راه‌های از بین بردن موهای زائد

حذف دائم موهای زائد بدن در طول تاریخ یکی از خواسته‌ها و آرزوهای همیشگی خانم‌ها و بعضی از مردان که رشد موهای بدنشان در نواحی مختلف نظیر زیربغل، نواحی تناسلی و دست‌ها و پاها زیاد است، بوده است.در این مقاله با روش های گوناگونی برای از بین برد موهای زائد آشنا می شوید . با پرشین خاتون همراه باشید .

وقتی از بین بردن این موها بخشی از عادت شما برای زیبایی باشد، ممکن است روش‌های متفاوتی را بر روی بخش‌های مختلف صورت و بدنتان امتحان کنید. حتی احتمالا به این نیز فکر می‌کنید که آن‌ها را به صورت دائمی از بین ببرید تا کارهای کمتری هنگام شروع روز داشته باشید. انتخاب‌های زیادی دارید. بنابراین می‌توانید از روش‌های مختلفی برای تلطیف پوست خود بهره ببرید.

purchase neurontin کندن موها با استفاده از موچین یا سایر وسایل

go to this website نحوه کار: هر مو را با استفاده از موچین از ریشه در می‌آورید.

https://www.ayeryhoy.es/9366-dts44812-senderismo-cerca-de-zaragoza.html نواحی مطلوب: نواحی کوچک صورت

free and new christian dating site زمان رویش مجدد مو: ۳ تا ۸ هفته

نکات: با آغشته کردن موچین به الکل، آن را قبل و بعد هر بار استفاده تمیز کنید تا احتمال عفونت را کاهش دهید.

عوارض جانبی احتمالی: اگر مو بشکند، می‌تواند دوباره زیر پوست رشد کند و باعث به وجود آمدن موی زیرپوستی شود.

تراشیدن

نحوه کار: با استفاده از تیغ یا ماشین اصلاح، موها را از فاصله‌ای نزدیک پوست می‌تراشید. دیوید پاریسر، متخصص پوست، می‌گوید: “افسانه‌ای معروف وجود دارد که می‌گوید تراشیدن مو باعث می‌شود که با ضخامت بیشتری رشد کند. اما این درست نیست. موی تراشیده نشده دارای انتهایی نرم و باریک است. وقتی آن را می‌تراشید، در حقیقت آن نوک نرم را تراشیده‌اید؛ بنابراین زمخت به نظر می‌رسد.”

نکات: اگر از تیغ یک بار مصرف استفاده می‌کنید، پوست خود را با صابون یا کرم مرطوب کنید. از طرفی که مو می‌روید، آن را بتراشید. تیغ خود را هرچند وقت یک بار عوض کنید چون تیغ کهنه ممکن است باعث بریدگی پوست شود.

نواحی مطلوب: تمام نواحی بدن

زمان رویش مجدد مو: ۱ تا ۳ روز

عوارض جانبی احتمالی: موهای زیرپوستی، به خصوص در ناحیه بیکینی

وکس

نحوه کار: آرایشگر وکس چسبنده را بر روی پوست می‌کشد و سپس تکه‌ای پارچه بر روی آن قرار می‌دهد. زمانی که وکس خشک شد، تکه‌های پارچه‌ای را به سرعت از روی پوست برداشته و مو را می‌کند. برخی از انواع وکس نیازی به استفاده از پارچه ندارند.

نواحی مطلوب: تمام نواحی از جمله صورت، زیربغل و بیکینی

زمان رویش مجدد مو: ۳ تا ۶ هفته

عوارض جانبی احتمالی: قرمزی و تورم. ممکن است اطراف فولیکول مو عفونت کند. هر چه بیشتر وکس کنید احتمال عفونت کاهش می‌یابد.

نکات: مو باید حداقل ۴/۱ اینچ باشد تا بتوان آن را وکس کرد. بنابراین به موهایتان چند هفته فرصت بدهید تا رشد کنند سپس وکس کنید.

 

الکترولیز

نحوه کار: یک متخصص آموزش دیده، سوزن‌های کوچک را در هر فولیکول مو قرار می‌دهد تا با استفاده از جریان برق ریشه مو را نابود کند.

نواحی مطلوب: به خاطر اینکه الکترولیز زمان زیادی می‌برد، بیشتر برای نواحی کوچک مثل قسمت بالای لب یا چانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. زنانی که موی سفید یا بلوند دارند و نمی‌توانند لیزر یا آی پی ال کنند، می‌توانند از الکترولیز بهره ببرند.

زمان مورد نیاز: هر یک یا دوهفته تحت درمان قرار می‌گیرید و این‌کار تا موقعی که مو تقریبا از بین برود، ادامه دارد.

عوارض جانبی احتمالی: قرمز شدن، ورم کردن و زخم شدن پوست

کرم‌های موجود در فروشگاه‌ها

نحوه کار: این کرم‌ها و لوسیون‌ها پروتئین‌های سازنده مو را در خود حل می‌کنند.

نواحی مطلوب: پاها، زیربغل و بیکینی. کرم‌های مخصوص صورت نیز موجود هستند اما معمولا روی موهای ضخیم تاثیری ندارند.

زمان رویش مجدد مو: از چند روز تا چند هفته

عوارض جانبی احتمالی: پاریسر می‌گوید:”کار این‌ کرم‌ها حل کردن مو در خود است ولی اگر زیاد بر روی پوست بمانند یا پوست خیلی حساس باشد، می‌توانند پوست را نیز در خود حل کنند.” بنابراین برای جلوگیری از مشکلات، روش استفاده موجود بر روی محصول را با دقت مطالعه کنید.

 

کرم‌های تجویزی

نحوه کار: وانیکا کرمی است که باید هرروز از آن استفاده کنید. موها را ازبین نمی‌برد ولی سرعت رشد آن‌ها را کاهش می‌دهد و باعث نرم شدن موها می‌شود.

نواحی مطلوب: این کرم‌ها معمولا درکنار لیزر کردن یا تراشیدن استفاده می‌شوند. رخسار می‌گوید:” این کار باعث می‌شود زمان بیشتری در بین جلسات درمان داشته باشید.”

 

هورمون‌ها

نحوه کار: گاهی یائسگی و بیماری‌های همچون سندروم تخمدان پلی‌کیستیک باعث افزایش موهای زائد می‌شوند. در چنین حالتی، دکتر برای شما داروهایی مانند قرص جلوگیری تجویز می‌کند تا میزان هورمون‌های مرتبط با رویش مو را کاهش دهد.

 

لیزر/ پالس نور

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که با تراشیدن، چیدن و وکس مو موافق نیستید، لیزر مو می‌تواند انتخاب خوبی برایتان باشد.

لیزر یکی از رایج‌‌ترین روش‌های از بین بردن موهای زائد در ایالات متحده است. لیزر پرتوهای خود را بر روی فولیکول‌های مو متمرکز می‌کند. رنگدانه‌های داخل فولیکول‌ها این پرتوها را جذب می‌کنند و به این ترتیب باعث از بین رفتن مو می‌شود.

نحوه کار: نابود کردن ریشه‌های مو با استفاده از پرتوهای لیزر بر عهده یک تکنسین است. کامرون رخسار، متخصص پوست، می‌گوید:” لیزر کردن از موثرترین راه‌های بلند مدت کاهش موهای زائد است.”

نواحی مطلوب: لیزر و آی پی ال برای هرنقطه‌ای از بدن مناسب هستند. اما برای زنانی که پوستشان روشن و موهایشان تیره است، کاربرد بیشتری دارد. برروی موهای سفید اثربخشی ندارد و برای موهای بلوند نیز چندان موثر نیست.

زمان رویش مجدد مو: برای اینکه نتیجه کار را ببینید  به ۶ تا ۱۲ جلسه درمان نیاز دارید. پس از آن نیز باید هر ۶ الی ۱۲ ماه مراجعه کنید.

عوارض جانبی احتمالی: ورم کردن یا قرمز شدن پوست. پاریسر می‌گوید چون احتمال سوختن یا زخم شدن پوست وجود دارد، بهتر است لیزر را در مکانی انجام دهید که دکتر متخصص نیز در آن مجموعه حاضر است.

مزایای لیزر

لیزر برای از بین بردن مو در نواحی صورت، پا، دست، زیر بغل، خط بیکینی و سایر نواحی کاربرد دارد.

مزایای لیزر عبارت اند از:

دقت : لیزر می‌توانند موهای زمخت و تیره را مورد هدف قرار دهد بدون اینکه به پوست اطراف آسیبی برساند.

سرعت : هر پالس لیزر کسری از ثانیه طول می‌کشد و می‌تواند همزمان تعداد زیادی مو را از بین ببرد. لیزر نواحی کوچک مثل قسمت فوقانی لب در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود. لیزر نواحی بزرگتر مثل پشت و پاها می‌تواند تا ۱ ساعت نیز زمان ببرد.

پیش‌بینی پذیری: بیشتر مراجعه‌کنندگان طی ۳ تا ۷ جلسه لیزر، موهای زائد خود را به طور دائمی از دست می‌دهند.

چگونه برای لیزر آماده شویم؟

لیزر کردن چیزی فراتر از نابود کردن موهای زائد است. پروسه‌ای پزشکی است که نیاز به آموزش دارد تا از خطرات احتمالی تا حد زیادی جلوگیری شود. قبل این کار، حتما باید به طور کامل از مدارک و مجوزات دکتر یا تکنسینی که انجام این کار را برعهده دارد، اطمینان حاصل کنید.

اگر می‌خواهید لیزر کنید، تا ۶ هفته قبل از این کار، باید الکترولیز، وکس و تراشیدن موهای خود را محدود کنید؛ زیرا لیزر ریشه موها را مورد هدف قرار می‌دهد و با انجام روش‌های مذکور، این ریشه ها به طور موقت از بین می‌روند.

همچنین تا ۶ هفته قبل و بعد لیزر، در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید؛ چرا که این کار اثر لیزر را کم می‌کند و احتمال به وجود آمدن عوارض جانبی را بالا می‌برد.

در طول لیزر کردن چه انتظاراتی داشته باشیم؟

قبل از شروع کار، بخشی از موهای شما که قرار است در معرض لیزر قرار بگیرند تا چند میلیمتر بالاتر از پوست شما تراشیده می‌شوند. با توجه به رنگ مو، رنگ پوست، ضخامت و محل آن بخش از موهای شما، تجهیزات لیزر تنظیم می‌شوند.

براساس نوع لیزر یا منبع نور استفاده شده، شما و تکنسین باید از محافظ چشم مناسب استفاده کنید. همچنین لازم است که لایه‌های بیرونی پوست خود را با ژل یا دستگاه سردکننده محافظت کنید. این کار به نفوذ پرتوهای لیزر در پوست کمک می‌کند.

در ادامه، تکنسین به سمت ناحیه مورد درمان پالسی از نور می‌فرستد و سپس چند دقیقه آن ناحیه را زیر نظر می‌گیرد تا اطمینان حاصل کند که تنظیمات استفاده شده مناسب بوده و همچنین واکنش‌های احتمالی پوست را بررسی کند.

وقتی عملیات تمام شد، به شما بسته یخ، کرم‌های ضد تورم و لوسیون یا آب سرد داده می‌شود تا ناراحتی پوست شما را برطرف کنید.

نوبت بعدی لیزر شما ۴ تا ۶ هفته بعد خواهد بود و تا زمانی که رشد موهای شما متوقف نشود، ادامه خواهد داشت.

ریسک‌ها و بهبودی

یک یا دو روز بعد لیزر، ناحیه مورد عمل آفتاب سوخته به نظر می‌رسد. کیسه‌های آب سرد و مرطوب کننده‌ها می‌توانند به بهبود این نواحی کمک کنند. اگر صورت شما مورد درمان بوده، می‌توانید روز بعد از لوازم آرایش استفاده کنید مگر اینکه صورتتان تاول زده باشد.

در ماه‌های بعد، موهای بخش مورد درمان، خواهند ریخت. از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا از تغییر رنگ موقتی پوستتان جلوگیری کنید.

تاول‌ها به ندرت اتفاق می‌افتند اما بیشتر در افرادی با پوست تیره‌تر دیده می‌شوند. سایر عوارض جانبی شامل ورم، قرمزی و زخم می‌شود. زخم‌های دائمی یا تغییر در رنگ پوست از موارد نادر محسوب می‌شوند.

هزینه‌های لیزر

طبق اطلاعات انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، میانگین هزینه‌ هر جلسه لیزر، ۲۳۵ دلار است. اما این مقدار با توجه به فاکتورهای زیر می‌‎تواند متفاوت باشد:

  • اندازه محل مورد درمان و زمان مورد نیاز برای آن
  • تعداد جلسات لازم
  • اینکه آیا دکتر یا شخص دیگری عملیات را انجام می‌دهد
  • بخشی از کشور که شما در آن مورد درمان قرار خواهید گرفت

برای هزینه‌های خاص دیگر از مشاور کمک بگیرید تا اطلاعات بهتری دستگیرتان شود.

تهیه و ترجمه از گروه تلمین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 23 مرداد 1397 توسط کیوان با موضوع زیبایی , سلامت

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است