خطرات کار شیفتی برای سلامت و متابولیسم بدن

 

کار شیفتی همیشه با بیماریهای مزمن بسیاری رابطه مستقیم دارد. کار شیفتی شبانه برای مدت طولانی ممکن است باعث بروز برخی سرطان ها و مشکلات و اختلالات در متابولیسم شود. در این مقاله با پرشین خاتون همراه باشید .

کار شیفتی همیشه با بیماریهای مزمن بسیاری رابطه مستقیم دارد. کار شیفتی شبانه برای مدت طولانی ممکن است باعث بروز برخی سرطان ها و مشکلات و اختلالات در متابولیسم شود. خواب ناکافی همیشه باعث بروز برخی اختلالات در متابولیسم و اشتها می شود.  تحقیقات نشان داده است که افرادی که به صورت شیفتی کار می کنند سطح تری گلیسیرید بالاتری نسبت به افراد معمولی دارند. علاپه بر این اختلالات، افرادی که به صورت شیفتی کار می کنند از رژیم غذایی و عادات غذایی نامنظمی برخوردارند که هر دو این عوامل باعث بروز مشکلات متابولیسمی می شود.

یکی از مشکلات این است که وقتی یک فرد در شب کار می کند، قرار گرفتن در معرض نور، ملاتونین را خنثی می کند (که معمولا در شب ترشح می شود). افرادی که کار شیفتی در شب و یا شیفت چرخشی دارند نیز اغلب به اندازه کافی خواب ندارند، و محرومیت طولانی مدت از خواب برای سلامتی مضر است. کار شیفتی همچنین ریتم های روزانه بدن را مختل می کند و موجب می شود افراد با محیط بیرونی و / یا سیکل های رفتاری ناهماهنگ شوند.

تحقیقات نشان داده است که کار شیفتی شبانه باعث بروز چاقی مفرط و همچنین دیابت نوع ۲ در فرد می شود،‌ همچنین باعث بروز سایر اختلالات متابولیسمی می شود که ممکن است منجر به سرطان، سکته قلبی یا مغزی شود. هم‌چنین این شکل از کار کردن با مشکلات معده و زخم معده ، افسردگی و افزایش خطر تصادف و آسیب‌دیدگی مرتبط است.

ساعت های بیولوژیکی در اندام های گوارشی

گرگ Belenky، MD، مدیر مرکز تحقیقات خواب و عملکرد دانشگاه اسپنز ایالات متحده آمریکا می گوید حتی پس از سالها زندگی با برنامه های شبانه، بدن انسان هرگز به آن سازگاری پیدا نمی کند. او می گوید: “ریتم بدن که چرخه خواب ما را کنترل می کند با قرار گرفتن در معرض نور در روز خود قرار می گیرد. این غیر ممکن است که این ریتم راغیر از این شکل تنظیم کنید.
“این ریتم درجه حرارت بدن ما را تنظیم می کند، زمانی که زمان خواب است درجع حرارت را پایین می آورد و و آن را در طول روز افزایش می دهد تا ما را به بیدار شدن سوق دهد. بنابراین، حتی اگر از یک شیفت شب خسته شده اید و در ساعت 8 صبح به رختخواب بروید، بدن شما در حال مبارزه است تا شما را بیدار نگه دارد. Belenky می گوید:فردی که کار شبانه دارد و صبح به خواب می رود، تقریباً ساعت 1 بعدازظهر از خواب بیدار می شود و این یعنی فقط ۵ ساعت خواب در مقایسه با ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه.

شاید کسی نداند که ساعت بیولوژیک بدن و بر هم خوردن آن تا چه اندازه سیستم گوارش را تحت تأثیر قرار می دهد. در نتیجه برخی علامت های بیولوژیکی در بدن فردی که کار شیفتی می کند، به اندامها می گویند الان روز است و برخی علایم می گپیند الان شب است، و این یعنی اختلالات بسیار در کارکرد کلی بدن.

وعده های غذایی نیمه شبانه

کارکنان شیفتی اغلب به دلیل خستگی یا خواب آلودگی در شب وعده های کوچکی غذا می خورند. این عادات غذایی می توانند با برنامه کاهش وزن آنها در تضاد باشند، زیرا دسترسی به وعده های غذایی مغذی در شب دشوار است، لذا اغلب به قهوه و چای و بیسکویت و شیرینیجات روی می آورند. طبیعت هم بر خلاف شما عمل می کند: : “هنگامی که از بی خوابی رنج می برید، بیشتر به خوردن غذاهای با چربی و کالری بالاتر تمایل دارید.

 

کار شیفتی چگونه بر ما تاثیر می‌گذارد؟

متخصصین می‌گویند که کار شیفتی حداقل از دو طریق تاثیر جدی بر سلامت ما دارد. یکی از آن‌ها در ارتباط با سبک زندگی است و مسأله‌ی دیگر با بیولوژی ما در ارتباط است.

شی‌یِر می‌گوید: از نظر سبکِ زندگی، کار کردن در ساعات غیرعادی منتهی به مشکلاتی بدیهی می‌شود. افرادی که نوبتی کار می‌کنند بیشتر دچار اختلالات خواب و بی‌خوابی هستند. از آن‌جایی که شغل ایشان، آن‌ها را از خانواده و دوستان جدا می‌کند، ممکن است احساس انزوا کنند. ممکن است به طور منظم ورزش کردن برای آن‌ها سخت‌تر باشد و تمایل به خوردن غذای بی‌کیفیت داشته باشند.

اما شی‌یِر و دیگر متخصصین بر این باورند که بخش قابل‌توجهی از مشکل کار شیفتی فیزیولوژیکی است. در یک سطح بنیادین بیدار بودن در ساعات غیرعادی یا ساعات غیرمعمول با ریتم بیولوژیکی بدن ما در تعارض است. کار شیفتی ریتم شبانه‌روزی – ساعت داخلی بدن ما که با نور طبیعی روز و تاریکی شب کوک شده است – را مختل می‌کند.

 

 

کار شیفتی: شرح خطرات موجود برای شما

شی‌یِر برای پی بردن به تاثیرات مختل شدن ریتم شبانه روزی بدن، تحقیق آزمایشگاهی کوچکی انجام داد. برای برانگیختن تاثیرات کار شیفتی، شی‌یِر برای ۱۰ فرد بالغ سالم یک برنامه خواب و خوراک دائما در حال تغییر را اتخاذ کرده بود. بعد از فقط ۱۰ روز، متوجه شد که همه افراد سطح لِپتین کم‌تر (که می‌تواند اشتها را افزایش دهد)، فشار خون بالاتر و خواب بدتر داشتند.

نگران‌کننده‌ترین مورد این بود که سه نفر از آن‌ها قند خون بالاتری از سطح نرمال قندخون نشان دادند- آن قدر بالا که بتوان آن‌ها را به عنوان واجد شرایط مبتلا به پیش‌دیابت دانست.

شی‌یِر می‌گوید «تغییرات خیلی سریع بودند، نیازی به سال‌های طولانی نبود تا ریتم شبانه‌روزی بدن را مختل کنیم و تاثیرات پزشکی آن را ببینیم.»

شی‌یِر اخطار می‌دهد که عوارض این مطالعه که سال ۲۰۰۹ در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم،Proceeding of the National Academy of Sciences منتشر شده بود محدود هستند. یک تحقیق آزمایشگاهی کوچک نمی‌تواند به طور کامل انعکاس دهد که برای کارگران شیفت واقعی چه اتفاقی می‌افتد. از طرفی دیگر، هم‌چنین ممکن است که این تاثیرات با گذر زمان بدتر شوند. در حال حاضر ما چیزی در این‌باره نمی‌دانیم.

کاری که شما می‌توانید انجام دهید

 مواردی وجود دارند که می‌توانید انجام دهید:

  • خوب غذا بخورید و خوب ورزش کنید. از آن‌جایی که بسیاری از خطرات این کار با چاقی و سندروم سوخت‌وساز مرتبط هستند، گام‌هایتان را در جهت تلاش برای پیش‌گیری از آن‌ها بردارید. به طور منظم ورزش کردن، خوب غذا خوردن و حفظ وزن سالم می‌تواند تغییر ایجاد کند.
  • به اندازه کافی در طول روز بخوابید. محرومیت از خواب خطرات خودش را برای سلامتی دارد و مطالعات نشان می‌دهند که کارگران شیفت شب خواب موثر کم‌تری از کارگران شیفت روز دارند. بخشی از مشکل این است که حتی به طور کوتاه در معرض نور قرار گرفتن در طول روز به طور طبیعی بدن شما را بیدار می‌کند و خوابیدن را سخت خواهد کرد.
    شی‌یِر توصیه می‌کند زمانی‌که کارگران شیفت در حال آماده شدن برای رفتن به تختخواب هستند، تلاش اضافی برای تمرینِ خوب خوابیدن بکنند. از عدم ورود نور به اتاق خوابتان با پرده های زخیم یا با ماسک خواب مطمئن شوید. بعضی از افراد بعد از شیفت شب با عینک آفتابی به سمت خانه رانندگی می‌کنند تا کمتر در معرض نور صبح قرار بگیرند.
  • سعی کنید برنامه خود را عوض کنید. درحالی‌که امکان جابجا کردن برنامه کاری از شیفت شب به شیفت روز وجود ندارد، ایجاد تغییراتی در نحوه کار کردن شما در شیفت شب می‌تواند یاری‌رسان باشد. برای مثال برخی از متخصصین فکر می‌کنند که با یک برنامه ثابت کار کردن ممکن است سالم‌تر از چرخش شیفت باشد.

 

منابع :‌

Living & Coping With Shift Work Disorder

Study reveals how shift work disrupts metabolism

Keeping It Off on the Night Shift

 

ارسال شده در 31 تیر 1398 توسط صمیمی با موضوع سبک زندگی , سلامت , سلامت عمومی , لاغری و تناسب اندام , مقالات تناسب اندام

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است