ماه چهارم بارداری (هفته ۱۳ تا ۱۶) و نکات تغذیه ای در این ماه

حتما از این که سه ماهه اول شما در نهایت به پایان رسیده است خوشحال هستید. اکنون در ماه چهارم بارداری در سه ماهه دوم که آن را دوره ماه عسل حاملگی می نامند، قرار دارید. احتمالا در حال حاضر تمام تهوع، استفراغ، سردرد، خواب آلودگی و نفخ از بین رفته اند. با نکات تغذیه ای این ماه با پرشین خاتون همراه باشید.


اکنون احساس می کنید فعال تر و پر انرژی تر هستید و اضطراب کمتری دارید؛ در طول این سه ماهه جادویی، شما کم کم حرکات کودک خود را احساس خواهید کرد. باور کنید، هیچ ضربه ای بر روی زمین چنین احساسی را به شما دست نخواهد داد! تا پایان سه ماهه دوم، شکم شما نیز کم کم خود را نشان میدهد و مردم بیشتر به شما توجه میکنند و مراقب شما هستند.

هر کسی شما را می بینید توجه اش به شما جلب میشود و احتمالا زمان زیادی را صرف پاسخ به سوالات مکرر افراد در مورد اینکه آیا باردار هستید یا نه، یا در هفته چندم بارداری هستید و غیره، خواهید کرد.
ماه چهارم زمانی است که باید توجه بیشتری بر دستیابی به رژیم غذایی متنوع و متعادل داشته باشید. این مقاله از پرشین خاتون شما را در دستیابی به نیازهای تغذیه ای یاری خواهد کرد و تغذیه لازم برای کودک را برای شما ارائه خواهد داد.
شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد: دکتر با من در مورد خوردن مواد غذایی غنی از آهن در این دوره صحبت کرد، چرا باید آهن بیشتری دریافت کنم؟


اکنون نسبت به هر زمان دیگری در زندگی، به مقدار بیشتری آهن نیاز دارید. این نیاز بیشتر به دلیل افزایش حجم خون شما است که برای تغذیه نوزاد ضروری است.
منابع غنی از آهن شامل گوشت و مرغ مصرف کنید، زیرا آهن گرفته شده از این منابع به خوبی توسط بدن جذب می شود. سایر منابع آهن عبارتند از حبوبات (عدس، لوبیا، نخود) و سبزیجات برگ دار سبز (اسفناج، برگ چغندر،…). اما از آنجا که جذب آهن از این منابع پایین تر از گوشت است، توصیه می شود خوراکی های غنی از ویتامین C (لیمو، پرتقال، خربزه، بروکلی، فلفل سبز …) در وعده های غذایی خود داشته باشید. این بدین دلیل است که ویتامین C باعث افزایش جذب آهن از حبوبات و سبزیجات می شود. پس بهتر است یک بشقاب سالاد سبزیجات و کلم را امتحان کنید و مقداری لیمو را فشار دهید. یا میتوانید نخود فرنگی یا باقالا با یک لیوان آب پرتقال تازه سرو کنید. هر دو خوشمزه و مغذی هستند!
هدف سه ماهه دوم رشد است. ماه چهارم بارداری، نوزاد شما به طور کامل شکل گرفته است. هر اندامی، از جمله مغز، کلیه ها، نخاع، چشم ها، انگشتان پا، انگشتان، ریه ها و قلب، به طور کامل شکل گرفته و عملکرد کامل دارند.


بدن به سختی کار می کند تا استخوان های کودک را شکل دهد و تمام اندام ها را هماهنگ کند. بنابراین، رژیم غذایی چهارمین ماه بارداری شما نیاز بیشتر برای رشد و نمو را باید تامین کند. در این مقاله از پرشین خاتون آنچه باید در این ماه بخورید و آنچه باید از آن پرهیز کنید ارائه شده است. در این بخش نمونه ای از رژیم غذایی روزانه ارائه میشود:
صبحانه
یک لیوان شیر کم چرب
۱ و ½ فنجان غلات صبحانه با آرد سبوس دار
موز یا سیب
میان وعده اول
۲ عدد کلوچه (میتوانید کلوچه زنجبیلی بخورید)
۴ قاشق غذاخوری ماست کم چرب یا ۴ تکه پنیر سفید
سبزیجات (خیار یا گوجه فرنگی)
ناهار
۱ فنجان برنج
۲ فنجان خورش حاوی گوشت (خورش سبزیجات و حبوبات با گوشت)
۱ فنجان ماست
میان وعده دوم
½ فنجان آجیل بدون نمک
½ فنجان میوه خشک شده و یا ۱ کاسه سالاد میوه
شام
یک کاسه سالاد (با پنیر فتا پاستوریزه)
ساندویچ مرغ تهیه شده با نان گندم سبوس دار
با داشتن این همه نیاز تغذیه ای، حتما تعجب می کنید که چقدر وزن شما در طول این ماه افزایش می یابد. پاسخ این سوال، میانگین ۱٫۵ تا ۲ کیلوگرم در پایان ماه چهارم است. اما به هیچ وجه جای نگرانی نیست، زیرا تا زمانی که شما تغذیه سالم داشته باشید، افزایش وزن شما در حد معمول خواهد بود. پس با اشتیاق بخورید و نگران نباشید!


نیازهای تغذیه ای در ماه چهارم

در این بخش برنامه ای ارائه خواهد شد که می توانید رژیم غذایی ماه چهارم بارداری خود آن را دنبال کنید.
• فیبر بالا:
اکنون زمان مناسبی برای شروع برنامه ای اساسی برای رهایی از یبوست در قسمت بعد بارداری و همچنین پس از زایمان است. اطمینان حاصل کنید که در رژیم غذایی ماه چهارم خود، مقدار زیادی فیبر دریافت میکنید. خوراکی های حاوی فیبر بالا عبارتند از غلات سبوس دار، جو و سبزیجات سبز. نان گندم سبوس دار غنی شده به جای نان سفید معمولی، انتخاب مناسبی است.
• اسید های چرب ضروری
علاوه بر چیزهای دیگر، جنین و بدن شما به این اسیدها نیاز دارند تا خطر ابتلا به زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و عقب ماندگی ذهنی و شناختی نوزاد کاهش یابد. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما حاوی مقادیر کافی اسیدهای چرب امگا ۳، ۶، ۹ با مصرف غذاهایی مانند ماهی آب شیرین، ماهی کنسرو شده، آجیل و روغن زیتون است.


• محصولات لبنی
بدن شما و جنین، هنوز نیاز به کلسیم بیشتر دارد. پزشک شما احتمالا ویتامین D و قرص کلسیم را در ماه چهارم بارداری برای شما تجویز می کند. با افزودن حداقل یک لیتر به محصولات لبنی در هر روز، می توانید به کودک خود کمک کنید استخوان های قوی تری داشته باشید. ۲ لیوان شیر یا ۵۰۰ گرم شیر لخته یا ۲۰۰ گرم پنیر آسیایی بخورید. این موارد به عنوان مکمل های خوب برای داروهای کلسیم عمل می کنند.
گوشت
اگر حالت تهوع شما رفته از بین رفته باشد، می توانید گوشت را در رژیم غذایی خود قرار دهید؛ اما اطمینان حاصل کنید که گوشت به طور کامل شسته و پخته شده باشد. گوشت نیم پز ممکن است ویروس ها و باکتری های مرگبار را با خود حمل کند. اگر وسوسه (یا مجبور) شده اید که بیرون از منزل غذا بخورید، گوشت برشته که کامل پخته باشد، سفارش دهید.
• میوه ها
میوه های تازه باید در تمام دوران بارداری در رژیم غذایی شما وجود داشته باشند، چون ویتامین ها و مواد معدنی فراوانی دارند؛ به علاوه، آنها حاوی مقدار زیادی آب و فیبر هستند. این بدین دلیل است که میوه های تازه حاوی مواد نگهدارنده و رنگ های مصنوعی نیستند. در ماه چهارم بارداری ممکن است اسیدیته و سوزش سر دل کم کم شروع شود. بنابراین، میوه های فصلی تازه با رنگ های مختلف باید بخش جدایی ناپذیر رژیم غذایی ماه چهارم شما باشند.


• غذاهای غنی از آهن
رشد جنین در ماه چهارم به آهن بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این، بدن شما نیز به اضافه شدن ۳-۶ لیتر خون بیشتر برای بارداری نیاز دارد. رژیم غنی با آهن با تولید خون بیشتر به شما و با کمک به رشد بهتر، به جنین کمک می کند. خوراکی هایی همچون آجیل، حبوبات، تخم مرغ، میوه های خشک و محصولات تهیه شده با گندم سبوس دار، را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. همچنین قبل از شروع هر گونه مکمل آهن، با پزشک خود مشورت کنید.

ماه چهارم: از چه چیزهایی باید پرهیز کرد؟

اگرچه سه ماهه اول مهم است و به پایان رسیده است و اکنون می توانید با خیال راحت تری منتظر نوزاد خود باشید اما هنوز هم برای اطمینان باید در رژیم غذایی ماه چهارم نیز نکاتی را رعایت کنید.
• پنیر نرم
اغلب این پنیرها از شیر غیر پاستوریزه تهیه می شوند و ممکن است باکتری ها و ویروس های مضر به وجود آیند. بنابراین، از مصرف انواع پنیر نرم اجتناب کنید. شما همیشه می توانید مواد غذایی حاوی پنیر سفت را انتخاب کنید زیرا مقدار آب آنها کم است. محتوای آب کم، باعث مستعد شدن به بیماری های میکروارگانیسم می شود.
• ماهی دریا
تا حد امکان، از مصرف ماهی های دریایی جلوگیری کنید زیرا آنها سرشار از متیل کربن هستند، ترکیبی که می تواند باعث عقب ماندگی ذهنی جنین شود. اگر ماهی خیلی دوست دارید و نمیتوانید بدون ماهی تحمل کنید، به انواع ماهی های آب شیرین روی آورید.


• خوراکی های خیابانی
اگرچه خوراکی های بیرون بسیار وسوسه انگیز به نظر می رسند، اما سعی کنید به طور کامل از آنها پرهیز کنید. هیچ تضمینی برای بهداشت، سلامت و تازگی مواد غذایی و ظروف وجود ندارد. خوراکی های خیابانی می توانند مسمومیت غذایی و سایر بیماری های منتقله از راه آب مانند حصبه را ایجاد کنند. بنابراین، از پیراشکی و خوراکی هایی که در بیرون عرضه میشوند، پرهیز کنید.


• مصرف بیش از حد میوه های خشک شده
اگر چه یک فنجان میوه خشک برای شما مفید است، از مصرف بیش از حد میوه های خشک شده در طی ماه چهارم بارداری اجتناب کنید. آنها بسیار غنی و گرم هستند و در برخی از زنان می توانند انقباضات نامناسبی را ایجاد کنند.
• شیرین بیان
شیرین بیان یک گیاه بومی هند است که می تواند منجر به انقباضات زایمان شود. بنابراین از شیرین بیان و عصاره های شیرین بیان پرهیز کنید، و به یاد داشته باشید که برخی از آب نبات ها، خمیر دندان ها و برخی خوراکی های هندی نیز حاوی شیرین بیان هستند.
ماه چهارم بارداری تجربه شگفت انگیزی است. تغییرات جدیدی در بدن و نگرش شما در جریان است که این تغییر تقریبا جادویی به نظر می رسد. این اقدامات احتیاطی را انجام دهید، اما در عین حال – از بارداری خود لذت ببرید!
منابع:
www.momjunction.com
www.nestle-family.com
parenting.firstcry.com

حتما بخوانید

ماه سوم بارداری و اهمیت تغذیه در آن
تغذیه ماه دوم بارداری 
راهنمای تغذیه ای دوران بارداری

گروه ترجمه و تامین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 8 دی 1397 توسط پریسا معینی با موضوع بارداری , سلامت

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است