نکاتی راجع به مصرف صحیح قرص ضدبارداری

شاید عجیب نباشد که بسیاری از خانم ها نحوه مصرف صحیح قرص های ضد بارداری را ندانند. این در حالی است که تصور می شود همه خانم هایی که در سن باروری هستند،‌نحوه صحیح مصرف قرص های پیشگیری از بارداری را می دانند. حتی اگر فکر می کنید نحوه صحیح مصرف قرص ضدبارداری را می دانید،‌ این مقاله را از دست ندهید. رایجترین قرصها، حاوی ۲۱ قرص فعال هورمونی و هفت قرص بی اثر هستند، اما برخی از بسته ها دارای ۲۳، ۲۴، ۲۶ یا حتی ۲۸ قرص فعال هستند. مثالی که در زیر نشان داده شده است یک بسته قرص ۲۸ روزه است که در آن ۲۱ قرص فعال مصرف می‌کنید و سپس هفت قرص خنثی که حاوی هورمون فعال نمی باشند. این هفت قرص در بیشتر انواع قرص های ضد بارداری فقط “قرص یادآوری” هستند. آنها در طول هفته چهارم یا در طول دوره پریودی مصرف می‌شوند. بسته هایی که دارای ۲۴ قرص فعال هستند، ۴ قرص پایانی ” قرص یادآوری”، یا ۷ قرص پایانی حاوی مقدار کم هورمون هستند. ارائه دهنده خدمات بهداشتی توضیح می‌دهد که آیا قرص های فعال را به طور مداوم یا در دوره ای که در زیر نشان داده شده است مصرف کنید.

  1. برای مصرف قرص، ابتدا دستورالعمل های موجود در بسته را مطالعه کنید. ارائه دهنده خدمات بهداشتی، چگونگی استفاده از قرص ها را توضیح می‌دهد. گفته خواهد شد که مصرف قرص های ضد بارداری را در روز یکشنبه، در اولین روز دوره قاعدگی یا روزی که توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشخص می‌شود، آغاز کنید.
  2. باید قرص را هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید تا بسته تمام شود. وقتی قرصها را مرتب مصرف می‌کنید، مصرف آن را فراموش نمی کنید. به عنوان مثال، می‌توانید بسته قرص نزدیک مسواک خود قرار دهید، یا زنگ تلفن همراه خود را به عنوان یادآور تنظیم کنید. بهترین زمان برای مصرف قرص نیم ساعت پس از وعده غذایی کامل مانند شام و یا در زمان خواب است. ممکن است در ماه اول تهوع جزئی ایجاد شود، اما معمولا با گذشت زمان از بین می‌رود. برخی از زنان جوان که اولین قرص را هنگام صبح مصرف می‌کنند، بیشتر احتمال دارد دچار تهوع شوند، به ویژه اگر صبحانه را حذف کنند. بنابراین مصرف قرص در هنگام شام ممکن است این علائم را درمان کند.
  3. بعد از اتمام یک بسته ۲۸ روزه، باید بلافاصله یک بسته قرص جدید را در روز بعد شروع کنید. در طول هفته چهارم، باید دوره قاعدگی شروع شود. دوره قاعدگی هنگامی که بسته قرص جدید را آغاز می‌کنید، متوقف خواهد شد.

طریقه استفاده از قرص های ضد بارداری

آیا می‌توان یک ردیف قرص های ضد بارداری را بیش از ۲۱ روز مصرف کرد؟

بعضی از دختران ترجیح می‌دهند ۴۲ قرص (۲ بسته )، ۶۳ قرص یا حتی به علت گرفتگی عضلانی، PMS یا راحتی خود به طور مداوم مصرف کنند. در واقع، یک نوع قرص ضد بارداری وجود دارد که در بسته ی آن ۸۴ قرص و ۷ قرص یادآور و یا  ۸۴ قرص و ۷ قرص حاوی دوز کمتر استروژن وجود دارد. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد اینکه مصرف طولانی قرص برای شما مناسب است یا خیر مشورت کنید.

مصرف طولانی مدت قرصهای مونوفازیک (تمام دوز یک و یک رنگ) بهترین عملکرد را دارند. تنها اشکال این موضوع این است که برخی از دختران با دوره های نامنظم بیشتر یا لکه های غیر منتظره روبرو می‌شوند. بعضی از شرکت های بیمه اجازه فروش بدون نسخه بسته های اضافی را نمی دهند.

اگر مصرف یک یا چند دوز از قرص های ضدبارداری را فراموش کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر مصرف ۱ قرص را فراموش کردید، در اولین فرصت آن را مصرف کنید و سپس قرص های خود را در زمان معمول ادامه دهید. می‌توانید ۲ قرص در یک روز (یکی در لحظه ای که به یاد آوردید و دیگری در زمان منظم) و یا حتی ۲ قرص به صورت همان زمان مصرف کنید.

  • اگر مصرف قرص های فعال در یک ردیف را دو بار یا بیشتر فراموش کردید، آخرین قرص فراموش شده را در اولین فرصت مصرف کنید و سپس قرص های خود را در زمان معمول ادامه دهید. شما می‌توانید ۲ قرص در یک روز (یکی در لحظه ای که به یاد آوردید و دیگری در زمان منظم)مصرف کنید. اگر قرص های فعال را در هفته سوم فراموش کردید، قرص های خنثی را حذف کنید و تا پایان یافتن قرص های فعال آن ها را مصرف کنید. سپس یک بسته جدید را شروع کنید.
  • اگر از نظر جنسی فعال هستید و ۲ قرص را فراموش کرده اید، هر بار که رابطه ی جنسی دارید، از کاندوم استفاده کنید، یا تا زمانیکه قرص های فعال (هورمونی) را به مدت ۷ روز مصرف نکرده اید، رابطه ی جنسی نداشته باشید.
  • با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد اینکه آیا شما باید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید، به خصوص اگر مصرف قرص ها را از اولین هفته فراموش کرده اید، یا در ۵ روز گذشته رابطه ی جنسی محافظت نشده داشته اید، مشورت کنید.

اگر در طول زمان مصرف قرص ها رابطه ی جنسی محافظت نشده داشته اید، پیشگیری از بارداری اضطراری توصیه می‌شود.

اگر مصرف یک یا چند قرص ضد بارداری پروژستین را فراموش کنم چه؟

اگر حتی مصرف یک قرص پروژستین را فراموش کرده اید و یا حتی ۳ ساعت دیر شده است، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید و حداقل دو روز از کاندوم استفاده کنید (یا یکی دیگر از روش های پیشگیری). قرصهای بعدی را به طور معمول مصرف کنید، بنابراین ممکن است دو قرص در یک روز مصرف کنید. همچنان مصرف بقیه بسته را بطور معمول ادامه دهید. بسته بعدی را در زمان مقرر شروع کنید.

ترجمه از گروه تأمین محتوای پرشین خاتون

منبع: young Women Health

حتما بخوانید:

ارسال شده در 19 دی 1397 توسط صمیمی با موضوع بارداری , سلامت , سلامت جنسی , سلامت عمومی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است