آیا نوجوان شما برای داشتن یک گوشی موبایل آماده است؟

بدون دستورالعمل های روشن، نباید به نوجوانان اجازه داد تا گوشی همراه داشته باشند. بنابراین مهم است که قوانینی را تنظیم کنید که به نوجوان شما کمک می کند انتخاب های سالمی داشته باشد.

آیا شما هم نمی دانید چه زمانی وقت خرید یک تلفن همراه هوشمند برای دختر یا پسرتان است؟ خوب ما سرزنشتان نمی کنیم!استفاده از اسمارت فون ها، با کاهش توجه و تمرکز، درد مچ دست، و مختل شدن خواب کودکان همراه است.

برای دوری از این مشکلات باید از این وسیله به صورت آگاهانه ای استفاده شود، و کودک باید به یک سطح خاصی از مسئولیت و خودکنترلی برسد. “جان بریولت که روی مطالعه ای درباره استفاده کودکان از موبایل کار کرده است، می گوید: قبل از خرید گوشی از خودتان این سوالات را بپرسید: “آیا فرزندم به تلفن همراه نیاز دارد؟” ، “آیا فرزندم به اندازه کافی بالغ شده است که از یک گوشی موبایل بدون دیدن یا فرستادن محتواهای نامناسب استفاده کند؟”

”دکتر مایکل ریچ” که روی تاثیر گسترده ی این رسانه ها روی کودکان مطالعه کرده است، می گوید: استفاده از تلفن همراه به دلیل فعالیت هایی مثل مزاحمت های سایبری یا رابطه جنسی ، نگرانی های زیادی وجود دارد. خرید یک گوشی ریسک بزرگی برای رشد کودک و انحراف او از ارتباط با افراد واقعی و دور شدن از تجربیات واقعی است. اما فواید این تکنولوژی چه می شود؟ دکتر ریچ اشاره می کند: اگر کودکان به سمت استفاده عاقلانه و موثر از اسمارت فون ها هدایت شده و از کسب تجربیات سازنده و واقعی منحرف نشوند، زندگی آنها با خطرات کمتری مواجه خواهد شد.اگر می خواهید برای فرزندتان یک اسمارت فون خریداری کنید، اول قوانین خاصی پایه گذاری کنید. درباره استفاده از اپلیکیشن ها یا حتی اس ام اس دادن ها او را محدود کنید. والدین اول باید علت استفاده از موبایل را بررسی کرده و با فرزندشان در این باره به توافق برسند و البته عواقب ناشی از استفاده نادرست را برایشان روشن و مشخص کنند.

قوانین برای استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان

بدون دستورالعمل های روشن، نباید به نوجوانان اجازه داد تا گوشی همراه داشته باشند. بنابراین مهم است که قوانینی را تنظیم کنید که به نوجوان شما کمک می کند انتخاب های سالمی داشته باشد.

قانون اول : استفاده از تلفن همراه قبل از مدرسه ممنوع

اکثر نوجوانان قبل از رفتن به مدسه زمان زیادی ندارند که صرف وبگردی و گشت و گذار در شبکه های اجتماعی کنند. بنابراین قانون اول این است : «صبح ها گوشی ممنوع»
اگر نوجوان شما زود آماده شد، می توانید به عنوان پاداش به او اجازه دهید تا چند دقیقه از گوشی هوشمند خود استفاده کند.

قانون دوم : سر میز غذا استفاده از تلفن همراه ممنوع

اجازه ندهید کسی در طول وعده های غذایی از تلفن خود استفاده کند. و خودتان در این زمینه الگو باشید. در هنگام غذا خوردن به پیام های متنی یا ایمیل پاسخ ندهید. استفاده مناسب از تلفن همراه را به کودک آموزش دهید.

قانون سوم : در هنگام دورهمی خانوادگی استفاده از تلفن همراه ممنوع

اهمیت ارتباط برقرار کردن با یکدیگر را در فرزندتان نهادینه کنید. برای او روشن کنید که در فعالیت های خانوادگی استفاده از تلفن همراه ممنوع است. در دورهمی های خانوادگی و فامیلی سعی کنید درباره قبح این موضوع یعنی استفاده از تلفن همراه در جمع صحبت کنید و زشتی این کار را با نادیده گرفتن افرادی که در جمع به تلفن همراه خود توجه می کنند،‌ نشان دهید.

قانون سوم : در زمان انجام تکالیف استفاده از تلفن همراه ممنوع

پاسخ دادن به پیام های متنی یا گشت و گذار در رسانه های اجتماعی می تواند باعث حواس پرتی بزرگی برای نوجوانانی باشد که در حال  مطالعه هستند. محدودیت های استفاده از تلفن همراه را در زمان تکالیف برای آنها روشن کنید.

قانون چهارم : تلفن همراه باید قبل از خواب تحویل داده شود

دلیلی ندارد که فرزند شما تلفن همراه را در اتاق خواب خود بگذارد. نوجوانانی که تلفن همراه را در اتاق خود می گذارند ممکن است در منیمه های شب به شبکه های اجتماعی سر بزنند یا پیام رد و بدل کنند که این کار باعث اختلال در خواب او می شود. معمولاً شب ها تلفن همراه را روی شارژ می گذارند.

می توانید از یک محل شارژ مشترک در آشپزخانه استفاده کنید.

منبع :

Tips for Establishing Rules for Teen Cell Phone Use

ترجمه از تیم تولید محتوای پرشین خاتون

 بیشتر بخوانید:

بعد از طلاق به هیچ وجه این کارها را انجام ندهید!

فرزند شما در انجام کاری شکست خورده است. چه می‌کنید؟

ارتباط تصویر بدنی مثبت و عزت نفس در نوجوانان

مهارت نه گفتن رابیاموزیم!

شاه کلیدهای طلایی والدین موفق را بشناسیم!

 

 

 

ارسال شده در 26 اسفند 1397 توسط صمیمی با موضوع سبک زندگی , فرزندپروری

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است