بافت پیراهن دخترانه

این مدل بافت پیراهن دامن دار با بافت رکن و بافت لوزی انجام می شود و قسمت های مختلف آن مثل آستین، دامن و یقه به خوبی توضیح داده شده است.


در این مقاله از پرشین خاتون آموزش بافت یک مدل زیبا و فانتزی پیراهن دخترانه برای سنین زیر ۴ سال ارائه شده است و شما می توانید با توجه به سایزهای کودک خود این پیراهن زیبا را ببافید.

مهارت های لازم برای بافت پیراهن دامن دار

ژته: یک دانه اضافه کردن طوری که یک سوراخ ایجاد شود.
دو تا یکی: دو دانه را با هم یکی کردن
بافت ساده: یک رج زیر- یک رج رو
بافت رکن : همه رج ها از رو ، یا همه رج ها از زیر

وسایل لازم برای بافت پیراهن دامن دار

کاموا متوسط
میل شماره ۳٫۵

روش بافت دامن
برای بافت دامن این مدل پیراهن به اندازه ۲ برابر کمر دانه سراندازید.

حال باید ۸ رج را مدل رکن ببافیم. یعنی همه دانه ها در هر ۸ رج از زیر بافته شوند.

رج های بعدی:
بعد از اینکه بافت رکن تمام شد باید ساده بافی را شروع کنید. یعنی یک رج زیر، یک رج رو، و تا جایی که می خواهید طول دامن باشد این بافت را ادامه دهید.

ادامه بافت:
وقتی اندازه دامن تا کمر رسید، یک دانه زیر ببافید بعد دو دانه یکی کنید. تا آخر رج به همین شکل ادامه دهید و دانه آخر را زیر ببافید. به این صورت دانه ها کم می شود و بافت چین می خورد.

روش بافت پیراهن

رج ۱:
۱ دانه زیر، ۳ دانه را یکی کرده ولی از میل درنمی آوریم، یک ژته، ۳ دانه را دوباره یکی می کنیم و از میل در می آوریم و تا پایان رج این مدل را ادامه می دهیم.

رج ۲:
همه دانه ها از رو بافته می شوند.

رج ۳:
۲ دانه زیر، ۳ دانه را مانند رج یک گرفته و می بافید، ۱ دانه زیر ، ۳ دانه بعدی

رج ۵: این رج را مانند رج ۱ ببافید.

ادامه بافت:

این مدل را تا بلندی بالا تنه ببافید و برای حلقه آستین ۲-۱-۱ دانه کور کنید. وقتی از دو سمت حلقه آستین بافته شد باید یقه را باز کنید.
به این صورت که بافت را نصف کرده و در هر رج به ترتیب ۵-۳-۳-۲-۲-۱-۱- کم می کنید یا به میل دیگری می گیرید و نگه می دارید.

تقسیم بندی سرشانه:

وقتی سرشانه اندازه شد بافت را در ۳ قسمت به این ترتیب کورمی کنیم:

اگر سر شانه شما ۱۲دانه بود، آن تقسیم بر ۳ می کنیم که می شود ۴ دانه.

ابتدا ۴ دانه کم می کنیم و بافت را ادامه می دهیم سپس پشت بافت را می بافیم، رج بعد ۴ دانه دیگر کم می کنیم و رج آخر۴ دانه دیگر را کور می کنیم.

در این مدل بافت یک شیب به سرشانه داده می شود که باعث می شود پیراهن قشنگتر بایستد. سپس طرف دیگر راهم به همین ترتیب بافته و نگه می داریم.

حال می توانید پشت بافت را شبیه قسمت جلو ببافید، اگر خواستید پشت بافت را می توانید مدل دیگری بزنید و یا بعد از کم کردن، ساده ببافید.

روش بافت آستین :

برای آستین معمولا نصف دانه ها ی جلو، دانه سرانداخته می شود. حال ۸ رج مدل رکن بافته و بعد مدل بزنید. هر ۴ رج یک بار به اول و آخر بافت دانه اضافه می کنیم.

وقتی به حلقه آستین رسیدید، مانند جلو باید دانه کم کنید. بعد درهر رج یکی اول بافت یکی آخربافت کم کنید تا تعداد دانه ها به ۸ تا ۱۰دانه برسد، که در انتها یک جا کم می کنیم.

روش بافت یقه :

برای بافت یقه باید نصف از دانه های جلو و نصف از دانه های پشت بردارید و نصف یقه را ببافید. اول و آخر دانه ها ۴ دانه رکن ببافید که یقه خودش را جمع نکند.

بعد از بافت ۴ رج بعد و قبل رکن، هر دو رج یکی اضافه می کنیم. و در آخر ۶ رج رکن بافته و بافت را تمام می کنیم. به همین شکل نیمه بعدی یقه را هم بافته و قسمت های مختلف لباس را به هم وصل می کنیم

برای قسمت کمر هم از گل رز های ریز، استفاده کرده و با یک بندینک به جلوی لباس وصل کنید.

منبع: ستاره

ارسال شده در 1 آبان 1397 توسط پریسا معینی با موضوع بافتنی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است