تاثیر کافئین بر سلامتی

بسیاری از ما هنگامی که صبح از خواب بیدار می شویم، با قهوه روز خود را آغاز می کنیم. اما در مورد تاثیر کافئین بر سلامتی چقدر اطلاعات دارید؟ با این مقاله از پرشین خاتون همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید.


طبق گفته سازمان بین المللی قهوه، تقریبا ۱٫۶ میلیارد فنجان قهوه در هر روز مصرف می شود.
سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اعلام کرد که میانگین مصرف کافئین در ایالات متحده حدود ۳۰۰ میلی گرم در روز است که معادل بین دو تا چهار فنجان قهوه است. این میزان، مصرف متوسط کافئین در نظر گرفته میشود که طبق مطالعات متعدد، می تواند فواید مختلفی برای سلامتی را در برداشته باشد.
اما بعضی مطالعات دیگر خلاف آن را ادعا می کنند، حتی پیشنهاد می کنند که یک یا دو فنجان قهوه در روز ممکن است تاثیر منفی بر سلامت ما بگذارد. بنابراین، ما چه باید بکنیم؟
در این مقاله از پرشین خاتون فواید بالقوه مصرف کافئین و عوارض جانبی منفی آن را تحلیل خواهیم کرد.

نتیجه تصویری برای ‪caffeine negative impacts picture‬‏
کافئین یک محرک طبیعی است
عنصر اصلی در قهوه، کافئین است – ترکیبی که به طور طبیعی از بیش از ۶۰ منبع مختلف گیاهی، از جمله دانه های قهوه، برگهای چای، دانه های کاکائو و دانه های مغز کولا حاصل می شود.
کافئین با فعال کردن سیستم عصبی مرکزی به عنوان یک محرک عمل می کند. کافئین می تواند خستگی را متوقف کند و تمرکز و قدرت توجه را بهبود بخشد.
به گفته بخش خدمات بهداشتی دانشگاه میشیگان، اثرات تحریک کننده کافئین می تواند از ۱۵ دقیقه پس از مصرف شروع شود و تا ۶ ساعت طول بکشد.
به غیر از قهوه، کافئین به طور معمول از طریق چای، نوشیدنی های بدون الکل – به ویژه نوشیدنی های انرژی زا – و شکلات مصرف می شود. همچنین در برخی داروهای تجویزی و بدون نسخه مانند داروهای سرماخوردگی، آلرژی و داروهای مسک درد یافت می شود.
فواید بالقوه کافئین برای سلامتی
علاوه بر اثرات تحریک کننده کافئین، این ماده برای ارائه فوایدی برای سلامتی معروف است.
در سال ۲۰۱۴خبرگزاری پزشکی تودی گزارش داد که مصرف سه فنجان قهوه در روز ممکن است ۵۰٪ سرطان کبد را کاهش دهد، در حالی که مطالعه دیگری نشان می دهد که مصرف چهار فنجان در روز خطر ابتلا به سرطان دهان و گلو را دو برابر می کند.
مصرف کافئین با اثرات مثبت در مغز نیز مرتبط است.
در سال ۲۰۱۴، مطالعه ای از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد نشان داد که نوشیدن بین دو تا چهار فنجان قهوه در روز ممکن است خطر ابتلا به خودکشی در بزرگسالان را کاهش دهد، در حالی که تحقیقات اخیر نشان می دهد که خوردن ۲۰۰ میلیگرم کافئین در روز ممکن است حافظه بلند مدت را افزایش دهد.
سایر مطالعات نیز نشان دادند که مصرف کافئین در برابر دیابت نوع ۲، بیماری پارکینسون، بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی از فرد محافظت می کند.
کافئین: داروی روانگردان قابل قبول اجتماعی
با وجود تحقیقات بسیاری که ادعا می کنند مصرف کافئین می تواند برای سلامت ما مفید باشد و با توجه به تعداد محصولاتی که دارای این محرک هستند، جای تعجب نیست که مصرف کافئین تا این حد گسترده باشد.
اما استیون ای. مردیث، دانش پژوهی که بعد از دوره دکترا در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز به پژوهش مشغول است، به خبرگزاری پزشکی تودی گفت، شاید به دلیل مصرف گسترده، بسیاری از ما فراموش می کنیم که کافئین یک ماده روانگردان است – داروئی که موانع خون –مغز را برای تحریک سیستم عصبی مرکزی عبور میدهد.
وی گفت “بر خلاف بسیاری از مواد روانگردان دیگر، مصرف کافئین از لحاظ اجتماعی قابل قبول است و این دارو به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، کافئین ماده ای است که بیشترین ماده مورد استفاده برای روان درمانی در جهان است.
علاوه بر این، اکثریت قریب به اتفاق مصرف کنندگان کافئین از این ماده به طور منظم بدون آسیب آشکار استفاده می کنند. این عوامل به احتمال زیاد به این دیدگاه کمک می کنند که کافئین ماده ای خوش خیم است که همه می توانند بدون هیچ گونه عواقب منفی از آن استفاده کنند. ”

نتیجه تصویری برای ‪caffeine negative impacts picture‬‏
اثرات منفی مصرف کافئین
اما البته عواقب منفی برای مصرف کافئین وجود دارد، به ویژه اگر در دوزهای بالا مصرف شود.
کلینیک مایو ادعا میکند که مصرف بیش از ۵۰۰-۶۰۰ میلی گرم کافئین در روز ممکن است منجر به بیخوابی، نگرانی، بی حوصلگی، تحریک پذیری، ناراحتی معده، ضربان قلب سریع و حتی لرزش عضلانی شود.
با این حال، تحقیقات قبلی حتی مقادیر متوسط کافئین را به اثرات منفی سلامتی مرتبط کرده است.
سال گذشته خبرگزاری پزشکی تودی طی یک مطالعه اظهار داشت که مصرف روزانه ۳۰۰ میلیگرم کافئین در دوران بارداری ممکن است خطر ابتلا به نوزادان کم وزن را افزایش دهد، در حالی که تحقیقات دیگر نشان می دهند که نوشیدن چهار فنجان قهوه در روز ممکن است خطر مرگ زودرس را افزایش دهد.
اثرات کافئین از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند
اما مردیث گفت که اثرات کافئین در هر فرد ممکن است متفاوت باشد، که ممکن است توضیح دهد چرا پیام های متفاوتی در خصوص اینکه کافئین برای ما خوب است یا بد وجود دارد.
وی گفت، به عنوان مثال، افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی به اثرات مضر این ترکیب حساس تر هستند.
وی افزود: “کافئین همچنین می تواند به دلایل مختلف، در مقادیر متفاوتی در میان افراد متابولیزه شود. به عنوان مثال، افراد سیگاری کافئین را دو برابر سریعتر از افراد غیر سیگاری متابولیزه میکنند. با این حال، متابولیسم کافئین در نوزادان، زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری کبدی آهسته تر است. علاوه بر این، بعضی از داروها متابولیسم کافئین را کاهش می دهند، که ممکن است خطر مسمومیت کافئین را افزایش دهند. اما اثرات کافئین نیز متفاوت است، زیرا به سادگی ما همگی متفاوت هستیم. ”
راب ام. ون دام، استاد راهنما در بخش تغذیه در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، به خبرگزاری پزشکی گفت اثرات کافئین به ویژگی های ژنتیکی هر فرد و فاکتورهای سبک زندگی، بستگی دارد “.
بنابراین، برخی افراد ممکن است با مصرف کافئین نسبتا پایین، دچار مشکل در خواب شوند یا لرزش یا استرس را تجربه کنند و آگاهی از وجود این علائم و کاهش مصرف کافئین در صورت بروز این امر مفید است.”

اعتیاد به کافئین و علائم ترک
مریدیث به خبرگزاری پزشکی تودی گفت با توجه به اینکه اثر مثبت کافئین میتواند به عنوان محرک عمل کند، برای برخی افراد این تاثیر ممکن است به اعتیاد به کافئین منجر شود:
“کافئین بسیاری از مکانیسم های رفتاری و عصبی-فیزیولوژیک را فعال می کند که توسط دیگر تقویت کننده ها، از جمله دیگر مواد مخدر، فعال می شوند.
و مانند بسیاری از تقویت کننده های دیگر، کافئین با اثرات مختلف مثبت ذهنی مانند افزایش احساس سلامت، خونگرمی و احساس انرژی و هوشیاری مرتبط است. به همین دلیل و دلایل دیگر، درصد کمی از جمعیت، دچار اختلال مصرف کافئین میشوند. ”
وی گفت که برخی از افراد می توانند به صورت فیزیکی وابسته به کافئین شوند، زیرا عدم مصرف یا کاهش مصرف قهوه در این افراد منجر به بروز علائم ترک کافئین می شود. این علائم شامل سردرد، خستگی، خواب آلودگی، افسردگی، تحریک پذیری، مشکلات تمرکز، حالت تهوع و استفراغ هستند.
مریدیث افزود: “وابستگی می تواند برای برخی افراد بسیار قوی باشد، طوری که آنها نمیتوانند علی رغم آگاهی از مشکلات فیزیکی و روان شناختی مرتبط با استفاده مداوم، مصرف آن را کاهش دهند.”

نتیجه تصویری برای ‪caffeine negative impacts picture‬‏
کودکان و نوجوانان باید از مصرف کافئین اجتناب کنند
مریدیث می گوید که به دلیل عوارض منفی که مصرف کافئین می تواند در برداشته باشد، پزشکان باید در مورد مصرف کافئین با بیماران خود صحبت کنند تا بتوانند تعیین کنند آیا آنها میزان بی خطر از این محرک را مصرف می کنند یا خیر.
علاوه بر این، وی هشدار داد این موضوع برای کودکان و نوجوانان بسیار حائز اهمیت است. اکثر متخصصین اطفال توصیه می کنند که این جمعیت باید از مصرف کافئین اجتناب کنند، به ویژه از آنجا که تاثیر میزان بیش از حد مصرف کافئین روی مغز در حال رشد مشخص نیست.
“به طور مشخص، کافئین خواب را تحت تاثیر قرار می دهد و خواب نقش مهمی در یادگیری ایفا میکند. برخی از مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهند که کافئین خواب و یادگیری در میان جوندگان نوجوان را تحت تاثیر قرار می دهد که به نوبه خود مانع پیشرفت عادی عصبی می شود که در بزرگسالی قابل مشاهده است.”
برخی از روانشناسان نیز نگران هستند که الگوی مصرف کافئین یا سوء مصرف آن در میان افراد جوان بعدا به مصرف مواد مخدر و الکل منجر شود.
سازمان غذا و داروی آمریکا به وضوح دیدگاه مشابهی متخصصان اطفال در نظر گرفته است. در ماه مه سال ۲۰۱۴، این سازمان اعلام کرد که این امر در مورد ایمنی کافئین در محصولات غذایی، به ویژه محصولاتی که کودکان و نوجوانان را مورد هدف قرار میدهد، بررسی خواهد شد.
سازمان غذا و داروی آمریکا، نگران است که بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی ها مانند دانه های ژله، وافل (نوعی شیرینی)، شربت و آدامس، در حال حاضر کافئین به آنها اضافه شده است تا اثر تحریک کنندگی آنها افزایش یابد.

نتیجه تصویری برای ‪caffeine negative impacts picture‬‏
مایکل رایل تیلور، معاون وزیر غذا و داروهای مربوط به دانپزشکی در سازمان غذا و داروی آمریکا، گفت:
“ما به طور خاص در مورد کودکان و نوجوانان و مسئولیت های سازمان غذا و دارو و صنایع غذایی برای حفاظت از سلامت عمومی نگران هستیم و به هنجارهای اجتماعی که پیشنهاد می کنند نباید محرک هایی مانند کافئین برای فرزندان ما بازاریابی شوند، احترام می گذاریم.”
مریدیث به ما گفت که مطالعات نشان می دهند مصرف بالای کافئین باعث ایجاد عوارض جانبی منفی در زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری های قلبی یا اختلالات اضطرابی می شود با این وجود، وی افزود که اکثر ما کافئین را بدون هیچگونه عوارض جانبی مضر مصرف می کنیم، بنابراین بزرگسالان سالم نباید خیلی نگران باشند.
وی هشدار داد: “اما ما باید توجه داشته باشیم که چه زمانی کافئین مصرف کنیم، ماده روانگردانی مصرف می کنیم که می تواند باعث ایجاد یا تشدید برخی مشکلات بهداشتی شود.”

منبع: medicalnewstoday.com
گروه ترجمه و تامین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 2 مهر 1397 توسط پریسا معینی با موضوع خواص خوراکی‌ها , سلامت

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است