نقش استروژن در کنترل دیابت نوع ۲

نتایج یک مطالعه اخیر نشان می دهد که استروژن در کنترل دیابت نوع ۲ نقش دارد. با ما همراه باشید.

نتایج یک تحقیق اخیر دانشگاه تگزاس A & M نشان می دهد که مکانیزمی وجود داردکه استروژن از طریق آن می تواند باعث کاهش مقاومت به انسولین و تولید گلوکز شود و باعث کاهش موارد دیابت نوع ۲ می شود.

بر اساس این مطالعه “استروژن حساسیت به انسولین را زیاد می کند و تولید گلوکوز را از طریق رونویسی فاکتور Foxo1 کاهش می دهد” این مطالعه را می توانید به صورت آنلاین در مجله دیابت انجمن دیابت آمریکا مطالعه کنید.

به نقل از Science daily، تحقیقات جدید، پس از شناسایی مکانیسم های کنترل سطح قند خون توسط هورمون استروژن، این ایده را که استروژن درمانی می تواند به جلوگیری از دیابت نوع ۲ پس از یائسگی کمک کند ارائه می کند، زمان انجام این درمان بلافاصله بعد از یائسگی است.
در مطالعه موش ها و سلول های انسانی بعد از یائسگی، محققان  کشف کردند که استروژن سلول های خاصی در پانکراس و روده را برای افزایش تحمل به گلوکز هدایت می کند. این با خطر کمتر دیابت نوع ۲ همراه است.
ژاک فیلیپ، مدیر تحقیق که متخصص دیابت است و در حال حاضر در دانشکده پزشکی دانشگاه ژنو در سوئیس کار می کند، با همکارانش اخیرا نتایج خود را در مجله JCI Insight  گزارش کرده اند.

تخمین زده شده است که حدود ۳۰٫۳ میلیون نفر در ایالات متحده – یا حدود ۹٫۴ درصد از جمعیت – در معرض ابتلا به دیابت هستند، که موجب افزایش سطح قند خون می شود.

دیابت نوع ۲ هنگامی بوجود می آید که بدن برای مقابله با انسولین به طور موثر تلاش می کند، هورمون هایی که قند خون را تنظیم می کنند، تقریبا ۹۰-۹۵ درصد از موارد دیابت را شامل می شود.

تحقیقات قبلی نشان داده است که پس از یائسگی، زنان ممکن است با خطر بیشتری  در ابتلا به دیابت نوع ۲ مواجه شوند. این به تغییرات هورمونی مانند کاهش میزان استروژن مربوط است.
به دنبال چنین مطالعاتی، دانشمندان تحقیق کرده اند که آیا درمان جایگزین استروژن می تواند برای جلوگیری از دیابت نوع ۲ در زنان یائسه باشد یا خیر، و بسیاری مطالعات نتایج مثبت نشان داده اند.
گفته می شود مکانیزم دقیقی که استروژن  احتمالا بتواند در برابر دیابت نوع ۲ محافظت کند، تا کنون مشخص نشده است.

استروژن سلول های لوزالمعده و روده را هدف قرار می دهد.
فیلیپ و همکارانش، برای مطالعه خود، استروژن را به موش های بعد از یائسگی تزریق کردند.
در حالی که مطالعات قبلی عمدتا بر روی اینکه چگونه استروژن بر سلولهای تولید کننده انسولین لوزالمعده تأثیر می گذارد، تمرکز دارد، این مطالعه در مورد چگونگی تاثیر هورمون بر سلول هایی که گلوکاگون تولید می کنند، که یک هورمون افزایش دهنده قند خون است، متمرکز شد.
فیلیپ می گوید: ” اگر پانکراس انسولین را ترشح کند، همچنین یک هورمون با اثر متضاد یعنی گلوکاگون را ترشح می کند.
انسولین قند را جذب می کند، در حالی که گلوکاگون آن را آزاد می کند.  بنابراین دیابت ناشی از عدم تعادل بین این دو هورمون کنترل کننده ی سطح قند خون است. “

مطالعه جدید نشان داد که سلول های آلفا پانکراس یا سلول هایی که گلوکاگون را ترشح می کنند بسیار حساس به استروژن هستند؛ هورمون باعث می شود که آنها کمتر گلوکاگون، اما بیشتر هورمونی که GLP1 نامیده می شود، آزاد کنند.
و، به ویژه، GLP1  نیز پس از غذا توسط روده منتشر می شود؛ ترشح انسولین را ترغیب می کند، ترشح گلوکاگون را مسدود می کند و احساسات سیری را افزایش می دهد.


ساندرا هندگراف، دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه ژنو نیز توضیح می دهد: در واقع، روده دارای سلول هایی با نام سلول های L است که بسیار شبیه به سلول های آلفا پانکراس هستند و عملکرد اصلی آن دقیقا برای تولید GLP1 است“.
وی تاکید می کند: “ما همچنین افزایش قابل توجهی در تولید GLP1 در سلول های روده مشاهده کردیم، بنابراین اثبات نقش حیاتی روده در کنترل توازن کربوهیدرات و تاثیر استروژن بر کل متابولیسم  مهم است.”
محققان قادر به اعلام نتایج خود در رده های سلولی انسانی شدند.

درمان با استروژن ممکن است مفید باشد درمان جایگزینی هورمون با تعدادی از خطرات بهداشتی برای زنان که یائسگی  شده اند، مانند خطر بیشتر بیماری قلبی عروقی همراه است.
فیلیپ می گوید“: اگر درمان هورمونی بیش از ۱۰ سال بعد از یائسگی انجام شود، خطر بیماری قلبی عروقی به طور قابل توجهی افزایش می یابد.
با این حال، این محقق  تاکید می کند: درمان جایگزینی استروژن تنها برای چند سال بلافاصله بعد از یائسگی باعث افزایش خطربیماری قلبی و عروقی نخواهد شد، علاوه بر این که می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد.
در زمینه دیابت، یک درمان استروژنی، در همه موارد، مانع انفجار موارد دیابت در زنان می شود. این درمان هایی که به خوبی می توانند به سلامت زنان کمک کنند“.

منبع: Science daily

حتما بخوانید:

ارتباط سندرم تخمدان پلی کیستیک و دیابت

نکات تغذیه ای برای افراد دیابت نوع ۲

ارسال شده در 25 بهمن 1397 توسط صمیمی با موضوع سلامت , سلامت عمومی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است