بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی

زنان باردار و شیرده باید سعی کنند خود را در معرض سم بوتولینوم قرار ندهند. تزریق بوتاکس بی خطر شناخته شده و هنوز گزارشی نشده است که نشان دهد این سم از مادر به کودک انتقال یافته است.
اما بوتاکس حاوی نوروتوکسین ها است که می تواند در مقادیر زیاد خطرناک باشد یا برای افرادی که به این مواد شیمیایی آلرژی دارند. بیماری یا عفونت ناشی از سم بوتولینوم با نام بوتولیسم شناخته می شود. بیماری بوتولیسم می تواند کشنده باشد، به ویژه در زنان باردار، نوزادان، افرادی که دچار بیماری های گوارشی هستند.

بوتاکس در بارداری

اگر چه برخی تحقیقات نشان داده است که مولکول سموم بوتولینوم بسیار بزرگتر است که بتواند از جفت در طول بارداری عبور کند، اما با این وجود به زنان باردار و شیرده توصیه می شوند تا از منابع بالقوه سم بوتولونیوم، مثل بوتاکس و همچنین غذاهای خاصی دوری کنند.

ایمنی بوتاکس در دوران شیردهی

اطلاعات بسیار کمی در مورد ایمنی استفاده از بوتاکس در هنگام تغذیه با شیر مادر وجود دارد. اما، در اینجا چیزی است که ما می دانیم:

  • در هر تزریق بوتاکس تنها مقدار کمی از سم بوتولینوم نوع A خالص وجود دارد.
  • دارو به طور مستقیم به عضله می رود و شواهدی وجود ندارد که توکسین در سراسر بدن گردش کند یا به شیر مادر منتقل شود.
  • به نظر می رسد که استفاده از تزریق بوتاکس در هنگام تغذیه با شیر مادر بعید است که به کودک آسیب برساند.
  • حتی اگر توکسین ها به نوزاد از طریق شیر مادر منتقل نشوند، بهتر است قبل از تزریق بوتاکس شیر مادر تغذیه شود و سپس چند ساعت بعد از دریافت آن قبل از شیردهی دوباره صبر کنید. با انتظار چند ساعت، می تواند احتمال بیشتری برای انتقال هر یک از داروها به نوزاد را کاهش دهد.

نوزادان نباید غذاهایی را که منابع رایج بوتولینوم محسوب می شوند، مصرف کنند.

علل رایج بوتولیسم عبارتند از مصرف:
عسل
میوه ها و سبزیجات کنسرو شده
شربت ذرت
غذایی که برای مدت زمان طولانی گرم نگه داشته شده است یا خارج از یخچال نگهداری می شود
پنیر و سس های پنیری
سیب زمینی پخته بسته بندی شده
سیر داخل بطری
ماهی و گوشت تخمیر شده
زخم های عفونی

تزریق بوتاکس ممکن است به دیگر اعصاب و یا سلول های بدن که مورد نظر ما نیست گسترش یابد و باعث فلج شدن آنها شود، اگر چه تحقیقات در این زمینه هنوز محدود است.

هشدارها سم بوتولینوم بسیار خطرناک و حتی مرگبار است. برای جلوگیری از بیماری های جدی و عوارض جانبی، این دستورالعمل ها را دنبال کنید: تزریق بوتاکس باید توسط پزشک تجویز شود و توسط یک متخصص پزشکی مجاز انجام شود. یک پزشک میتواند دوز مناسب این داروهای خطرناک را تجویز کند، و یک متخصص پزشکی مجاز می داند که چگونه این دارو را به درستی به عضله تزریق کند. از هر نوع سم بوتولینوم که توسط پزشک شما تجویز نشده باشد، استفاده نکنید. ویالهای سم بوتولینوم خریداری شده از طریق اینترنت، در خیابان، یا از یک منبع غیرقابل اعتماد می توانند دارای سم بیش از حد باشند. بوتاکس جعلی، داروهای آلوده، داروهایی که در دوزهای اشتباه تجویز شده اند و داروهایی که به درستی تزریق نمی شوند، می توانند باعث ناراحتی و حتی مرگ شوند.

منابع:‌

https://www.medicalnewstoday.com/

https://www.verywellfamily.com/

ارسال شده در 20 فروردین 1398 توسط صمیمی با موضوع بارداری , سلامت , سلامت جنسی , سلامت عمومی , سلامت کودک , مطالب خواندنی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است