رژیم غذایی در کودکان و نکاتی راجع به آن

اگر دکتر به شما بگوید فرزندتان اضافه وزن دارد چه می‌کنید؟ وقتی دارا-لین ویس چنین چیزی را شنید، برای کودک هفت ساله‌اش رژیمی یک ساله که مصرف کالری در آن محدود شده بود، درنظر گرفت. بعد از آن مشکلات خود و دخترش را در مجله Vogue بازگو کرد و بسیار مورد سرزنش قرار گرفت. با ما در این مقاله جالب که درباره رژیم غذایی در کودکان است، همراه باشید.

آیا باید به فرزندانتان رژیم غذایی بدهید؟

نویسنده:نانسی گاتسمن

فکر می‌کنید که فرزندتان به یک رژیم غذایی خوب مطابق با روش‌های سنتی نیاز دارد؟ دست نگه دارید. ما فکر بهتری برای تغییر رژیم غذایی نه تنها فرزندتان بلکه همه اعضای خانواده داریم.

اگر دکتر به شما بگوید فرزندتان اضافه وزن دارد چه می‌کنید؟ وقتی دارا-لین ویس چنین چیزی را شنید، برای کودک هفت ساله‌اش رژیمی یک ساله که مصرف کالری در آن محدود شده بود، درنظر گرفت. بعد از آن مشکلات خود و دخترش را در مجله Vogue بازگو کرد و بسیار مورد سرزنش قرار گرفت. بعضی روش‌هایش را سخت و جدی خطاب می‌کردند. بر اساس گفته‌هایش، گرسنگی دخترش را نادیده می‌گرفت و التماس دخترش را که می‌خواست مثل همه بچه‌ها پیتزا بخورد نادیده می‌گرفت. بازخوردها اما تند بودند. بیشتر منتقدان این مادر را به چشم شخصی خودخواه نگاه می‌کردند که به دنبال پیاده کردن تصورات خود بر روی دخترش بود. اما این مقاله در مورد موضوعی که شاید دغدغه شما هم باشد جنجالی به پا کرد: آیا فرزندم باید رژیم بگیرد؟ با توجه به نرخ فاجعه‌آمیز چاقی در کودکان این مورد مشکل خیلی از ماست. ۲۷ درصد آمریکایی‌های بین ۲ تا ۵ ساله یا اضافه وزن دارند (وقتی BMI آن‌ها در صدک ۸۵ تا ۹۴ جدول رشد قرار دارد)، یا چاق (۹۵ امین صدک یا بالاتر) هستند. این موضوع در مورد ۳۳ درصد کودکان ۶ تا ۱۱ ساله نیز صدق می‌کند. حتی ۱۰ درصد نوزادان نیز به نسبت قدشان سنگین وزن هستند. اما تحقیقات نشان می‌دهند که رژیم گرفتن کودکان، باعث مشکلات فیزیکی و عاطفی می‌شود که حتی تا بزرگسالی نیز ادامه دارند. راه حل زیر ممکن است کمی مبهم به نظر برسد، اما موثر و ساده است ولی از نگاهی دیگر ممکن است دشوار نیز باشد.

آنتی دایت یا ضد رژیم

کری دی از دیرفیلد، واقع در ایلینوا، متوجه این شد که BMI فرزند ۵ ساله اش در صدک ۹۴ قرار دارد. او و همسرش از این خبر شوکه شدند. کری می‌گوید:” فکر می‌کردیم که خورد و خوراک ما سالم است، اما مسلما در اشتباه بودیم. دختر داشتن در فرهنگی که لاغری را ترویج می‌دهد کار دشواری است. صحبت با اِما درباره رژیم گرفتن زیاد آسان به نظر نمی‌رسید.” قطعا دکترها درباره رژیم گرفتن به روش سنتی با محدود کردن کالری و چربی، به مردم هشدار می‌دهند. محروم کردن بچه‌ها (حتی بچه‌های چاق‌تر) از مواد مغذی و کالری، پروسه رشدشان را عقب می‌اندازد، در بلند مدت نتیجه نمی‌دهد و احتمال مشکلات تغذیه‌ای را افزایش می‌دهد. فاکتور مهم دیگری نیز وجود دارد: کودکانی که به مقدار کم غذا دریافت می‌کنند، احساس محرومیت می‌کنند.

بهترین راه برای کاهش وزن فرزندتان این است که خودتان هم وزن کنید. در گذشته، دکترها فقط بر روی درمان کودکی که اضافه وزن داشت تمرکز داشتند. اکنون تمام اعضای خانواده نیز در این درمان شرکت دارند.

لارا فیلد، متخصص تغذیه کودکان در دانشگاه شیکاگو و موسس  FEED در سایت feedkids.com، می‌گوید:” من به رژیم گرفتن اعتقادی ندارم. موفق‌ترین راه برای کم کردن وزن کودکان، تغییر طرز تفکر خانواده درباره غذا و تغییر در نحوه خوردن آن‌ها است.” هر متخصص تغذیه‌ای با این روش موافق است. همه باید در این راه همکاری کنند. درواقع، تحقیقی جدید در دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو نشان می‌دهد که موثرترین راه این است که تمام اعضای خانواده در این درمان شرکت داشته باشند و خودشان نیز وزن کم کنند.

خبر خوب این است که تا زمانی که فرزندتان زیاد چاق نیست (طوری که مریض به حساب نیاید)، هدفتان صرفا باید نگهداری وزن خود در مقداری مشخص باشد نه کم کردن آن. از دو سالگی تا زمان بلوغ، بچه‌ها به طور میانگین دو تا سه اینچ در هرسال رشد می‌کنند. هر اینچ قد معادل ۵ پوند وزن است. بنابراین با کمک به فرزندتان در ثابت نگه‌داشتن وزنش طی یک سال، می‌توانید شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ پوندی وزن او باشید.

پس خبر بد چه شد؟ شما باید با کارهای نسبتا سختی تا مشاهده نتیجه کنار بیایید. باید برنامه ای برای ورزش در کنار هم داشته باشید. تماشای تلویزیون را محدود کنید و کمتر شام بخورید. اکنون وقت این است که دست به کار شوید. زندگی فرزندتان به شما بستگی دارد.

حتما بخوانید :

 

تهیه و ترجمه از گروه تامین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در ۵ شهریور ۱۳۹۷ توسط کیوان با موضوع آشپزی برای کودکان , تغذیه و آشپزی , سلامت , سلامت کودک

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است