مراقب چشمهایتان باشید!‌ نکاتی درخصوص شیوه استفاده صحیح از عینک و لنز های تماسی

   آیا پزشک برای شما عینک و لنز تجویز کرده است، و شما می ترسید که خوب به نظر نرسید؟ آیا فکر می کنید به ارتباط چشمی آسیب می رسانند و یا مراقبت از آنها دشوار است؟این طبیعی است که سوالات زیادی داشته باشید و در مورد انتخاب صحیح عینک و لنز ها عصبی باشید. با این حال، اگر دید شما نیاز به اصلاح داشته باشد، باید از اینها استفاده کنید. عدم استفاده از لنز های اصلاح کننده می تواند باعث سردرد و مشکلات دیگر شود.

این مقاله از وبسایت مرکز سلامت بانوان برای شما انتخاب و توسط هیئت تحریریه پرشین خاتون ترجمه شده است.

چطور بدانم که به عینک نیاز دارم؟

اگر مشکلی در خواندن یا دیدن تخته سیاه دارید، ممکن است به عینک نیاز داشته باشید. اگر قبلا از عینک یا لنز استفاده می کردید، ممکن است بینایی شما تغییر کرده باشد و نیاز به تجویز جدید داشته باشید. همچنین ناتوانی در یادگیری می تواند باعث بروز مشکلات در خواندن شود و این امر نوشتن، خواندن یا انجام ریاضیات را دشوار می کند. اگر در خواندن مشکل دارید حتما با یک پزشک ملاقات کنید و علت را جویا شوید.

چرا به عینک یا لنزهای تماسی نیاز دارم؟

بسیاری از نوجوانان مشکل دید دور یا نزدیک دارند. این یک خطای انکساری است و شایع ترین نوع مشکل چشم است.  عیوب انکساری ناشی از شکل غیر طبیعی چشم است. این به این معنی است که چشم نور را به شیوه ای مناسب برای ایجاد یک تصویر واضح نمی شکند.

عینک یکی از راه هایی است که چشم را اصلاح می کند و به چشمان کمک می کند.

ممکن است یک خطای انکساری داشته باشید:

 • بینایی تار یا مبهم است
 • سردرد دارید
 • چشمان شما صدمه دیده است
 • در اطراف چراغ های روشن نقاط درخشان مشاهده می کنید
 • باید با چشم نیم باز خوب نگاه کنید.
 • دو بینی دارید
 • در رانندگی در شب مشکل دارید.

عینک ها چگونه عمل می کنند؟

برای درک بهتر چگونگی کار لنزهای اصلاحی، ابتدا چگونگی دیدن توسط چشمان را بررسی کنید. چشمان دارای عدسی هایی هستند که نور را روی شبکیه یا پشت چشم متمرکز می کنند. شبکیه نور را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند که به مغز فرستاده می شوند. مغز از این سیگنال ها برای ایجاد تصویری از آنچه شما می بینید استفاده می کند.

قرنیه و عدسی نور ورودی را خم می کنند تا تصویر روی شبکیه که در پشت چشم قرار دارد متمرکز شود. (تصویر را ببینید)

چشم بسیاری از مردم که غیر طبیعی است. به این معنی است که عدسی نمی تواند نور را روی شبکیه متمرکز کند. بسته به نوع مشکل بینایی، نور می تواند در مقابل یا پشت شبکیه متمرکز شود. این حالت یک تصویر مبهم ایجاد می کند.

عینک ها جهت نور را تغییر می دهند تا به شبکیه برسند و یک تصویر واضح ایجاد می کنند.

تاریخچه عینک ها

عینک ها یا عینک های ساخته شده که از زمان مصری ها باقی مانده اند، امروز حتی بهتر عمل می کنند. عینک ها را می توان به راحتی پوشید و از آنها مراقبت کرد.

انتخاب فریم ها: فریم ها بخشی از عینک ها هستند که عدسی ها را نگه می دارند. آنها در بسیاری از اشکال، اندازه، جنس و رنگ های مختلف آمده است. شما قادر خواهید بود که تصمیم بگیرید چه شکل / سبک بر روی صورت شما یهتر و راحت تر به نظر می رسد. با این حال، برخی فریم ها بهتر از بقیه و مناسب تر خواهند بود.

شیوه صحیح انتخاب فریم:

 • فریم هایی را انتخاب کنید که مژه ها یا گونه ها را لمس نکند.
 • اطمینان حاصل کنید که چشمان شما در مرکز عدسی هستند.
 • قطعه های پشت گوش و پد ها را در نزدیکی بینی تنظیم کنید.

موارد دیگری که در انتخاب عینک باید به آنها توجه کنید:

 • بعضی از فریم ها بزرگ تر هستند.
 • فریم های فنری کمتر خمیده می شوند یا تاب برمی دارند.
 • پد های بینی از جلو آمدن فریم بر روی بینی جلوگیری می کنند و ایجاد راحتی بیشتر می کنند.

لنزهای طبی مناسب برای سبک زندگی شما

عدسی های عینک با توجه به نوع مشکلی که در چشم است، در نسخه های مختلف تجویز می شوند. عدسی ها بینایی شما را با تغییر جهت نور روی شبکیه یا پشت چشم تصحیح می کنند. پس از اینکه پزشک برای شما عدسی مناسب را تجویز کرد، هنوز گزینه هایی برای انتخاب نوع لنزهای مورد علاقه خود دارید.

عدسی ها از مواد مختلف ساخته شده اند. انتخاب عدسی های مناسب بستگی به نوع فعالیت های  شما و نحوه استفاده شما از عینک دارد. فقط شما می توانید تصمیم بگیرید که چه لنزی مناسب زندگی شما است. اما لنزها نیاز به یک چیز  دوگانه دارند و آن اینکه برای مدت زمان طولانی و به مقدار مناسب از آن ها محفاظت کنید.

اطمینان حاصل کنید که لنزها:

 • مقاوم در برابر شکستن و ضربه (ساخته شده از پلی کربنات) – لنزهای مقاوم در برابر شکستن طراحی شده اند که از چشم محافظت می کنند و اگر آنها را رها نکنید، نمی شکنند.
 • دارای محافظ U.V. (اشعه ماوراء بنفش) – این لنز ها چشم را در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کند.

ممکن است ویژگی های دیگری نیز برای لنزهای خود در نظر داشته باشید. با مشورت با  متخصص چشم و والدین یا سرپرست خود درمورد اینکه لنزها برای شما مناسب هستند، صحبت کنید. به یاد داشته باشید که این ویژگی ها معمولا پر هزینه تر می باشند.

 • پوشش ضد انعکاسی، انعکاس تابش نور از چراغ های روشن را کاهش می دهد. اگر نیاز به عینک در هنگام شب و رانندگی دارید.
 • پوشش خراش باعث کاهش تعداد خراش در لنزها می شود.
 • فتوکروم، اضافه کردن رنگ به لنز به سبک زندگی شما و برای جلوگیری از نور خورشید استفاده می شود. لنزها می توانند در فضای باز تیره تر شوند تا به عنوان عینک آفتابی عمل کنند.
 • لنزهای نازک سبک و بسیار باریک هستند. آنها ممکن است روی صورت احساس نشوند.

مراقبت از عینک ها: حتی اگر عینک مقاوم در برابر شکستن داشته باشید، اما از آن مراقبت نکنید می شکند.

چند نکته برای مراقبت از عینک ها:

 • زمانیکه از عینک استفاده نمی کنید، عینک را در قاب مخصوص خود قرار دهید.
 • دقت کنید عینک را از طرف لنز قرار ندهید زیراکه باعث ایجاد خراش در لنز آن می شود.
 • لنز های عینک را تمیز نگه دارید توسط پارچه های خشک یا دستمال و محلول مخصوص عینک این کار را انجام دهید.
 • فقط در هنگام انجام ورزش عینک های آفتابی ورزشی استفاده کنید. استفاده از عینک های معمولی ممکن است باعث ایجاد آسیب شود.

چه وقت باید عینک خود را استفاده کنید؟

 • از عینک خود اغلب اوقات برای دید بهتر استفاده کنید. همه ی وقت ها یا فقط بعضی اوقات. همیشه عینک خود را به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید.
 • در هنگام امتحان رانندگی عینک خود را به همراه داشته باشید و اگر به آن نیاز دارید از آن استفاده کنید. اگر در گواهینامه ی رانندگی شما قید شود که عینک استفاده می کنید، همیشه در هنگام رانندگی باید عینک خود را بزنید.
 • در طول ورزش یا سایر فعالیت های بدنی از عینک های ورزشی استفاده کنید. عینک های معمولی خود را در طول ورزش نپوشید. عینک می تواند به چشم های شما به طور جدی آسیب برساند. عینک های ورزشی برای محافظت از چشمان طراحی شده اند و می توانند با استفاده از عینک های مخصوص همانند عینک های مخصوص خود ساخته شوند، اما آنها ضد ضربه و ایمن هستند.

لنز ها

لنز ها در بیشتر موارد شبیه عینک ها کار می کنند. آنها دید خود را با تمرکز نور در پشت چشم یا شبکیه تصحیح می کنند. تفاوت لنز ها با عینک این است که لنز روی چشم قرار می گیرد، نه در مقابل چشم. به همین دلیل، اگر به درستی استفاده نشوند، خطرناک می باشند.

لنز چیست؟

لنز ها کوچک هستند، دیسک های پلاستیکی که بر روی قرنیه _ سطح شفاف چشم _ قرار می گیرند. با توجه به مرکز کنترل بیماری (CDC)، بیش از ۳۰ میلیون نفر در ایالات متحده از لنز های چشمی استفاده می کنند و ۳/۲ آنها را زنان تشکیل می دهند. لنز ها مشابه با عینک می توانند عیب های نوری، دوربینی و آستیگماتیسم را اصلاح کنند.

انواع مختلفی از لنز ها وجود دارد، اما بیشتر افراد از لنز های نرم استفاده می کنند. این لنز ها نازک هستند و معمولا روی چشم احساس راحتی می کنند. لنز های نرم را می توان یک بار در جای خود قرار داد و برای هفته ها و ماه ها از آن استفاده کرد، بستگی به نوع لنز نرمی دارد که شما خریداری کرده باشید.

 • لنزهای تک لنز تنها برای یک روز استفاده می شوند و پس از آن بیرون انداخته می شوند.
 • لنزهای روزانه در طول روز استفاده می شوند و در شب برداشته می شوند. پس از چندین هفته آنها را بیرون آورید. آنها ارزانتر هستند اما باید مرتب تمیز شوند.
 • لنزهای روزانه و شبانه برای چندین هفته استفاده می شود. آنها دارای خطر بالاتری از عفونت و سایر مشکلات چشم هستند.

آیا لنز ها برای من مناسب هستند؟

لنز ها برای همه مناسب نیستند. افراد مبتلا به شرایط خاص چشم و یا افرادی که مستعد ابتلا به عفونت هستند، باید به جای لنز از عینک استفاده کنند. اگر پزشک تشخیص دهد که لنز برای شما مناسب نیست، یک نسخه از عینک به شما ارائه می دهد.

نگهداری از لنز ها از عینکها سخت تر است. آنها همچنین برای تمیز کردن و قرار دادن در چشم زمان زیادی نیاز دارند. اگر می خواهید از لنز ها استفاده کنید، باید وقت و انرژی کافی برای حفظ سلامتی لنز ها صرف کنید.

 بعضی از مردم به چشمانشان دست می زنند. اگر دوست ندارید چشم هایتان را لمس کنید ممکن است سخت باشد که لنز خود را در آن قرار دهید و آنها را بیرون بیاورید. ممکن است مجبور شوید این کار را قبل از اینکه احساس راحتی با لنز ها داشته باشید انجام دهید و یا اینکه  می تواند عینک ها انتخاب خوبی برای شما باشند.

دلایلی که لنز ها برای شما مناسب نیستند عبارتند از:

 • آلرژی
 • عفونت چشمی
 • چشمان خشک
 • نداشتن وقت برای مراقبت از لنزها
 • مشکل دست زدن به چشم

 زمانی که از لنز استفاده می کنم چه اتفاقی می افتد؟

متخصص چشم ممکن است در طی معاینه ی چشم، لنز را تجویز کند یا مجبور شوید مجددا برای تعیین نمره ی چشم ویزیت شوید.

پیدا کردن لنز مناسب برای چشم، که به آن لنز تماسی مناسب گفته می شود. این امر ممکن است ۲-۳ ساعت طول بکشد تا یک لنز تماسی که مناسب چشم شما باشد و احساس راحتی کنید پیدا شود.

متخصص چشم چگونگی قرار دادن و برداشتن لنز در چشم و نحوه ی مراقبت از آن را نشان می دهد. تا زمانی که بتوانید به راحتی این کار را به تنهایی انجام دهید با متخصص چشم تمرین کنید.

متخصص چشم ممکن است لنز شما را در دفتر خود داشته باشد یا ممکن است لازم باشد که آنها را سفارش دهید. معمولا چک آپ یک هفته پس از شروع استفاده از لنز برنامه ریزی شده است، بنابراین متخصص چشم می تواند چشمان شما را بررسی کند.

لنز را چگونه احساس می کنم؟

ممکن است در ابتدای استفاده از لنز احساس سختی داشته باشید. ممکن است احساس کنید چیزی روی سطح چشم شما حرکت می کند. این حالت، وقتی که برای اولین بار لنز را استفاده می کنید، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد تا زمانیکه لنز در جای خود قرار بگیرد. زمانیکه لنز ها در مکان خود قرار بگیرند و ساکن شوند دیگر چیزی احساس نمی کنید.

اگر از لنز به مدت طولانی استفاده می کنید یا دارای چشمان خشک هستید، ممکن است با لنز احساس راحتی نداشته باشید.

اگر این اتفاق ها افتاد:

 • از قطره های مرطوب کننده ی چشمی استفاده کنید تا سطح لنزهای تماسی را تحمل کنید. از دیگر انواع قطره چشم استفاده نکنید زیرا ممکن است به لنز آسیب برساند.
 • لنز را از چشمان خود بیرون بیاورید و چشمهایتان را ببندید.

بعضی از لنزها بزرگتر هستند، مانند مواردی که برای آستیگماتیسم استفاده می شوند. احساس راحتی با این لنزها ممکن است طول بکشد.

  چطور لنز را در چشم خود قرار دهم؟

لنز را در صبح، پس از شستن صورت و دوش گرفتن در چشم قرار دهید.

 1. در مقابل آینه ی دیواری حمام بایستید.
 2. دستان خود را با آب و صابون بشویید و با دستمال توالت خشک کنید.
 3. یک لنز (چپ یا راست) را از قوطی مخصوص خود بردارید و در کف دست خود قرار دهید. لنز باید به صورت یک کاسه ی راست باشد نه به صورت برعکس افتاده.
 4. چند قطره از محلول لنز به آن اضافه کنید.
 5. لنز را به آرامی با انگشت خود به بالا و پایین و سپس ۳۰ ثانیه به عقب و جلو ببرید. لنز را دایره ای مالش ندهید. به لنز آسیب می رساند.
 6. لنز را روی نوک انگشت اشاره خود قرار دهید.
 7. با استفاده از انگشت میانی دست مخالف، به آرامی پلک بالا چشمی را که قرار است لنز قرار دهید، بردارید.
 8. با دستی که لنز را نگه داشته اید، با استفاده از انگشت میانی به آرامی آن را پایین بکشید.
 9. با لمس لنز، با کمک انگشت اشاره، آن را در قسمت رنگی چشم قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که لنز روی کره ی چشم نشسته است.
 10. مکان نگه داری لنز را با محلول تازه شستشو دهید. کناری قرار دهید تا خشک شود.
 11. اگر لنز بیش از چند دقیقه ناراحت کننده باشد، ممکن است از داخل چشم خارج شود. مراحل را برای خارج کردن لنز خود دنبال کنید. لنز را به سمت راست بچرخانید و لنز را بیرون بیاورید.

چطور لنز را از چشم خود خارج کنم؟

قبل از خواب لنز ها را از چشم خود خارج کنید. این کار را قبل از شستن صورت یا دوش گرفتن انجام دهید. لنز ها را هرشب از چشم خود خارج کنید. در غیر اینصورت ممکن است باعث عفونت چشم شود.

 1. مقابل یک آینه ی دیواری در حمام بایستید.
 2. دستان خود را با آب و صابون بشویید و با دستمال توالت خشک کنید.
 3. جایگاه لنز را با محلول تازه ی لنز پر کنید.
 4. همیشه اول لنزی را که قرار داده اید خارج کنید. در اینجا لنز راست.
 5. بالا را نگاه کنید و پلک پایین را با انگشت میانی خود پایین بکشید. انگشت شست و انگشت اشاره خود را، به آرامی به لبه پایین لنز فشار دهید و آن را از چشم خارج کنید. لنز را در کف دست خود قرار دهید. لنز باید مانند یک کاسه درست باشد نه به صورت کاسه برعکس شده.
 6. چند قطره محلول جدید لنز به آن اضافه کنید.
 7. لنز را به آرامی با انگشت خود بالا و پایین و سپس به جلو و عقب حرکت دهید ۳۰ ثانیه صبر کنید. لنز را دایره ای مالش ندهید. این می تواند به لنز آسیب برساند.
 8. لنز را در قسمت خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که با محلول جدید پوشیده شده است.
 9. با لنز دیگر نیز این کار را تکرار کنید.

در هنگام خارج کردن لنزها بسیار دقت کنید. فشاز خیلی زیاد یا خراشیده شدن چشم توسط ناخن ممکن است باعث صدمه ی جدی به چشم شود.

 

چه مدت می توانم از لنز ها استفاده کنم؟

 1. فقط از لنز ها در طول روز استفاده کنید. لنز ها را در شب قبل از خوابیدن یا چرت زدن از چشم خود خارج کنید.
 2. مدت زمانی را که می توانید از یک جفت لنز استفاده کنید از پزشک متخصص خود بپرسید. برخی از لنز ها را باید پس از یک روز یا چند هفته یا چند ماه تعویض کرد.
 3. تاریخ تعویض لنز ها را در تقویم خود نشانه گذاری کنید. اگر از تقویم موبایل یا کامپیوتر استفاده می کنید تاریخ تعویض لنز ها را نشانه گذاری کنید تا فراموش نکنید.
 4. وقتیکه زمان تعویض لنز ها رسید، لنز های قدیمی را دور بیندازید و یک بسته جدید را باز کنید. با توجه به تفاوت نمره های چشم، مطمئن شوید که لنز ها را به درستی در چشم ها قرار داده اید.

چطور می توانم در حالیکه از لنز استفاده می کنم سلامت چشم خود را حفظ کنم؟

در صورتیکه وقت و انرژی کافی برای استفاده از لنز صرف کنید می توانید سلامت چشم خود را حفظ نمایید. در حالیکه مراقبت های لازم را از لنز ها انجام دهید از عفونت و دیگر مشکلات چشم جلوگیری می کند.

 1. با حفظ بهداشت لنز ها خطر عفونت های چشمی را کاهش دهید.
 2. دستان خود را قبل از تماس با لنز با آب و صابون بشویید.
 3. در هنگام شستن صورت یا دوش گرفتن لنز نداشته باشید. با این کار از عفونت چشم جلوگیری می کنید.
 4. در حال شنا یا استفاده از سونا از لنز ها استفاده نکنید.
 5. ناخن های خود را همیشه کوتاه نگه دارید تا باعث خراشیدگی یا آسیب به چشم در هنگام گذاشتن یا برداشتن لنز نشود.
 6. در حال گذاشتن یا برداشتن لنز سیگار نکشید. زیرا ممکن است باعث مشکلات چشمی شود.
 7. هر ساله پزشک خود را برای معاینه ملاقات کنید. لنز های خود را به همراه داشته باشید. پزشک متخصص آن ها را کنترل می کند و در صورت لزوم لنز جدید تجویز می کند.

محلول لنز

 1. همیشه جایگاه لنز را با محلول تازه بشویید. از محلول های قدیمی یا انواع دیگر محلول ها استفاده نکنید.
 2. برای نگهداری و تمیز کردن لنز ها از محلول لنز استفاده کنید. محلول های خانگی، هیدروژن پراکسید یا سایر محلول ها ممکن است برای لنز و چشم خطرناک باشند.
 3. نوک شیشه ی محلول را از تماس با هر چیز محفوظ نگه دارید. پس از استفاده از محلول درب آن را محکم ببندید.
 4. برای سفر از بطری های کوچک استفاده کنید و محلول را در شیشه های خالی دیگر منتقل نکنید. ممکن است باعث عفونت شود.

قطره ی مرطوب کننده

 1. فقط از قطره های مرطوب کننده ی مخصوص افرادی که از لنز استفاده می کنند استفاده کنید. قطره های چشمی معمولی ممکن است به لنز یا چشم آسیب برسانند.

تعویض لنز ها

 1. متخصص چشم با توجه به ساختار لنز ها می داند که چه وقت یابد لنز ها را تعویض کنید و به شما این زمان را خواهد گفت. برخی از لنز ها به مدت چند هفته، برخی برای چند ماه استفاده می شوند. این بستگی به مارک لنز دارد.
 2. لنز های خراب یا پاره شده را دور بیندازید. آنها بدرستی کار نمی کنند و ممکن است باعث صدمه زدن به چشم شوند.
 3. از لنز ها فقط در طول روز استفاده کنید در هنگام شب لنز ها را از چشم خارج کنید. ( مگر اینکه پزشک به شما اجازه داده باشد که در شب نیز از آنها استفاده کنید.)
 4. برای یک دوره ی طولانی لنز ها را بدون استفاده نگهداری نکنید. بدون تمیز کردن روزانه، باکتری ها می توانند رشد کنند حتی در محفظه ی نگهداری لنز، و ممکن است باعث ایجاد عفونت چشم شوند. از متخصص چشم خود سوال کنید که چطور باید از لنز ها برای مدت طولانی نگهداری کنید در حالیکه از آنها به صورت روزانه استفاده نمی کنید.

محفظه ی نگهداری لنز

 1. محفظه ی لنز را با محلول لنز بشویید و اجازه دهید خشک شود. این کار به تمیز نگه داشتن محفظه کمک می کند.
 2. هر سه ماه محفظه ی نگهداری لنز خود را تعویض کنید. این کار از عفونت چشم جلوگیری می کند.

چه وقت باید مراقب پزشکی خود را ملاقات کنم؟

اگر هر کدام از مشکلات زیر را با لنز خود داشتید باید با مراقب پزشکی خود ملاقات کنید.

 1. تاری در دید
 2. درد
 3. ورم
 4. قرمزی
 5. حساسیت به نور
 6. بیش از اندازه بازشدن

” لنزهای دایره ای هرگز چیزهای باحالی نیستند”. لنزهای تزئینی، که “لنزهای دایره ای” یا “لنزهای بزرگ چشم” نامیده می شوند، برای مد یا به عنوان بخشی از لباس استفاده می شود. لنزهای تزئینی لنزهای تجویزی نیستند. آنها مشکلات بینایی را تصحیح نمی کنند و توسط متخصص چشم تجویز نمی شوند.

لنزهای تزئینی رنگ یا شکل چشمان شما را تغییر می دهند. آنها معمولا خیلی بزرگتر از لنزهای تجویزی هستند. ایمنی و سلامت آنها نیز کنترل نشده اند. در فروشگاه های لوازم آرایشی و یا از طریق اینترنت فروخته می شوند. تولید کننده ممکن است بگوید که لنزها “یک اندازه و مناسب همه” هستند یا لازم نیست به متخصص چشم برای استفاده از این لنزها مراجعه کنید.

حقیقت این است که لنزهای تزئینی به طور بالقوه بسیار خطرناک هستند. از آنجا که آنها از لنزهای تماسی بزرگتر هستند، از رسیدن اکسیژن به چشم جلوگیری می کنند. آنها ضد عفونی نمی شوند و می توانند باعث عفونت جدی و یا حتی کوری شوند.

هیچ راه امنی برای استفاده از لنز های تزئینی وجود ندارد. به طور کلی از این لنز ها استفاده نکنید و به دوستان خود نیز در مورد خطرات آن بگویید.

 

ارسال شده در 25 دی 1397 توسط صمیمی با موضوع زیبایی , سلامت , سلامت عمومی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است