آنتی بیوتیک های گیاهی ( زنجبیل بعنوان سینرژیست؛ موارد منع مصرف زنجبیل)

در علم داروسازی می توان به کمک زنجبیل تاثیر داروها را افزایش داد . این مکانیزم از طریق افزودن زنجبیل به داروهای مهار کننده باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک انجام پذیر است. همچنین  زنجبیل باعث کاهش رشد و ازدیاد عوامل سمی و بیماری‌زا و میکرو ارگانیزم‌های مضر می شود. این فرآیند از طریق باز کردن و انبساط رگ های خونی انجام می شود که طی این فرآیند عمل گردش خون حاوی ماده موثر داروها سریعتر و بهتر انجام گرفته و دفع مواد سمی نیز به تبع آن بهتر انجام می گیرد.

نقش مهم زنجبیل بعنوان سینرژیست یا تقویت کننده اثر داروها به چه صورت است؟

زنجبیل باعث کاهش توانایی باکتری ها در دفع مواد ضد باکتری از خود و سلول های دیگر می شود. در نتیجه این عمل، می تواند قدرت تعدادی از داروها را افزایش دهد. زنجبیل باعث تقویت اثر آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید (آربکاسین، جنتامایسین، توبرامایسین، استرپتومایسین) و سایر آنتی بیوتیک ها مانند باسیتراسین و پلی میکسین می شود. زنجبیل به این داروها در از بین بردن انتروکوک های(نوع گرم مثبت) مقاوم به وانکومایسین کمک می‌کند و در اصل از طریق افزایش نفوذ پذیری غشای سلولی باعث این اثر می شود. زنجبیل یک  مهار کننده قوی گلیکوپروتئین نوع P  بوده و در داروسازی می تواند یک رقیب سرسخت برای داروی ضد آنژین وراپامیل باشد. می تواند باعث افزایش تاثیر داروی دونامایسین در درمان سرطان باشد. زنجبیل می تواند انباشت دارو در بافت بیمار را تا سه برابر افزایش داده و باعث کاهش چشمگیر پس زدگی دارو از گلیکوپروتئین های نوع P  می شود.

مقادیر غیر موثر از داروهای تتراسایکلین در بدن می تواند با افزودن زنجبیل از حالت بی ضرر برای باکتری های استافیلوکوک ، به دشمن این ارگانیزم خطرناک تبدیل شود. مقادیری از ترکیبات حاوی زنجبیل می تواند مقاومت باکتریایی را در آسینتوباکتر بائومانی دستخوش تغییر نموده و کم نماید . زنجفیل باعث افزایش تاثیر داروی اینفدیپین در جلوگیری از تجمع پلاکتی گردید. این تاثیر،  در گروه های سالم داوطلب آزمایش و افراد مبتلا به بیماریهای خونی دیده شده است. زنجبیل همچنین باعث افزایش تاثیر داروی کلاریترومایسین بر روی باکتری نوع هلیکوباکتر پیلوری شد. در این آزمون ، صرف نظر از مقاوم بودن یا نبودن باکتری به دارو ، از قبل زنجبیل به دارو اضافه شد.

زنجبیل همچنین دارای تاثیر مستقیم در افزایش اثربخشی داروهای گیاهی نیز می باشد. بعنوان مثال گیاه دارویی ماگنولیا باعث افزایش ذخیره قند سوکروز در بدن می شود. فقدان یا کمبود ذخیره سوکروز در بدن موش ها موجب عدم تحرک و بی‌حرکت ماندن آنها می شود. در آزمایشی که بر روی موش ها انجام شد مشاهده گردید که هنگامی که زنجبیل را به ترکیب حاوی ماگنولیا اضافه کردند، مدت زمان بی‌حرکت ماندن موش ها کاهش چشمگیری یافت. قابل ذکر است که زنجبیل به شکل روغن فرّار به ترکیب فوق اضافه شد.

در مطالعات دیگری که انجام شد، هنگامی که روغن زنجبیل به عنوان سینرژیست در ترکیب با داروهای دیگر استفاده شد، نتایج حاکی از آن بود که تاثیر قدرتمندی در درمان افسردگی توسط دارد. با افزودن زنجبیل به مقادیر بی اثر گیاه ماگنولیا ،  افزایش سطوح هورمون نشاط آور سروتونین در مغز و نورآدرنالین در لایه جلوی پیشانی  به صورت کاملا محسوس مشاهده گردید.

همچنین در طب سنتی چین نگاه ویژه‌ای به زنجبیل در درمان اثرات سمی داروهای گیاهی و شیمیایی می شود. نتایج آزمایشات هم بر این توجه ویژه چینی ها به زنجبیل صحه می گذارد، چرا که کاهش سطوح کادمیوم و مواد سمی در بدن موش ها به عینه دیده شده است. خاصیت ضد سمی زنجبیل بر همگان روشن است فسفات های آلی موجود در حشره کش ها نیز از جمله این سموم هستند که زنجبیل دشمن آنهاست.

عوارض جانبی و موارد منع مصرف زنجبیل

از مصرف مقادیر بالای فرآورده های زنجبیلی در دوران بارداری می بایست خودداری نمایید. زیرا این گیاه قاعدگی آور بوده و سبب تسهیل بوجود آمدن عادت ماهانه می شود. با این حال مصرف مقادیر معقول ریشه خشک شده زنجبیل می تواند به بهبود ناخوشی و حالت تهوع صبحگاهی  کمک کند. ممکن است در مواردی تشدید کننده سنگ  صفرا باشد.معمولا در صورتی که پودر خشک شده ریشه زنجبیل مصرف شود ممکن است بندرت شاهد این علایم باشید:

نفخ ، سوزش معده ، ترش کردن و حالت تهوع.

تداخلات و فعل و انفعالات با سایر داروها

ریشه گیاه زنجبیل باعث تشدید اثرات برخی از آنتی بیوتیک ها مانند آمینوگلیکوزیدها می شود. این فرآیند تشدید اثر ،در مقابله با باکتری ها و ارگانیزم‌های مقاوم به درمان مشاهده می شود.

بررسی گیاه زنجبیل از نظر شیمیایی

در ریشه گیاه زنجبیل صدها نوع از ترکیبات شیمیایی وجود دارد. برخی از مهمترین آنها عبارتند از: جینجرول، زینجیبرول، زینجیبرن، شوگائول ، تری دی هیدروشوگائول، جینجردیول بصورت مشتقات تکی و دی استیله شده، دی هیدروجینجردیون و … . روغن هایی با قابلیت انحلال سریع در هوا (فرّار) مانند جینجرول، خواص درمانی قدرتمندی دارند اما مقادیر بالای ترکیبات شیمیایی مفید در ریشه تازه موجود بوده و در ریشه خشک گیاه، مقدار آن بسیار ناچیز است. باید متذکر شد که مقادیر آن در ریشه تازه زنجفیل، شش الی پانزده برابر بیشتر از مقدارش در ریشه خشک گیاه است. وقتی ریشه گیاه زنجبیل خشک می‌شود، مقادیر زیادی از ترکیبات شیمیایی سازنده آن به شوگائول ( Shogaol ) تبدیل می شوند، باید بدانید که بیشتر این ترکیبات خاصیت ضد ویروسی دارند.

 

منبع: کتاب Herbal healing for women

From Note: https://goo.gl/ScG4Hc

حتما بخوانید:‌

آنتی بیوتیک های گیاهی (کاربرد زنجبیل در طب سنتی ملل مختلف)

آنتی بیوتیک های گیاهی (کاربرد زنجبیل در طب سنتی ملل مختلف)

زنجبیل به عنوان یک آنتی بیوتیک گیاهی

ارسال شده در 21 فروردین 1398 توسط صمیمی با موضوع خواص خوراکی‌ها , سلامت , شفابخشی با گیاهان

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است