چگونه سوزش سردل (ترش کردن) در دوران بارداری را تسکین دهیم؟

سوزش سر معده در طول دوران بارداری یکی از عوارض جانبی شایع در این دوران می‌باشد. سوزش سر دل در طول دوران بارداری من را به آستانه دیوانگی رساند، و یک بار اشک من را درآورد. اگر احساس سوزش بیش از حد در سر دل خود می‌کنید، در ادامه با ما همراه باشید زیرا که همه چیزهایی را که لازم است در مورد سوزش سر معده در دوران بارداری بدانید، از جمله اینکه چرا این اتفاق می‌افتد و چگونه آن را به حداقل برسانید، آمده است.عواملی که باعث سوزش معده در دوران بارداری می‌شود، و عواملی که باعث به حداقل رساندن آن می‌شود را بیابید.

چرا این اتفاق می‌افتد؟

سوزش سر دل در طول دوران بارداری در هر زمانی ممکن است اتفاق بیافتد، اما در سه ماهه ی اول و سوم احتمال بروز آن بیشتر می‌باشد. تغییرات هورمونی شدیدی که در ۱۲ هفته ی اول اتفاق می‌افتد باعث بروز این عارضه در طی سه ماهه اول می‌شود. هورمون ها باعث شل شدن بیش از حد دریچه ی بین معده و مری می‌شوند و همین باعث شروع سوزش در سر معده می‌شود. در طول سه ماهه سوم، مجموع هورمون ها و نوزاد است که باعث بروز سوزش می‌شود. همانطور که رحم بزرگتر می‌شود، اعضای دیگر در شکم، از جمله معده فشرده می‌شوند. همانطور که معده فشرده شده است، اسیدهای معده به سمت بالا حرکت می‌کنند و باعث سوزش می‌شوند.

چگونه می‌توان این مشکل را حل کرد؟

در حالی که نمی‌توانید هورمون ها را آرام کنید یا بزرگ شدن رحم را متوقف کنید و از فشرده شدن معده جلوگیری کنید، اما با وجود این، چند چیز می‌تواند سوزش سر معده در طول بارداری را تسکین دهد.

  1. به زمان صرف وعده های غذایی دقت کنید. بهتر است حداقل چند ساعت قبل از خواب غذا بخورید.
  2. اجازه دهید گرانش کار خود را بر روی شما انجام دهد. اگر در حالت عمودی باقی بمانید یا در حین خواب به چیزی تکیه دهید، کمتر احتمال دارد اسید معده به میزان زیاد افزایش یابد و کمی‌تسکین می‌یابید.
  3. نگاهی به رژیم غذایی خود بیندازید. چربی ها، مرکبات یا دیگر مواد غذایی اسیدی می‌توانند باعث سوزش سر معده شوند. در صورت امکان، از این غذاها تا حد امکان پرهیز کنید و یا اگر می‌خواهید از خوردن آن لذت ببرید، حداقل مقدار ممکن را بخورید.
  4. آهسته غذا بخورید. من متوجه شدم که وقتی در طول روز وعده های غذایی کوچکتری می‌خوردم، کمتر احساس ناراحتی می‌کردم.
  5. مصرف مایعات خود را زیر نظر بگیرید. سعی کنید با وعده های غذایی کمتر بنوشید و نوشیدنی هایی از خانواده ی شیر یا دوغ انتخاب کنید تا به تعادل اسیدیته ی معده کمک کند.

عوارض جانبی در هر زن متفاوت است و آنچه برای دوست شما به کار می‌آید ممکن است برای شما بی فایده باشد. با پزشک خود در مورد سوزش سر معده صحبت کنید. او می‌تواند برخی از آنتی اسیدهای ایمن را پیشنهاد دهد.

منبع: parenting.com

ترجمه از گروه تأمین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 3 بهمن 1397 توسط صمیمی با موضوع بارداری , سلامت

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است