ایمن ترین داروهای موجود در زمین هستند. این امر بدان معنا نیست که در گیاهان یا داروهای گیاهی سمی که می تواند باعث واکنش های مضر شوند ، وجود ندارد. بلکه گیاهانی که امروزه استفاده می کنیم، قرن ها توسط مردم در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته اند، بنابراین ما به خوبی از نحوه عملکرد آن ها بر روی بدن انسان و واکنش هایی که ایجاد می کنند، آگاهی داریم.
گاهی اوقات یک گیاه واکنش غیر سیستماتیک را در یک فرد تحریک می کند. این گیاه سمی نیست؛ بلکه انتخابی خوب برای آن فرد خاص نیست. به عنوان مثال، توت فرنگی، یک میوه کاملا خوشمزه، و عالی برای برخی افراد است و برای برخی دیگر خطرناک است.

آزمایش پچ(تست آلرژی)

بعضی از کودکان بیشتر از سایرین به آلرژی دچار می شوند. اگر نگران هستید که فرزندتان به یک گیاه خاص چطور واکنش نشان می دهد، آزمایش پچ را امتحان کنید. با گیاه مورد نظر خود چای درست کنید (طبق دستورالعمل های گیاهان دارویی) و سپس مقدار کمی چای را روی پوست داخلی بازوی کودک تان بمالید. ۲۴ ساعت صبر کنید و طی این مدت حواستان به این نقطه باشد. در صورت مشاهده واکنش های ناسازگار – بثورات پوستی، خارش چشم ها ، تورم گلو، خارش – بلافاصله مصرف آن را قطع کنید.
اگر کودک واکنش نامطلوبی را تجربه نکرد، مقدار کمی از چای را به او بدهید تا بنوشد. باز هم ۲۴ ساعت صبر کنید. اگر نشانه هایی از واکنش های آلرژیک ظاهر شد، مصرف آن را متوقف کنید.
اگر فرزندتان به گیاه واکنش نشان می دهد، برای رد کردن احتمال وجود دلیل دیگری برای این علائم، ممکن است بخواهید دوباره گیاه را با روش مشابهی آماده کنید و بعد از چند روز آن را به همان مقدار مصرف کنید. اگر کودک دوباره احساس ناراحتی کرد، می توانید اثرات آن را به گیاه اختصاص دهید و به دنبال گیاه سازگار دیگری باشید.

اجتناب از هیستری:
استفاده عاقلانه از گیاهان

امروزه گزارش های زیادی در مورد سمیت گیاهان وجود دارند . حتی مواد کاملا خوش خیم و بی خطر مانند بابونه و نعناع در لیست سیاه قرار دارند. دلیل این امر این نیست که افراد بیشتری از گیاهان استفاده می کنند (همانطور که اغلب پیشنهاد می شود)، بلکه افراد به طریقی از گیاهان استفاده می کنند که اجازه مصرف مقادیر دقیق بیشتری_بسیار بیش تر از حد مجاز_ به آن ها می دهند. در گذشته گیاهان اغلب به صورت چای، شربت و تنتور استفاده می شدند. این نوع آماده سازی حاوی مقادیر نسبتا کمی از کل گیاه هستند.
کپسول های گیاهی که حجم زیادی از گیاهان را به صورت قرص های کوچک ارائه می دهند، اجازه مصرف مقادیر بسیار زیادی را می دهند، در حالی که آماده سازی استاندارد حاوی عصاره های بسیار متمرکز از اجزای خاص گیاهی – نه کل گیاه – است که دامنه بسیار فراتری نسبت به غلظت های طبیعی یافت شده در طبیعت را شامل می شود. این نوع از مقادیر متمرکز تا به امروز در دسترس نبوده اند.
نه با قرنها بلکه با هزاران تجربه در زمینه استفاده از گیاهان دارویی، می توانید از ایمنی آنها برای فرزندتان – در واقع برای کل خانواده تان اطمینان حاصل کنید. اما عاقلانه از داروهای گیاهی استفاده کنید:
_ فقط از آن گیاهانی استفاده کنید که دارای سابقه ایمنی هستند.
_مقدار مناسب دارو را استفاده کنید.
_اگر مشکوک هستید که داروی گیاهی دلیل یک پاسخ غیر سیستماتیک است ، از مصرف گیاه خودداری کنید.
_هر زمان که شک دارید یا زمانی که کودک شما به داروهای گیاهی پاسخ نمی دهد، با پزشک خود مشورت نمایید.

منبع: برگرفته و ترجمه شده از کتاب Herbs for Children’s Health نوشته Rosemary Gladstar

گروه ترجمه و تامین محتوای پرشین خاتون

 

ارسال شده در ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ توسط صمیمی با موضوع سلامت , شفابخشی با گیاهان

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است