تاثیر مصرف مکمل های غذایی در زمان بارداری مادر بر آلرژی کودکان

مصرف مکمل ها در بارداری مادر بر آلرژی کودکان در آینده تأثیر مستقیم دارد.یک مطالعه گسترده بر روی ۴۰۰ مطالعه قبلی که بیش از یک میلیون نفر را تحت بررسی قرار داده تاثیر تغذیه مادر در زمان بارداری بر احتمال ایجاد آلرژی و اگزما در کودکان آنها را تحلیل کرده است. این مطالعه نشان داده که مصرف روغن ماهی و پروبیوتیک ها در زمان بارداری تاثیر زیادی در سلامت کودک دارد.

 

از دکتر مهرداد منصوری

یک مطالعه گسترده بر روی ۴۰۰ مطالعه قبلی که بیش از یک میلیون نفر را تحت بررسی قرار داده تاثیر تغذیه مادر در زمان بارداری بر احتمال ایجاد آلرژی و اگزما در کودکان آنها را تحلیل کرده است. این مطالعه نشان داده که مصرف روغن ماهی و پروبیوتیک ها در زمان بارداری تاثیر زیادی در سلامت کودک دارد.

آلرژی های غذایی و اگزما در دهه های اخیر در همه دنیا در حال بیشتر شدن هستند و در همین ارتباط خاطر محققین کالج امپریال لندن مطالعه وسیعی را برای بررسی تاثیر تغذیه مادر در زمان بارداری و شیردهی بر احتمال بروز الرژی و بیماری های خود ایمنی در کودک آنها صورت دادند.

مطالعه نشان داد که مصرف پروبیوتیک ها بخصوص آنها که حاوی باکتری Lactobacillus rhamnosus بودند (بصورت کپسول های خوراکی) و بخصوص در ماه های آخر بارداری و دوران شیردهی احتمال بروز اگزما در کودک را ۲۲ درصد کاهش میدهد. محققین علت و مکانیسم این تاثیر را نمیدانند.

همچنین مشخص شد مصرف مواد حاوی اسید چرب امگا سه در زمان بارداری میتواند احتمال بروز آلرژی به تخم مرغ را ۳۰ درصد و احتمال بروز آلرژی به بادام زمینی را ۳۸ درصد کم کند. با این حال به علت احتمال وجود جیوه در ماهی و دیگر ترکیبات حاوی امگا سه توصیه میشود در مصرف این مواد در زمان بارداری افراط نشود.

محققان توصیه کردند که مادران در یک ماهه آخر بارداری از پروبیوتیک ها و در نیمه دوم آن از روغن ماهی استفاده کنند و این مصرف را تا ماه چهارم شیردهی ادامه دهند.

 

منبع: PLOS Medicine

حتما بخوانید:

 

ارسال شده در 26 دی 1397 توسط صمیمی با موضوع بارداری , سلامت , سلامت کودک

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است